Морати ќе го задржи Раниери и размислува за подмладување на Интер

2 копии

И покрај тоа што победија со 2-1, Нероаѕурите се збогуваа со најелитното европско натпреварувањеа поради голот на Марсеј на гости. Иднината на Раниери подолго време беше под знак прашалник, и многумина веруваа дека стратегот ќе добие отказ доколку Интер не обезбеди пласман во четврт-финале од Лигата на Шампионите. епак, претседателот на Интер, Масимо Морати вели дека во овој момент позицијата на Раниери е сигурна. “Во ваква вечер, чувствувам дека не можам да превземам никаква акција.” – рече Морати. “Не можам да го обвинам Раниери за она што ни се случи; повеќе се должи на среќата што ја имаше неговиот колега од Франција, Дешамп.” “Доколку загубевме со 4-0, можеби ќе гледав на работите поинаку, но откако примивме два погодоци во судиското надоплнување (во текот на двата натпревари), мислам дека не можам да дадам негативна проценка.” “Раниери не го заслужува тоа.” По елиминацијата од Лигата на Шампионите, Морати веќе почна да се фокусира на иднината, и сопственикот на Интер признава дека размислува за ...
| | веќе видена | слични

По елиминацијата во Лигата на шампионите од Олимпик Марсеј, претседателот на Интер, Масимо Морати уште еднаш го потврди ставот дека нема намера да му врачи отказ на тренерот, Клаудио Раниери. Првиот човек на клубот од Џузепе Меаца истакна дека има голема доверба во Раниери и дека не размислува за нов тренер до крајот на сезоната.
| | веќе видена | слични

Во екипата на Интер толку многу работи не се како што треба, што на Морати ќе му треба магично стапче да го врати тимот на шампионските патеки. По вчерашната елиминација од Лигата на шампионите од Олимпик Марсеј, сега на „нераѕурите“ единствено им преостануваат натпреварите од домашниот шампионат. Ни таму не му „цветаат рози“ на Интер, па оваа сезона може да биде една од најслабите во поновата историја на клубот. Сезоната може да биде спасена само со евентуален излез во Европа, но Лигата на шампионите засега изгледа недостижна, па затоа клубот би требало да биде задоволен и со Лигата на Европа. Не може, а да не се забележи дека Интер ја направи истата грешка како и нивниот сосед Милан од пред неколку години. Милан ја освои Лигата на шампионите во 2007 година, а во јунскиот преоден рок управата на клубот сè уште ја славеше европската круна, па не успеа да доведе ниту едно звучно засилување и веруваше во „старата гарда“. Следната сезона тимот заврши на петтото место во Серија А и не успеа да дојде до пласман ...
| | веќе видена | слични

Тековната сезона по сите параметри не може да се окарактеризира поинаку освем крајно неуспешна за Интер, Токму поради тоа, Масимо Морати најавува сериозна реконструкција на тимот. Елиминацијата во Лигата на шампиони е само последниот во низата показатели дека Интер мора да спроведе сериозни промени за да се врати на патот на успесите. „Вистинско време е да почнеме да размислуваме за иднината на овој клуб. Треба да се реновира екипата и да се направи млад тим на кој ќе можеме да сметаме во годините кои доаѓаат. Сепак свесни сме дека освен младоста, екипата мора да поседува и искуство. Неколку играчи ќе останат во тимот, но веќе од лето ќе донесеме нови засилувања. Сепак сите потези ќе зависат од планот кој ќе го утврдиме со тренерот“, изјави Морати. „Се зависи од реалните амбиции и навиките кои ги имате. Ќе биде умно да се направи реконструкција од основата, со намера веднаш да не се остварат големи резултати, и со надеж дека сите трансфери ќе бидат добри. Но проблем е тоа што секогаш ќе има критики и ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Интер, Масимо Морати за идната сезона најави целосна реконструкција на тимот. Елиминацијата од Олимпик Марсеј во Лигата на шампионите, но и лошите резултати во годинешнава сезона го натераа првиот човек на Интер, Масимо Морати сериозно да размислува за целосна реконструкција на тимот. Како што самиот изјави, „ремонтот“ на тимот ќе се случи веќе во летниот преоден рок, а Интер ќе добие целосно нов, но помлад состав. -Мислам дека е време да размислуваме за иднината на овој тим. Мораме да донесеме помлади играчи на кои ќе можеме да сметаме подолго време. Се разбира дека освен младоста, на еден тим му е потребно и искуство, па така некои играчи ќе останат во екипата. Веќе во летниот преоден рок ќе донесеме неколку засилувања, изјави Морати. Првиот човек на Интер потенцираше дека реконструкцијата на тимот ќе ја прави во согласност со барањата и желбите на тренерот, но не кажа кој ќе седи на клупата идната сезона. Клаудио Раниери покрај елиминацијата од Марсеј, засега е сигурен на кормилото на ...
| | веќе видена | слични

И покрај елиминацијата од Лигата на Шампионите, Клаудио Раниери останува на клупата на Интер. Италијанската јавност беше во исчекување Масимо Морати утрово да му врачи отказ на искусниот стратег, но наместо тоа претседателот на "нероаѕурите" изјавил дека нема намера да врши тренерска смена. "Раниери нема да си замине од клубот бидејќи елиминацијата од Лигата на шампионите не е негова вина. Не се пласиравме во четвртфиналето бидејќи немавме среќа, секој што го гледаше натпреварот ќе се согласи со моето мислење. Доколку загубевме со 4-0 сигурно ќе размислував поинаку, но по еден одлично одигран натпревар во кој што несреќно примивме гол во самиот финиш, смена на тренерот едноставно не е опција за мене", истакнал Морати.
| | веќе видена | слични

Тренерот на Интер, Клаудио Раниери е разочаран по елиминацијата на неговиот тим од Олимпик Марсеј во 1/8-финалето од Лигата на шампионите. И покрај разочарувањата од новиот неуспех, тој се уште ја има поддршката од Масимо Морати и останува на кормилото на „нероаѕурите“. - Во 180 минути игра на нашите противници им дозволивме само трипати да шутираат кон нашиот гол. Но од тие удари примивме два гола, а победува тимот кој постигнува погодоци. Ова несреќно испаѓање совршено ја отсликува нашата сезона. Веројатно одигравме подобар фудбал од противникот и на двата меча, имавме подобри шанси, а и двата гола ги примивме во судиските надополнувања, но тоа е тоа. Дадовме се од себе, не гледам што можеше поинаку да направиме. Во секој случај му честитам на Олимпик Марсеј за пласманот во 1/4-финалето – изјави разочараниот Раниери.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 188 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Морати ќе го задржи Раниери и размислува за подмладување на Интер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: