Мицкоски прашува: Дали со транскрипти од „бомбите“ за случајот „Монструм“ биле уценувани личности од сегашната Влада?


7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто во емисијата „Ѕид“ на телевизијата Алфа рече дека се поставува прашањето дали со транскрипти од „бомбите“ за случајот „Монструм“ биле уценувани личности од сегашната влада. -Транскрипти кои видовме дека овие луѓе, кои претходно биле обвинети за егзекуција на овие млади човечки животи биле во постојан контакт со личност која што е дел од вашата сега коалиција. Се поставува прашањето дали можеби таа личност била уценета од вас цело време, за да биде ваш верен поддржувач и поданик, потенцира Мицкоски. Вели дека во овој случај има многу дилеми, злоупотреби, ниски страсти, злоупотреби на чувствата на луѓето. Според него, црната кампања, лагите и злоупотребите со чувствата на родителите на убиените сега му се удираат од главата на премиерот Зоран Заев.
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вчера беше гостин во емисијата „Клик Плус“ на ТВ 21. Тој во ова гостување говореше за многу теми кои се од важност за државата. Една од темите за кои Мицкоски говореше беа и настаните во Собранието од 27 април минатата година. Тој кажа дека е потребно овој случај да добие конечна разврска. -Овој случај, каде луѓе се обвинети, не верувам дека ќе добие таков епилог каков што некој посакуваат да добие, бидејќи мислам дека врз основа на тоа што е презентирано на јавноста, а во консултација со правни експерти, неминовно крајот мора да биде поволен по тие луѓе кои што во овој момент се обвинети, изјави Мицкоски. Мицкоски кажа дека да се почне со влегување со специјалци во домовите на пратениците, без тоа да се внимава дека тие луѓе се под имунитет, рано наутро, пред очите на нивните деца, а притоа да не водите сметка како и зошто тоа го правите, а притоа тие луѓе тогаш не беа ниту обвинети. -Народниот правобранител јасно става во неговиот извештај дека е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на телевизијата 21 вели дека Владата ја лаже јавноста за висината на државниот долг кој, според него, е драстично поголем. „Ја лажат јавноста за реалната состојба на долгот, и за тоа имав обраќање пред неколку дена. Таа утка е за некаде околу 85 милиони евра за јавниот долг и некаде околу 60-тина милиони евра за државниот долг“ , појаснува Мицкоски. Вели дека намалени се капиталните инвестиции и оти се наоѓаат на ниво од 7,43 проценти, потенцирајќи дека тие се за три пати помали од лани. „Притоа, буџетскиот дефицит е идентичен како за тој период минатата година. Во меѓувреме, 500 милиони евра е земена државна обврзница и нето задолжувањето е некаде околу 100-тина милиони евра на домашниот пазар. Да, имаат вратено главница – странско задолжување, нешто домашно, но генерално нето задолжувањето е огромно“ , појаснува Мицкоски. Вели дека во делот на растот на Бруто домашниот производ Македонија се наоѓа на дното во Европа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Христијан Мицкоски – се менува ли стариот имиџ на ВМРО ДПМНЕ? Една година по насилниот упад во Собранието, дали новиот претседател на ВМРО ДПМНЕ има поинаков поглед на настаните? Четири месеци по доаѓањето на позицијата гради имиџ на лидер без политички долг, но што е со багажот на партијата? Дали е подготвен за поддршка на суштински реформи и тоа што не го стори неговата партија- компромисно решение за името на Македонија? Вечерва во Клик Плус, разговор со Христијан Мицкоски, лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ. Дебата #КликПлус на ТВ21
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизијата 21 изјави дека ветувањето на СДСМ во предизборието за 500 евра просечна плата е лага. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на телевизијата 21 изјави дека ветувањето на СДСМ во предизборието за 500 евра просечна плата е лага. -Знаете ли колку е планиран порастот на платата според макроекономските индикатори на Министерството за финансии за 2018 година? На ниво од околу 24.900 денари. За до 30.000 денари знаете колку платата треба да расте во ’19 и ’20? По најмалку 25 отсто, рече Мицкоски.Според Евростат, вели Мицкоски, во периодот од 2006. до 2016. година кога на власт беше ВМРО-ДПМНЕ Македонија беше во првите пет земји во Европа по растот на Бруто домашниот производ.-Сега сме на дно. Не претпоследни, не трети од позади. На дно, појаснува Мицкоски.Вели дека во ноември минатата година, министерот за финансии, Драган Тевдосвски рекол оти економијата ќе порасне за 1,6 отсто. Појаснува дека во неколку ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во „Клик Плус“ на телевизија 21 се осврна и на настаните во Собранието од 27 април минатата година. Тој кажа дека е потребно овој случај да добие конечна разврска. -Овој случај, каде луѓе се обвинети, не верувам дека ќе добие таков епилог каков што некој посакуваат да добие, бидејќи мислам дека врз основа на тоа што е презентирано на јавноста, а во консултација со правни експерти, неминовно крајот мора да биде поволен по тие луѓе кои што во овој момент се обвинети, изјави Мицкоски. Мицкоски кажа дека да се почне со влегување со специјалци во домовите на пратениците, без тоа да се внимава дека тие луѓе се под имунитет, рано наутро, пред очите на нивните деца, а притоа да не водите сметка како и зошто тоа го правите, а притоа тие луѓе тогаш не беа ниту обвинети. -Народниот правобранител јасно става во неговиот извештај дека е злоупотребена моќта, дека се злоупотребени институциите и гледаме дека се уште нема никаква одговорност. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на емисијата Клик Плус на ТВ 21 изјави дека тоа што можел сега да го каже е дека на дневна основа се сретнуваат десетици луѓе кои му приоѓаат на улица, дел од нив се претставуваат со име и презиме, со што лесно може да се констатира дека тие луѓе не се од македонска етничка припадност туку дека се од друга етничка припадност. „Сите без исклучок имаат заеднички именител дека потешко никогаш не се живееле во државава“ , изјави Мицкоски. Тој потенцираше дека истите луѓе велат дека минатата година ова време живеле многу поубаво отколку оваа година. Додава дека со било кој дуќанџија да се седне и да се разговара без разлика дали е во бурекџилница, берберница, бакалница или маалска продавница истото го потврдуваат. „Но тоа и не е така тешко да се забележи. Видете ги бројките. Бројките велат дека во првиот квартал од оваа година во прометот во земјава ДДВ кое го собрало УЈП е за 8 милиони евра помало од првиот квартал минатата година кога имавме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 зборуваше за настаните од 27 април каде ја посочи изјавата на тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу во врска со неговите тврдења за по Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во неговото гостување во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 зборуваше за настаните од 27 април каде ја посочи изјавата на тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу во врска со неговите тврдења за појавата на вооружени групи во Република Македонија. -Таа изјава е дадена како сведочење кое е поврзано со настаните од 27 април и мене навистина ме изненадува дека органите во државата обвнинителството, Министерството за внатрешни работи се уште не дале одговор на ова тврдење на министер бидејќи тоа не е било кој човек. Тој човек во тоа време бил министер и неколку месеци дава изјава дека во тој момент имал информација дека се вооружуваат луѓе. Без притоа да си го постави основното прашање од каде им е тоа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

На дневна основа сретнувам десетици луѓе кои ми приоѓаат на улица, дел од нив ми се претставуваат со име и презиме, со што лесно може да се констатира дека тие луѓе не се од македонска етничка припадност туку дека се од друга етничка припадност. На дневна основа сретнувам десетици луѓе кои ми приоѓаат на улица, дел од нив ми се претставуваат со име и презиме, со што лесно може да се констатира дека тие луѓе не се од македонска етничка припадност туку дека се од друга етничка припадност. Сите без исклучок имаат заеднички именител дека потешко никогаш не се живеело во државава, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на емисијата Клик Плус на ТВ 21. Тој потенцираше дека истите луѓе велат дека минатата година ова време живеле многу поубаво отколку оваа година. Додава дека со било кој дуќанџија да се седне и да се разговара без разлика дали е во бурекџилница, берберница, бакалница или маалска продавница истото го потврдуваат. – Но тоа и не е така тешко да се забележи. Видете ги ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски кажа дека разликата меѓу оваа опозиција сега и опозицијата во минатото е што оваа опозиција додаде вредност за Македонија да ја добие препораката од ЕУ, а минатата опозиција тегнела назад и молела Бог Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето во „Клик Плус“ на телевизија 21 кажа дека разликата меѓу оваа опозиција сега и опозицијата во минатото е што оваа опозиција додаде вредност за Македонија да ја добие препораката од ЕУ, а минатата опозиција тегнела назад и молела Бога тоа да не се случи. -Тоа е разликата. Ги хушкаше луѓето да одат по улиците и да го урнисуваат системот, праќаше лоши вести по Брисел и по светот, кодошејќи ја сопствената држава и владата. Мицкоски го спомена и извештајот од Стејт Департментот, каде за Македонија пишува дека е заробена држава, што како што кажа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и е акцентирано во извештајот. -За што биравме ние нова Влада, ако порано било заробено, а сега е два пати позаробена државата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Членките на Советот за соработка во Персискиот Залив (ГЦЦ), што го сочинуваат арапските монархии од регионот, започнаа со зајакнати безбедносни патроли во ...
сите 166 | | | веќе видена

Стево Пендаровски веќе ги постави кадровските основи на неговиот кабинет. Генерален секретар на претседателската служба е досегашниот владин портпарол Миле ...
сите 215 | | | веќе видена

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во Тел Авив вечерва во 21 часот започнува финалната трка за победник на Евровизија 2019. Тамара Тодевска со „Горда“ ...
сите 292 | | | веќе видена

Слушајќи го претседателот на САД, Доналд Трамп, тој практично звучи како отпадник во сопствената администрација: осамен службеник подготвен да прифати дека ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мицкоски прашува: Дали со транскрипти од „бомбите“ за случајот „Монструм“ биле уценувани личности од сегашната Влада?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: