ЗОИ 2014 - Ристевски не успеа да ја заврши трката во велеслалом

ЗОИ 2014 - Ристевски не успеа да ја заврши трката во велеслалом Македонскиот скијач Антонио Ристевски кој учествува на Зимските олимписки игри во Сочи не успеа да ја заврши својата прва трка во велеслалом. „Тој беше одлично подготвен, имаше голема мотивација, но сепак не успеа во своите намерида оствари добар резултат на својот прв настап“, соопштија денеска од Македонскиот олимписки комитет За Антонио Ристевски останува уште една шанса во неговата најсилна дисциплина, слалом, која на програма е на 22 февруари, со почеток во 16:45 часот (13:45 по македонско време).крај/еР
| | веќе видена | слични

Американецот Тед Лигети ја растури конкуренцијата и ја оправда улогата на прв фаворит за освојување на златниот медал во велеслалом на Зимските олимписки игри во Сочи. Лигети во Сочи го освои вториот златен олимписки медал во оваа дисциплина, тој претходно беше шампион на Игрите во Торино во 2006 година. Лигети, имаше импресивно прво возење, во кои за повеќе од една секунда ги остави зад себе главните конкуренти (Хиршер, Нојројтер, Пинторо), а во втората трка рутински ја одбработи задача и со време од 2:45.29 минути, го освои златниот медал. Зад Лигети, на второто и третото место се пласираа Французите Стив Мисилије и Алексис Пинторо, кои ги постигнаа најдобрите времиња во втората трка. Мисилије, по првата трка беше на 10-то место, но блескаше во втората трка, која му го донесе сребрениот медал, што за него преставува најголем успех во кариерата. Зад Лигети, Мисилиер задоцни за 48 стотинки (2:45.77 минути). Пинторо, првата трка ја заврши на шестото место, но на крајот успеа да стигне до бронзениот медал, тој ...
| | веќе видена | слични

Антонио Ристевски остана без пласман во велеслалом на 22. Зимски олимписки игри во Сочи, откако падна во првото возење. Единствениот претставник во алпско скијање во тричлениот олимписки тим на Македонија на Игрите во Русија стартуваше 82. меѓу 109 пријавени учесници, а излета од патеката по првата мерна точка. Тогаш имаше заостанување од 1,32 секунди во однос на водечкиот Тед Лигети. Американецот на крајот го освои златниот медал со вкупно време 2:45,29 минути, а другите два заминаа за Франција - среброто му припадна на Стив Мисие, кој заостана 48 стотинки, а бронзата на Алексис Пантуро, кој оствари послабо време од победникот за 64 стотинки. „Не сум разочаран, но ми е жал што не ја завршив трката, бидејќи бев добро подготвен. Знаев дека ќе биде проблем да се помине тој дел и втората стрмнина... Тргнав силно, како што и трениравме. Стартував агресивно, ризикував и давав максимум за што подобар резултат, но ете, така требало да биде“, изјави 24-годишниот скопјанец, кој го носеше македонското знаме на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Единствениот македонски претставник во алпските дисциплини на Зимските олимписки игри во Сочи, Антонио Ристевски не успеа да ја заврши трката во велеслалом. Тој падна уште во првата четвртина од патеката по што остана без пласман. Ристевски на првата мерна точка заостануваше 1.32 секунди зад водечкиот Тед Лигети (САД). Веднаш потоа излета од патеката со што не успеа да обезбеди пласман во второто возење на трката на која настапија вкупно 109 скијачи. Знаменосецот од Игрите во Ванкувер, својот втор настап во Сочи ќе го има на трката во слалом за која обезбеди А-норма и на програмата е во сабота. Во велеслаломот победи Американецот Тед Лигети и по втор пат во кариерата стана олимписки шампион во велеслалом. Тој својата прва титула во оваа дисциплина ја освои пред осум години во Торино, а на Игрите во Сочи, повторно имаше најдобро време по двете возења. Тој патеката ја мина за 2:45.29 минути , а на второто и третото место се пласираа Французите Стив Мисилје кој го осови сребрениот медал со 48 стотинки ...
| | веќе видена | слични

Американскиот скијач Тед Лигети го освои златниот медал во велеслалом, триумфирајќи на денешната трка на ЗОИ во Сочи со вкупно време од 2:45.29 минути. Французинот Стив Мисилије го освои сребрениот медал, додека бронзата му припадна на неговиот сонародник Алексис Пинтуро. По најдобрата тројка, следуваат Австриецот Марсел Хиршер, Ондреј Банк од Чешка и Матијас Маер од Австрија. Инаку за Лигети ова е втор златен медал во велеслалом, по Игрите во Торино во 2006-та година.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тед Лигети од САД е победник на денешниот велеслалом од Олимпијадата во Сочи. Тој по двете возења оствари вкупно време од 2:45.29 минути, доволно да стане прв Американец кој победил во оваа олимписка дисциплина. Голем успех постигнаа француските скијачи. Стив Мисилије откако беше 10.ти по првото возење, со најдобро време во втората трка или вкупно 2:45.77 успеа да стигне до среброто. Неговиот сонародник Алексис Пинтуро со 64 стотинки заостанување зад победникот беше трет и го освои бронзениот медал. Во машкото алпско скијање на Олимпијадата останува да се одржи уште слаломот закажан за 22 февруари.
| | веќе видена | слични

Американскиот скијач Тед Лигети го освои златниот медал во велеслалом, откако славеше на денешната трка на ЗОИ во Сочи. За Лигети ова е втор златен медал во велеслалом, по Игрите во Торино во 2006. година, а до триумфот стигна со вкупно време од 2:45.29 минути. Французинот Стив Мисилије го освои сребрениот медал, додека бронзата му припадна на неговиот сонародник Алексис Пинтуро. Зад најдобрите тројца се најде Австриецот Марсел Хиршер, петти беше Ондреј Банк од Чешка, додека шестото место го освои Матијас Маер од Австрија.
| | веќе видена | слични

Првиот настап на Антонио Ристевски на Зимските олимписки игри во Сочи заврши неуспешно откако нашиот репрезентативец падна на патеката. Антонио Ристевски не успеа да го мине еден од најтешките делови на патеката во Сочи и падна по само 31 секунда во првата трка која ја завршија 79 од 109-те скијачи кои се појавија на стартот на велеслаломот. Ристевски ќе има втора шанса на слаломската трка која е закажана за 22 февруари. Инаку, на првата трка најбрз на патеката беше американецот Тед Лиерти.
| | веќе видена | слични

Седумгодишната доминација на Тед Лигети во велеслаломот го достигна својот врв со златен олимписки медал во оваа дисциплина. Дваесет и деветгодишниот Американец не дозволи изненадување, откако имаше огромна предност по првото возење и триумфираше со време од 2:45,49 минути. Зад него се пласираа двајца Французи: Стев Мисилје, кој беше десетти по првата трка, се закити со сребро (+0,48), а Алексис Пантуро ја зеде бронзата (+0,64). „Во Сочи дојдов свесен дека велеслаломот е мојата најголема шанса и затоа сум среќен што отскијав како што знам. Патеката беше тешка, но имав план што го спроведов“, изјави Лигети. Тој е само вториот американски алпски скијач кој успеал да освои две олимписки злата. Шампионот во комбинација од Торино и се придружи на Андреа Мид-Лоренс, која беше прва во слалом и во велеслалом во 1952 година. Покрај тоа што е двократен светски првак во велеслалом, Лигети има и 20 победи и 34 подиуми во Светскиот куп во оваа дисциплина.
| | веќе видена | слични

Македонскиот претставник во алпско скијање на ЗОИ, Антонио Ристевски, истакна дека жали што не ја заврши трката бидејќи бил добро подготвен. Единствениот наш претставник во оваа дисциплина не го заврши првото возење на денешната велеслаломска трка откако излета од патеката. „Не сум разочаран, но ми е жал што не ја завршив трката бидејќи бев добро подготвен. Знаев дека ќе биде проблем да се помине тој дел и втората стрмнина. Тргнав силно, како што и трениравме. Стартував агресивно, ризикував и давав максимум за што подобар резултат, но, ете, така требало да биде. Можев само да се пуштам, рутински да ја извозам патеката и да завршам меѓу последните, но не ми беше тоа целта. Годинава многу малку возев велеслалом, бев насочен на слаломот, со кој бркав норма, но се чувствував подготвен и навистина жалам што вака заврши мојот прв настап“, изјави 24-годишниот скопјанец кој го носеше македонското знаме на свеченото отворање на претходните ЗОИ 2010 во Ванкувер. Целото внимание Ристевски го насочува кон слаломската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ во пресрет на утрешните саботни протести „Еден од пет милиони“, денеска изјави дека секој има право ...
сите 172 | | | веќе видена

До понеделник ќе се задржи стабилно и топло време, а во вторник ќе настапи промена на времето. Ќе има зголемена облачност со повремен дожд и ќе дува умерен до ...
сите 170 | | | веќе видена

Бев во посета на кичевската населба Ламели. Имаме тешко секојдневие, незнаење на власта и огромна неспособност. Имаме неправда на секој чекор, напиша лидерот ...
сите 171 | | | веќе видена

,,Ова е ИД на денот на изборите . Ова е ИД денеска” , рече Трамп покажувајќи им на новинарите географска карта со бројни црвени точки претходнои со бела ...
сите 107 | | | веќе видена

Советот за стабилизација и асоцијација денеска во Брисел на петнаесеттиот состанок помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија ги поздрави ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗОИ 2014 - Ристевски не успеа да ја заврши трката во велеслалом

Од:
До кого (е-маил):
Порака: