Јана Бурческа претставничката на Евровизија задоволна од првата проба


Македонската претставничка Јана Бурческа задоволна како настапила на првата проба на големата евровизиска сцена. Веднаш по првиот пробен настап, Јана имаше прес конференција за новинарите. Во разговорот со евровизискиот портал "И-ес-си-каз" (ЕСЦКАЗ), таа откри дека сепак, била малку исплашена. "Бев малку исплашена бидејќи колеги со евровизиско искуство ми кажаа дека првата проба е секогаш застрашувачка, звукот е лош и не можеш да слушнеш ништо, но потоа се качив на сцена и с? тргна добро. Тоа веројатно беше некоја стратегија за да ме подготват и да бидам изненадена што се звучи толку добро", изјави Јана. Откако ја почувствува евровизиската сцена, на официјалниот евровизиски канал на Јутјуб беа објавени куси видеа од овие проби, во кои меѓу останатите во една минута од пробата на Јана конечно можевме да видиме како ќе изгледа и звучи "Dance Alone" на сцената во Киев. Таа танцува сама, а на големите екрани зад неа се прикажуваат инсерти од самиот видео запис Јана ќе настапи со " Dance Alone" во втората ...
| | веќе видена | слични

Македонската претставничка на Евровизија пее во втората полуфинална вечер в четврток, а квотите во „Моцарт“ се големи за нејзин висок пласман Уште само два дена до настапот на нашата евровизиска претставничка Јана Бурческа на најголемиот музички фестивал во светот - Евросонг, кој оваа година ќе се одржи во главниот град на Украина, Киев. Јана Бурческа ќе пее во втората полуфинална евровизиска вечер (четврток) во Украина, а обложувачниците веќе нудат квоти за нејзиниот настап. Според игрите што ви ги нудат обложувачниците „Моцарт“, доколку Јана Бурческа има најголем број гласови во втората полуфинална вечер, за едно вложено евро можете да добиете дури 40. Квотата е далеку поголема за Бурческа да триумфира на Евровизија и изнесува дури 200, а истата квота ја имаат и Украина, Норвешка, Белорусија и Хрватска. Послаборангирана кај обложувачниците е претставничката на Србија која има квота од 250 (едно вложено евро носи дури 250 добивка), а таа ја има истата квота за победа во втората полуфинална вечер. Инаку, ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Во Киев денеска почнува 62-то издание на Евросонгот. На првата полуфинална вечер ќе настапат 18 земји. Најпопуларниот европски музички натпревар годинава се одржува во главниот град на Украина, Киев, благодарение на победата на минатогодишниот победник Џамала, кој триумфираше со песната „1944“. Ова е вторпат Украина да биде домаќин на натпреварот, по 2005 година. Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance Alone“ ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер. Второто полуфинале е закажно за в четврток, 11 мај, а финалето ќе се одржи в сабота, 13 мај. Русија требаше да настапува трета во второто полуфинале, но го откажа своето присуство на манифестацијата поради тоа што украинските власти и забранија влез во земјата на руската претставничка, и Русите одбија таа да настапува преку сателитски видео пренос. На Евросонгот оваа година учествуваат 42 земји. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина пак, се повлече од годинешното натпреварување, поради ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По 62 пат вечерва, во главниот град на Украина, Киев, во зданието на Меѓународниот изложбен центар, почнува „Песна на Евровизија“, најпрестижниот европски музички фестивал, кој веќе добива и глобални рамки, со учеството на Австралија во натпреварувачкиот дел. Вечерва, во првото полуфинале, ќе настапат претставниците на 18 земји, а второто полуфинале е закажано за 11 мај, кога трета по ред ќе настапи и македонската претставничка Јана Бурческа, со песната „Dance Аlone“. По втората фестивалска проба, Јана собира само пофалби за својот настап. Таа блесна и на црвениот килим во Киев, на свеченото отворање на „Евросонг 2017“, во зелен долг фустан, креација на Антонија Ристовска, а за шминката и фризурата се погрижи Александар Дадар. Се надеваме дека по четири години отсуство, Јана ќе влезе во финалето, кое ќе се одржи на 13 мај. – Фактот дека многумина ме сметаат за фаворит воопшто не ми создава притисок, туку силно ме мотивира да го дадам најдоброто од себе во Киев. Би била пресреќна доколку овој пат ја ...
| | веќе видена | слични

Вечерва во Киев почнува 62-то издание на најпопуларниот европски музички натпревар Евросонгот 2017. На фестивалот ќе учествуваат 42 земји, а македонската претставничка Јана Бурческа со песната "Dance Alone" ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер, што ќе се одржи на 11 мај. Во првата полуфинална вечер ќе се престават 18 земји Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, Црна Гора, Финска, Азербејџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Исланд, Чешка, Кипар, Ерменија, Словенија, и Летонија. Право на глас ќе имаат публиката и членовите на жири комисијата од земјите учеснички, како и директните финалисти од Италија, Велика Британија и Шпанија. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина пак, се повлече од годинешното натпреварување, поради финансиски проблеми. На втората полуфинална вечер право на глас повторно ќе имаат публиката и жири комисијата од земјите учеснички на второто полуфинале, како и директните финалисти од Германија, Укриана и Франција. ...
| | веќе видена | слични

 Вечерва, 9-ти мај, ќе ги погледнеме првите 18 земји кои ќе се борат за влез во големото финале на Евровизија 2017. Синоќа се одржа првата генерална проба, заедно со костимите и целосната сценографија, а денес беа објавени првите официјални фотки од она што можеме да го очекуваме вечерва. Потсетуваме: Нашата Јана настапува во втората полуфинална вечер, на 11-ти мај, трета по ред. Додека сме нетрпеливи да го погледнеме настапот на Јана, ви откриваме мал дел од она што ќе се случува вечер на сцената во Киев:
| | веќе видена | слични
12 копии

Денеска е првата вечер од 62-то издание на Евровизија, а се одржува во Киев, Украина. Во првата полуфинална вечер ќе настапат 18 земји.Второто полуфинале е закажно за 11 мај, а финалето ќе се одржи на 13 мај.Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance alone“ ќе настапи трета на втората полуфинална вечер. Како потсетување, музиката и текстот за песната ги напиша Јоаким Персон, кој беше автор и на песната со која Даниел Кајмакоски се претстави на „Евровизија“, а свој дел имаат и Алекс Омар, Борислав Миланов и Флоренс А. Сите се дел од креативната група „Симфоник интернешнел“, која досега продуцира повеќе успешни евровизиски песни изминативе години. Јана соработува и со кореографката Амбра Сучи, Швеѓанка со италијанско потекло, која е позната по тоа што го визуализира настапот на Лорин за песната „Euphoria“, со која победи на „Евровизија“ во 2012 година.На Евросонгот оваа година учествуваат 42 земји. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година, Босна и Херцеговина се повлече од ...
| | веќе видена | слични

Најпопуларниот европски музички натпревар годинава се одржува во главниот град на Украина, Киев, благодарение на победата на минатогодишниот победник Џамала, кој триумфираше со песната „1944“. Ова е вторпат Украина да биде домаќин на натпреварот, по 2005 година. Македонската претставничка Јана Бурческа со песната „Dance Alone“ ќе настапи трета по ред на втората полуфинална вечер. Второто полуфинале е закажно за в четврток, 11 мај, а финалето ќе се одржи в сабота, 13 мај. Русија требаше да настапува трета во второто полуфинале, но го откажа своето присуство на манифестацијата поради тоа што украинските власти и забранија влез во земјата на руската претставничка, и Русите одбија таа да настапува преку сателитски видео пренос. На Евросонгот оваа година учествуваат 42 земји. Португалија и Романија се вратија по отсуството во 2016 година. Босна и Херцеговина пак, се повлече од годинешното натпреварување, поради финансиски проблеми. Во првото полуфинале настапуваат: Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, ...
| | веќе видена | слични

Со првата полуфинална вечер во која ќе настапат 18 земји , денеска во Киев започнува Изборот за песна на Евровизија, 62-ри по ред . Во првото полуфинале настапуваат: Шведска, Грузија, Австралија, Албанија, Белгија, Црна Гора, Финска, Азербејџан, Португалија, Грција, Полска, Молдавија, Исланд, Чешка, Кипар, Ерменија, Словенија, и Летонија. На првата полуфинална вечер право на глас ќе имаат публиката и членовите на жири комисијата од земјите учеснички, како и директните финалисти од Италија, Велика Британија и Шпанија. Второто полуфинале е закажно за 11 мај, а финалето ќе се одржи на 13 мај. Втората полуфинална вечер на изборот настапуваат: Македонија, Австрија, Србија, Малта, Романија, Холандија, Унгарија, Данска, Ирска, Сан Марино, Хрватска, Норвешка, Швајцарија, Белорусија, Бугарија, Литванија, Естонија и Израел. На втората полуфинална вечер право на глас ќе имаат публиката и жири комисијата од земјите учеснички на второто полуфинале, како и директните финалисти од Германија, Укриана и Франција. На ...
| | веќе видена | слични

Официјално започна новата работна недела, а со тоа и евровизиската треска на милионите фанови ширум светот кои овој вторник, четврток и сабота ќе го следат 62-то издание на изборот за песна на Евровизија. Вчера во Киев се одржа и официјалното отворање на европското музичко дружење каде на црвениот тепих продефилираа пејачите и делегации на земјите учеснички, меѓу кои и македонската делегација на чело со Јана Бурческа. Јана блесна на црвениот тепих во Киев во прекрасна зелена тоалета, дело на дизајнерката Антонија Ристовска, а за шминката и фризурата се погрижи Александар Дадар, кој сподели фотографии со 23-годишната пејачка на неговиот инстаграм профил. Јана настапува на големата сцена во четврток, во втората полуфинална вечер, додека големото финале ќе се одржи на 13 мај.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 240 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 178 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јана Бурческа претставничката на Евровизија задоволна од првата проба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: