Билд МК

Македонската влада ќе потроши нови 26,7 милиони денари за довршување на „барокната“ палата „Емануел Чучков“ лоцирана на местото на некогашниот Геолошки завод. Двата склучени договора се однесуваат на изведба на непредвидени работи на објектот, како и за партерно уредување на околниот простор. За изведувачи на работите се избрани фирмите „Бауер БГ“ и „Промонтинг“ од Скопје. Со најновите договори, вредноста на „барокната“ зграда на Бихаќка нарасна на 458 милиони денари, односно над 7,4 милиони евра платени од државниот буџет. Административниот објект започна да се гради кон средината на јули 2014 година . Палатата „Емануел Чучков“ има површина од околу 7.000 метри квадратни, во чии рамки ќе се сместат Државниот завод за ревизија, помал дел од Геолошкиот завод, а дуќаните во приземјето ќе бидат во сопственост на Акционерското друштво за станбен и деловен простор (АДСДП). Поранешниот премиер Никола Груевски, за време на поставувањето на камен-темелникот, го опиша овој објект како уникатно архитектонско здание ...
сите 4 | | | веќе видена

Општина Струмица преку своето јавно претпријатие ќе продолжи со проширување на гасоводната мрежа во градот. „Струмица-гас“ веќе потпиша договор за изградба на дополнителни 6,5 километри гасоводна мрежа во текот на 2017 година. Вредноста на зафатот изнесува 10 милиони денари, а за изведувач на градежните работи е избрана фирмата „Конти Хидропласт“ од Гевгелија. Развојот на секундарната гасоводна мрежа во претстојнава година ќе се насочи и надвор од градските средини. Потпишаниот договор за изведба на мрежа во должина од 6,5 километри е само дел од планираниот зафат за проширување на цевките за нови 15 километри во 2017 година. * Извор на фотографија: Општина Струмица Природниот гас годинава е планирано да пристигне до фабриките и до земјоделските површини во Куклиш, со што ќе се прошири бројката на корисници на овој енергенс. Локалната самоуправа од Струмица планира до крајот на 2017 година да развие гасоводна мрежа во должина од 40 километри. Ако се реализира планираното на инфраструктурен план, најголемиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Жителите на скопската општина Шуто Оризари ќе почекаат на ветувањето за изградба на отворен пливачки базен. Агенцијата за млади и спорт го поништи распишаниот тендер од пред еден месец, а како причина за тоа се наведува фактот дека ниту една компанија не доставила понуда за изведба на проектот. По првичниот неуспешен обид, ќе треба да се објави нов тендер за реализација на проектот. Воедно, допрва ќе треба да се комплетира соодветната градежно-техничка документација врз основа на веќе изготвеното идејно решение за базенот. Новиот отворен базен во Шуто Оризари беше најавен од досегашната власт во неколку наврати во минатото, а за последен пат пред минатогодишните парламентарни избори. Идејата е да се изгради објект со површина од 4.076 метри квадратни, во чии рамки се планирани голем и мал базен, скокалница за синхрони спортови и семафор со тајмер за следење на натпреварите. Вредноста на проектот е проценета на околу 730.000 евра.
сите 5 | | | веќе видена

Љубовта кон трамвајот кај сараевчани е работа која никогаш нема да се промени во босанскиот главен град. И не само кај нив, туку и кај посетителите на Сараево. Неколку децении наназад за ова превозно средство се испишани бројни книжевни дела од писатели, извештаи и репортажи од новинари, во сараевскиот трамвај инспирација најдоа сликари и графичари, а за него се снимени документарни филмови и фотографски хроники. Приказните за сараевскиот трамвај ги полнат архивите на светските библиотеки, раскажани од разни табиети на луѓе кои, за прв пат, ќе седнат во трамвајот на главната железничка станица, по долготрајното патување со воз од некоја далечна дестинација. Епилогот е секогаш речиси ист, трамвајската линија со број 1 ги носи посетителите до славната Башчаршија, а од ова место секој се враќа со позитивни доживувања. Приказната за трамвајот во босанскиот главен град започнува на 1 јануари 1885 година. Австриецот Јохан Ханке ја пишува историјата на градот, управувајќи го првиот трамвај влечен од коњи на ...
| | веќе видена

На меѓународниот тендер за изградба на новиот Клинички центар во Скопје се јавиле три конзорциуми. Еден од нив е македонско-италијански конзорциум, во кој влегуваат скопски „Бетон“ и „Гранит“ и италијанската компанија ИНСО системи. Во останататите конзорциуми влегуваат италијански и словенечки фирми. Она што е впечатливо за денешното отворање на понудите се повисоките цени што ги понудија компаниите од она што го планираше Министерството за здравство. Иако од надлежното министерство претходно велеа дека проектот ќе чини максимум 70 милиони евра, во понудите се доставени цифри од 79 до 90 милиони евра, не вклучувајќи го ДДВ. Посебна комисија во текот на наредните 90 дена детално ќе ги разгледа сите понуди и ќе избере најповолен понудувач. Од надлежното министерство денеска изјавија дека главен критериум за избор е најниската цена, но ќе мора да се почитуваат и останатите услови за финансиска гаранција и за претходно искуство на градежниците со веќе реализирани проекти од ваков вид. Досегашниот министер за ...
сите 22 | | | веќе видена

По три години од најавите за уредување на булеварот „Туристичка“, општина Охрид се одлучи да го реновира просторот за пешаци и велосипедисти на најважната сообраќајница во градот. Локалните власти кон крајот на декември го потпишале договорот за реконструкција на тротоарите на овој булевар, тежок над 10,6 милиони денари. Градежните работи ќе ги изведува фирмата „Илинден“ од Струга во период од 12 месеци. Зафатот следува откако во ноември 2014 година беше распишан Конкурс за изработка на архитектонско решение за булеварот „Туристичка“. Општинските власти лани го поништија огласот за подготовка на решение за партерно уредување и сообраќајно решение за целиот булевар, но истовремено во изминатиов период продолжија со изградбата на кружни текови на неговите најважни крстосници. Проектот за уредување на оваа сообраќајница треба да му даде посреден и поубав лик на градот, поаѓајќи од фактот дека „Туристичка“ се протега по целата должина на Охрид.
сите 3 | | | веќе видена

Првите денови од воведувањето на Интегрираниот Тарифен Систем во скопскиот јавен превоз донесе многу нервозни реакции на граѓаните. Пред билетарниците на ЈСП-Скопје има големи редици од пензионери и студенти кои сакаат да си ги продолжат билетите за 2017 година, додека во градските автобуси владеат постојани препукувања меѓу возачите и оние патници кои сакаат да платат во готово и немаат електронски картички. Од 1 јануари започна да важи и новата распределба на автобуските линии во Скопје, која ги предизвика и првите негативни реакции на жителите од одредени населби во градот. На Интернет веќе кружат официјални барања до ЈСП-Скопје за враќање на нивните автобуси на некои од градските линии. Незадоволни граѓани од Чаир и од Бутел сакаат да се вратат автобусите на ЈСП-Скопје на линиите „9“ и „19“, кои од 1 јануари се опслужуваат единствено со возила на приватните превозници. Жителите од овие населби се жалат дека приватните автобуси не се редовни, но и дека возилата се постари и без греење. Особено е негативна ...
сите 15 | | | веќе видена

Политичката криза во земјава не предизвика проблеми во изградбата на спомен-обележјето на Мајка Тереза на скопскиот плоштад „Македонија“. По 15 месеци од почетокот на изградбата , градежната оператива на „Бетон“ од Скопје ја привршува бетонската конструкција на идниот објект висок дури 32 метри. Издигнувањето на конструкцијата е првата и најтешка фаза од овој проект, по која ќе следува обликувањето на сето она што е замислено да наликува на Мајка Тереза од страна на Министерството за култура. За парцелата со површина од 621 метри квадратни досега се потрошија 5,6 милиони евра од државниот буџет. Таканаречениот „објект со скулптурална композиција“ треба да биде завршен во текот на 2017 година. Овој сегмент од владиниот проект „Скопје 2014“ се гради во согласност со идејното решение на авторите Валентина Стевановска и Кирил Мукаетов. Што сè ќе се залепи на бетонот од ова спомен-обележје ќе треба допрва да се види. Надзорот над реализацијата на градежните работи ја врши Заводот за испитување на материјали и ...
сите 4 | | | веќе видена

„Скопски саем“ најдоцна до февруари ќе го објави името на новиот сопственик на земјиштето на кое требаше да се гради мега-проектот „Ера Сити“. Според информациите на „Утрински весник“ , периодов се водат завршни преговори со инвеститор што е заинтересиран да го купи земјиштето. Подетални информации во врска со проектот ќе треба да се почекаат до наредниот месец, но затоа пак е познато тоа што треба да се гради на атрактивната локација. Урбанистичкиот план на ова место предвидува изградба на станбени згради, деловни објекти, спортски игралишта, трговски центри, објекти од културата и објекти за државна администрација. Огласот за продажба на земјиштето беше објавен од „Скопски саем“ во март 2016 година . На приватниот сектор му беа понудени четири градежни парцели со површина од околу 80.000 метри квадратни. Првичната информација на самиот огласувач беше дека преговорите ќе бидат необврзувачки, што би значело дека „Скопски саем“ нема да го продаде земјиштето ако не е задоволен од доставените понуди. Проектот ...
сите 10 | | | веќе видена

Новата година во Струга беше одбележана со пуштањето во употреба на препознатливиот дрвен мост во центарот на градот. Досегашниот струшки градоначалник Зијадин Села деновиве го пушти во употреба новиот мост, кој е донација од бизнисменот Менди Ќура. Донацијата е со вредност од 150.000 евра и речиси сигурно ќе им ги врати спомените на стружани за некогашниот Мост на Нина. Проектната документација за мостот ја изработи фирма од Австрија, од каде беа и увезени дрвените делови од мостот. Самите елементи на мостот се изработуваа повеќе од шест месеци. Изведбата на новиот дрвен мост во Струга беше завршена за помалку од два месеца . Употребените градежни материјали и скалишниот простор на новото здание го имаат речиси идентичниот лик на некогашниот Мост на Нина. Општина Струга во наредниот период планира да изврши санација и на останатите два моста во централното градско подрачје. Заедно со претстојната реконструкција на шеталиштето на реката Дрим , Струга во многу брзо време ќе го добие својот препознатлив лик на ...
| | веќе видена

Усвојување на меѓународни конвенции, усогласување на македонската регулатива со европската, десетици промотивни кампањи за подигнување на свеста на граѓаните и државни мерки за субвенционирање на нови енергетски објекти се само дел од огромниот број на мерки што не донесоа до зголемување на користењето на обновливата енергија во македонското секојдневие. Бројчаните податоци на Државниот завод за статистика се немилосрдни и истите покажуваат дека не е создаден континуитет на национално ниво во употребата на зелените извори на енергија, вклучувајќи ги сонцето, ветерот, водата и бимасата. Статистичарите пресметале дека процентуалното учество на обновливата во вкупната потребна енергија се движи горе-долу низ годините во периодот од 2000 до 2014 година. Обновливата енергија имала удел од 11% во вкупната потребна енергија на нашата земја во текот на 2014 година, што претставува речиси идентична бројка со ситуацијата од пред 15 години. Користењето на изворите на енергија што не можат да бидат исцрпени во 2000 ...
сите 2 | | | веќе видена

По три години од почетокот на градежната фаза за изградба на новиот Клинички центар во Скопје, на терен единствено е реализирана една работа – уривањето на стариот објект на Гинеколошката болница. Новата современа зграда од 61.500 метри квадратни што ја ветуваше досегашната влада никаде го нема, а социјалдемократите на оваа тема денеска одржаа и прес-конференција пред градилиштето. „Груевски заедно со Никола Тодоров, токму овде на овој ден, на 2 јануари 2014 година се шеташе покрај овие поставени тараби во Клиничкиот центар во Скопје и ви вети нов Клинички центар во Скопје до 2 јануари 2017 година. Денеска е 2 јануари 2017 година. Реалноста, како што гледате, се само тарабите“ изјави Петре Шилегов од СДСМ. Социјалдемократите денеска ветија дека ќе изградат нов, модерен и функционален Универзитетски клинички центар за потребите на граѓаните од Скопје. Шилегов истакна дека ќе се врати концептот на единствен клинички центар, во кој граѓаните нема да се препраќаат од клиника во клиника. Од ВМРО-ДПМНЕ реагираа ...
сите 65 | | | веќе видена

Потсетување на темите кои најмногу го прилвекоа вашето внимание во изминатата година. Следуваат десетте објави во категоријата вести кои беа најчитани од посетителите на build.mk , подредени според популарноста: ФОТО ВЕСТ: Свети Климентовиот Универзитет доведен на ниво на карабина » Листа на најпопуларните статии во 2015 година » Листа на најпопуларните статии во 2014 година » Листа на најпопуларните статии во 2013 година » Листа на најпопуларните статии во 2012 година » Листа на најпопуларните статии во 2011 година » Листа на најпопуларните статии во 2010 година
сите 3 | | | веќе видена

Кумановскиот градоначалник Зоран Дамјановски денеска го пушти во употреба реконструираниот Занатски дом лоциран во центарот на градот. Некогаш запуштениот објект прерасна во мултифункционален центар. Големата сала ќе ја има намената на сала за венчавање, а ќе се користи и за одржување на камерни концерти, изложби, средби со граѓани и за активности на невладиниот сектор. „Ќе биде еден „сити хол“ каде ќе се одржуваат сите приеми на гости на градот, ќе биде репрезентативна сала која ќе има неколку намени“ изјави Дамјановски. * Извор на фотографии: Општина Куманово За реконструикција на ентериерот беа потрошени околу 18 милиони денари од Центарот за развој на североисточниот регион и од општина Куманово. Изведувач на градежните работи беше прилепската фирма „Теракота Инженеринг“. Локалните власти чекаат одобрување и на проектот за обнова на фасадата на објектот. Занатскиот дом во Куманово е најпознатото архитектонско здание во вториот по големина град во земјава. Изграден во 1930 година, објектот претставува ...
| | веќе видена

И покрај тоа што Македонија се наоѓаше во тешка криза, градежниот сектор во текот на 2016 година покажа дека не се соочува со позначајни проблеми. Податоците на Државниот завод за статистика во извештајот „2016 низ бројки“ покажуваат серија од позитивни показатели за раст во делот на градежништвото. Вредноста на извршените градежни работи во првите 10 месеци од годинава изнесувала 27 милијарди денари, што претставува зголемување од 8,7% во споредба со идентичниот период лани. За реализација на нови градителски проекти годинава биле издадени 7,7% повеќе одобренија за градење во споредба со периодот јануари-октомври 2015 година. Ваквите податоци на раст кај македонското градежништво се продолжение на напредокот од 2015 година, кога беа регистрирани рекордни бројки во делот на извршените градежни работи на проекти во земјава. Бројките не треба да изненадуваат, ако се земе во предвид фактот дека се подигнаа големи кредити за изградба на три автопати, а во исто време се одвиваше и проектот за изведба на ...
сите 32 | | | веќе видена

Пропадна уште еден обид да се пронајде приватен инвеститор што ќе го гради новиот театар „Центар“ во Скопје. До Министерството за култура не пристигнала ниту една понуда за реализација на замислениот објект со максимална површина од 30.945 метри квадратни. По трите неуспешни обиди за воспоставување на јавно-приватно партнерство, на ред е идната македонска влада да достави нов предлог за тоа што ќе се случува со монтажниот објект во кој во моментов е сместен театарот „Комедија“. Првата можност е да се распише нов оглас за пронаоѓање на инвеститор, додека втората опција е извршната власт да го изгради театарското здание со средства од државниот буџет. И додека постои несигурност што ќе се случува со проектот за театар „Центар“, досегашната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска во интервју за државната агенција „МИА“ вели дека догодина ќе почне изградбата на театарот „Центар“. Заедно со ова театарско здание, министерката напоменува дека догодина ќе стартува и изградбата на новиот објект на Драмскиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Изградбата на автопатите се одвива со бавно темпо, има доцнење на градежните работи и на финансиската реализација на планираното и договореното. Државниот завод за ревизија излезе со остри забелешки за изградбата на делниците Кичево – Охрид и Миладиновце – Свети Николе – Штип во најновиот извештај за извршената ревизија на финансиските извештаи на Јавното претпријатие за државни патишта за 2015 година. „За автопатот Миладиновци – Свети Николе-Штип, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 26% од вкупната вредност на Договорот, постои ризик изведувачот да не го запази договорениот краен рок за завршување на Проектот, предвиден за 1 мај 2017 година“ се наведува во Ревизорскиот извештај. Ревизорите даваат речиси идентична формулација и за вториот проект финансиран од Кина: „За автопатот Кичево – Охрид, согласно досегашната динамика на градење и реалната финансиска реализација која е околу 19,16% од вкупната вредност на Договорот, постои можност изведувачот да не го ...
| | веќе видена

Од 1 јануари 2017 година влегува во сила Интегрираниот Тарифен Систем кој важи за сите автобуски превозници во Скопје. Автобусите на „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ ќе возат по нови цени од 35 денари за едно возење и во нив ќе може да се користи картичката „Скопска“. Од Град Скопје информираат дека граѓаните ќе треба задолжително да поседуваат електронска картичка, која може да се набави во сите продажни места на ЈСП-Скопје, во 50 продавници низ скопските населби и во сите автобуси на ЈСП-Скопје и на приватните превозници. Со купувањето на неперсонализирана електронска картичка во автобусите по цена од 150 денари, секој граѓанин во текот на јануари ќе добие со неа и пет бесплатни возења. Електронската картичка со ваша фотографија и лични податоци и понатаму ќе може да се набави во продажните места на ЈСП-Скопје за 200 денари. Откако ќе се потрошат бесплатните возења, граѓаните ќе мора да ја надополнат картичката во некоја од трафиките или продажните места на ЈСП-Скопје, и тоа најмалку за 100 денари. Во ...
сите 95 | | | веќе видена

Уште еден тендер за доградба на кичевската општа болница заврши без избор на изведувач на проектот. Министерството за здравство денеска го распиша третиот по ред тендер за реализација на втората фаза од изградбата на здравствениот објект. Во огласот е наведено дека вредноста на проектот ќе изнесува 130 милиони денари без ДДВ, додека времетраењето на договорот е 24 месеци. Понудите од заинтересираните компании треба да се достават до надлежното министерство најдоцна до 18 јануари 2017 година. Со втората фаза од изградбата на болницата ќе се довршат пет одделенија за секундарна здравствена заштита, 10 специјалистичко-консултативни служби и четири одделенија за дневна болница. Новата зграда на кичевската општа болница се гради веќе неколку децении наназад. Камен-темелник на објектот е поставен во 1989 година, но градежните активности не се завршени во целост до денешен ден. Недовршената зграда подолг период стоеше неискористена. Министерството за здравство предвидува отворањето да се случи најдоцна до 2019 ...
сите 2 | | | веќе видена

На два дена пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство потпишало договор со кратовската фирма „Силекс неметали СТ“ за изградба на браната „Речани“ на Оризарска река во општина Кочани. За крупната зделка ќе се одлеат финансиски средства од над 1 милијарда и 880 милиони денари (30,5 милиони евра) на сметката на компанијата од Кратово, со што е предвидено да се реализира проектот за решавање на водоснабдувањето на 90.000 граѓани од Кочани, Виница и од околните населени места. Според податоците објавени од Бирото за јавни набавки, во тендерската постапка учествувале три компании со свои понуди. Времетраењето на потпишаниот договор изнесува 60 месеци. За тендерската постапка веќе реагираа опозициските социјалдемократи , кои уште во текот на ноември констатираа незаконитости во тендерот. Наспроти нив, од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство тогаш излегоа со изјава дека јавната набавка е легална, што може да се согледа од ...
сите 2 | | | веќе видена

next