„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите за името меѓу Атина и Скопје


11 копии

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите од изборите во Македонија. „Катимерини“ во својот коментар наведува дека резулатите од првиот круг од локалните избори во Македонија, на кои убедлива победа понесе коалицијата предводена од СДСМ на актуелниот премиер Зоран Заев, а голем пораз претрпе опозициската ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски ќе бидат фактор за забрзување и напредок во преговарачкиот процес меѓу Атина и Скопје за решавање на спорот со името. – Настапот на Заев, кој од Западот се смета за умерен политичар, кој има капацитет да ја води земјата на патот кон европските и евроатлантските интеграции, ги изненади и најпрецизните аналитичари, кои предвидуваа одреден баланс на силите меѓу двете партии, нагласува ...
| | веќе видена | слични

Грчката влада нема единствен став за прашањето за името, вели претседателот на грчката опозициска Нова Демократија Јоргос Кумуцакос. В о интервју за државната агенција АПЕ-МПЕ Кумуцакос вели дека, за разлика од владините партнери, неговата партија има јасен став за името. „ Од една страна високи владини функционери во 2008, непосредно пред националната битка во Букурешт, потпишаа текст во кој го поддржуваат името „Македонија“. Велеа дека не постои никаков „национален интерес“ што би бил загрозен, ако на соседната земја и се даде можност да го задржи уставното име. Тогаш, секако, говореа за „непосредна интеграција на Република Македонија во НАТО“. Од друга страна, господинот Коѕијас ја има присвоено позицијата за сложено име со географска одредница пред зборот Македонија, кое ќе важи за сите (ерга омнес), за секоја употреба и внатрешна и меѓународна употреба. Кумуцакјос вели дека од друга страна лидерот на партијата Независни Грци, Панос К аменос господинот Каменос чија партија е во владата на Ципрас има ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратеникот на грчката опозициска партија Нова Демократија задолжен за надворешна политика Јоргос Кумуцакос повторна ја нападна грчката влада за тоа дека нема заедничка и единствена позиција за прашањето за името. Кумуцакос во интервју за државната новинска агенција изјави дека, за разлика од владините партнери, неговата партија има јасен став за името, оној од Букурешт од 2008. – Клучното прашање е каква позиција ќе заземе владата, која носи и одговорност, вели Кумуцакос за прашањето за името, при што додаде дека актуелната влада во Грција е поделена на три дела за ова, како што вели „важно прашање“. Тој ја потенцира потребата грчката Влада да изгради единствена позиција, која ќе ја поддржува целото владино мнозинство. – Земјата не може да преговара со матни стремежи, потенцира Кумуцакос.
| | веќе видена | слични

Во интервју за грчката новинска агенција АПЕ, Кумуцакос вели дека актуелни министри или членови во владата, во 2008та пред самитот во Букурешт, потпишеле текст во кој го поддржуваат името „Македонија„ „Велеа дека не постои никаков „национален интерес“ што би бил загрозен, ако на соседната земја и се даде можност да го задржи уставното име. Тогаш, секако, говореа за „непосредна интеграција на Република Македонија во НАТО“. Од друга страна, господинот Коѕијас ја има усвоено позицијата за сложено име со географска одредница пред зборот Македонија, кое ќе важи за сите (ерга омнес), за секоја употреба и внатрешна и меѓународна. Додека пак, господинот Каменос и неговите пратеници имаат спротивни позиции. “ -  коментира Кумуцакос за АПЕ и вели дека грчката влада треба да има единствена позиција, поддржаана од владиното мнозинство, за тоа што како што тврди, „не може да се преговара со матни стремежи“
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната грчка министерка за надворешни работи и актуелна пратеничка на Нова Демократија, Дора Бакојани, на Безбедносниот Форум во Белград рече дека само сложено име за севкупна употреба го отвора патот на Македонија кон ЕУ и НАТО. По ова, Македонската алијанса на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упати реакција во која ваквиот настап го оцени како „директни, јасни и дипломатско-сурови пораки од грчката Влада, но и од опозицијата“. „Откако, Никос Коsиас после средбата со Метју Нимиц даде јасно до знаење дека и македонскиот идентитет е дел од преговорите, по Јоргос Кумуцакос и Јоргос Папандреу, се надоврза и Дора Бакојани, непосредниот извршител на срамното вето на Самитот во Букурешт во 2008. Едноставно, актуелната пратеничка на опозициската Нова Демократија, партијата која во моментот ужива најголем рејтинг во Грција, уште еднаш ја дефинираше рамката за евентуално решение на спорот – или сложено име “ерга омнес”, или нема ЕУ и НАТО. Уште една потврда дека грчката страна нема намера да ги менува своите ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со ставовите на поранешната грчка министерка за надворешни работи и актуелна пратеничка на Нова Демократија, Дора Бакојани, која на Безбедносниот Форум во Белград потенцираше дека само сложено име за севкупна употреба го отвора патот на Македонија кон ЕУ и НАТО, Македонската алијанса на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски упати реакција во која ваквиот настап го оцени како „директни, јасни и дипломатско-сурови пораки од грчката Влада, но и од опозицијата“. „Откако, Никос Коsиас после средбата со Метју Нимиц даде јасно до знаење дека и македонскиот идентитет е дел од преговорите, пое Јоргос Кумуцакос и Јоргос Папандреу, се надоврза и Дора Бакојани, непосредниот извршител на срамното вето на Самитот во Букурешт во 2008.Едноставно, актуелната пратеничка на опозициската Нова Демократија, партијата која во моментот ужива најголем рејтинг во Грција, уште еднаш ја дефинираше рамката за евентуално решение на спорот – или сложено име “ерга омнес”, или нема ЕУ и НАТО. Уште една потврда дека грчката страна нема намера да ...
| | веќе видена | слични

Силно апелираме до вас да го повлечете законот за употреба на јазиците и што побрзо да се одржи кредибилен и веродостоен попис на населението за да се утврдат вистинските бројки. Во име на Македонската заедница за Западна Австралија, првата македонска заедница основана во Австралија пред 76 години, ние би сакале да ја изразиме нашата длабока загриженост во однос на неодамнешните збиднувања во Македонија кои резултирале со појавата на сериозни закани за независноста и суверенитетот на нашата татковина. Ние сметаме дека формирањето на новата влада во Македонија беше овозможено и спозорирано до некој степен од ЕУ, САД и активностите на разни невладини организации кои дале небулозни ветувања дека на Македонија ќе ѝ биде понудено да се зачлени во НАТО и ЕУ ако исполни одредени критериуми за пристапување кон тие организации, вклучувајќи и промена на официјалното историско име на земјата. Иако за вас и бројни државјани на Македонија зачленувањето во ваквите органицзации изгледа како панацеја за бројните проблеми со ...
| | веќе видена | слични

Тој посочува дека е потребно решение кое нема да биде на штета ниту на македонскиот, ниту на грчкиот народ. На Македонија и е потребно силно собрание со силна опозиција. Само тоа е цврсто јадро каде прашањето со името може да се реши низ процес на дијалог и демократизација, вели д-р Ѓорѓи Михајловски во својата најнова книга насловена “Обликување на името на државата Република Македонија” која е производ на долгогодишни анализи на актуелните внатрешни и надворешно политички состојби поврзани со спорот со името. Михајловски смета дека собранието треба да направи анализа на последиците од спорот со името, бидејќи како што вели состојбите не се помрднати од самиот почеток. ,,Состојбата со името на нашата држава е исто како пред 27 години. Истите состојби во однос на името останаа од тогаш. Значи нема никаков напредок. Затоа е потребно да се види што треба да се стори со овие прашања од областа на внатрешната политика, надворешната политика, да се направат оценки на содржините и на едното и на другото. Само така ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Целта на Атина не е да се потцени вашиот идентитет и култура, туку да се најде решение за име кое би било различно од референцата Македонија. Компромисното име треба да биде нешто што ќе ни дозволи да живееме заедно, изјави поранешниот грчки премиер и министер за надворешни работи Јоргос Папандреу во интервју за емисијата „Фактор магазин“ на ТВ „24 вести“. Прашан што за него претставува прифатлив комромис за името, Папандреу вели дека не сака да навлегува во детали од преговоирте, но додека бил премиер и министер за надворешни работи, а и кога бил во опозиција, укажувал дека мора да се најде компромис. - Тоа значи име кое би било различно од референцата Македонија. Може да се додаде Горна... Но, мораме да смислиме нешто. Мора да сфатиме дека целта не е да се потцени вашиот идентитет, вашата култура туку тоа треба да биде нешто што ќе ни дозволи да живееме заедно и ќе го ставиме минатото зад нас, истакнува Папандреу. За тоа дали постои можност Македонија да влезе во НАТО под референцата ПЈРМ, Папандреу смета ...
| | веќе видена | слични

Фактор магазин: Додека бевте премиер, 11 пати се сретнавте со г-нот Груевски. Дали вашите средби беа конкретни иницијативи или само средбите беа повеќе протоколарни? Јоргос Папандреу: Благодарам на прашањето. Отсекогаш сум се обидувал да се сретнам со лидерите на вашата земја, министри, министри за надворешни работи, министри за одбрана, премиери, претседатели, во изминатите децении. Можеби ќе се сетите дека кога бев министер за надворешни работи, имав голем број средби и со премиерот Георѓиевски. Се обидувавме да најдеме решение за меѓусебна соработка во голем број полиња, но исто така, да го решиме проблемот со името меѓу Грција и вашата земја. Кога станав премиер, си реков дека треба да напредуваме и дека треба да разговараме. Ги искористив сите можности кои ги имав да се сретнам со г-нот Груевски. Секогаш кога ќе се сретневме, во Брисел, на конференции, се сеќавам кога бевме во Либија, ќе седневме и вложувавме многу напори да најдеме заедничко решение прифатливо за две страни. За мене, тоа не беше ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите за името меѓу Атина и Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: