ПРИВЕДЕН ФАЛСИФИКАТОР ОД СКОПЈЕ: За 100 евра изработувал лажни документи


Откако лицата ќе му ги дале нивните лични податоци, фалсификаторот изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на лажни обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции во РМ СВР Скопје-Единицата за економски и компјутерски криминал со кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје го предаде А.М. (60) од Скопје, поради основи на сомнение дека во периодот 2012-2017 година во повеќе случаи го сторил кривично дело фалсификување на исправа, соопшти МВР. Приведениот во периодот од 2012 година наваму, во Скопје, откако претходно набавил соодветна опрема за изработување на фалсификувани документи, на повеќе домашни и странски државјани, на нивно барање, откако истите ќе му ги дале личните податоци, им изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на лажни обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции во РМ. „Пријавениот иако знаел дека изработката и издавањето на лични документи, судски решенија, ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Скопје поднесе кривична пријава против А.М. (60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување на исправа“.Во периодот од 2012 до 2017 година, пријавениот на повеќе македонски државјани, како и на македонски државјани со живеалиште и престојувалиште во странство, и на странски државјани, на нивно барање им изработувал лажни јавни исправи со невистинита содржина.
| | веќе видена | слични
2 копии

СВР Скопје поднесе кривична пријава против 60-годишниот А.М. од Скопје кој викендов беше фатен како изработувал лажни исправи. Во периодот од 2012 до 2017 година скопјанецот на повеќе лица државјани на Република Македонија, како и на наши државјани со живеалиште и престојувалиште во странство, и на странски државјани, на нивно барање им изработувал лажни јавни исправи со невистинита содржина.
| | веќе видена | слични

Основното јавно обвинителство ќе истражува каде и кај кого завршиле фалсификуваните лични карти, возачки дозволи, судски уверенија и други документи кои во изминатите пет години ги изработувал скопјанецот Аднан М. (60), кој беше уапсен деновиве во својот дом во Скопје каде што функционирала мини-фалсификаторската печатница. Полицијата против него поднесе две кривични пријави за две кривични дела - фалсификување исправа предвидено и казниво по член 378 од Kривичниот законик и за изработување и набавување оружје и средства наменети за извршување кривично дело од член 395. Во недостиг на официјални информации, не е познато дали втората кривична пријава се однесува за изработка на клучеви или друг алат за провалување, како што стои во кривичниот законик, или за огнено оружје. - Во периодот од 2012 до 2017 година пријавениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина, и тоа лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба ...
| | веќе видена | слични
10 копии

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела – Фалсификување исправа од член 378 и – Изработување и набавување оружја и средства наменети за извршување кривично дело од член 395 од Кривичниот законик. Осомничениот откако набавил предмети, соодветна опрема, за кои знаел дека се наменети за извршување кривично дело, со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело – фалсификување исправа. Имено, во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина, и тоа лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции од државата. „Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за скопјанецот кој пет години изработувал фалсификувани исправи и ги продавал за 1.000 до 6.000 денари, случај за кој вчера соопш Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за скопјанецот кој пет години изработувал фалсификувани исправи и ги продавал за 1.000 до 6.000 денари, случај за кој вчера соопшти МВР. - По примена кривична пријава Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела - Фалсификување исправа од член 378 и Изработување и набавување на оружја и средства наменети за извршување на кривично дело од член 395 од Кривичниот законик, соопшти денеска ОЈО. Осомничениот откако набавил предмети - соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат ...
| | веќе видена | слични

Осомничениот откако набавил предмети – соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело – Фалсификување на исправа. Имено, во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина и тоа, лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од  државни и јавни  институции од државата.  Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се користат од страна на наши државјани и  странци , како вистинити во правниот промет во Република Македонија и во странство.Надлежен јавен обвинител од Основното  јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување на истражна постапка и до Основниот суд Скопје 1 Скопје ...
| | веќе видена | слични

По примена кривична пријава, Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека повело постапка против едно лице за сторени кривични дека „фалсификување исправа“ и „изработување и набавување на оружја и средства наменети за извршување на кривично дело“. Осомничениот откако набавил предмети – соодветна опрема за кои знаел дека се наменети за извршување на кривично дело со умисла извршил повеќе временски поврзани дејствија што претставуваат повеќекратно остварување на исто дело „фФалсификување на исправа“. Во периодот од 2012 до 2017 година осомничениот изработувал разни јавни исправи со невистинита содржина и тоа, лични карти, возачки дозволи, свидетелства за завршено средно образование, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, медицинска документација и слично. Исправите ги изработувал на лажни обрасци, како да се издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции од државата. Целта била фалсификуваните јавни исправи натаму да се користат од страна на наши ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 12 јуни- 60 годишник од Скопје со години фалсификувал документи. Полицијата му поднесе кривична пријава. Со нелегалниот бизнис почнал уште во 2012-та. Откако набавил соодветна опрема на повеќе македонски но и странски државјани им правел лажни исправи со невистинита содржина на обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институции. Изработувал лични документи, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на автомобили, свидетелства од образовни институции, сертификати, медицинска документација а за услугата добивал паричен надомест од 1.000 до 6.000 денари, во зависност од документот што требало да го направи. Полицијата му влегла во трага дури завчера кога по добиеното оперативно сознание бил извршен во неговиот дом при што се пронајдени и одземени компјутер, преносен компјутер, пластифицирана фолија, бланко пластични картички за изработка на лични карти, возачки дозволи и слично, скенер, печатар, електронски уред за печатење и пластифицирање на лични карти и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

СВР Скопје-Единицата за економски и компјутерски криминал со кривична пријава до надлежното ОЈО Скопје го предаде А.М. (60) од Скопје, поради основи на сомнение дека во периодот 2012-2017 година во повеќе случаи го сторил кривично дело “фалсификување на исправа“, предвидено и казниво по член 378 од КЗ. Имено, А.М., во периодот од 2012 година наваму, во Скопје, откако претходно набавил соодветна опрема за изработување на фалсификувани документи, на повеќе лица државјани на Република Македонија, на лица со живеалиште и престојувалиште во странство, како и на странски државјани, на нивно барање, откако истите ќе му ги дале личните податоци, им изработувал разни лажни јавни исправи со невистинита содржина на лажни обрасци наводно издадени и заверени со печат и потпис од државни и јавни институии во РМ. Пријавениот иако знаел дека изработката и издавањето на лични документи, судски решенија, пресуди, договори за купопродажба на моторно возило, свидетелства од образовни институции, сертификати, медицинска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Киријакос Мицотакис, претседателот на најголемата опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ денеска истакна дека во текот на протестите кои вчера беа ...
сите 322 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 95 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 226 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 78 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 344 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРИВЕДЕН ФАЛСИФИКАТОР ОД СКОПЈЕ: За 100 евра изработувал лажни документи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: