Утре на Марш за мирот


2 копии

Во 14 часот пред Школка во градскиот парк во Скопје ќе се одржи мал концерт на мирот кој ќе го изведат наши познати музичари, а потоа почнува маршот на мирот преку Илинденска и Камениот мост, покрај владата пак до паркот. Сите граѓани кои сакаат да ја испратат пораката за мир, заедништво и општество без насилство, се добредојдени! Маршот за мир е манифестација преку која граѓаните ќе ја испратат пораката за мир, заеднички живот и почитување, како одговор на тензичните денови во кои се случија насилнички инциденти. Тензиите да се смират, за пријателство наместо насилство, ќе порачаат граѓаните кои ќе маршираат за мирот, поддржани од бројни јавни личности, колумнисти,актери, спортисти,невладини организации – сето активно граѓанство кое ќе покаже дека во Македонија се живее заедно и мирно. Актерите Сабина Ајрула, Висар Вишка и Билјана Беличанец ќе прочитаат манифест на мирот во 14 часот. Во 14 часот почнува Маршот – од паркот преку Илинденска, мостот Гоце Делчев, кон Музејот на Холокаустот и Камениот мост кој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Стотици граѓани од различни возрасти и од сите етнички заедници учествуваа во „Маршот за мир“ што денескаа се одржа низ скопските улици. Пораката што беше упатена од маршот е да му се каже „СТОП“ на насилството, а да за соживотот, љубова и толеранцијата. Поддршка на манифестацијата дадоа многу познати личности, меѓу кои музичари, актери, пејачи, сè со цел последните настани во земјата, во кои беа повредени дваесетина граѓани, да станат минато. Маршот започна од Градскиот парк, каде на сцената на „Школка“ беа испеани повеќе песни со пораки за мир, а беше прочитан и Манифестот за мир на повеќе јазици. OhridNews
| | веќе видена | слични
6 копии

Марш за мир се одржа денеска во Скопје во организација на Граѓанската иницијатива „Заедно за мир“, предводена од Сашо Мацановски - Трендо, Александар Русјаков, Ана Јовковска и Петрит Сарачини. Присутните граѓани, меѓу кои бројни интелектуалци, уметници, пејачи, членови на четириесетина невладини организации, но и претседателот Ѓорге Иванов и политичари од повеќе политички партии упатија порака за промовирање на соживот и мир. Инцидентите беа јавно осудени со порака за заеднички живот, почитување и разбирање со сите кои живеат на ова тло. Маршот е инициран како резултат на последните инциденти кои што се случија минатата недела, каде што беа повредени над 20 лица од различна етничка заедница. - Јас сум од оние коишто сакаат да веруваат дека луѓето сакаат и можат да живеат заедно. И да живееме едни со други, а не едни покрај други, изјави Ана Јовковска, ТВ водителка. Режисерот Висар Вишко исто така беше дел од Маршот за мирот. - За прв пат можам да кажам дека интелектуалците од сите заедници се собравме да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Марш за мир! Граѓанското движење „Заедно за мир“, денеска со почеток во 14:00 часот во Градскиот парк во Скопје, ќе ја одржи манифестацијата „Марш за мир“. Маршот за мир е манифестација преку која мноштво граѓани, јавни личности, невладини организации, колумнисти, новинари, спортисти, актери, музичари... ќе испратат порака ЗА МИР! Манифестацијата Марш за мир, од страна на голем број активни поддржувачи. Сценарио: ● Манифестацијата ќе започне пред „Школка“- Градски парк, во 14:00 часот, со настап на повеќе познати музичари од Македонија, кои преку масовен настап во живо ќе изведуваат светски познати мировни химни; ● Манифестот на мирот, ќе биде прочитан на неколку јазици, од страна на: Сабина Ајрула, Висар Вишка, Горазд Цветковски, Есма Реџепова, Кристина Леловац и Кочо Андоновски; ● Во 14:30 часот, присутните граѓани ќе го започнат Маршот за мир, чиј правец на движење ќе се одвива од Градскиот парк, преку бул. Илинденска, мостот Гоце Делчев, потоа движење кон Музејот на Холокаустот до Камениот мост - ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заврши маршот за мир во кој учество земаа околу две илјади граѓани, меѓу кои и претставници од политичкиот врв во земјава. Меѓу присутните можеа да се забележат претседателот Ѓорге Иванов, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски и Влатко Ѓорчев, како и пејачката Цветанка Ласкова, и Роберто Беличанец, Сашо Мацановски Трендо, Ана Јовковска, Александар Русјаков, Трифун Костовски, Зоран Стефановски, Софија Куновска. Со пароли за мир испишани на македонски, албански, српски, ромски и влашки јазик кои им беа поделени на присутните и со транспаренти со испишани мировни пораки, поворката маршираше во колона упатувајќи се од Школка, по Илинденска покрај владата, преку Камени мост на плоштадот и повторно се упати кон Градскиот парк. За кратко следува фото галерија од настанот. Фотографии: Мирослава Симоновска
| | веќе видена | слични

Скопје, 17 март - Денеска во Градскиот парк во Скопје се оддржа „Маршот на мирот“, каде се собраа стотици граѓани, обединети под една порака за мир. Попладнево на местото наречено Школка се собраа голем број граѓани за да го поддржат овој марш, а меѓу нив и голем број познати лица од Македонија како пејачи, актери, свештеници, но и политичари како од власта така и од опозицијата. Се појави и шефот на државата Ѓорге Иванов заедно со својот син кои привлекоа најголемо внимание. Речиси сите сакаа да се фотографираат со претседателот, од најмлади до најстари, како и да се поздрават, па и да разменат по некоја идеја. Овој „Марш на мирот“ беше поддржан и од премиерот Груевски кој иако не беше таму испрати голема поддршшка до истиот. „Го поздравувам и го поддржувам Маршот за мир. Тоа е порака до сите оние поединци коишто сакаат да го нарушат мирот и спокојството на граѓаните. Мнозинството на овој народ, како во минатото, така и сега, а и во иднина ќе знае да ги направи сите потребни чекори за да не им ...
| | веќе видена | слични

Ваква демонстрација на општествено познати личности и граѓани секако ќе биде од корист, рече премиерот Груевски, кој истовремено даде поддршка на стотиците граѓани кои учествуваа на денешниот Марш за мир. „Го поздравувам и го поддржувам Маршот за мир. Тоа е порака до сите оние поединци коишто сакаат да го нарушат мирот и спокојството на граѓаните. Мнозинството на овој народ, како во минатото, така и сега, а и во иднина ќе знае да ги направи сите потребни чекори за да не им дозволи на такви поединци или структури да ги реализираат своите идеи коишто не се во правец на сочувување на мирот и спокојството на граѓаните“ изјави Никола Груевски, премиер на Македонија. Љ.К.К.
| | веќе видена | слични

Никола Крстиќ Да живееме едни со други, а не само едни крај други. Заедно да го посееме зрното на мирот. Пораката за мир, толеранција и соживот беше прочитана на Македонски, Албански, Турски, Ромски, Влашки, Српски. Не беше важно кој од каде докажа, кој за кого гласа или на кој Бог му се моли. Илјадници гражани маршираа за мир без знамиња и симболи – секој човек беше симбол за себе и симбол на мирот и соживотот. Поддршка на иницијативата и од претседателот на државата. Ѓорге Иванов меѓу присутните во паркот каде можеа да се забележат и политичари, пратеници. Но, имаше и актери, пејачи, активисти од невладиниот сектор. Можеби за прв пат сите застанати заедно на истата страна, на страната на мирот и соживотот. Покажаа и докажаа дека во суштина и не сме толку различни, дека покрај ова парче земја делиме и многу повеќе – исти судбини, исти причини за радост и тага, дека заедно можеме многу. И претседателот на Владата со поддршка за маршот на мирот. Груевски дециден мнозинството граѓани знае да процени, ...
| | веќе видена | слични

Со песна и марш за мир. Граѓаните излезени на сонце во градскиот парк полни со пораки за соживот. На сцената пејачи од сите етнички заедници, се огласи мултиетничкиот манифест за мир, се маршираше заеднички низ скопските улици-пораката е испратена до сите кои мислат дека мирот не е опција за почит, разбирање и иднина. Само мирот е опција- се слушаше во паркот и низ маршот. Со порака дека сакаме и можеме Македонија од денеска има мировен манифест. Пораките од манифестот имаат цел да ги потсетат политичките актери дека некому не му е дојдено до инциденти и етничка нетрпеливост. Некој сепак сака мир и толеранција. Претседателот Иванов во име на мирот се прегрнуваше и се фотографираше со децата. Го проследи само музичкиот настап од маршот. Откако беше прогласен манифестот граѓаните започнаа да маршираат за мир. Маршот ја наполни Илинденска, а Владата беше прва која го слушна повикот за мир. Насобраните преку мостовите кои поврзуваат ги истакнаа транспарентите кои недвосмислено порачаа дека насилството еднаш ...
| | веќе видена | слични

Со единствена порака за љубов, толеранција и соживот стотици граѓани денеска маршираа за мир низ центарот на Скопје. Маршот инициран од минатонеделните инциденти во кои беа повредени над 20 лица од различни етнички заедници, го подржа претседателот Ѓорге Иванов, но и голем дел од политичарите, музичарите , актерите, пејачите. И премиерот Груевски го поздрави маршот. Марширањето започна од Градскиот парк, каде на сцената „Школка“ беа испеани светски познати мировни песни и беше прочитан Манифест за мир на неколку јазици. Потоа продолжи преку Илинденска до Камениот мост и назад по Кејот на Варадар пак кај Школка во Паркот. Бојана Димитријовска
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Осигурителната компанија „Еуросиг" потврди дека автобусите и патниците на „Дурмо турс" се осигурени кај нив и дека по трагичната автобуска несреќа на патот ...
сите 285 | | | веќе видена

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 176 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 277 | | | веќе видена

Република Македонија нема потреба од нов Зоран Заев. На граѓаните им е преку глава од понижување и обесчестување на државата, граѓаните сакаат претседател кој ...
сите 159 | | | веќе видена

Пратеникот на ДУИ, Артан Груби, вечерва остро реагираше на информациите што ги објави порталот Алмакос дека тој отворено ќе лобира Никола Димитров да биде ...
сите 196 | | | веќе видена

Доналд Трамп го обвини популарното комично шоу „Сабота вечер во живо“ дека е платено да ги напаѓа само републиканците и повика на одмазда и истрага откако уште ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре на Марш за мирот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: