Маверикси поведоа против Тандерси

Далас Маверикс ги победија Оклахома Сити Тандерс со резултат од 93:87 во рамките на НБА плеј - офот... Маверикси поведоа со 2:1 во серијата натпревари против Тандерси во финалето на Западната конференција. За победниците, Новицки и Мерион постигнаа по 18 поени, а Кид и Тери по 13 поени. На спротивната страна најефикасни беа Вестбрук со 30 поени и Дјурант со 24 поени.
| | веќе видена | слични

Чикаго Булс беше најдобриот тим во регуларната сезона, но Мајами ги купи Џејмс, Вејд и Бош за плејофот. Синоќа беше вечер на најскромниот од фантастичното трио. Крис Бош го поведе тимот од Флорида до победа од 96-85 и водство од 2-1 во серијата. Крис Бош би бил главна ѕвезда во повеќето НБА тимови, но сезонава разбирливо е во втор план на Леброн Џејмс и Двејн Вејд во Мајами. Сепак така не беше синоќа во третиот дуел од плејоф финалето на истокот против Чикаго. Бош излезе од сенката на развиканите ол стар бекови на Хит, беше најжежок во триото постигнувајќи 34 поени за втора победа во серијата против Булс и водство од 2-1. Бош ги промаши првите три шута во првата четвртина но од последните 15 погоди 13, компензирајќи за лошата шутерска вечер на дуото Џејмс-Вејд со 12 од 30 од поле. И покрај тоа Леброн имаше 22 коша и 10 асистенции а Вејд додаде 17 коша и 9 скока за сигурна победа. Карлос Бузер беше најдобар кај гостите со 26 поени и 17 скока, но потфрли Дерик Роуз кој иако имаше 20 коша ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас забележаа уште една победа на гостински терен против Оклахома и поведоа со 3:1 во плеј офот на Западната конференција на НБА лигата. Резултатот беше 112:105 во продолжението, откако во регуларниот дел натпреварот заврши нерешено 101:101. Домашниот тим на пет минути до крајот на натпреварот водеше со 99:84, но гостинските кошаркари направија целосен пресврт и обезбедија плус пет минути игра. Најефикасен беше Германецот Дирк Новицки кој постигна 40 коша, а кај домакините Кевин Дурант уфрли 29.
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на Далас Маверикс поведоа со 3-1 во финалето на плејофот во Западната конференција против Оклахома по триумфот од 112:105 во продолжението. ’Маверикс’ во последните пет минути од регуларниот дел влегоа со огромна негатива од 99:84 и се чинеше дека Оклахома ќе стигне до изедначување во серијата. Но тогаш гостите од Далас направија серија од 17:2 и со двете погодени слободни фрлања на Новицки стигнаа до изедначување 101:101 и до продолжение. До првото водство составот на Рик Карлајл стигна со погодените слободни на Новицки по 16 секунди игра во продолжението и до крајот го задржаа водството. Одличниот Германец Дирк Новицки мечот го заврши со 40 коша, од кои 12 постигнати во серијата од 17:2 која донесе продолжение за Маверикс. Џејсон Тери придодаде 20 поени, а Џејсон Кид реализира 17 поени, 7 асистенции, 5 скока и 4 украдени топки. Во домашниот тим најрасположен беше Кевин Дурант со 29 коша и 15 скока, но со девет загубени топки. Расел Вестбрук уфрли 19 поени и 8 асистенции, а Серж Ибака 18 ...
| | веќе видена | слични

Далас е на чекор до освојувањето на титулата во Западната конференција и големото финале во НБА лигата откако втор пат едно подруго успеаа да запишат гостински триумф кај Оклахома. Искуството во таборот на Маверикс се покажа клучно во финалната серија, а натпреварот број четири потврди дека тоа игра значајна улога во борбата за трофејот. Гостите успеаа да победат со 112:105 по едно продолжение и покрај тоа што низ целиот натпревар ниту еднаш немаа водство, се до дополнителните 5 минути. Оклахома го диктираше темпото и на 5 минути пред крајот на последната четвртина имаа предност од петнаесет поени но благодарение на Дирк Новицки, кој уфрли 40 поени од кои 12 во последните дванаесет минути не успеаа да победат. Новицки и Џејсон Кид го однесоа натпреварот во продолжениа со резултат 101:101 по што презедоа комплетна контрола и успејаа да победат. Покрај Новицки одличен натпревар за Далас одигра Џејсон Тери со 20 поени додека Кид додаде 17. Оклахома ја предводеше Кевин Дурант со 29 поени и 15 скока, Расел ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас уште еднаш како гости ја совладаа Оклахома и така поведоа со 3:1 во финалната серија од плеј офот на Западната конференција во НБА лигата. Маверикси овој пат славеа со резултат 112:105 по продолженија за кои се изборија во одличната завршница од мечот кој по 48 минути игра заврши со резултат 101:101. Дирк Новицки со 40 поени го предводеше Далас до победа, а добра поддршка имае од Тери кој постигна 20 и Кид кој додаде 17 поени. Во редовите на Оклахома најефикасни беа Дјурант со 29, Вестбрук со 19 и Ибака со 18 поени.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Далас се наоѓаат на една победа до финалето во НБА лигата откако синоќа во Оклахома Сити ја совладаа домашната екипа со 112:105 по продолжение и поведоа со 3-1 во победи во финалето на западната конференција. Предводени од најефикасниот на натпреварот Дирк Новицки, кој постигна 40 поени Далас се врати од невозможна позиција. На 2:33 минути до крајот Оклахома Сити имаше десет поени предност (101:91), домашните не постигнаа ниту еден поен до крајот, а Новицки реализираше 9 и Шон Мерион 1 за изедначување на 101:101. Во дополнителните пет минути Далас ја искористи психолошката предност и забележа победа од 112:105. Во екипата на Оклахома Сити во последните две минути и во продолжението потфрлија двајцата клучни играчи Кевин Дјурант и Расел Вестбрук кои не постигнаа ниту еден поен. Следниот натпревар број 5 се игра на теренот на Далас во четврток, додека вечерва во рамките на финалето на источната конференција играат Мајами и Чикаго. Мајами има предност од 2-1 во победи.
| | веќе видена | слични

Дирк Новицки со 40 постигнати кошеви и 5 скокови е најуспешниот гостински кошаркар, а за победата значаен придонес имаа Џејсон Тери (20 п. 5 ск.) и Џејсон Кид (17 п. 5 ск. 7 ас.). За Оклахома Кевин Дурант имаше 29 поени и 15 скокови, но и 9 загубени топки. Расел Вестбрук оствари 19 поени и по 8 скокови и асистенции, а Семјуел Ибака забележа дабл дабл од 18 поени и 10 скокови. Следниот меч Далас го игра пред своите гледачи што е можност за обезбедување влез во годинешното финале и мечеви за освојување на прстенот.
| | веќе видена | слични
4 копии

Четвртиот меч од финалето на западната НБА конференција, меѓу Оклахома Тандер и Далас Маверикс што се играше во Оклахома изобилуваше со неизвесност Во регуларниот тек мечот заврши 101:101, а по првото продолжение гостите од Далас постигнаа 11 поени, а примија 5 и се изборија за победа од 112:105, што е трета во серијата до четири победи. Дирк Новицки со 40 постигнати кошеви и 5 скокови е најуспешниот гостински кошаркар, а за победата значаен придонес имаа Џејсон Тери (20 п. 5 ск.) и Џејсон Кид (17 п. 5 ск. 7 ас.). За Оклахома Кевин Дурант имаше 29 поени и 15 скокови но и 9 загубени топки. Расел Вестбрук оствари 19 поени и по 8 скокови и асистенции, а Семјуел Ибака забележа дабл дабл од 18 поени и 10 скокови. Следниот меч Далас го игра пред своите гледачи што е можност за обезбедување влез во годинешното финале и мечеви за освојување на прстенот.
| | веќе видена | слични

Далас во последните пет минути направи серија од 17-2 со која избори продолжение во кое стигна до победа од 112-105 сред Оклахома Сити и поведе со 3:1 во финалето на Западот. На пет минути до крајот на четвртата средба од финалето на Западната конференција сите знаци упатуваа на тоа дека серијата ќе се пресели во Далас со изедначени 2:2. Сепак, гостите од Далас не се откажуваа и предводени од одличниот Дирк Новицки успеаја да направат мало чудо. Тие последни пет минути Мавси ги добија со 17-2, изедначувајќи на 101-101 и изборувајќе се за продолжение. Во тие дополнителни пет минути домашните играчи делуваа изгубено и тоа го искористија ветераните на Далас за победа од 112-105. Со овој триумф Мавси дојдоа на само една победа од пласман во големото финале, нивни прв по 2006. година кога загубија од Мајами со 4:2, иако имаа предност од 2:0. Дирк Новицки со своите 40 поени беше незапирлив за високите играчи на Тандер, а посебно клучен Германецот беше во последната четвртина и продолжението. Кевин Дурент со 29 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 425 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 278 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 321 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 79 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 285 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 65 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маверикси поведоа против Тандерси

Од:
До кого (е-маил):
Порака: