Прва жртва на „Пајажина“ - притвореничка го изгуби бебето!

Неизвесно е кога и како ќе се одлучува за одлуката за продолжување на притворот на лицата од Перо Наков, или притворениците ќе почнат да излегуваат на „слобода“ со амбулантни возила и со вакви трагични исходи. Одбраната апелира на хуманист, тортурата продолжува. Притвореничка од случајот „Пајажина“, вчера итно е префрлена од притвор во болница поради компликации во бременоста, поради кои го изгубила бебето. Веста за весникот „Време“ ја потврди портпаролката на државната Клиника за гинекологија, д-р Татјана Гуржанова. - Пациентката е донесена во болница со дијагноза нецелосен спонтан абортус. Плодот најверојатно бил стар од осум до десет недели, односно бременоста била во првото тримесечје. До овој момент се уште не е извршена интервенција, а состојбата на пациентката се следи. Интервенцијата ќе ја изврши најискусниот лекар. Постојат многу причини поради кои можело да се случи вакво нешто, а една од нив е и стресот - ни изјави д-р Гуржанова. И извори од одбраната го потврдија немилиот настан. ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на телевизијата „А1“, неговото семејство и другите притвореници од случајот „Пајажина“ остануваат во истражниот затвор „Скопје“. Апелацискиот суд вчера ги отфрли жалбите за прекинување на притворот. Кривичниот совет, пак, по маратонското разгледување на жалбите од повеќе од пет часа, не донесе одлука за жалбата за одмрзнување на сметката на телевизијата „А1“. В понеделник ќе се знае дали телевизијата ќе може да продолжи да функционира нормално. - Одбиени се жалбите за продолжениот притвор во случајот „Пајажина“, а допрва ќе се разгледува предлогот за укинување на притворот. За блокираната сметка се уште не е донесена одлука - истакна Лидија Неделкова, претседателка на Основниот суд Скопје 1. Одлуката на Апелацискиот суд за одбивање на жалбите за притворот непријатно ги изненади сите кривичари и борци за човекови права бидејќи поголемиот дел од осомничените имаат сериозни здравствени проблеми. Единствено мерка домашен притвор, еден ден претходно, доби една од осомничените, но и таа реакција, ...
| | веќе видена | слични

Притворените во случајот „Пајажина“ остануваат во притвор. Вака вчера одлучи скопскиот Апелационен суд, кој ги одбил жалбите на Велија Рамковски и на останатите 12 управители од „Перо Наков“, кои беа незадоволни од одлуката на Кривичниот суд што им одреди притвор. Единствено, истражниот затвор го напушти управителката на која дури откако го загуби бебето, по службена должност и' е заменета ќелијата со домашен притвор. И покрај очекувањето вчера да се дознае дали ќе биде одблокирана сметката на А1, конечната одлука е одложена за следната недела. Претседателката на скопска Апелација, Љупка Арсениевска, вчера не сакаше да ја потврди оваа вест, со образложение дека не се обврзани да даваат таква информација за јавноста и оти тоа е работа на Кривичниот суд. „Знам дека судиите работеа на жалбите, но јас не сум член на Кривичен совет и не сакам да се распрашувам за да не се разбере како притисок врз судиите“, ни изјави новата претседателка. Шефицата на скопска Апелација, Лидија Неделкова, не' информираше дека се ...
| | веќе видена | слични

Сите 13 притворени во случајот „Пајажина“ ќе останат во притвор, бидејќи можат да избегаат, да влијаат врз сведоците или да го повторат кривичното дело, одлучи вчера Апелацискиот суд, одбивајќи ја жалбата од адвокатите на осомничените За новиот предлог на адвокатите за укинување на притворот, истражниот судија Владо Туфегџиќ ќе одлучи наредната недела, откако завчера одлучи да ја пушти во домашен притвор жената што го загуби плодот. За сметката на А1-телевизија и за трите дневни весници на фирмата „Плус продукција“, пак, до вчера попладне немаше одлука од кривичниот суд Скопје 1 дали ќе остане блокирана или ќе се ослободи. Додека судиите расправаа за овој случај, неколку женски организации и борци за човекови права, но и пратенички од Собранието, протестираа поради случајот со управителката што го загуби бебето.
| | веќе видена | слични

За замрзнатите сметки на А1 и на фирмите од Перо Наков бб, ќе се одлучува од понеделник Притворените во случајот "Пајажина" остануваат во истражниот затвор во Шутка. Апелацискиот суд во Скопје вчера ги одби жалбите поднесени од одбраната на осомничените за одлуката на истражниот судија да го продолжи притворот во истражниот затвор Скопје". Во притвор остануваат 13 осомничени, а упавителката на фирмата "Синим", која го загуби бебето, од завчера е во домашен притвор. Адвокатите на осомничените деновиве поднеле нови предлози за укинување на продолжената мерка притвор. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ ги доставил предлозите до Обвинителството, кое треба да даде мислење, а мислење ќе биде вратено кај истражниот судија наредната недела, за што ќе следува одлука на Кривичниот совет. Во меѓувреме одбиена е и гаранцијата во недвижен имот која ја понудило семејството на осомничената управителка на А1 телевизија. Претседателката на Кривичниот суд Лидија Неделкова изјави дека за евентуална деблокада на замрзнатите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

"Пајажина" Притворените од "Перо Наков" остануваат во истражниот затвор. Апелациониот суд ги отфрли жалбите на сите осомничени од "Перо Наков", освен за притвореничката која завчера го изгуби своето бебе, потврдија од Кривичниот суд. Второстепениот суд не го зеде предвид фактот што во истражниот затвор има хронично болни лица, сите материјални докази се запленети, па оттаму нејасно е како тие би можеле да влијаат на истрагата. Повторно образложението е исто - дека осомничените можат да избегаат, да влијаат на сведоците или да го повторат делото. Во теков на денот, се носи уште една клучна одлуки за случајот "Перо Наков". Кривичниот совет на Основниот суд одлучува дали ќе се одмрзне сметката на А1 Телевизија, дневните весници и останатите фирми. Судијата Јани Нича, Ѓоко Ристов и Владимир Панчевски заседаваат повеќе од пет часа. Доколку донесат решение на штета на фирмите, тогаш несомнено се доведува во прашање егзистенцијата на медиумите и на вработените - бидејќи се замрзнуваат сите идни приливи на ...
| | веќе видена | слични

64-тиот роденден Рамковски го дочека во Шутка. Скопска Апелација одлучи тој и 12-те други осомничени за Пајажина остануваат во притвор. Единствено притвореничката која го изгуби бебето ќе остане во домашен притвор. Одбиени се жалбите на осомничените за продолжувањето на 30-дневниот притвор. Во понеделник истражниот судија ќе одлучува за новото барање за укинување на мерката притвор. Судот за оваа одлука го чека мислењето на јавниот обвинител. Притворот на осомничените се продолжува по сите три основи - влијание на истрагата, повторување на делото и бегство. Мазес Рамковска, сопругата на Велија Рамковски, која денеска беше дел од протестот на повеќе организации на жени револтирани од случајот на притвореничката која имаше спонтан абортус, смета дека притворот е неоснован зашто сите ќе биле достапни. Но за Хеди Рамковски и останатите кои се во бегство вели дека е разбирливо што не им се достапни на институциите. - Кој не е достапен? Па нормално дека не се достапни. Вие би биле достапни? Нека ги извадат ...
| | веќе видена | слични

Апелација застана против жалбите за последните 30 дена притвор - Велија Рамковски и соработниците остануваат во притвор. Само Наташа Крстановска, со нарушено здравје после компликациите со бебето, е пренесена во домашен притвор. И апелација смета дека нема основа притворените да излезат од Шутка затоа што во тек е истрагата. Не помогнаа апелите дека на притворените со лекарска терапија може да им се определи домашен притвор. Само оваа одлука е донесена денеска, иако судските власти преку претседателот Неделкова уверуваа дека до петок ќе се изјаснат и за сметката на А1 телевизија и за новите предлози на адвокатите од притвор да излезат сите и како гаранција да се искористи сумата за која е замрзната сметката. Денеска Неделкова, откако процени дека кривичниот совет нема да успее да изгласа став околу сметката, објасни дека судот нема законски рок за одлука. “За ваква одлука немаме законски ток и затоа одлучивме одлуката да следува подоцна. Ова не значи одолговлекување“ - изјави за Дојче Веле, Лидија ...
| | веќе видена | слични

За евентуално одмрзнување на сметката на телевизијата А1 останува судот да решава в понеделник. Кривичниот совет ја одложи денешната одлука по жалбата на адвокатите на А1 кои бараа одмрзнување на сметката за како што велат, медиумот да може да продолжи со работа. Бранителите предлагаат гаранцијата за долгот кон државата по основ на неплатен данок од 4,5 милиони евра судот да ја обезбеди преку недвижен имот. Инаку, Апелациониот суд денеска го продолжи притворот за Велија Рамковски и другите осомничените во случајот „Пајажина“, освен за едно лице, односно за притвореничката која завчера го загуби бебето поради компликации на бременоста. Судот по барање на обвинителството ги блокираше сметките на 11 фирми од Перо Наков меѓу кои и на медиумите со образложение дека државата нема друг начин како да го наплати долгот кон државата од 4,5 милиони евра.
| | веќе видена | слични

Сметката на А1 телевизија останува блокирана, а осомничените во случајот „Пајажина“ остануваат во притвор. Ваков е денешниот судски расплет за случајот кој ја бранува македонската медиумска и политичка јавност. Кривичниот Совет на Основниот суд Скопје 1 иако се најавуваше денеска не донесе одлука по предметот за деблокирање на сметките на фирмите од „Перо Наков„ бб. Претседателката на Основниот суд Скопје 1 Лидија Неделковска за Дојче Веле изјави: „ Во законот за кривична постапка не постои ограничување со рок за одлучување по оваа жалба , така што треба да се причека одлуката на Кривичниот Совет која веднаш штом ќе биде донесена ќе биде соопштена“. Таа притоа истакна дека не станува збор за одолговлекување на случајот : „Ова е посебна фаза на решавање по жалба на ова решение и тоа нема никаква врска со текот на постапката кој непречено тече“, изјави Неделковска. Од другастрана Апелацискиот суд во Скопје денеска ги одби жалбите поднесени од адвокатитенаосомничените во случајот „Пајажина“ за одлуката на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иран ќе се врати на ситуацијата пред нејзиниот нуклеарен договор со светските сили, ако европските земји не ги исполнат своите обврски, изјави во понеделникот ...
сите 118 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Хроно исхраната неколку години по ред е многу користена во светот, како начин за здрав живот и симнување килограми и сало. Светот збудале по хроно диетата, но ...
сите 147 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 91 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 181 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во неделата оствари еден од најголемите успеси во својата кариера, бидејќи успеа да добие драматичен меч против миленикот на публиката во Лондон, ...
сите 226 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва жртва на „Пајажина“ - притвореничка го изгуби бебето!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: