Познавач на историјата тврди: Oкупаторската бугарска влада им предаде на Германците 7.144 евреи


Владини претставници, претставници на еврејската заедница, дипломати, научници по повод Меѓународниот ден на Холокаустот им оддадоа почит на евреите ...
| | веќе видена | слични

Сара Ароесте, јудео-шпанска музичарка родена во САД, ладино пејачка и промотор на сефардската еврејска музика и културно наследство, во подолго интервју за ...
| | веќе видена | слични

Признанието на вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, дека нејзината земја ги управувала териториите (Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, по повод на 27 Јануари- Меѓународниот ден на сеќавање на жртвите на Холокаустот, рече дека овој датум ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сеќавањето на жртвите на Холокаустот треба да придонесе во сите демократски држави, масовното страдање на Евреите во Втората светска војна и во иднина да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 50 | | | веќе видена

Според одлуката која ја донесе Министерот за финансии, Драган Тевдовски, тој го поддржува решението за пензионерите кои немаат дополнителни приходи да се ...
сите 55 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 123 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Познавач на историјата тврди: Oкупаторската бугарска влада им предаде на Германците 7.144 евреи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: