Целосно обновена големата сала во МОБ


6 копии

Големата сала и фоајето на Македонската опера и балет се целосно реконструирани. По повод отворањето на реновираната сала на 12 октомври ќе се одржи гала концерт на кој ќе настапи целиот капацитет на МОБ. Министерката за култура Елизабета Канческа Милевска денеска ја посети Македонската опера и балет по што изјави дека промовираат еден исклучително значаен проект за целосна реконструкција на големата сала на МОБ, кој ветиле дека ќе се реализира. Истакна дека таа инвестиција е од огромно значење и од буџетот на Министерството за овој капитален проект се издвоени 62 милиони денари. Проектот, посочи министерката, опфаќаше занаетчиско-градежни работи на големата сала, на фоајето, промена на нивното осветлување, промена на сите седишта во големата сала, како и подот под нив. „Оваа инвестиција е од огромно значење пред се за вработените, уметниците во МОБ и за сите љубители на програмските содржини на МОБ, на уметноста која ја нудат, пред се за граѓаните кои ќе имаат можност да присуствуваат на сите овие настани ...
| | веќе видена | слични

Македонската опера и балет вечерва и утре со почеток од 20 часот организира голем гала концерт со кој ќе го промовира новото гледалиште и ќе ја отвори престојната сезона 2016/2017. Под мотото “Чувството во живо – во ново руво” на сцена ќе бидат изведени познати класични дела и филмска музика а пред публиката ќе настапи целиот капацитет на МОБ – најавија од Макдонската опера и балет. Данче Азманова
| | веќе видена | слични
15 копии

Македонската опера и балет денеска и утре со почеток во 20 часот организира Гранд гала-концерт со кој ќе го промовира новото гледалиште и фоајето. МОБ за свеченото отворање најави ексклузивна програма на концертот, под мото „Чувството во живо... во ново руво“. Ќе бидат изведени од класични дела до музика од познати филмови. На сцената ќе има голем број исполнители: оперски и балетски солисти, хорот, оркестарот, балетскиот ансамбл и детскиот хор „Фалсето“ при МОБ. Диригент е Иван Еминовиќ, режисер Трајко Јордановски, сценограф Зоран Тошевски, костимограф Марија Пупучевска, кореограф Саша Евтимова, репетитор Лора Тарчуговска. Салонот на МОБ е реновиран по 33 години од отворањето на сцената на МОБ во 1983 година. Новото гледалиште во МОБ има намален број седишта за покомотно следење на настаните, и пред секое седиште ќе има лед екрани на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции, информираше Македонската опера и балет.
| | веќе видена | слични
2 копии

МОБ за свеченото отворање најави ексклузивна програма на концертот, под мото „Чувството во живо...во ново руво“. Ќе бидат изведени од класични дела до музика од познати филмови. На сцената ќе има голем број исполнители: оперски и балетски солисти, хорот, оркестарот, балетскиот ансамбл и детскиот хор „Фалсето“ при МОБ. Диригент е Иван Еминовиќ, режисер Трајко Јордановски, сценограф Зоран Тошевски, костимограф Марија Пупучевска, кореограф Саша Евтимова, репетитор Лора Тарчуговска. - Салонот на МОБ е реновиран по 33 години од отворањето на сцената на МОБ во 1983 година. Новото гледалиште во МОБ има намален број  седишта за покомотно следење на настаните, и пред секое седиште ќе има лед екрани на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции, информираше Македонската опера и балет. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Новото гледалиште во МОБ ќе биде со намален број на седишта, за покомотно следење на настаните и пред секое седиште во партерот ќе има лед екрани, на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции. Македонската опера и балет вечерва 12 и утре 13 октомври, приредува "Гранд-гала концерт за старт на новата оперска сезона. Посетителите ќе имаат можност да уживаат во спектакуларната програма и реновираното гледалиште во Салонот на МОБ. Салонот на МОБ се реновира после 33 години од отворањето на сцената на МОБ во 1983 година. Новото гледалиште во МОБ ќе биде со намален број на седишта, за покомотно следење на настаните и пред секое седиште во партерот ќе има лед екрани, на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции. За свеченото отворање, МОБ подготви ексклузивна програма. Публиката ќе има можност да ужива во изведбите на: Fortuna Imperatrix Mundi (од Кармина Бурана), Hello (Adele), No one is Alone (од Into the woods), Танц на сабјите (од ...
| | веќе видена | слични

Македонската опера и балет (МОБ) за утревечер и задутре со почеток во 20 часот по повод отворањето на реновираното гледалиште на својот салон, под наслов „Гранд гала“ најавува одржување на спектакуларна програма со изведба на повеќе познати светски музички и филмски хитови. Оперски и балетски солисти, хорот, оркестарот, балетскиот ансамбл и детскиот хор „Фалсето“ при МОБ меѓу другите ќе изведат дела од „Кармина Бурана“, од филмовите „Петтиот елемент“, „Аватар“, „До балчак“, познати композиции од репертоарот на Адел и др. Диригент е Иван Еминовиќ, режисер Трајко Јордановски, сценограф Зоран Тошевски, костимограф Марија Пупучевска, кореограф Саша Евтимова, репетитор Лора Тарчуговска, концерт- мајстор, Верица Ламбевска, а хор-мајстор Ѓурѓица Дашиќ. Од МОБ потсетија дека новото гледалиште е со намален број на седишта и со лед екрани, на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции.
| | веќе видена | слични

Со голем гала-концерт, на кој публиката ќе може да слушне дела од операта „Kармина бурана“, од композиторите Арам Хачатуријан, Астор Пјацола, Дуке Бојаџиев, од филмовите „Петтиот елемент“, „Аватар“, од пејачките Адел и Kети Пери, вечерва во 20 часот ќе биде промовиорано новото реновирано гледалиште во Македонската опера и балет. Салонот на МОБ се реновира 33 години по отворањето. Новото гледалиште е со помалку седишта, за сметка на комоцијата. Пред секое седиште во партерот има специјални ЛЕД-екрани, на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции. Од МОБ најавуваат дека сите билети за првиот концертот се распродадени уште во минатата недела. Затоа концертот ќе биде репризиран и задутре, во истиот термин. Според Игор Дурловски, директор на МОБ, олку софистицирана опрема има во малку светски театри. - Вакви технички услови за следење на претставите во моментот има во Виенската опера, Операта во Тел Авив, Салцбуршкиот фестивал и уште неколку театри. Горд сум што сум дел ...
| | веќе видена | слични

Во среда, 12 и четврток, 13 октомври, Македонската опера и балет приредува „Гранд- Гала“... Посетителите ќе имаат можност да уживаат во спектакуларната програма и реновираното гледалиште во Салонот на МОБ. Салонот на МОБ се реновира после 33 години од отворањето на сцената на МОБ во 1983 година. Новото гледалиште во МОБ ќе биде со намален број на седишта, за покомотно следење на настаните и пред секое седиште во партерот ќе има лед екрани, на кои ќе може да се следи титлот од претставите, а ќе имаат и други наменски функции. За свеченото отворање, МОБ подготви ексклузивна програма. Публиката ќе има можност да ужива во изведбите на: Fortuna Imperatrix Mundi (од Кармина Бурана), Hello (Adele), No one is Alone (од Into the woods), Танц на сабјите (од Арам Хачатуријан), The Fifth Element (од филмот The Fifth Element), Либертанго (од Астор Пјацола), Танго (од Дуке Бојаџиев, од филмот До балчак), A Thousand Years (K.Perry), Frozen Choir Suite, Frozen Highlights, Алелуја (од Г.Ф.Хендл), Ameno (Enigma), Adiamus ...
| | веќе видена | слични

Министерството за култура го заврши проектот за обнова на големата сала на Македонската опера и балет (МОБ). По тој повод, на 12 октомври во објектот на МОБ ќе се одржи гала-концерт на кој ќе настапат сите ансамбли што ги поседува оваа национална установа. „Сега салата има 710 столчиња, чиј број е намален со цел тие да бидат покомотни и да има растојание меѓу сите редови“ истакна министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, при денешната посета на МОБ. * извор на фотографии: Министерство за култура Набавени се и 275 дисплеи, кои се поставени на седиштата за да се обезбеди превод на претставите. Во централниот дел на големата сала на МОБ ќе има голем дисплеј, на кој и останатата публика во погорните редови ќе може да го следи преводот на сите претстави. Министерката за култура посочи дека најновиот проект не е единствениот реализиран во рамките на оваа маркантна градба. Во претходниот период бил завршен системот за греење и ладење во вредност од 15 милиони денари. Во проектот за обнова на големата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската опера и балет на 12 и 13 октомври во 20 часот приредува "Гранд- гала# концерт со спектакуларна програма во реновираното гледалиште во Салонот на Македонската опера и балет Македонската опера и балет новата сезона ќе ја започне во целосно реновирана сала според европски и светски стандарди, со нови и удобни столчиња, монитори со превод, ново осветлување... Според министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, проектот за целосна реконструкција на големата сала во МОБ е од исклучително значење и за вработените, уметниците и пред се за сите љубители на уметноста и граѓаните кои ќе ја следат програмата. "Проектот опфаќаше занаетчиско-градежни работи на големата сала, на фоајето, промена на осветлувањето во салата и фоајето, на сите седишта како и подот под седиштата. Сега салата има 710 седишта. Нивниот број е намален се со цел тие да бидат покомотни и да има доволно растојание меѓу редовите. Набавени се и 275 дисплеи кои се поставени на самите столчиња за да се следи преводот на претстава и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 467 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Целосно обновена големата сала во МОБ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: