„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите за името меѓу Атина и Скопје


11 копии

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Пратеникот на грчката опозициска партија Нова Демократија задолжен за надворешна политика Јоргос Кумуцакос повторна ја нападна грчката влада за тоа дека нема ...
| | веќе видена | слични

Во интервју за грчката новинска агенција АПЕ, Кумуцакос вели дека актуелни министри или членови во владата, во 2008та пред самитот во Букурешт, потпишеле текст ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната грчка министерка за надворешни работи и актуелна пратеничка на Нова Демократија, Дора Бакојани, на Безбедносниот Форум во Белград рече дека само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во врска со ставовите на поранешната грчка министерка за надворешни работи и актуелна пратеничка на Нова Демократија, Дора Бакојани, која на Безбедносниот ...
| | веќе видена | слични

Силно апелираме до вас да го повлечете законот за употреба на јазиците и што побрзо да се одржи кредибилен и веродостоен попис на населението за да се утврдат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Целта на Атина не е да се потцени вашиот идентитет и култура, туку да се најде решение за име кое би било различно од референцата Македонија. Компромисното име ...
| | веќе видена | слични

Фактор магазин: Додека бевте премиер, 11 пати се сретнавте со г-нот Груевски. Дали вашите средби беа конкретни иницијативи или само средбите беа повеќе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија. ...
сите 225 | | | веќе видена

Референдумот е за преименување во Северна Македонија, за Спогодбата со Грција, за промена на Уставот, нема гаранција за членство во ЕУ... Му благодариме на ...
сите 43 | | | веќе видена

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев оствари средба со претставници и припадници на заедниците на Бошњаци и Горани во Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите за името меѓу Атина и Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: