Малезиската армија влезе во трагата на исчезнатиот авион?

Малезиската армија влезе во трагата на исчезнатиот авион? Малезиската армија верува дека влегла во трагата на исчезнатиот авион од радарот над теснецот Малака, недалеку од местото каде за последен пат бил остварен контакт со контролата на воздушниот сообраќај над источниот брег на земјата. Повикувајќи се на воени извор, агенцијата Ројтерс наведува дека авионот го сменил курсот и се спуштил на помала височина пред да изчезне. „Авионот го смени курсот пред да мине низ Кота Бхару и мина на помала височина. Тој тргнал кон теснецот Малака“, изјавил за агенцијата воен функционер кој постојано бил известуван за истрагата. Теснецот Малака е една од најфрекфентните бродски линии на светот, што се протега долж малезискиот западен брег. Малезиската авиокомпанија во саботата соопшти дека радио и радарскиот контакт со летот МХ370 бил изгубен кај градот Кота Бхару на малезискиот источен брег. Во една од најзагадочните мистерии во историјата на современата авијација, масовната операција на потрега по авионот Боинг ...
| | веќе видена | слични

Малезиското воздухопловство конечно го лоцирало исчезнатиот авион на островот Пулау Перак во Малака, остров 100 милји одалечен од вообичаената патека од Куала Лумпур и Пекинг. Доколку податоците се точни, авионот летал во спротивна насока од вообичаената рута.
| | веќе видена | слични

Авионот го променил курсо по Коа Бару и се спуштил на помала висина. Испеал да влезе во мореузот Малака- навел малезиски воен извор кој бил задолжен за информации за истрагата. Малезиската војска верува дека со радар влегла во трага на авионот на Малезија ерлјанс. Воениот извор верува дека авионот го променил курсот и свртил кон запад пред да исчезне. Авионот на летот од Куала Лумпур до Пекинг со 227 патници и 12 членови на екипажот исчезнал во саботата рано утротото, час време откако полетал.
| | веќе видена | слични
11 копии

Премиерот на Малезија Наџиб Разак денеска повика на мир и трпение во потрагата по исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“, во кој имаше 239 патници и членови на екипажот, пренесе ДПА. Тој Малезијците ги повика да и дадат помош на Владата и да се молат за некаква информација, што ќе доведе до брзо откривање на авионот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Официјалното малезиско воздухоплоство успеа да го лоцира исчезнатиот авион и тоа на малечкиот остров Пулау Перак во Малака, што е стотина милји оддалеченост од вообичаената патека од Кауала Лумпур до Пекинг. Доколку податоците се точни, авионот летал во спротивна насока од закажаната рута и на спротивна страна од Малезискиот полуостров. Мореуз Малака е еден од најфреквентните светски поморски патишта кој се протега долж западниот брег на Малезија и го поврзува Андаманското море со Индискиот океан на запад како и Јужното Кинеско море со Тихиот океан на исток и југоисточниот дел на Азија. Според првичните информации, авионот изгубил контакт со контролата на летање во близина на брегот на Виетнам. По авионот на летот МX370 од Куала Лумпур до Пекинг веќе четири дена трагаат десетици бродови и авиони а се верува дека во него летале вкупно 239 патници и членови на екипажот.
| | веќе видена | слични

По исчезнувањето на малезискиот авион на летот МХ370 од екраните на радарите, надежта во потрагата по него сега се полага во вклучувањето на сателити. Кина веќе најави ангажман на десет свои сателити. Кина е првата земја која најави дека технички приспособила десет свои сателити за потрага по малезискиот авион кој во саботата исчезна од екраните на радарите на летот на релацијата Куала Лумпур-Пекинг. Исто така и Ханој со еден сателит го надгледува морето околу островот То Чу пред југот на Виетнам, една од областите каде е можно да паднал авионот. Сензорите со кои се опремени кинеските сателити располагаат со телескопи со висока резолуција, инфра црвени камери и детектори на микробранови. Ова го известува весникот „Саут Хина морнинг пост“ во денешното издание. Сепак, природата и‘ поставува граници и на најсовремената техника, на пример брановите го отежнуваат посматрањето од вселената. „Ако објектот не е метален, туку од пластика, на пример, многу е тешко да се лоцира преку радар“, изјавува за весникот Кси ...
| | веќе видена | слични

Од авиокомпанијата „Малезијан Ерлајнс“ изјавија дека нема основа да се верува дека нешто или какви дејствија на екипажот се причина за исчезнувањето. Потрагата по авионот продолжува денеска во поширок периметар во регионот од Кина до Андаманското Море. Малезија побарала од Индија да и помогне да го локализира исчезнатиот авион, се наведува во соопштение на индиското Министерство за внатрешни работи. Засега се уште не е одлучено во кои региони на Индија ќе почне истрагата. Ова е петтиот ден од потрагата по авионот со 239 патници.
| | веќе видена | слични
13 копии

Висок претставник на малезиската авиокомпанија „Малезијан Ерлајнс“, која е сопственик на исчезнатиот Боинг, изјави дека нема основа да се смета дека какви било дејствија на екипажот предизвикале исчезнување на авионот. Од авиокомпанијата „Малезијан Ерлајнс“ изјавија дека нема основа да се верува дека нешто или какви дејствија на екипажот се причина за исчезнувањето.Потрагата по авионот продолжува денеска во поширок периметар во регионот од Кина до Андаманското Море.Малезија побарала од Индија да и помогне да го локализира исчезнатиот авион, се наведува во соопштение на индиското Министерство за внатрешни работи. Засега се уште не е одлучено во кои региони на Индија ќе почне истрагата.Ова е петтиот ден од потрагата по авионот со 239 патници.
| | веќе видена | слични
6 копии

Дваесет и деветгодишен Малезиец тврди дека во саботата ноќта го видел авионот на „Малезија ерлајнс“ како паѓа во Јужното кинеско море. Алиф Фатхи Абдул Хади, кој живее на крајниот североисток на Малезија тврди дека саботата ноќ во 1,45 часот по локално време на небото видел „силна светлина како со голема брзина се движи надолу“ односно кон Јужното кинеско море над кое во 1,41 часот истата ноќ последен пат на радарот е виден мистериозно исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“. Со оглед на положбата на Алиф од која тврди дека ја видел светлината, ако навистина бил „боинг“-то со 239 патници и членови на екипажот тогаш авионот бил барем неколку километри северно од својата зацртана рута по која што тргнал од Куала Лумпур кон Пекинг.
| | веќе видена | слични

Потрагата по малезискиот авион Боинг 777-200 на авиокомпанијата „Малезија ерлајнс“ трае веќе петти ден, а информациите за исчезнатиот авион со 239 патници и членови екипажот стануваат само уште повеќе контрадикторни. Малезиските власти ја објавија последната комуникација со кабината на летот МХ370, која не сугерира дека авионот имал некакви проблеми пред да ја изгуби врската со контролата на летање. „Во ред, прием. Добра ноќ!“ – ова биле последните зборови од пилотот на малезискиот авион, кои покажуваат дека немало проблеми на летот. Информациите за исчезнатиот авион од вчера се уште повеќе контрадикторни, а потрагата беше проширена и на двете страни од малезискиот полуостров, откако радарските податоци покажаа дека авионот свртел назад и последен пат бил забележан на стотици километри од планираната рута Куала Лумпур – Пекинг. Семејствата на патниците од исчезнатиот авион се уште очекуваат некакви информации за судбината на нивните блиски, од кои најголемиот дел се кинески државјани.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 453 | | | веќе видена

Како што информират од Управата за хидрометеоролошки работи, висината на снежната покривка утрово во седум часот во Маврови Анови изнесува 49  сантиметри, 25 ...
сите 227 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 72 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малезиската армија влезе во трагата на исчезнатиот авион?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: