Кој ќе учествува и колку пари ќе добие за референдумската кампања?


Собрaниските служби денеска соопштија дека најверојатно в среда ќе биде познато која пратеничка група колку средства ќе добие за кампања за референдумот на 30 септември. Извесно е дека во кампањата „за“ референдумското прашање ќе учествуваат пратениците од СДСМ,нивните коалициски партнери и ДУИ , а поддршка за референдумот и вклучување во кампањата најавија и пратениците од ДПА и Алијансата на Албанците. Ставот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ официјално е најавен за в среда. Во меѓувреме пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ се откажа од дел од 80 те милиони долари наменети за нив, за кампањата за референдумот, и побара тие да бидат пренасочени за доградба на средно училиште во Тетово. Ова во саботата преку Фејсбук го соопшти претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски и побара и сите други другите пратенички групи да се откажат од парите за кампањата за референдумот и да ги пренаменат за други потреби. Мицкоски кажа дека партијата е против Договорот со Грција и оти тие одејќи од врата на врата на граѓаните ќе им ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Антонио Милошоски е единствениот пратеник кој се пријави а не доби средства од Собранието за кампањата за референдумот. Кабинетот на Џафери денеска соопшти дека пари за рекламен простор ќе се одвојат само за пратениците од власта и албанските политички партии од опозицијата која најавија дека ќе го поддржат референдумот.„Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник коишто се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59% од времето за повластено платено рекламирање во медиумите." – стои во соопштението од СобраниетоМилошоски потврди дека не добил средства од Собранието. Сепак, како што вели, за него тоа не прави разлика. Најавува дека кампањата за бојкот на референдумот ќе ја води со сопствени средства.
| | веќе видена | слични

Германската канцеларка Ангела Меркел во Сабота доаѓа во Скопје. Информацијата ја потврди и нејзиниот кабинет од каде велат дека канцеларката сака лично да се увери во предреферендумската атмосфера во Македонија, а со Заев ќе разговара на билатерални теми и за регионалните случувања. Според нејзината агенда, таа во петок ќе оствари средба со францускиот претседател Макрон во Париз од каде директно ќе слета во Скопје. Премиерот Заев денеска потврди дека Меркел ја очекува на Денот на незвинсноста Во екот на кампањата за референудмот за промена на името, во Скопје се најавува и посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, австрискиот канцелар Себастијан Курц и еврокомесарот Јоханес Хан. Во меѓувреме и Собранието ги распредели парите кои Владата му ги даде за пропаганда. Од кабинетот на Џафери велат дека пари ќе има само за пратениците кои го поддржуваат референдумот, додека Милошоски кој најави бојкот, нема да добие ништо. „Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која ...
| | веќе видена | слични

Околу 500 илјади евра или речеиси половина од оние 1, 3 милиони евра кои Владата ги одобри на Собранието за да ја води кампањата ќе бидат вратени во буџетската каса информираат собраниските служби. Во дописот до јавноста наведуваат дека дури 41 % од пратениците или 48 пратеници барале пренамена на овие сретства но велат дека истите не може да бидат пренаменети односно нема да бидат искористени. Во соопштението исто така се појаснува пак дека - Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник кои што се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59 отсто од времето за повластено платено рекламирање во медиумите. Во тие 71 пратеник влегуваат и двајцата независни кои исто така ќе водат кампања За. Пратеникот Антонио Милошоски пак денеска се огласи оти собранискиот спикер Џафери не му одобрил сретства за да ја води кампањата за Бојкот но рече дека и сам ќе ја ...
| | веќе видена | слични

На денешната координација на пратеничките групи, било договорено само  до крајот на неделава да се сретнат со  претставници на Државната изборна комисија и на Агенцијата за медиуми за да  се договори поделбата на парите. Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник коишто се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59% од времето за повластено платено рекламирање во медиумите. Оттука информираме дека остатокот од алоцираните финансии за референдумска кампања, односно финансиите наменети за 41% од пратениците коишто во писмото до претседателот на Собранието се изјаснија дека бараат средствата за кампања да се пренаменат за други цели, истите не може да се пренаменат за други цели, односно истите ќе останат неискористени, стои во собраниското соопштение. Или математички во бројки на собраниската сметка  денеска владата префрли 1,3 милиони евра од кои околу ...
| | веќе видена | слични

Владата му префрлила 80 милиони денари на Собранието за кампањата за референдумот, но финансиите наменети за 41 отсто од пратениците ќе бидат неискористени и не може да се пренаменат, информираат од Собранието на Република Македонија. Во соопштението се наведува дека по барањето на Собранието за одобрување на финансиски средства за кампањата за референдумот што ќе се спроведува од овластениот предлагач на Одлуката за референдум, Владата алоцираше средства во висина од 80 милиони денари, префрлени на посебната наменска сметка на Собранието на Република Македонија, која ќе се користи исклучиво за спроведување на кампањата за референдум. „Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник коишто се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59 отсто од времето за повластено платено рекламирање во медиумите“, се наведува во соопштението. Од кабинетот на претседателот ...
| | веќе видена | слични

Владата префрли 80 милиони денари на посебна наменска сметка на Собранието на Република Македонија кои ќе се користат исклучиво за спроведување на кампањата за референдумот. „Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник коишто се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59% од времето за повластено платено рекламирање во медиумите. Остатокот од алоцираните финансии за референдумска кампања, односно финансиите наменети за 41% од пратениците коишто во писмото до претседателот на Собранието се изјаснија дека бараат средствата за кампања да се пренаменат за други цели, истите не може да се пренаменат за други цели, односно истите ќе останат неискористени“, соопшти собраниската прес-служба. Собранието како корисник на средствата, има обврска, по завршувањето на кампањата да изготви извештај за потрошените средства и неискористените финансии ќе бидат веднаш ...
| | веќе видена | слични

По барањето на Собранието за одобрување на финансиски средства за кампањата за референдумот којашто ќе се спроведува од овластениот предлагач на Одлуката за референдум, Владата на Република Македонија алоцираше средства во висина од 80 милиони денари, префрлени на посебната наменска сметка на Собранието на Република Македонија, којашто ќе се користи исклучиво за спроведување на кампањата за референдум. Алоцираните финансии исклучиво ќе бидат користени само за намената за која се распределени средствата, односно за кампањата којашто ќе биде спроведена од страна на 71 пратеник коишто се изјасниле дека се во коалицијата ЗА референдумот, што претставува 59% од времето за повластено платено рекламирање во медиумите. Оттука информираме дека остатокот од алоцираните финансии за референдумска кампања, односно финансиите наменети за 41% од пратениците коишто во писмото до претседателот на Собранието се изјаснија дека бараат средствата за кампања да се пренаменат за други цели, истите не може да се пренаменат за други ...
| | веќе видена | слични

Кампањите за гласање „за" и за бојкот на референдумот се засилуваат. ВМРО-ДПМНЕ, пак, се уште нема став, а лидерот на партијата Христијан Мицкоски викендов праша кој бил тој да му кажува на народот што да прави. Засега две страни водат кампања за референдумот за Договорот за името поврзан со зачленувањето во Европската унија и НАТО. Преку секојдневни активности едната страна, владината, повикува да се излезе на референдумот и да се гласа „за”, а другата, пак, бара од граѓаните да го бојкотираат изјаснувањето на 30 септември. Истовремено, додека двете страни имаат интензивни активности ВМРО-ДПМНЕ се уште ја нема официјализирано својата позиција. Забуна внесе и изјавата на нивниот лидер Христијан Мицкоски, кој од митингот во Кичево викендов праша „кој бил тој да му кажувал на народот што да прави”. На прашањето дали со оваа изјава се најавува дека е можно партијата и да не излезе со став до самиот референдум, извори од ВМРО-ДПМНЕ велат дека не би додавале ништо на изјавата на нивниот лидер, оти таа била, како ...
| | веќе видена | слични

Собранието сè уште нема план како ќе ги распредели 1,3 милиони евра добиени од Владата за водење на кампања на референдумот за името на 30 септември. Официјално, и од власта и од опозицијата не кажуваат како ќе ги водат кампањите. Собраниски извори велат дека на денешната координaција нема договор како ќе се поделат парите предвидени за референдумската кампања. „Се надеваме дека до крајот на неделата ќе се направи медиjа планот како пратеничките групи ќе ги поделат парите предвидени за кампањата ’за‘. Ќе имаме средби со Државната изборна комисија, Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми, па ќе ги прецизираме деталите. Нема уште ништо прецизирано“’, велат пратеници од парламентарното мнозинство. За кампањата „за“, предвидени се 5 минути и 23 секунди за медиумско претставување, но за делот „против“ односно останатиот дел од предвидените околу 9 минути во ударното време, не се знае дали медиумите ќе можат комерцијално да го продаваат. Дека ќе водат камања „за“ се изјасниле 71 пратеник од владејачкото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Овде се гледа веднаш дека затаија институциите во овој случај, мислам дека не е постапено по стандардите како што треба. Прво, каде исчезнал метил акрилатот ...
сите 235 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 139 | | | веќе видена

3.9 милијарди евра буџет, а ниту денар зголемување за капитални инвестиции. Зоран Заев и Нина Ангеловска наместо на развој, ќе трошат милијарди на популизам. ...
сите 311 | | | веќе видена

Нема да се создаде голема коалиција порачаа шпанските социјалисти и конзервативци, иако на парламентарните избори ниту една партија не доби доволен број ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кој ќе учествува и колку пари ќе добие за референдумската кампања?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: