САД, Британија и Франција извршија напади на Сирија


Во текот на ноќта, САД, Велика Британија и Франција бомбардираа позиции во Сирија поврзани со хемиското оружје. Русија се заканува дека нападот ќе има последици, иако изгледа дека Москва била предупредена, пренесува Дојче веле. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека бомбардирањето е наредено како одговор на нападот со хемиско оружје во местото Дума, кој го изведе, како што Трамп го нарече, „монструмот Асад“, мислејќи притоа на сирискиот претседател. Нападот на западните сили беше извршен во 4 часот наутро по локално време и очевидци говорат дека целото небо над источен Дамаск било обоено портокалово. Цел на нападот биле магацини, истражувачки центри и сириски капацитети за хемиско оружје. Пентагон соопшти дека во нападите со крстосувачки ракети се погодени три локации поврзани со производството на хемиско оружје. Рускиот амбасадор во САД порача дека нападот нема да остане без последици. Според соопштението на вооружените сили на Сирија, испалени биле околу 110 ракети а сириската противвоздушна ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Со нападите што САД ги изведоа во Сирија во саботата заедно со Велика Британија и Франција, му нанесоа штети на сирискиот мировен процес, оцени денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – На 14 април во Сирија не беа бомбардирани само измислени хемиски објекти, туку и преговорите во Женава, изјави Лавров по средбата во Москва со пратеникот на ОН за Сирија, Стафан де Мастура. Тој нагласи дека по неодманешната средба на претседателите на Русија, Турција и Иран процесот се доближил до обнова на мировните преговори. – Таа можност пропадна по нападите, нагласи Лавров. Де Миструра, од своја страна, повика на намалување на тензиите во Сирија. – Неопходна е не само воена, туку и политича деескалација. Се надевам дека тоа ќе биде можно со нови разговори, додаде Де Мистура. Тој нагалси и дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж дека на 7 април е извршен хемиски напад. Според Де ...
| | веќе видена | слични

Си-Ен-Ен – АтлантаАмериканските воени напади во Сирија покренаа многу прашања.Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија.Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД наскоро ќе ги повлечат своите војници од Сирија. Меѓутоа, сега нареди бомбардирање.Која е тогаш политиката на Администрацијата на Трамп? Дали сирискиот лидер Башар ал-Асад мора да си замине, што беше и политика на САД во првите години од сириската војна и за време на Администрацијата на Барак Обама? Дали едноставно постои само црвена линија кога е во прашање употребата на хемиско оружје од страна на Асад и ништо повеќе?Одговорите на сите овие прашања се нејасни. Кога Трамп објави дека се извршени напади во Сирија, наведе дека причина е употребата на хемиско оружје, но американската амбсадорка во ОН, Ники Хејли предходно изјави дека нема да биде можно политичко решение за Сирија се додека е Асад на власт.Од друга страна, се поставува прашањето дали ...
| | веќе видена | слични

Русија го попречува пристапот на меѓународните инспектори за хемиско оружје до „местото на нападот со хемиско оружје“ во сирискиот град Дума, обвини денеска францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан.Експертите од Органзиацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) минатата недела пристигнаа во Дамаск, со цел да го испитаат местото во градот Дума каде се тврди дека бил извршен хемиски напад при кој загинале најмалку 40 лица, што беше и повод САД, Франција и Велика Британија во саботата да извршат ракетни напади врз Сирија. – Во овој момент инспекторите од ОПЦВ и натаму немаат пристап до местото на нападот со гас во Дума, тврди Ле Дријан во писмено соопштение.Тој смета дека „целта на опструкциите веројатно е да се обезбеди исчезнување на доказите од нападот“. Ле Дријан нагласи дека инспекторите на ОПЦВ мора да имаат целосен, итен и непречен пристап до местото на нападот. Портпаролката на Стејт департментот Хедер Нојерт претходно изјави дека САД имаат „веродостојни информации“ оти Русија и ...
| | веќе видена | слични

Де Мистура по состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ОН се залагаат инспекторите да го истражат „местото на хемискиот напад“, што е можно побрзо и без никакво попречување. Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж дека на 7 април е извршен хемиски напад. Де Мистура по состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ОН се залагаат инспекторите да го истражат „местото на хемискиот напад“, што е можно побрзо и без никакво попречување. Според тврдењата на сириските бунтовници, сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје на Дума во реонот на Источна Гута, при што загинале најмалку 40 лица.
| | веќе видена | слични

Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура денеска во Москва изјави дека ОН се залагаат инспекторите на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) да ја завршат својата работа во сирискиот град Дума, за каде постои сомнеж дека на 7 април е извршен хемиски напад. Де Мистура по состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека ОН се залагаат инспекторите да го истражат „местото на хемискиот напад“, што е можно побрзо и без никакво попречување. Според тврдењата на сириските бунтовници, сириските владини сили извршиле напад со хемиско оружје на Дума во реонот на Источна Гута, при што загинале најмалку 40 лица. МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека пронајдени се контејнери со хлор од германско потекло како и чадни бомби од британско потекло во источна Гута. Тоа е поранешна бунтовничка енклава кај Дамаск каде од почетокот на април сириските власти беа обвинети дека користеле хемиско оружје на тоа подрачје. „Сириските сили пронајдоа на ослободената територија на источна Гута контејнери со хлор од Германија како и чадни бомби произведени во Солзбери во Велика Британија“, изјави портпаролката на руското министерство Марија Захарова. Солзбери е аблиски град во кој на 4 март на една клупа беа пронајдени онесвестени двојниот агенр од руско потекло Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, за кои се претпоставува дека се отруени со нервен гас новичок, од советско потекло. Велика Британија ја обвини Русија за тоа труење. Руската војска вчера соопшти дека во Дума е најдена лабораторија како и магацин со хемикалии. САД, Велика Британија и Франција минатата недела извршија напад на сириски воени фабрики по ...
| | веќе видена | слични

Пентагон тврди дека иако не постојат знаци дека сириската Влада е подготвена да изведе напад со хемиско оружје, таа и понатаму има можност да изведе „ограничени напади во иднина“. – Тие ќе имаат можност да изведат ограничени напади во иднина, не би го исклучил тоа. Сепак, додека ја разгледуваат динамиката за изведување на такви напади, мора да гледаат преку рамо и да да се загрижат дали ги набљудуваме и оти ќе имаме можност повторно да ги нападнеме, доколку тоа биде неопходнио, изјави директорот на Генералштабот на здружените вооружени сили на САД, генерал полковник Кенет Мекензи. Портпаролката на Пентагон, Дејна Вајт наведе дека не се пријавени цивилни жртви во минатонеделните ракетни напади, кои САД ги изведоа заедно со Франција и Велика Британија. Во меѓувреме, портпаролката на руското МНР Марија Захарова изјави дека контејнери со хлор од Германија и чадни бомби од британскиот град Солсбери пронајдени се во сириска Источна Гута. – Силите на сириската Влада пронајдоа контејнери со хлор, најсмртоносно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

САД ги обвинуваат Сирија и Русија за попречување на истрагата за наводниот напад со отровен гас во сирискиот град Дума и уништување на докази. Москва тврди дека се најдени хемикалии од германско и британско производство. Министерството за надворешни работи на САД ги обвини Сирија и Русија за „чистење“ на сирискиот град Дума и уништување на доказите за употреба на хемиско оружје. Вашингтон тврди дека постојат веродостојни индиции за поткрепа на ова тврдење. Според Министерството, претставниците на Русија заедно со владата во Дамаск се обидуваат да го одолговлечат пристапот на експертите од Организацијата за забрана на хемиско оружје, ОПЦВ, во Дума. Подобро празни зборови, отколку празни патрони Запад смета дека Сирија на 7. април во Дума користела хемиско оружје, што владата на сирискиот претседател Башар ал-Асад категорично го демантира. Во знак на одмазда, САД, Велика Британија и Франција пред една седмица извршија воздушни напади врз цели во Сирија, а на мета посебно биле локации каде се претпоставува дека ...
| | веќе видена | слични

Испораката на против-воздушните системи С-300 како и обуката на сириските војници е во рамките на предизвиците во моментот во таа земја, изјави претседателот на одбранбениот комитет на Советот на федерацијата на Русија, Виктор Бондарев. Тој порача дека уште сега е возможно создавање на високорфикасен систем на против-воздушна заштита во Сирија која што ќе биде во состојба да ја обезбеди војската и цивилните објекти. Бондарев истакна дека испораката на системот С-300 во Сирија „ќе ги отрезни жешките глави на генералите на НАТО“. Според него, неодамнешниот напад на САД, Франција и Велика Британија на Сирија е агресија против една суверена земја и тој порача дека сириската армија не располага со хемиско оружје. „Нападот на западните земји на Сирија го потврди тоа – доколку имаше хемиско оружје во нападнатите објекти, тогаш ќе следуваа неверојатни експлозии, а отровните супстанци ќе се проширеа на целата територија на земјата. Значи САД уште еднаш ја излажаа меѓународната јавност“. САД, Франција и Велика ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонската телеметриска сеизмолошка мрежа денескa регистрира два земјотреса чиишто епицентри се наоѓаат на 220 километри јужно од Скопје во соседна Грција и ...
сите 167 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 156 | | | веќе видена

Светската виолинистка Ванеса Меј, која го отвори Охридско лето, упати видео порака за хуманост и против насилство врз животните. – Навистина ме растажува кога ...
сите 108 | | | веќе видена

Вкусни домашни кроасани од лиснато тесто. 750 гр лиснато тесто 100 гр вишни малку цимет 2 кесички ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 4 лажички густин 1 лажица ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД, Британија и Франција извршија напади на Сирија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: