Јанкуловска ќе го промовира новиот пропаганден материјал за странци на „Табановце „

7 копии

Скопје - На Граничниот премин “Табановце“ денес МВР, односно министерката за внатрешни работи м-р Гордана Јанкулоска заедно со претставниците на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај ќе го промовираат новиот пропаганден материјал, односно информативните летоци наменети за странските труристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија, а содржат корисни информации од околу сообраќајната и друга легислатива. Летоците се испечатени на осум странски јазици и ќе бидат дистрибуирани на сите гранични премини. Инаку, министерката Јанкулоска ќе ја искористи приликата и за информирање околу актуелната состојба на граничниот премин, како и околу подготовките кои се прават во пресрет на новата туристичка сезона, односно зголемената фрекфенција на патници.
| | веќе видена | слични
3 копии

Куманово, 23 јуни 2011 (МИА) - Не постои претходна поврзаност на Мартин Нешковски и осомничениот за неговото убиство Игор Спасов, туку се работи за две посебни постапки кои се водени и завршени, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Граничниот премин „Табановце“ каде што учествуваше во промоција на информативните летоци наменети за странските туристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија истакна дека е запознаена со информацијата емитувана во некои медими. - Доколку некоја од странките бара повторна правна процедура, нејзино обновување, повторување, било каква форма на повторно отварање, МВР целосно стои на располгање во смисла на обезбедување на информации и утврдување на фактичката состојба, изјави Јанкулоска. Министерката појасни дека во двата случаи се водела постапка и оти се завршени со пресуда. - Во едната од нив лицето кое е споменато во прилогот е приведен од мобилната единица против него е водена кривична ...
| | веќе видена | слични

Да внимаваат како возат, што е дозволено, а што забрането, ако згрешат - како да ја платите казната, основни информации за Македонија, број од амбасадата на земјата од која доаѓаат - се дел од белешките во флаерите што ќе ги добиваат странските државјани при влез во нашата земја. Кампањата на МВР и на Агенцијата за поддршка и развој на туризмот од вчера стартуваше на сите гранични премини во земјава. Околу 200.000 примероци напишани на македонски, српски, грчки, бугарски, албански, германски, англиски и на турски јазик ќе им бидат добре дојде на странците. Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која ја промовираше кампањата на преминот Табановце, каде што годишно минуваат околу три милиони патници, информираше дека во првата половина од годинава на 720 македонски државјани не им бил дозволен излез од земјата во рамките на засилената борба против нашинците што бараат азил во Европа. (Г.А.)
| | веќе видена | слични

Странските туристи кои доаѓаат или транзитираат низ земјава од вчера на граничните премини добиваат информативни летоци со корисни информации околу сообраќајната и другата легислатива која важи за сите учесници во сообраќајот на територијата на државата. Флаерите се испечатени на осум странски јазици. Промоцијата на овој нов пропаганден материјал беше вчера на граничниот премин Табановце, на што заедно со претставниците на Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај присуствуваше и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Посетата на министерката беше искористена и за нејзино информирање за подготовките на граничниот премин за туристичката сезона што подразбира и зголемена фреквенција на возила, како и за активностите во врска со мерките на Владата за превенирање на лажните азиланти и нивно спречување да ја напуштат земјата.
| | веќе видена | слични

Кампањата за спречување на барателите на азил на граничниот премин Табановце, во која учестваше министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска помина во сенка на скандали. Информативните брошури на албански јазик кои ги доделуваше министерката Јанкуловска, а со кои се планира информирање на странските туристи, беа погрешно напишани па со тоа немаат и никаво јазично значење. Наместо зборот „патување“, стоел терминот „атување“. Иако грешката беше очигледна, од МВР велат дека тие не се виновни туку Републичкиот Совет за безбедност во сообраќајот. И покрај скандалот, Јанкуловска се занимаваше со бројки и рече дека во последните шест месеци, стотици граѓани на Македонија добиле забрани за патување кон европските земји поради тоа што не можеле да ја оправдаат целта на патувањето. Случајно или не, министерката Јанкуловска беше сведок, како на дело се фаќа српски државјанин кој се обидел да помине со возило со фалсификувани документи.
| | веќе видена | слични

Поради елиминирање на искуствата од минатото кога странските туристи поради неинформираност правеа голем број сообраќајни прекршоци во државава, Министерството за внатрешни работи во соработка со Републичкиот совет за безбедност на патниот сообраќај денеска ја започнува кампањата наменета за странските патници кои доаѓаат или транзитираат низ Македонија, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска на граничниот премин Табановце. - Се обидуваме преку летоците кои ги добиваат странските патници при влезот или излезот од РМ да им ги приближиме корисните информации на возачите околу правилата во сообраќајот кои не се универзални но важат во Македонија, за начинот на плаќање на казните доколку бидат доведени во ситуација да направат сообраќаен прекршок, вели Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи. Јанкуловска информираше дека на повеќе од 720 државјани на република Македонија досега им бил забранет излез од државата бидејќи не можеле да ја докажат целта на патувањето и ...
| | веќе видена | слични

Корисни совети за возачите - со ваков флаер министерката за внатрешни работи Јанкуловска ги дочекуваше странските државјани, кои денеска преку Табановце влегуваа во Македонија. „Од денес започнува една нова кампања, кој се однесува на сите странски туристи и гости кои доаѓаат во Република Македонија, во рамките на која се обидуваме преку флаерите кои ги добива секој патник при влезот и излезот од Република Македонија, да им ги приближиме оние корисни информации на возачите околу правилата во сообраќајот, кои не се универзални но важат во Република Македонија. - Начинот на плаќањето на казните доколку бидат доведени во ситуацција да направат сообраќаен прекршок, како и некои корисни информации кои може да им се најдат додека се во Република Македонија, како на пример адресите и контактите на дипломатско-конзуларните претставништва, некои корисни факти и информации за Република Македонија“, изјави Јанкуловска.
| | веќе видена | слични

Холандската амбасадорка Симоне Филипини со холандските туристи во Охрид Во земјава доаѓаат се повеќе странски туристи, но туристичките работници се жалат дека гостите не трошат многу. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денеска, на граничниот премин Табановце, ќе им дели информативен материјал и пропагандни летоци на странските туристи кои доаѓаат или транзитираат низ Македонија. Тоа се претежно постари луѓе, пензионери и токму на тоа нивно купување од нивна страна, се жалат субјектите кои што работат во областа на продажбата, значи дуќанчињата, продавниците за сувенири.[...] Значи не е туризмот само хотелот каде што ќе бидат сместени странските гости. Да се потсетиме на сличните активности што се случуваа во изминатиов месец. Првата група холандски туристи пристигна во Охрид. Ги пречекаа претставници на владата, холандската амбасадорка, градоначалниците на Охрид и на Струга. На аеродромот свири музика, за гостите има погача и сол, торта и шампањско Првата група фински туристи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска денес на граничниот премин „Табановце“ ќе ги промовира информативните летоци наменети за странските труристи кои доаѓаат или транзитираат низ Република Македонија. Летоците содржат корисни информации од сообраќајната и друга легислатива. Летоците се испечатени на осум странски јазици и ќе бидат дистрибуирани на сите гранични премини. Министерката Јанкулоска ќе ја искористи приликата и за информирање околу актуелната состојба на граничниот премин, како и околу подготовките кои се прават во пресрет на новата туристичка сезона, односно зголемената фрекфенција на патници. превземено од kurir
| | веќе видена | слични

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јанкуловска ќе го промовира новиот пропаганден материјал за странци на „Табановце „

Од:
До кого (е-маил):
Порака: