Што ќе се случи ако Земјата почне побрзо да се врти?


3 копии

Во животот постојат доволно нешта за кои треба да сме загрижени. На пример, нуклеарна војна, климатски промени, и дали исправно или погрешно ги четкаме забите. Земјата која пребрзо се врти можеби не е на врвот на вашата листа, затоа што не постои голема веројатност тоа наскоро да се случи – но и ако се случи, вие би биле премногу мртви за да се грижите за тоа. Без разлика на се, зборувавме со некои експерти за да дознаеме како сето тоа би се одвивало, пишува msn.com, пренесува МИА. Прво, да претставиме колку брзо се ври светот сега. Тоа всушност зависи од тоа каде се наоѓате, затоа што планетата се врти побрзо околу својата половина. Како што се врти Земјата околу својата оска, периметарот е најширок околу екваторот. Па точка на екваторот патува патува далеку подалеку за 24 часа за да сврти околу својата почетна точка, да речеме, Чикаго кој лежи на потесниот пресек на Земјата. За да постигне заради дополнителната разлика, екваторот се врти со 1.037 милји (1,669 км.) на час, додека на Чикаго ми се потребни ...
| | веќе видена | слични

NASA се подготвува за историска мисија кон Сонцето која треба да се реализира помеѓу јули и август 2018-та. Сондата која порано била наречена The Solar Probe Plus сега е преименувана во Parker Solar Probe, според астрофизичарот Јуџин Паркер кој го открил феноменот кој оваа прва во светот мисија кон некоја ѕвезда ќе го истражува. Вообичаено, мисиите на NASA се преименуваат после лансирањето или сертификацијата, а овој пат агенцијата решила да не ги следи тие правила за да ја потенцира важноста на работата на Паркер и неговиот придонес кон хелиофизиката и вселенската наука. Сондата ќе го истражува феноменот познат како соларен ветер, кој Паркер прв го посочил во 1958-ма. Според него, магнетизам и материја со голема брзина постојано излегуваат од Сонцето и влијаат на планетите и просторот околу него. Бидејќи е од клучно значење сондата да се приближи што поблиску до Сонцето, таа е опремена со технологија која што тоа ќе и го дозволи. Ќе биде лансирана со помош на Delta IV ракетата во јули или август 2018-та и ...
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција НАСА отпочнува мисија чијашто цел е да се „допре“ до Сонцето. Сондата од проектот „Солар сонда плус” ќе патува со брзина од 740.000 километри на час, соопштија од Агенцијата.Роботизираното летало, како што соопштува НАСА, треба да биде лансирана летото наредната 2018 година. Мисијата е со цел да собере податоци за сончевата корона – надворешниот слој од атмосферата на Сонцето, односно да се дојде до сознанија зошто таа е неколку илјади пати потопла од самата површина на Сонцето, со температура од над 500.000 степени Целзиусови.Тие научни сознанија ќе значат поголема способност во предвидување и објаснување на појавите во Вселената, кои влијаат и на Земјата, како и на вештачките сателити и астронаутските тимови во Земјината Орбита.
| | веќе видена | слични

На денешната прес-конференција НАСА ја најави својата нова мисија. Наредната година леталото „Solar probe plus" ќе биде директно насочено кон Сонцето. Ваквата мисија ќе биде прва во човештвото и едно од најголемите постигнувања во историјата на истражувањето на Вселената.Мисијата треба да почне во текот на летото следната 2018 година. Сончевата сонда ќе лета на околу 4 милиони милји од површината на Сонцето. Таа ќе биде подложенa на брутална топлина и зрачење како ниедна друга вештачки направена структура претходно.Целта е да се проучи надворешната атмосфера на Сонцето и подобро да се разбере како тоа функционира.-Во орбитата на Сонцето, во еден момент, на одалеченост од 5,9 милиони километри од површината, леталото ќе се соочи со огромна топлина и радијација. Сондата ќе ја истражува надворешната атмосфера на Сонцето со цел да се прибават важни забелешки со кои ќе се одговори на децениските прашања за физиката, за тоа како ѕвездите функционираат-соопштија од НАСА.Добиените податоци ќе ја зголемат и ...
| | веќе видена | слични

НАСА објави претходно најавена прес-конференција намера да испрати сонда која ќе се потопи во внатрешната атмосфера на Сонцето во првата мисија наречена “Допирање на Сонцето”. Прес конференцијата беше спроведена на Универзитетот во Чикаго, како знак на почит кон професор Јуџин Паркер, пронаоѓач на сончевиот ветар. Мисијата “Сончевиот сонда” ќе биде револуционерна по својата замислата, невиден обид да се достигне и истражува фотосферата – површината на нашето Сонце и да одговори на прашања, возбудливи за научниците. Томас Цурбухен од седиштето на НАСА во Вашингтон изјави дека верува дека новата мисија ќе успее да одговори на овие прашања како мистериозна “магнетно пристапување, што предизвикува сончевите ерупции. По нејзиното лансирање леталото на НАСА ќе прелета покрај Венера седумпати, за да се намали растојанието до сонцето и да ја проучи гравитацијата на планетата. Овој маневар треба да се изврши со точност до еден метар, истакна Никола Фокс. Апаратот ќе изврши вкупно 24 круга околу сонцето како кај ...
| | веќе видена | слични

Научниците од НАСА сакаат да ги дознаат тајните на Сонцето и затоа планираат да испратат летало кое ќе се соочи со екстремните температури и зрачења. Solar Probe Plus ќе биде лансирано во 2018 година, со цел да собере информации кои би помогнале да дознаеме повеќе за него и неговото влијание врз луѓето, животот на Земјата и астронаутите во вселената. Сондата ќе биде оддалечена 6,4 милиони километри од сончевата површина, што значи дека ќе биде изложена на огромно зрачење.
| | веќе видена | слични

Американската вселенска агенција НАСА планира да направи уште еден обид во истражувањето на Сонцето. Во летото следната година научниците ќе испратат сонда од нова генерација, која ќе се приближи на само 6 милиони километри од ѕвездата. Апаратот е со мисија да направи клучни опсервации на соларната активност и да и даде на науката важни податоци за опасните сончеви бури кои влијаат на секој на Земјата. Сондата „Solar Probe Plus“ ќе мора да преживее при топлина од 1400 степени Целзиусови. Одбраната ќе биде обезбедена од карбонски штит, дебел речиси 12 сантиметри. Ладењето и одржување на инструментите во апаратот ќе се обезбеди и од систем кој ќе обезбедува вода, која постојано ќе циркулира. Историското патување на „Solar Probe Plus“ е предвидено да биде на крајот на јули 2018 година. Во продолжение на 7 години леталото треба да направи 7 прелетувања крај Венера, за да го најде вистинскиот пристап кон сончевата орбита. Околу Сонцето „Solar Probe Plus“ ќе се доближи на околу 6 милиони километри, 8 пати поблиску ...
| | веќе видена | слични

Оваа среда, НАСА ќе ја најави својата намера да лансира сонда која ќе навлезе длабоко во атмосферата на Сонцето, па оваа мисија ќе биде првата за „допирање на Сонцето“. фото извор: The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory Мисијата „ Solar Probe Plus mission “ ќе мора да се справи со високите температури и радијација, но информациите кои ќе ги собере ќе им помогнат на астрономите да предвидуваат соларни бури и да ги решат мистериите поврзани со нашата најблиска ѕвезда. Модерната технологија најмногу страда од екстремните соларни активности, па НАСА преку оваа мисија ќе се обиде да стави крај на таквите искуства, или барем да ги минимизира. Сондата ќе биде лансирана во август наредната година, но за почеток ќе се изврши и проба околу Венера. Мисијата е вистински предизвик, со оглед на тоа дека сензорите на сондата треба да се приближат доволно блиску за да ги идентификуваат магнетните полиња и да соберат соларни честички без да бидат изгорени. Се работи за температури до 1.400 степени ...
| | веќе видена | слични

Huawei MateBook преносните уреди користат Space Cooling технологија која што го лади уредот без стандардните „вентилатори“. Huawei претстави три нови уреди од MateBook серијата - Huawei MateBook X, Huawei MateBook E и Huawei MateBook D. MateBook X спаѓа во помалите преносни компјутери затоа што има екран од 13 инчи, а посебно интересно во врска со овој лаптоп е тоа што користи систем за ладење без вентилатор. Станува збор за Huawei Space Cooling технологијата која овозможува ладење на уредот без вентилатор со помош на гел капсули, технологија која што најчесто се користи во подрачјето на аеронаутиката. Дизајнот без вентилатор овозможува компактност во дизајнот на самиот лаптоп, подобра ергономија и речиси никаков звук при работата. Секако, ова значи дека лаптопот нема да биде подложен на стандардните дефекти кои што настануваат со собирањето на прашина и блокирањето на вентилаторот. Овој лаптоп доаѓа со избор на моќните Intel Core i7 и i5 процесори од седмата генерација, а вреди да се спомене и Dolby Atmos ...
| | веќе видена | слични

Сателитот тежок само 64 грама ќе го лансира НАСА во текот на јуни... 18-годишниот Рифат Шарок од Индија го креирал вештачкиот сателит со помош на 3D печатар и карбонски влакна. Сателитот KalamSat е тежок само 64 грами и избран е како победничка креација на неодамнешното натпреварување “Cubes in Space”. „Го дизајниравме од нула. Ќе има нов вид на компјутер со осум вградени сензори“, вели Рифат.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 228 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што ќе се случи ако Земјата почне побрзо да се врти?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: