Реал Мадрид пристигна во Милано со 200 милиони, се враќа со две мега ѕвезди


Шпанскиот гигант иако ја имаше една од најуспешните години зад себе, во Ла Лига оваа сезона титулата е практично изгубена. „Кралевите“ веќе заостануваат зад лидерот Барселона со огромни 14 бодови, токму поради тоа Флорентино Перез има намера во наредниот период да потроши огромни 200 милиони евра, на само три фудбалери.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реал Мадрид победи со 0:3 на гостувањето кај Нумансија со двата гола кои ги постигна во самата завршница на мечот, но мора да се напомене дека конечниот резултат не е реална слика за прикажаното на теренот бидејќи шпанскиот второлигаш и тоа како ги намачи „кралевите“. Домаќините успеаја да парираат и да одржуваат 0:1 и покрај тоа што имаа играч помалку на теренот, а исто така имаа и голема несреќа во 80-та минута од мечот кога Ињиго Перез испрати сензационален лоб удар од 50 метри, но за жал ја погоди само гредата. Конструкцијата од голот спречи неверојатен гол и сензационално израмнување за Нумансија, а оваа голема среќа како да ги разбуди играчите на Реал Мадрид кои до крајот на натпреварот постигнаа два гола и си заминаа за Мадрид со предност од 0:3.
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид оствари убедлива победа со 3-0 против Нумансија во првиот осминафинален натпревар од Купот на Шпанија. Сепак, конечниот резултат не е одраз на она што се случуваше на теренот. Точно дека Реал доминираше, имаше 72% посед на топка, но сето тоа беше јалово и без многу шанси за гол. За 90 минути “кралевите” упатија само пет директни удари од кои три завршија во мрежата. Најдобра илустрација за стерилноста на Реал е тоа што два од трите гола паднаа од пенал, а ги постигнаа Бејл и Иско. Двата пенала беа крајно сомнителни. Од друга страна, за Нумансија не беше досуден чист удар од белата точка во 31. минута, а домаќините го завршија натпревар со играч помалку поради црвениот картон на Дијаманка. Конечниот резултат го постави Мајорал во 91. минута. Зидан го искористи натпреварот за да им даде шанса на младите фудбалери и оние кои не се стандардни во првата постава, а по сето ова, реваншот за седум дена во Мадрид ќе биде само формалност.
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид остварија убедлива победа од 3:0 на гостувањето кај Нумансија во осминафиналето во шпанскиот куп, со што обезбедија уште порелаксиран реванш против послабо рангираната екипа. Герет Бејл го предводеше вториот тим на Реал Мадрид, а токму Велшанецот донесе водство за гостите од пенал во првиот дел. Минималната предност остана до самата завршница, кога нововлезениот Иско исто така од пенал го зголеми водството, а Мајорал ги постави конечните 0:3.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо планира до крајот на преодниот рок да донесе засилување од Реал Мадрид. Португалецот не е задоволен со игрите на својот тим во последно време и планира да донесе ново засилување во средината на теренот. На неговиот радар се наоѓа хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ за кој Мурињо смета дека би бил идеално решение во средниот ред. Како што пренесува „Дон Балон“, Зидан не сака да остане без Ковачиќ, но Манчестер Јунајтед е подготвен да плати големи пари за услугите на младиот фудбалер. Извор: Supersport.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Мурињо не е задоволен од игрите на неговиот тим и смета дека треба да доведе засилување во средниот ред. Како што пренесуваат англиските медиуми, на „радарот“ на Мурињо моментално бил хрватскиот репрезентативец Матео Ковачиќ за кого Португалецот смета дека би бил идеално решение за средниот ред на „Црвените Ѓаволи“. Сепак, наводно тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не сакал да остане без Ковачиќ, посебно не во јануари. Сепак, се очекува голема „офанзива“ од страна на Манчестер Јунајтед, затоа што Мурињо инсистирал управата да го доведе Хрватот што е можно поскоро. Да потсетиме, Матео Коваичиќ оваа сезона имаше проблеми со повреда, а досега настапи на само 10 натпревари во сите конкуренции и запиша една асистенција.
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан не е сигурен што му носи иднината во Реал Мадрид, признавајќи дека никогаш не се знае што ќе се случи на „Сантјаго Бернабеу“. Мадридскиот клуб има репутација на нетрпеливост кон тренерите, а Жозе Мурињо и Карло Анчелоти се најсвежи примери за тренери кои добија отказ иако беа релативно успешни. Сезонава, Реал Мадрид е сè подалеку од одбрана на титулата, бидејќи заостанува зад лидерот Барселона 14 бода. Прашан колку долго сака да биде тренер на Реал, Зидан одговори: – Тажно е, но никогаш не знаеш. Ќе се обидам да ја завршам сезоната на најдобар начин, бидејќи имаме многу опции да освоиме титули и тоа навистина ме мотивира. Не можам да гледам подалеку од шест месеци.
| | веќе видена | слични
2 копии

Реал Мадрид утре и гостува на Нумансија во првиот од двата предвидени дуели во осминафиналето на шпанскиот Копа дел Реј, натпревар што за „кралевите“ ќе значи враќање на фудбалските терени по тешкиот пораз кој го доживеаја од Барселона во „Ел Класико“ дербито кое се одигра на една недела пред крајот на 2017 година. Болниот удар од лутиот ривал секако отворија многу рани во шпанската престолнина и медиумите од овој дел итно побараа да бидат доведени неколку засилувања во актуелниот зимски преоден рок, но сега на оваа тема добија одговор од Зинедин Зидан кој на прес-конференцијата во пресрет на утрешниот дуел призна дека имал разговор со Флорентино Перез за ангажман на напаѓач. – Нов напаѓач во јануари? Вистина е дека претседателот Перез дојде кај мене и разговаравме за тоа. Разговаравме за се, во овој момент нема ништо конкретно околу трансферите, но до крајот може да се случи се. Можно е да пристигне некој, но можно е да не пристигне никој. Она што го сакам е да не си замине ниту еден фудбалер. Секој тренер ...
| | веќе видена | слични

Сигурно никогаш не сте слушнале за Рафа Мир. Тоа е момчето кое во изминативе неколку дена стана светска сензација, откако одлучи да ја одбие понудата на шпанскиот гигант Реал Мадрид, за да игра во англискиот второлигаш Вулверхемптон. Вп претходните неколку месеци, Мир беше дел од Б-тимот на Валенсија и неговото име се споменуваше како опција за актуелниот европски и светски првак Реал Мадрид. Преговорите за негово заминување на „Сантијаго Бернабеу“ траеја со месеци, а конечно кога беше речиси сите детали договорени, се случуи чудо. Младиот напаѓач се премисли и реши кариерата да ја продолжи во Англија и тоа во второлигашот Вулверхемптон. Тоа е екипа која е еден од главните фаворити за враќање во Премиерлигата за следната сезона. Англичаните му ветиле дека доколку дојде во нивниот тим, Мир сигурно ќе има место меѓу стартерите, додека ако го облечеше дресот на „кралскиот клуб“, сигурно ќе дремеше на клупата за резерви. Валенсија ќе добие околу два милиони евра за реализација на овој трансфер, а Мир потпиша ...
| | веќе видена | слични

Натпреварот во рамките на 26.коло во англиската чемпионшип лига меѓу Фулам и Ипсвич со возбудливо второ полувреме каде екипата на Фулам постигна 4 гола за само 7 минути. Двоен стрелец играчот Камара и младиот Сесењон за кој се зборува дека има интерес и од Реал Мадрид како и премиерлигашките екипи Јунајтед и Сити.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 176 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 66 | | | веќе видена

Боинг 737 Макс, е модел на авион кој во две несреќи однесе 300 животи, а произведен е при брзање на компанијата Боинг да ја престигне конкуренцијата. Сега се ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реал Мадрид пристигна во Милано со 200 милиони, се враќа со две мега ѕвезди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: