„Месијата“ на Мурињо


Иако според сите најави Маркус Рошворд требаше да отпадне од тимот на Манчестер јунајтед, тој на својот тренер Жозе Мурињо му донесе триумф против Хал, во 93. минута од натпреварот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед и жива легенда на клубот, Сер Алекс Фергусон, го изнесе својот став околу платната моќ на најбогатите фудбалери во Премиер лигата. Познато е дека англиските премиерлигаши се на мета на големиот број европски медиуми поради преплаќањето на фудбалерите, а неретко клубовите знаеле да направат и кардинална грешка при таквите одлуки. Сепак, Сер Алекс Фергусон застана во одбрана на масивните плати кои ги заработуваат најголемите ѕвезди во Премиер лигата и смета дека тие вредат секое пени. Поранешниот менаџер на Јунајдет нема проблеми со огромните плати на играчите како Вејн Руни, Златан Ибрахимовиќ и Пол Погба на „Олд Трафорд“ или нивните колеги како Јаја Туре и Серхио Агуеро во Сити. Секој од овие играчи заработува барем 200.000 фунти на неделно ниво, но Фергусон смета дека тоа е очекувано. „Договорот за ТВ правата пред две години во Премиер лигата направи ситуација каде очекувано беше трансфер сумите и платите да одат драстично нагоре. Сосема е коректно што се однесува ...
| | веќе видена | слични

Заминувањето на Луи Ван Гал во мај оваа година, и доаѓањето на Мурињо само неколку недели подоцна, донесе драстични промени во Манчестер Јунајтед. По тој повод, капитенот на „црвените ѓаволи“, Вејн Руни, истакна која е разликата во нивниот клуб, која довела до така драстични промени на подобро оваа сезона. Јунајтед заедно со Сити и Челси останаа двете најефективни екипи со по 3 победи на почетокот од сезоната, а допрва се очекува да се разгори битката за титулата. Разликата во Јунајтед која Вејн Руни ја посочи, е тоа што Ван Гал на два дена пред секој меч, носел и им соопштувал на играчите кои ќе бидат во првиот состав, а кои не, а тоа создавало деморализирање кај играчите кои не играа редовно тие две сезони. „ Секој знаеше дека доколку се работи напорно на тренинзите, ќе добие шанса да ја покаже својата вредност. Минатата сезона многу играчи знаеа на два дена пред мечот дека ќе бидат стартери. Многумина знаеа дека нема да патуваат со екипата на мечевите. Оваа година тоа не е така, а тоа е добро за тимот, ...
| | веќе видена | слични

Летниот преоден рок везе во самиот фуниш, па во најголемите европски лиги трансфер маркетот ќе биде затворен денес на полноќ. Сепак, во последниот ден од преодниот рок можат да се направат звучни трансфери и вистински трансфер „бомби“. Еве ги 10-те најголемите трансфери кои се направени во последниот ден во Премиер лигата. 10 Луис Суарез (Ајакс 0 Ливерпул) 22,8 милиони фунти Одличниот Уругваец пристигна на „Енфилд“ во 2011 година во последниот ден од преодниот рок и имаше три импресивни сезони пред да се пресели во Барселона. Ливерпул тогаш ризикуваше и го доведе Суарез под суспензија од седум натпревари, која ја заработи во Холандија на мечот против ПСВ, меѓутоа не погреши бидејќи Уругваецот импресионираше на „Енфилд“ и денес е еден од најдобрите напаѓачи во светот. 9. Хуан Квадрадо (Фиорентина – Челзи) 24 милиони фунти Жозе Мурињо во јануари 2015 година инсистираше да биде доведен Колумбиецот на „Стенфорд Бриџ“, меѓутоа трансферот се покажа како промашување. Квадрдао запиша само 13 настапи за „сините“, а ...
| | веќе видена | слични

Златан Ибрахимовиќ на 1. јули потпиша едногодишен договор со Манчестер јунајтед со можност за продолжување на истиот. Судејќи според тоа како заигра за „црвените ѓаволи", на „Олд Трафорд" дефинитивно ќе го молат за да остане. Првиот гол беше акробатски со петица. Тој се запиша во листата на стрелци на пријателскиот дуел со Галатасарај, пред точно месец дена. По ова следеше двобојот со Лестер во рамките на Суперкупот, на кој Златан беше јунакот. Постигна гол со глава за крајни 2:1. Дебито во Премиер лигата против Борнемут исто така не мина без магијата на Ибра. Неколку дена подоцна Манчестер го чекаше својот нов херој да го одигра првиот натпревар на „Олд Трафорд". Швеѓанецот не ги разочара фановите, двапати ја „тресеше“ мрежата на Саутепмтон. По неколкуте импресивни претстави за само месец дена, од клубот направија специјално видео со неговите мајстории. Клипот се вика „Zlatan time - the story so far...".<
| | веќе видена | слични

Скај Спорт Италија објави дека Интер испрати понуда до Манчестер Јунајтед за Матео Дармијан, но понудата била експресно одбиена од клубот од Манчестер. 26 годишниот десен бек минатото лето за 18 милиони евра ги напушти редовите на Торино и потпиша за “Црвените Ѓаволи”, но по доаѓањето на Мурињо како тренер почнаа и шпекулациите дека тој ќе биде првиот што ќе си замине од Олд Трафорд. Според трансфер експерот Џанлука Ди Марцио, официјалните лица на Интер ги контактирале колегите од Манчестер Јунајтед за да прашаат дали фудбалерот е достапен за трансфер, но одговорот бил негативен. Договорот на Дармијан со Манчестер Јунајтед е со важност до јуни 2019 година, а постои можност истиот да биде продолжен за уште една сезона.
| | веќе видена | слични

Мина точно еден месец откако големиот Ибра ги запиша првите минути во дресот на Манчестер Јунајтед. Точно 170 секунди беа потребни за Златан Ибрахимовиќ да го постигне првиот погодок во дресот на Манчестер Јунајтед. Пред точно еден месец Ибрахимовиќ дебитираше против Галатасарај во Стокхолм, а од тогаш веќе остави голема трага во дресот на „Црвените ѓаволи“. Што значи Ибрахимовиќ за Јунајтед, покажува и фактот дека клубот досега продал 600.000 дресови со неговото презиме и направил профит од 50.000.000 евра. Манчестер Јунајтед на својот Твитер објави видео со „хаштаг“ „Златановото време“ во кое гордо потсетуваат на сето она што Ибра го направи за нив во првите месец дена откако пристигна на „Олд Трафорд“. Најважен потег секако му е голот против Лестер за освојување на „Комјунити шилдот“, а тука се најдоа и неколку бравурозни потези од гостувањето кај Борнмаут во првото коло од Премиер лигата, секако и неговите два гола во првиот и засега единствен натпревар кој го одигра на „Олд Трафорд“ против Саутемптон ...
| | веќе видена | слични

Жозе Мурињо стана првиот тренер во историјата на Манчестер Јунајтед кој стартувал со четири победи. Португалскиот стратег направи нешто што во претходните повеќе од 100 години не му успеало на ниту еден стратег. Новиот менаџер на „црвените ѓаволи“ уште во првиот официјален меч се израдува на трофеј. Тоа го направи, откако во Комјунити Шилд дуелот против Лестер се радуваше со 2:1. Победничката низа Мурињо ја продолжи и во првенството. На стартот од Премиерлигата Манчестер славеше на гости кај Борнемут со 3:1. Потоа со 2:0 го победи Саутемптон на „Олд Трафорд“, а последна „жртва“ беше Хал, кој загуби со 1:0. Следниот предизвик ќе биде во големото дерби на Манчестер. Јунајтед ќе биде домаќин на Сити. Тоа ќе биде и дуел на двајцата докажани тренери Мурињо и Пеп Гвардиола, кој ги предводи „граѓаните“.
| | веќе видена | слични

Менаџерот на Манчестер Сити Хосеп Гвардиола не гледал ниту еден натпревар од ерата на Жозе Мурињо во Манчестер Јунајтед. Двата тима се на чело во Премиер лигата во овој момент, а “граѓаните” се со подобра гол разлика. Со толку поени е и Челзи. “Уште не сум гледал како игра Јунајтед, Борусија Менхенгладбах и другите наши идни ривали. На “Олд Трафорд” треба да одиграме фантастичен натпревар, за да победиме. Можам да ја замислам атмосферата. Со нетрпение го очекувам ова искуство. Се надевам дека играчите ќе ми се вратат без повреди по паузата за националните тимови, како и во добро расположение “, рече Гвардиола. Првото дерби на Манчестер меѓу Сити и Јунајтед е на 10 септември на “Олд Трафорд”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шведскиот интернационалец има 34 години, но нема да биде активен во следните неколку дена затоа што на крајот од ЕП во Франција изјави дека се повлекува од националниот тим Иако се одиграни само три кола од новата сезона во англиската Премиер лига, менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, изјави дека најголемата ѕвезда на "Олд Трафорд", Златан Ибрахимовиќ веќе има потреба од подолг одмор. Шведскиот интернационалец има 34 години, но нема да биде активен во следните неколку дена затоа што на крајот од ЕП во Франција изјави дека се повлекува од националниот тим. Ибрахимовиќ има 34 години и му е потребен голем одмор. Знам дека не може да настапи на 70 натпревари во една сезона. Тој игра одлично на секој натпревар досега, но му треба поголема пауза, изјави португалскиот стручњак.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 408 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 209 | | | веќе видена

Jелена Карлеуша вчера сепак се појави на снимањето на “Ѕвездите на Гранд”. Пристигна видно нерасположена, во придружба на својот менаџер, избегнувајќи ги ...
сите 231 | | | веќе видена

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 102 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 132 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 246 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 215 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Месијата“ на Мурињо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: