Судењето за „Пајажина“ продолжи по повеќе од еден час доцнење

3 копии

Со повеќе од еден час задоцнување и полициски проверки продолжи судењето за случајот „Пајажина“, во кој им се суди на сопственикот на А1 телевизија и на уште 22 обвинети Поради отсуство на еден од адвокатите Драган Михајловски , судијката Павлина Христова даде пауза од 15 минути. За време на паузата обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска , која исто е обвинета за овој случај, се прегрнаа со нивата ќерка и сестра Лејла , која го следеше судењето. Поради ова судијката ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста нема да има контакт со обвинетите. Не помогна ни извинувањето на Велија Рамковски и неговото ветување дека ова нема да се повтори. Вчера судењето беше одложено поради здравствената состојба на една од обвинетите Ѓултен Џемаили . На почетокот на судењето судијката рече дека разговарала со нејзината лекарка Костадинка Бојкова , која во телефонскиот разговор и кажала дека Ѓултен не била на преглед околу еден месец. Но, според мислењето на лекарката, на Ѓултен и било ...
| | веќе видена | слични

Заради прегратка со својата сестра и со татка си, од кои е одделена речиси половина година, помалата ќерка на Велија Рамковски, Лејла, беше исфрлена од судницата во текот на вчерашното судско рочиште за случајот „Пајажина“. Судијката Павлина Христова и нареди да излезе откако на една од паузите Лејла се доближи до својот татко и до сестра си и ги гушна. По завршувањето на паузата, по барање на адвокатот Мирослав Вуиќ, но и со ветување дека семејствата нема веќе да им се доближуваат на своите најблиски, Лејла повторно беше вратена во судницата. Обвинетите ги користат паузите за да ги прашаат своите најблиски како се и да слушнат некој збор за нивните деца, но на растојание од неколку метри поради забраната за доближување. И на вчерашното рочиште, како и во понеделникот, имаше неколкучасовно убедување меѓу Судскиот совет и одбраната за тоа дали да се одложи главниот претрес поради влошената здравствена состојба на обвинетата Ѓ.Џ. Одбраната уште на самиот почеток на претресот побара на обвинетата да и се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Судењето за случајот „Перо Наков“ е одложено за 23 јуни поради здравствената состојба на една од обвинетите Судскиот совет донесе решение на обвинетата Ѓултен Џемаили, која се произнесе дека не може да го следи главниот претрес, да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да се произнесат дали Џемаили е способна да го следи судењето. Откако судијката ги прочита правата на обвинетите, Џемаили, за која адвокатите и претходно кажуваа дека не се чувствува добро, се изјасни дека ништо не разбрала и дека не може да го следи судењето. За време на паузата на вчерашното судење, обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел, се прегрнаа со нивната ќерка и сестра Лејла, која го следеше судењето. Поради ова судијката ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста не смее да контактира со обвинетите. Рамковски и други 22 лица се товарат за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари и други приноси од казниво дело, злоупотреба на службената положба и ...
| | веќе видена | слични

Помалата ќерка на Велија Рамковски, Лејла, го гушна татка си за време на паузата на вчерашното судење по што веднаш беше отстранета од судницата. Судијката одлучи да ја отстрани од судењето, бидејќи не е дозволен контакт со обвинетите за време на судскиот процес. По интервенција на адвокатот на Рамковски, по завршувањето на паузата, повторно и' беше дозволено да го следи процесот. Адвокатот Мирослав Вуиќ се извини за она што се случи. Тој рече дека ќерката реагирала инстинктивно и дека не знаела дека се забранети контакти со обвинети. Поради болест, на обвинетата Ѓултен Џемаили вчера и' пропадна и третиот обид за започнување главен претрес на судењето на обвинетите во случајот „Пајажина“. На судот му требаа повеќе од три часа за да донесе решение со кое обвинетата се упатува на преглед во стручна медицинска установа каде што ќе треба да даде мислење за нејзината здравствена состојба. Токму оваа одлука на судот доведе до прекин на судењето, а судење ќе нема ниту денес. Според мислењето на лекарите, на Ѓултен ...
| | веќе видена | слични

Според лекарката на обвинетата Ѓултен Џемаили е во функција на смирување и делува на нервниот систем во насока на прибраност, но не предизвикува негативни ефекти Со читање на обвинителниот акт вчера продолжи судскиот процес за случајот Пајажина. Пред паузата ќерката на Велија Рамковски, Лејла, беше отстранета од судницата поради тоа што им се приближи на обвинетите и се поздрави со нив, што не е дозволено. По кратката пауза поради отсуство на адвокатите на дел од обвинетите, судењето продолжи. По читањето на правата на обвинетите и самото започнување на главниот претрес за случајот Пајажина, откако судијката Павлина Христовска ги праша обвинетите дали ги разбрале правата што ги имаат, обвинетата Ѓултен Џемаили истакна дека не разбрала ништо. - Не ми е тука паметот, не разбрав ништо, не можам да го следам претресот, чувствувам омалаксаност, рече Џемаили. Адвокатот на обвинетата Мирослав Вујиќ претходно побара да се изврши детален лекарски преглед на обвинетата, со што би се добила јасна слика дали таа може да ...
| | веќе видена | слични

По долга и жолчна расправија меѓу адвокатите и судијката Павлина Христова повторно се одложи судскиот процес „Пајажина“. Причина за повторното одлагањето на рочиштето беше лошата здравствена состојба на осомничената Ѓултен Џемаили. Откако судијката пред читањето на обвинителниот акт им ги соопшти правата на осомничените во случајот, сите се изјаснија дека го разбрале кажаното, освен Џемаили која на прашањето на адвокатот Стеван Павлески „дали е способна да го следи претресот“ Џемаили стана и рече: „Ништо не разбирам, ми зуи главата, паметот не ми е овде. Имам чувство како постојано некој да ме стега за врат и не чувствувам ништо, иако утринава пиев од апчињата кои мора да ги земам.“ По оваа изјава на осомничената, адвокатите побара од судијката Христова да се консултира со судскиот совет и да даде мислење дали Џемаили треба да остане во судницата иако нејзината здравствена состојба е лоша. Христова даде пауза за да се договори со Советот. За тоа време Џемаили седеше покрај отворениот прозорец на судницата ...
| | веќе видена | слични

Судијата Павлина Христовска, која е задолжена за случајот познат како „Пајажина“, по барање на одбраната дозволи обвинетата Ѓултен Џемаили да изврши медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да кажат дали таа... Судијата Павлина Христовска, која е задолжена за случајот познат како „Пајажина“, по барање на одбраната дозволи обвинетата Ѓултен Џемаили да изврши медицински преглед во стручна установа, по што лекарите ќе треба да кажат дали таа е способна да го следи судењето. На денешното судско рочиште против Велија Рамковски и останатите приведени од фирмите на „Перо Наков“, Џемаили рече дека не се чуствува добро поради долгиот притвор и не може да го разбере обвинението, па затоа стартот на судскиот процес повторно беше одложен. Според одбраната, третото по ред одложување, е со цел да се обезбедат сите услови за понатамошниот тек на процесот. - Значи старотот не е неизвесен, ова не е фудбалски меч, ние почнавме со процесот уште пред 6 месеци кога и започна истрагата, но ова што се ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Повторно одложено судењето за Пајажина. Ќе продолжи наредната недела. Причина здравствената состојба на обвинетата Ѓултен Џемаили. Ќе треба да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што ќе се знае дали е способна да го следи судењето. По трет пат одложено судењето за Пајажина. Обвинителниот акт и овој пат не се стигна да се прочита. Обвинетата Ѓултен Џемаили, пред судијката изјави дека и зуи во главата и дека и се повраќа, се чувствувала премалено и не можела да ги разбере своите права. По пауза од повеќе од половина час, судијката пресече: на Ѓултен да и се направи медицински преглед во стручна установа, по што ќе се утврди дали е способна да го следи судскиот процес. Адвокатите на Рамковски повторно од судијката побараа да се издвојат и да се уништат дел од видео и аудио материјалите, прибавени со применетите посебни истражни мерки, бидејќи не биле докази за некои од обвинетите. На дел од нив, вели Вујиќ, се наоѓал тој, заедно со адвокатката Лујза Стаиќ и со уште ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судскиот процес против обвинетите во случајот „Пајажина“ денеска е одоложен за 23 јуни. Судскиот совет на денешното рочиште го прифати предлогот на адвокатите да се изврши медицински преглед во стручна установа на обвинетата Ѓултен Џемаили поради нарушување на здравствената состојба. Лекарите треба да се произнесат дали Џемаили е способна да го следи судењето. Адвокатот Мирослав Вујиќ по одлагањето на судењето, одговарајќи на новинарско прашање во врска со стартот на судскиот процес, рече дека на никого не му е во интерес да се запре постапката и да се дојде до вистината. Обвинетиот Велија Рамковски и неговата ќерка Емел Рамковска, која исто е обвинета за овој случај, за време на паузата се прегрнаа со нивната ќерка и сестра Лејла, која го следеше судењето. Судијката Павлина Христова поради ова ја отстрани Лејла од судењето со образложение дека јавноста нема да има контакт со обвинетите. Судењето вчера беше одложено поради здравствената состојба на обвинетата Ѓултен Џемаили. Во обвинителниот акт ...
| | веќе видена | слични

Адвокатите се надмудруваа, роднините се скараа. Тензично во судницата и на вториот ден од судењето за Пајажина. По 3 часа барања за одложување на процесот, адвокатите успеаа во намерата. Причината и денеска беше здравјето на Ѓултен Џемаили. Ќе биде прегледана за да се утврди дали е способна да го следи судскиот процес откако денеска тврдеше дека не може да ги разбере сопствените права а ни обвинението. - Судот уште вчера требаше да ја донесе оваа одлука. Ова е исправно - изјави адвокатот Мики Вуиќ. Пред одложувањето- атмосферата слична ан вчерашната. Адвокатот Мирослав Вујиќ непрекинато излегуваше со барања за одложување за кои судиите правеа чести паузи за консултација. На една од паузите ја избркаа и Лејла Рамковска зашто се гушнала со татко и Велија и сестра и Емел. На последната пауза додека Велија Рамковски разговараше со еден од присутните, блиска роднина на семејството Рамковски почна да му довикува да не биде лицемерен и да му го каже на Велија она што му го зборува зад грб. Обвинителите ид енеска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Почитувани судии од Апелациониот суд, Издигнете се над состојбата во која сте на сила втурнати, земете ги предвид аргументите на одбраната при носењето на ...
сите 210 | | | веќе видена

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 241 | | | веќе видена

Унгарија да не се претвора во продолжена рака на автократот Никола Груевски, а Македонија да разјасни дали бегството уследило по дозвола од тамошните власти, ...
сите 729 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 138 | | | веќе видена

Eкс министерот Миле Јанакиески заврши во притвор, бидејќи наводно преку посредник барал амнестија од претседателот Ѓорги Иванов за сите обвинети од СЈО, а во ...
сите 51 | | | веќе видена

Албанските медиуми упатија остри критики на официјална Тирана бидејчи институциите се уште немаат одговор на прашањето како во земјата влегол нелегално ...
сите 174 | | | веќе видена

Aктерката Софија Куновска на Фејсбук деновиве го искоментира бегството на поранешниот премиер, Никола Груевски и изјавата на премиерот, Зоран Заев. „Остро и ...
сите 150 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Судењето за „Пајажина“ продолжи по повеќе од еден час доцнење

Од:
До кого (е-маил):
Порака: