Рускиот новинар Бабаченко е жив


Рускиот новинар Аркадиј Бабаченко е жив, пренесува БиБиСи. Критичарот на Кремљ, Бабченко денеска се појави на прес конференција на украинска телевизија. – Според информациите до кои дојде украинската Агенција за безбедност, убиството на рускиот новинар Аркадиј Бабченко беше нарачано од руските служби – рече Хрицак. Шефот на украинската Агенција за безбедност, Васил Хрицак соопшти дека „убиството“ било исценирано за да се разоткријат руски агенти. „Репортери без граници“ го осудија лажното убиството на Аркадиј Бабченко и го нарекоа „беден трик“. Шефот на организацијата Кристоф Делоар изјави дека направеното е жално и „жали што украинската полиција си игра со вистината, каков и да е нивниот мотив … за овој трик“.
| | веќе видена | слични

Рускиот новинар Аркадиј Бабченко со помош на украинските разузнавачки служби успеа на холивудски начин да го лажира своето убиство и да го измами светот. Се тврди дека целата контроверзна операција била за добра кауза. Од Киев нагласуваат дека лажираното убиство им овозможило да го спречат вистински нарачаното убиство на новинарот, да го најдат нарачателот, но и да откријат листа за отстрел на уште педесетина потенцијални жртви. Накусо, целта ги оправдува средствата. Но дали е навистина така? Ова е колумна за новинарот што се врати од мртвите. Во ерата на лажни вести, рускиот новинар Аркадиј Бабченко со помош на украинските разузнавачки служби на холивудски начин успеа да го лажира своето убиство и накратко да го измами светот, за потоа заедно да тврдат дека целата операција била за добра кауза. Властите во Киев нагласуваат дека лажираното убиство на новинарот прво им овозможило да го спречат вистинското нарачано убиство на новинарот, а потоа и да го откријат нарачателот, но и да најдат листа за отстрел на ...
| | веќе видена | слични

Воениот репортер и критичар на Кремљ, Бабченко вели дека се согласил да ја лажира својата смрт затоа што верувал дека целта ги оправдува средствата Рускиот новинар Аркадиј Бабченко кој во соработка со украинската разузнавачка служба ја лажираше својата смрт кажа дека како дел од деталниот план бил премачкан со свинска крв и однесен во мртовечница. Извештаите за неговата смрт предизвикаа реакции ширум светот. Додека украинските безбедносните претставници тврдат дека планот бил неопходен за спасување на животот на Бабченко, експертите се загрижени за етичките последици. Воениот репортер и критичар на Кремљ, Бабченко вели дека се согласил да ја лажира својата смрт затоа што верувал дека целта ги оправдува средствата. „Јас ја извршував мојата работа. Се` уште сум жив“ Како и да е, начинот на кој беше извршена операцијата е доведена во прашање, посебно во ерата на лажни вести, вели Мајкл Карпентер, од Пен Бајден центарот за дипломатија и глобален ангажман: „Од една страна, ако ова е навистина бил единствениот ...
| | веќе видена | слични

Во часовите откако било откриено дека рускиот новинар Аркадиј Бабченко е всушност жив, на социјалните мрежи кружела фотографија од наводното место на убиството, на која се гледа лешот на застреланиот маж, за кој се тврди дека е тој. Јасно е дека фотографијата е лажна, но кој ја објавил? Кој се наоѓа всушност на фотографијата, дали е навистина Бабченко и кој ја наместил работата и фотографирал, не е познато. Прв пат била објавена на Фејсбук страната на поранешен украински репортер кој тврди дека сега работи во тајна консултантска организација во Вашингтон, пишува "Радио Слободна Европа". Многу брзо започнала да кружи меѓу украинските и руските репортери, но повеќето медиуми не сакале да ја објават. Јевген Лауер, новинарот кој ја објавил фотографијата, вели дека ја добил од припадник на службите за безбедност, но не сакал да каже ништо повеќе. Next time you show me photos from Syria by ''White Helmets'' I will show photo of ''dead Arkady Babchenko killed by Putin''. Ukraine just owned the whole journalism, ...
| | веќе видена | слични

Украинските безбедносни служби соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот Аркадиј Бабченко, наводно организирана од Москва. Но, властите во Киев се на тапет дека шират лажни информации и оти го поткопуваат кредибилитетот на новинарите Украина се соочува со остри критики откако го инсценира наводното убиство на рускиот новинар Аркадиј Бабченко, кој беше „застрелан“ неколку пати во Киев. Властите во Киев се на тапет дека го поткопуваат кредибилитетот на новинарите. Бабченко се појави на прес-конференција со претставници на украинските безбедносни служби, кои соопштија дека инсценираната смрт била искористена за да се спречи вистинската ликвидација на новинарот, наводно организирана од Москва. Но, меѓународната организација „Репортери без граници“ оцени дека е патетично што украинските служби си играле со вистината. Со реакција се јави и ОБСЕ, од каде што порачаа дека Киев шири лажни информации. – Тоа што новинарот се појави жив и здрав навистина е ...
| | веќе видена | слични

Судот во Киев го одобри барањето на обвинителот за двомесечен притвор на Борис Херман, осомничениот за обид за убиство на рускиот новинар Аркади Бабченко, кој живее во самонаметнат егзил во престолнината на Украина од август 2017 година. „Ројтерс“ го опишал Аркадија Бабченк како руски дисидент. „Судот одговори на барањето и одобри притвор во период од 60 дена, без право на кауција“, изјавил судијата. Борис Херман, сопственик на компанијата која произведува оружје, се појавил во судот негирајќи дека постоела намера за убиство на Бабченко. Херман изјавил дека дејствувал во интерес на Украина, наведува британската агенција. „Ројтерс“ тврди дека Бабченко соработувал со украинските безбедносни служби за да го излажира сопственото убиство во вторникот, а следниот ден се појавил на конференција за новинари посветена на обидот за негово убиство.
| | веќе видена | слични

Судот во Киев одреди два месеци притвор, за осомничениот Борис Херман за организација на убиството на рускиот новинар Аркадиј Бабченко. Судот во Киев одреди два месеци притвор, за осомничениот Борис Херман за организација на убиството на рускиот новинар Аркадиј Бабченко. Според одлуката на судијката Викторија Свитлицка осомничениот - директор на украинската фирма за оружје „Шмајзер" Борис Херман - нема да може да излезе на слобода со кауција. На судското сослушување, Херман рече дека претходно дознал дека „извршителот“ ќе соработува со Службата за безбедност на Украина, а атентатот ќе биде “исцениран“. Според Херман, извршител на убиството требало да биде Алексеј Цимбалук. Осомничениот објасни зошто контраразузнавачката служба го избрала токму Цимбалук за нападот. Цимбалюк бил познат со своите активности за време на владината операција против сепаратистите во источниот дел на Украина и „никогаш во животот нема да убие кој и да е човек, особено човек без оружје". - Сите мноу добро знаеја дека тој ќе ...
| | веќе видена | слични

Откако во вторникот украинските власти објавија дека анти-руски настроениот новинар од Русија, Аркадиј Бабченко, е убиен во Киев, а руските власти реагираа дека немаат никаква врска со тоа, испадна дека сето тоа било сценарио како за филм режирано од страна на безбедносните украински служби и самиот Бабченко. Рускиот новинар, Аркадиј Бабченко изнесе детали за тоа како било исценирано неговото убиство во Киев, наведувајќи дека користел свинска крв и шминка. Бабченко изјави дека бил одвезен со амбулантно возило во мртовечница од местото на убиството, каде се преслекол и започнал да гледа вести. Тој на прес-конференција рече дека можел да каже „не“ кога пред околу еден месец, украинските власти добиле идеја да го исценираат неговото убиство, но сепак, се согласил поради сопствените убедувања. Бабченко е остар критичар на политиката на Кремљ, за кого украинската полиција во вторникот соопшти дека бил убиен. Тој во средата се појави жив и здрав на прес-конференција за медиумите во Киев, со шефот на Службата за ...
| | веќе видена | слични

Џонсон на својот Твитер изразил сочуство до неговото семејство Британскиот премиер Борис Џонсон изјавил сочуство до семејството на рускиот новинар Аркадија Бабченко, станувајќи хит на социјалните мрежи.Џонсон на својот Твитер напишал дека е згрозен од веста, изразувајќи сочуство до неговото семејство нагласувајќи дека мора да има "одбрана на слобода на говорот" а на одговорните да им се суди.За него секако, нема сомневање дека виновник е Русија."Само еден ден Бабичко, како Св Лазар, се вратил меѓу живите, некој би требал да го извести премиерот дека Бабченко е жив", реагирала РТ.Поради тоа овој твит е дочекан со големи критики, спрема него и Форејн офис."Не е убаво да се каже дека Борис не е сосема посветен за зачувување на говорот на слободата и новинарите во Украина, но да се опиште Бабченко како "критичарот на Путин е "елиминиран" е врв", наведува РТ.
| | веќе видена | слични

Рускиот новинар, Аркадиј Бабченко изнесе детали за тоа како било исценирано неговото убиство во Киев, наведувајќи дека користел свинска крв и шминка. Бабченко изјави дека бил одвезен со амбулантно возило во мртовечница од местото на убиството, каде се преслекол и започнал да гледа вести. Тој на прес-конференција рече дека можел да каже „не“ кога пред околу еден месец, украинските власти добиле идеја да го исценираат неговото убиство, но сепак, се согласил поради сопствените убедувања. Бабченко е остар критичар на политиката на Кремљ, за кого украинската полиција во вторникот соопшти дека бил убиен. Тој во средата се појави жив и здрав на прес-конференција за медиумите во Киев, со шефот на Службата за безбедност на Украина, која објави дека ја лажирала неговата смрт за да ги фати оние кои планирале негово убиство. Киев во вторникот објави дека Бабченко бил убиен недалеку од неговиот стан и за неговата смрт веднаш ја обвини Русија, но од Кремљ порачаа дека смртта сигурно е последица на небезбедното опкружување ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Катица Јанева која беше идолизирана како симбол на борбата со високата корупција и организиран криминал заврши во притвор. Шефицата на СЈО доби 30 дена притвор ...
сите 942 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рускиот новинар Бабаченко е жив

Од:
До кого (е-маил):
Порака: