2МФЛ: “Лавовите“ и Гостивар нови прволигаши, Скопје и Еуромилк во баражот

Екипите на Македонија Ѓорче Петров и Гостивар се нови прволигаши по денешното последно коло во кое ги остварија посакуваните резултати, додека ФК Скопје и Еуромилк ќе играат во баражот за пополнување на Првата македонска фудбалска лига (1МФЛ). Македонија ЃП го совлада Скопје попладнево со 3:2, додека во Гостивар домаќинот славеше убедливо со 5:1 во дуелот со Победа и го освои второто место на табелата со 65 бода, два помалку од “лавовите“ кои освоија 67. Скопје е на третото место со 64 бода додека Еуромилк кој го совлада Новаци со 3:1 со 61 бод го освои 4-то место. Екипата на Баби ќе игра бараж за опстанок во Втората лига заедно со најдобрите екипи од третолигашката конкуренција откако попладнево загуби во Прилеп со 2:0 од директниот конкурент Корзо. Стрелци на двата гола за домашниот тим беше Гешовски првиот во петтата минута, а вториот од пенал во второто полувреме. Ваквиот расплет доаѓа откако Локомотива успеа да победи во Врапчиште со 4:3 и да обезбеди заедно со Корзо директен опстанок во елитата. Од ...
| | веќе видена | слични

Македонија ЃП и Гостивар забележаа победи над Скопје (3-1) односно над Победа Јуниор (5-1) во последното 30. коло во Втората лига и во следната сезона ќе се натпреваруваат во Првата лига ФУДБАЛ - ВТОРА ЛИГА Гостивар првпат во клупската историја ќе се натпреварува во најквалитетното фудбалско натпреварување, а Македонија ЃП се враќа по тригодишна пауза и исклучувањето во најнизок ранг во 2010 година. Уште две скопски екипи, Скопје и Еуромилк, како трето и четвртопласирани, ќе играат бараж-натпревари против деветтиот и десеттиот тим од Првата лига, кои ќе бидат познати по одигрувањето на последните две кола. Од Втората лига испаѓаат Охрид и Тиквеш, а бараж-средба за опстанок ќе игра Баби. Баражите за пласман, односно за опстанок во Првата и во Втората лига, ќе се играат на 12 јуни, а градовите-домаќини (неутрален терен) на овие натпревари дополнително ќе бидат одредени. Резултати, 30. коло Врапчиште - Локомотива 3-4 Македонија ЃП - Скопје 3-2 Корзо - Баби 2-0 11 Октомври - Миравци ...
| | веќе видена | слични

Наум Велјаноски, Дарко Иловски и Филип Митрески кои ја сочинуваат “охридската колонија“ во скопскиот второлигаш Еуромилк го одбраа потешкиот пат за пласман во елитата - баражот. - Лошиот старт на првенство не чинеше директен пласман во елитата, како и одземените бодови со Охрид кога го совладавме на гостински терен. Во продолжението од сезоната заигравме како што треба имавме добра серија без пораз, но разликата со противнците беше недостижна - рече Велјаноски. Дефанзивецот Велјаноски со фантастинечен погодок во победа против Баби 3-1 ја заврши сезоната, а сега престои средбата “да се биде или не“ за пласман во елитата. - Без разлика кој противник ќе ни се падне во баражот ние размислуваме само на победа. Се игра еден натпревар, на кој може се да се случи. Затоа ќе влеземе подготвени и ќе направиме се да извојуваме победа која ќе ни ги отвори вратите од Првата лига - заврши Велјаноски. Еуромилк во бараж средбата која се игра на неутрален терен може да игра со Пелистер, Дрита или Напредок. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Македонија ЃП и Гостивар се екипите кои следната сезона ќе се натпреваруваат во Првата лига откако Втората лига ја завршија како првопласиран и второпласиран тим. По пауза од три години и прескокнати три фудбалски лиги, Македонија ЃП се враќа во елитното фудбалско натпреварување во Македонија. Поранешниот шампион со победата од 3:2 против Скопје го завери првото место во Втората лига и пласманот во елитата. Што се однесува до Гостивар, прволигашка промоција и најголемиот успех во историјата ја прослави со „петарда“ и пред 4.000 гледачи. Гостиварци првпат откако постојат како клуб ќе играат во Првата лига. Совладан вчера во Гостивар беше тимот на Победа, и тоа со 5:1. Имаше мали проблеми домашниот тим кон крајот на првиот дел, но, главно, немаше некои поголеми тешкотии околу трите бода. Паунов го донесе во водство тимот на Гостивар, а Лога зголеми на 2:0. Прилепчани се вратија преку Велјановски, но тоа беше си што сторија. Во вториот дел почна прволигашкиот „танц“ на поквалитетната екипа, и со три гола во ...
| | веќе видена | слични

Во баражот за прволигашки статус ќе разигруваат Скопје и Еуромил, а второлигашкото друштво го напуштаат Тиквеш и Охрид, а дополнителен меч за опстанок со третолигашките прваци ќе разигрува Баби Некогашниот фудбалски шампион Македонија ЃП по тригодишна пауза повторно ќе биде дел од елитното натпреварување каде што во сезоната 2013/14 како дебитант во ова друштво ќе се појави Гостивар. Ова се двете екипи што во последното 30. коло од второлигашката конкуренција обезбедија директен пласман во Првата лига, а преку бараж-шансата да им се придружат ќе ја бараат третопласираниот тим Скопје и четвртопласираниот Еуромилк во еден натпревар на неутрален терен со деветто и со десеттопласираниот прволигаш. Лигата ја напуштаат дисквалификуваниот Охрид и Тиквеш, а низ дополнително разигрување со прваците во третолигашката конкуренција статусот ќе се обиде да го зачува Баби. Во Ѓорче Петров, Македонија во директна пресметка за прволигашката виза го победи Скопје (3-2), а Гостивар пред своите навивачи не ја пропушти ...
| | веќе видена | слични

Македонија ЃП и Гостивар следната сезона ќе играат во Првата македонска лига откако по натпреварите од 30.коло ги освоија првите две позиции на табелата. По пауза од три години поранешниот македонски фудбалски шампион Македонија Ѓорче Петров повторно ќе биде дел од нашата најдобра фудбалска лига. По одигрувањето на натпреварите од 30.коло „Лавовите“ и дефинитивно го освоија првото место во Втората лига со што обезбедија директен пласман во ПМФЛ. Македонија ЃП го совлада Скопје со 3:2 и со вкупно 67 бодови го освои лидерското место. Нов прволигаш ќе биде и тимот на Гостивар кој со триумфот против Победа од 5:1 го потврди второто место на табелата. Тимовите на Скопје и Еуромилк ќе се обидат преку бараж натпревари со десеттиот и деветтиот прволигаш да обезбедат место во „елитата“. ФОТО: ЕКИПА
| | веќе видена | слични

М акедонија ЃП и Гостивар се екипите кои од идната сезона ќе се натпреваруваат во прволигашкото друштво, откако минаа како првопласиран и второпласиран тим по 30 одиграни кола во Втората МФЛ. ФК Скопје и Еуромилк ќе се обидат да влезат во елитата преку бараж натпревари, со деветтопласираниот и десетттопласираниот тим од Првата лига. Во опција се Пелистер, Дрита, Напредок, како и Ренова, која теоретски, се уште е загрозена, пред двете последни кола. Македонија ЃП, очекувано, не дозволи изненадување против ФК Скопје и го совлада со 3-2, триумф со кој „лавовите“ го освоија првото место на табелата во Втората МФЛ, а гостите од Автокоманда ќе играат во баражот. Гостивар на домашен терен ја декласира Победа јуниор со 5-1 со поддршка од околу 5.000 навивачи и обезбеди пласман во прволигашка конкуренција. Победи и Еуромилк против Новаци (3-1), но, сепак, тимот од Горно лисиче ќе мора да игра бараж за влез во Првата лига. Локомотива со триумфот на гости против Врапчиште (3-4) обезбеди опстанок, а од Втората лига ...
| | веќе видена | слични

Заврши првенството во Втората МФЛ. Екипите на Македонија ЃП со победи во последното коло против Скопје и Победа Ј. ги освоија првите две позиции на табелата со што обезбедија директен пласман во Првата МФЛ. Третото и четвртото место им припадна на Скопје и Еуромилк кој ќе учествуваат во прволигашкиот бараж додека бараж за опстанок ќе играат фудбалерите на Баби Штип кои во дербито за директен опстанок загубија од Корзо во Прилеп со 2-0. Ова го искористи Локомотива и со победа во Врапчиште од 4-3 го избегна баражот за опстанок. РЕЗУЛТАТИ ОД 30-ТОТО КОЛО Македонија ЃП 3 : 2 Скопје Еуромилк ГЛ 3 : 1 Новаци 2005 Охрид 0 : 3 Маџари Врапчиште 3 : 4 Локомотива Гостивар 5 : 1 Победа Ј. Корзо 2 : 0 Баби Руфеја 5 : 0 Тиквеш 09 11 Октомври 0 : 1 Миравци
| | веќе видена | слични

Македонија Ѓорче Петров се враќа во Првата македонска фудбалска лига, а Гостивар ќе дебитира во највисок ранг следната сезона. Двете екипи денеска победија во последното 30. коло од Втората лига и се промовираа во нови членови на фудбалската елита кај нас. Македонија Ѓ.П. со 3-2 го победи Скопје во директен дуела на двете првопласирани екипи, пред почетокот на последното коло и го испрати конкурентот во бараж. Гостивар профитираше од поразот на тимот од Автокоманда и со триумф над Победа од 5-1 ги прескокна на табелата, за втора позиција и пласман во Првата Лига. Бараж натпревари со прволигашки екипи ќе играат Скопје и Еуромилк, на почетокот на јуни. Од Втората Лига испаднаа Тиквеш и Охрид, а штипски Баби ќе играат бараж за опстанок.
| | веќе видена | слични

Екипите на Македонија ЃП и Гостивар од следната сезона ќе се натпреваруваат во Првата македонска фудбалска лига. Во дерби пресметката од последната рунда Македонија ЃП го совлада Скопје со 3-2 и им го отвори патот на гостиварчани кои со 5-1 триумфираа против Победа и обездија пласман во елитата. Скопје заедно со Еуромилк среќата за влез во Првата лига ќе ја бараат преку бараж средбите кои ќе се играат по завршување на сезоната. Од поодамна Охрид 2004 и Тиквеш ги изгубија шансите за опстанок додека бараж средба за нова второлигашкта авантура ќе игра Баби. Резултати : Охрид - Маџари 0-3 (службено), Врапчиште - Локомотива 3-4, Гостивар - Победа Ј. 5-1, Корзо - Баби 2-0, Руфеја - Тиквеш 5-0, Македонија ЃП - Скопје 3-2, 11 Октомври - Миравци 0-1, Еуромилк - Новаци 3-1. Табела : 1 Македонија ЃП 30 21 4 5 39 60 21 67 2 Гостивар 30 19 8 3 38 55 17 65 3 Скопје 30 19 6 5 41 59 18 63 4 Еуромилк ГЛ 29 18 7 4 30 46 16 61 5 Руфеја 30 16 8 6 27 46 19 56 6 Миравци 30 16 5 9 21 50 29 53 7 Победа Ј. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 224 | | | веќе видена

Дали потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири прави пуч во ИВЗ или во партијата? Во екот на изборната кампања Зекири бара чистка во неговата матична партија, а ...
сите 365 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 290 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

2МФЛ: “Лавовите“ и Гостивар нови прволигаши, Скопје и Еуромилк во баражот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: