Вработениот од Тутунска имал помош при грабежот – МВР со нови детали


11 копии

Во врска со случајот на затајување во НЛБ Тутунска банка по дополнително преземени мерки и дејствија како и обезбедени докази, Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе писмено известување за43-годишниот Г.С. кој инаку е брат Б.С како и 24-годишната Е.П. која е вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ Тутунска Банка, заедно со 38-годишниот Б.М. пријател на првопријавениот, сите од Скопје. Тие му помогнале на скопјанецот кој зема 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од Тутунска банка и со тоа го изврши најголемиот грабеж во Македонија. На 4-ти месецов Б.С. околу 17 часот на шалтерот на кој работела пријавената Е.П. се информирал за курсот на еврата и швајцарските франци, со објаснување дека некој негов пријател сакал да направи конверзија на евра во швајцарски франци, но наводно не знаел кога истиот би ја извршил конверзијата. После половина час, Б.С. заедно со неговиот брат Г.С. пристапиле кон шалтерот при што од страна на Г.С. на Е.П. и биле ...
| | веќе видена | слични

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на институциите. НОВАТВ ги анализираше соопштенијата на полицијата и обвинителството и утврди низа нелогичности во нивните одговори. Сите луѓе од грабежот Б.С. – вработен во трезорот и осомничен за кражбата во Тутунска банка Г.С. – брат на Б.С. кој му помагал во депонирање и во изнесување на парите од банката Е.П. – вработена како банкарски комерцијалист – помагала во префрлањето на парите во трезорот и вадење на парите од трезорот Б.М. – Другар на Б.С. кој ги пренел парите преку граница Четворица осомничени, 2.000.000 швајцарски франци и 640.000 илјади евра кои се уште не се знае каде се- тоа е епилогот од најголемиот грабеж кој се одвивал 4 дена во една од најголемите банки во Македонија. Во тие четири мирни и навидум здодевни работни денови, од 6 до 10 април крадците изнесоа многу пари од НЛБ банка. Во овој грабеж немаше филмски драми, немаше спектакли ...
| | веќе видена | слични

УШТЕ ТРИ ЛИЦА ВМЕШАНИ ВО ИСТОРИСКАТА КРАЖБА ВО НЛБ БАНКА Полицијата вчера откри нови детали и осомничи уште три лица за историската кражба во НЛБ Банка, за кои постојат докази дека му помагале на главниот трезорист за историскиот грабеж кој се случи минатата недела кога тој од банката украде над три милиони евра. Осомничените ќе бидат предадени на судија на претходна постапка, но не и парите, бидејќи нив ги нема, а никој од осомничените не кажува каде завршиле тие. Како што соопшти МВР, покрај Б.С., осомничен е и неговиот брат Г.С. (43) кој како што неофицијално дознаваме, исто така, бил вработен во една од скопските банки, како и Е.П. (24), вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ Банка и Б.М.(38), пријател на Б.С. , кои му овозможиле да се стекне со имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Според досегашниот тек на истрагата, Б.С. на 4 овој месец околу 17:00 часот на шалтерот на кој работела Е.П. се информирал за курсот на еврата и швајцарските франци, со образложение дека некој ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Украдените три милиони евра од НЛБ банка со автомобил од Македонија биле пренесени во Србија од Борис М., пријател на трезористот Бобан С., кој еден ден претходно ги украл парите од трезорот на банката, информира МВР. Од министерството немаат дополнителни информации дали парите завршиле во Србија или биле пренесени во друга држава. МВР вчера само ги потврди шпекулациите дека има и други осомничени за грабежот откако поднесе кривични пријави за уште тројца, меѓу кои и братот на трезористот. – По дополнително преземени мерки, како и обезбедени докази, Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе писмено известување за лицата Г.С. (43), брат на Б.С., за Е.П. (24) вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ банка, како и за Б.М.(38), пријател на првопријавениот, сите од Скопје. За нив постојат основи на сомнение дека извршиле кривично дело затајување во врска со кривично дело помагање, со што на Б.С. директно му помогнале во извршувањето на кривичното дело, ...
| | веќе видена | слични

Од министерството немаат дополнителни информации дали парите завршиле во Србија или биле пренесени во друга држава. МВР вчера само ги потврди шпекулациите дека има и други осомничени за грабежот откако поднесе кривични пријави за уште тројца, меѓу кои и братот на трезористот. – По дополнително преземени мерки, како и обезбедени докази, Единицата за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе писмено известување за лицата Г.С. (43), брат на Б.С., за Е.П. (24) вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ банка, како и за Б.М.(38), пријател на првопријавениот, сите од Скопје. За нив постојат основи на сомнение дека извршиле кривично дело затајување во врска со кривично дело помагање, со што на Б.С. директно му помогнале во извршувањето на кривичното дело, со кое противправно стекнал имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра – велат од МВР. Инспекторите откриле и како Бобан С. ги извлекувал парите од банката, без да биде забележано дека во трезорот има ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најголемиот грабеж од трезорот на НЛБ Банка, првопријавениот Б.С. не го извршил сам. На 40 –годишниот скопјанец му помагале три лица. Во целата шема вклучен бил и неговиот брат Г.С., Е.П. вработена како банкарски комерцијалист и Б.М. пријател на првопријавениот, сите од Скопје. При првиот грабеж кој се случил на 4 април, преку измама за наводна конверзија на евра во швајцарски франци, украдени се 95.000 евра. Од извршениот увид во снимките од видео надзорот во банката, констатирано е дека додека Г.С. е на шалтерот на банката и се врши наводната конверзија, а кога на смена во трезорот е Б.С. од трезорот ниту се изнесуваат 100.000 швајцарски франци ниту пак Е.П. му исплаќа пари на Г.С како би се завршила конверзијата. На 07 април во попладневните часови додека Е.П. била на смена повторно постапувајќи по упатства на Б.С. преку системот на достава од трезорот кога на смена бил тој, примила вкупно 375.000 евра, за кои таа без да подготви било каков банкарски документ за потреба од вакви средства во благајната и ...
| | веќе видена | слични

Листата на осомничени за големиот грабеж на милионски суми девизи од НЛБ банка се проширува. Имено, како што потврдуваат од Министерството за внатрешни работи, Единицата за економски и компјутерски криминал до скопското Јавно обвинителство поднело писмено известување за братот на осомничениот Бобан С., за вработена во НЛБ банка и за уште еден пријател на сега првоосомничениот. Станува збор за лицата Г.С. (43), брат на Бобан С., Е.П. (24), вработена како банкарски комерцијалист и за Б.М. (38), пријател на првопријавениот. За сите нив, според МВР, постојат основи за сомнение дека сториле кривично дело затајување, а во врска со дело помагање. Сомневањата на полицијата се дека овие лица директно му помогнале на Бобан С. во извршувањето на делото, односно тој на противправен начин да се стекне со имотна корист од 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра. Од досегашниот тек на истрагата било утврдено дека на 4 април, Бобан С., околу 17 часот, на шалтерот на кој работела сега пријавената службеничка се ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР. mvr-zgrada_1_9 Како што информираат оттаму, станува збор за братот на Бобан С., 44-годишниот Г.С., потоа 24-годишната Е.П., вработена како банкарски комерцијалист во НЛБ, и за 38-годишниот Б.М., пријател на првоосомничениот. Според полицијата, за нив постојат основани сомнежи дека директно му помогнале на Бобан С. во грабежот на банката. Осомничената Е.П., како што информираат од полицијата, помогнала во прикривањето на кусокот од 100.000 швајцарски франци, односно првиот затаен износ од авионската пратка од вкупно 1.000.000 швајцарски франци што го украл Бобан С. Потоа, по негово упатство, додека двајцата биле на смена, тој во трезорот, таа на шалтер во банката, примила пари од трезорот во апоени од 500 и од 100 евра, вкупно 375.000 евра, и ...
| | веќе видена | слични

Триото асистирало во изнсувањето на  околу 3 милиони евра од банкарскиот трезор. Од МВР за Канал 5 велат дека по парите сеуште се трага. Полицијата до основното јавно обвинителство поднесе писмено известување за лицата со  основи за сомнение дека извршиле кривично дело затајување  и помагање за грабеж од 2 милиони и 400 илјади швајцарски франции и 645 илјади евра. Во соопштенито на МВР стои дека, на 4 април Бобан  околу 17 часот на шалтерот на кој работела неговата 24 годишна колешка  се информирал за курсот на еврото и швајцарските франци. Наводно - негов пријател сакал да направи конверзија на евра во швајцарски франци, но не знаеле кога би се извршила. По половина час Бобан и брат му се вратиле кај колешката. Братот и ја дал личната карта и 95-те илјади евра,  за да изврши конверзија преку неговата трансакциска сметка на наведените девизи во – швајцарски франци. МВР информираат дека од извршениот увид во банкраските видео снимки се гледа оти не била почитувана банкарската процедура ниту на 10 април кога ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште тројца помагале за да се изнесат милионите од НЛБ Банка. Заработија кривична пријава. Меѓу нив се братот на првопријавениот, вториот е негов пријател, третата е комерцијалист во НЛБ. Се сомничат дека директно му помогнале на вработениот во трезорот во извршување на кривичното дело со кое се стекнал со имотна корист од 2 милиона и 400 илјади франци и 645 илјади евра. По увидот на видеонадзорот се гледала конверзацијата меѓу нив која што се одвивала во банката, информираат од полицијата. Во првиот случај, братот на првопријавениот на шалтер кај осомничената предал 95 илјади евра, заедно со лична карта, за преку негова трансакциска сметка да изврши конверзија во швајцарски франци. Првопријавениот и рекол дека тој лично ќе ги земе овие пари од трезорот, без потребната процедура. Со ова според истрагата, бил затворен претходно настанатиот кусок во трезорот. Во вториот случај, банкарката постапувајќи по упатства од првопријавениот, преку систем на достава од трезор примила 375 илјади евра за кој не подготвила ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако професорката може да се кандидара и со поддршка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, таа уште на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга рече дека ќе ги собира овие ...
сите 217 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 163 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 109 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вработениот од Тутунска имал помош при грабежот – МВР со нови детали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: