Квитова го освои 26. трофеј во кариерата


Осмата тенисерка во светот Петра Квитова утринава го освои 26. трофеј во кариерата по триумфот над Ешли Барти со 2:1 во финалето на турнирот „Сиднеј интернационал". За нешто помалку од еден час чешката тенисерка ја совлада домашната надеж и 15-та на светската ранкинг листа со превсрт затоа што го загуби првиот сет со 1:6, а потоа ги доби следните два 7:5/7:6(7:3). Тоа воедно беше втор трофеј за Квитова во кариерата на турнирот во Сиднеј. Да потсетима таа има два трофеја од Вимблдон (2011 и 2014) и полуфиналиња на Австралија опен (2012) и Ролан Гарос (2012). А Барти може да биде задоволна од ефектот во ова натпреварување кое ќе и даде самодоверба пред далеку поквалитетниот Австралија опен кој почнува во понеделник. Да лажеме дека Барти на патот до финалето во Сиднеј ги елиминира светската тенисерка број 1 Симона Халеп, потоа Белгијката Елис Мертенс и Холанѓанката Кики Бертенс. Во првото коло на Австралија опен, Барти ќе се соочи со Луксика Кумкум од Тајланд, додека Квитова ќе се пресмета со словачката ...
| | веќе видена | слични

Андреас Сепи после маратонски меч мораше да му подаде рака на Тиафо и да се помири со поразот во пет сета во третото коло на Австралија Опен, но во моментите кога беше стопирана играта поради врнежите во Мелбурн, Италијанецот се најде во центарот на вниманието поради еден џентлменски потег. Дождот ја прекина пресметката меѓу Сепи и Тиафо која не се играше на централниот терен, па поради тоа што немаше покрив на теренот, Италијанецот побара од едно од дечињата кои ги собираат топките да и однесе пешкир на неговата сопруга која го гледаше на трибините. Andreas Seppi is a gent!#AusOpen pic.twitter.com/p5BZXwbPX1 — #AusOpen (@AustralianOpen) January 18, 2019
| | веќе видена | слични

Марин Чилиќ го оствари можеби и најдобриот камбек досега на Отвореното првенство на Австралија откако со 3-2 во сетови (4-6, 3-6, 6-1, 7-6, 6-3) беше подобар од шпанскиот ветеран Фернандо Вердаско. Четири и пол часа се бореа двајцата тенисери, Вердаско можеше да стави крај на средбата во тајбрејкот од четвртиот сет, но не искористи две меч-топки. Седмиот светски рекет многу лесно ги загуби првите два сета, но најде сили да се врати во игра. Експресно го освои третиот сет со 6-1 во гемови, а потоа следуваше драма. Никој не успеа да се одлепи, и Чилиќ и Вердаско освојуваа гемови при своите сервиси, па мораше да се одлучува на тајбрејк, кој Хрватот го освои со 10-8 откако Вердаско не искористи две меч-топки. Во одлучувачкиот сет Чилиќ тргна фуриозно, брзо поведе со 3-0 во гемови откако го запиша четвртиот брејк на средбата, па во финишот се израдува на победа и пласман во следната рунда искористувајќи ја првата меч-топка. Чилиќ во следното коло ќе се соочи со Роберто Баутиста-Агут, кој утринава го елиминираше ...
| | веќе видена | слични

Прославениот пензиониран тенисер зборуваше за Роџер Федер како најдобар спортист во историјата на тенисот. Џон Мекинро во интервју за „Тенис ТВ“ со пофални зборови зборуваше за Роџер Федерер , го пофали и Надал, но за него Швајцарецот најдобар. Роџер има 20 Грен слемови, додека Рафа 17 и Американецот смета дека тука е клучот за најдобар на сите времиња. „Федерер констатно воодушевува голем број луѓе, вклучувајќи ме и мене. Кога ги гледате него и Рафа, Роџер е фаворит тој е најдобриот играч кој се занимавам со овој спорт“, изјави Мекинро. Малце зачудувачки е што Мекинро воопшто не го спомна Новак Ѓоковиќ. Федерер на Австралија Опен може да стигне до неговиот седми трофеј на овој турнир, што ќе биде вкупно 100-ти во неговата кариера. Поранешниот втор тенисер на светот, Тони Хас смета дека „стотката“ за Федерер е само прашање на време. „Тоа е неверојатно, мислам дека тоа е само прашање на време. Ќе биде многу возбудливо за него, тој успех му е зад аголот“, јасен беше Хас. Легендарниот тенисер нема дилеми: ...
| | веќе видена | слични

Рафаел Надал и Роџер Федерер без проблеми обезбедија пласман во осминафиналето. Вториот носител Надал експресно го елиминира домашниот тенисер Де Минаур во три сета препуштајќи му на противникот само 12 гема (6-1, 6-2 и 6-4). Три сета му беа потребни и на третиот фаврорит Роџер Федерер во дуелот со Американецот Фриц (6-2, 7-5 и 6-2). Бугаринот, Димитров кој е 20-то рангиран исто така во три сета го победи Фабијано од Италија, додека настапот во Мелбурн, го заврши 10-носител Русинот, Кхачанов кој со 0:3 загуби од Баутиста Агут од Шпанија Кај дамите. Втората фаворитка Анџелик Кербер и препушти само еден гем на австралиската тенисерка Бирел. Затоа пак третата Каролине Возњацки загуби од Марија Шарапова во три сета (4-6, 6-4 и 3-6). Од носителките, натпреварите завршија и за Белорусинката, Сабаленка (11-та) и Французинката, Гарсија (19-та) Додека во следната рунда ќе играат 5-тата фаворитка Американката Слоан Стивенс и 8-та Петра Квитова од Чешка,
| | веќе видена | слични

Анжелик Кербер со убедлива победа во Мелбурн го прослави 31. роденден. Германката во третото коло ја декласира домашната тенисерка Киберли Бирел. Третата рунда во Мелбурн ја мина и Чешката тенисерка Петра Квитова. Кербер ја прегази 240. тенисерка на ВТА листата. Германката на Бирел и препушти само еден гем. Мечот траеше точно еден час, а Кербер гем на противничката и препушти во првиот сет, додека вториот го доби со нула. Германката која лани играше во полу-финалето, во четвртото коло ќе игра против Даниел Колинс. Американката приреди изненадување со победата 6/3, 6/2 над 19. носителка Каролин Гарсија од Франција. foto: epa Нешто повеќе од еден час на теренот мина Петра Квитова во дуелот со Швајцарката Белинда Бенчиќ. Квитова победи со 6/1, 6/4 и во наредното коло ќе игра против 17-годишната сензација од САД, Аманда Анисимова.
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ со најголемите ривали Рафаел Надал и Роџер Федерер може да се сретне само во евентуалното финале на Австрлија опен. Ждрепката, која беше извршена утрово по средно-европско време, како најсериозен ривал на Ѓоковиќ му го донесе Александар Зверев. Проетираниот дуел на овие двајца е во полу-финалето. Ѓоковиќ патот до евентуалната седма титула на Австралија опен ќе го започне во дуелот со квалификант. Името на противникот ќе го дознае в петок кога ќе завршат квалификациите во Мелбурн. Во второто коло Србинот ќе се соочи со Жо-Вилфред Цонга или Мартин Клижан, веројатен противник во третата рунда му е Денис Шаповалов, во осмина-финалето ќе оди на Давид Гофан или Данил Медведев, а во четврт-финалето проектиран противник му е Кеи Нишикори. Надал и Федерер се наоѓаат на спротивната страна од костурот. Федерер во првата рунда ќе игра против Денис Истомин, а во втората рунда ќе се соочи со квалификант. Во третото коло можем противник на Швајцарецот е Гаел Монфилс. Доколку нема изненадувања, во четвртото ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал денеска го совлада Алекс де Минар од Австраилја и се пласира во третото коло на Австралија опен. За во моментов вториот светски рекет ова беше јубилејна 250-та победа на Грен слем турнирите. Од него повеќе победи на најголемите четири тениски турнири во светот имаат Новак Ѓоковиќ (260) и Роџер Федерер (362). Следниот противник на Надал на Грен слемот во Мелбурн ќе биде чешкиот тенисер Томас Бердих. Мечот за пласман во четвртфиналето ќе се одржи на 20 јануари. https://www.youtube.com/watch?v=AxmnAU5znOI
| | веќе видена | слични

Мелбурн, 18. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Роџер Федерер, третиот носител на Австралија опен, на искуство го декласира Тејлор Фриц. Швајцарецот за 90 минути победи во три сета 6/2, 7/5, 6/2. Статистиката најдобро ја покажува доминацијата на Федерер, кој имаше 33 директни поени и само 14 неизнудени грешки. Од друга страна 21-годишниот Фриц забележа 24 винери и 22 неизнудени грешки. Федерер во наредната фаза ќе игра против Стефанос Циципас. Гркот го елиминира Грузиецот Николас Басилашвили. Циципас, 15. на АТП листата, победи во четири сета 6/3, 3/6, 7/6, 6/4. Целиот текст прочитајте го ТУКА .
| | веќе видена | слични

Првиот грен слем во сезоната, Австралија опен, во женската конкуренција, ќе добие нова шампионка, откако бранителката на трофејот, Каролина Вознијацки, го заврши својот настап во третата рунда. Подобра од Вознијацки беше Русинката Марија Шарапова, која со 6:4, 4:6, 6:3 се пласираше во четвртото коло. Шарапова, имаше периоди на фантастична игра, во кои потсети на своите најдобри денови. На крајот пресуди неверојатната серија од пет гема што Шарапова ги освои во првиот сет (од 1:4 стигна до 6:4). Вознијацки успеа да се рехабилитира од шокот и по голема борба со идентични 6:4 го доби вториот сет и израмни на 1:1. Шарапова отпорот на противничката го скрши по петтиот гем во третиот сет, кога со серија од четири гема, по два часа и 26 минути го заклучи мечот. Во четвртото коло Шарапова ќе игра против Ешли Барти. Третото коло го минаа Слоун Стивенс и Анастасија Павличенкова. Американката и Русинката ќе се сретнат во четвртото коло. Стивенс во два тај – брејка ја совлада Петра Мартиќ од Хрватска, додека ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 376 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 277 | | | веќе видена

„Криминалот е заштитен знак на СДСМ, а криминалците си помагаат едни на други.Лица поврзани со СДСМ осомничени за тежок криминал, наместо да се соочат со ...
сите 215 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се ...
сите 218 | | | веќе видена

Холивудската ѕвезда Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер за македонскиот документарец „Медена земја“ напиша: „Колку совршен филм за овој ...
сите 141 | | | веќе видена

Богатата лепеза на игри е достапна за обложувачите и денес. Специјалот на Sport Life содржи два ракометни спектакли преку кои може да се дојде до добивка, ...
сите 211 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Квитова го освои 26. трофеј во кариерата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: