Ќе се изгради ли единствена позиција: Државниот врв денеска се координира за името


Познато времето, местото, темата и форматот на највениот состанок на државниот врв. Денеска точно во 18 часот во Клубот на пратениците, претседателот Иванов, премиерот Заев, министерот за надворешни Димитров, заедно со претседателот на вмро дпмне и дуи, односно Мицскоски и Ахмети ќе ги разгледаат предлозите на медијаторот Нимиц за решавање на спорот со името. Координативниот состанок ќе се одржи по иницијатива на МНР, а сите поканите веќе потврдија дека ќе учествуваат. Според најавите на маса ќе бидат ставен и разгледан последниот пакет предлози кој Нимиц пред повеќе од една недела им го предстваи на преговарачите Наумовски и Василакис. Ова координација доаѓа пред посетата на Нимиц, кој следнате недела ќе биде два дена во Атина и два дена во Скопје, со цел да види дали неговите предлози се прифатливи за владите во двете земји. За самите како што беа наречени сет на идеи за решавање на спорот, медиаторот кажа дека биле добри, немало ништо ново, но сугерираше владите убаво да ги разгледаат. Токму затоа и ...
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во телефонски разговор го искарал медијаторот Метју Нимиц. Причина за тоа е изјавата на посредникот која беше дадена во Скопје, а се однесува на ставот дека не слушнал од грчката страна негирање на идентитетот на македонскиот народ. Од кабинетот на Коѕијас соопштија дека министерот јасно и строго му потенцирал на Нимиц дека не може да говори во име на официјална Атина. „Имав долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите Нации, со господинот Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин“, вели Коѕијас. А токму ова за што реагира Коѕијас, медијаторот го повтори и во интервју за „Euronews“, велејќи дека прашањето за идентитетот е многу важна тема за Македонија а преговорите се водат за името на државата. „Тие (Република Македонија) бараат решение кое нема да го промени или да му наштети на чувството за самите себеси. Секоја ...
| | веќе видена | слични

Изјавата на грчкиот министер за надворешни работи отвори дилема во сет на прашања кои Коѕиас индиректно ги наметна во јавноста. Што се договориле премиерите во Швајцарија? Каков договор паднал во Давос меѓу премиерите Заев и Ципрас и што е ветено таму? Грчкиот шеф на дипломатијата во знак на револт синоќа упати порака до медијаторот Нимиц дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, а преговорите да продолжеле врз основа на она што е веќе договорено од премиерите. - За разговорите што ги имаше господинот Нимиц во Скопје, разјаснив дека преговорите не можат да се водат поинаку освен, во продолжение на договореното во Давос. Покрај тоа, секои добронамерни преговори се водат врз база на конвергенциите што веќе се постигнати,кажа Коѕиас Оваа изјава на грчкиот министер за надворешни работи отвори дилема во сет на прашања кои Коѕиас индиректно ги наметна во јавноста. Што се договориле премиерите во Швајцарија? И што всушност е ветено таму? Ако ...
| | веќе видена | слични

Остра реторика на релација Коѕијас Нимис дека медијаторот не е компетентен да говори за политиката во Атина. Ова е пораката која и телефонски му ја пренел шефот на грчката дипломатија на Нимиц по враќањето од Скопје. Во дописот кој го доставил до медиумите се наведува: „Имав долг разговор со Генералниот секретар на Обединетите Нации, со господинот Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин. Во објаснувањето тој наведува дека преговорите за името мора да продолжат да се водат според она што било договорено во Давос. Нимиц пак вчера во интервју за грчки Euronews порача дека преговорите се однесуваат на името и не треба да задираат во идентитетот но и дека ниту една од преговарачките страни не смее да поставува ултиматуми, затоа и не конкретизираше со временска рамка кога точно очекува решавање на спорот. „Мислам дека прашањето за вашиот северен сосед е многу важен за нив. Тие бараат решение ...
| | веќе видена | слични

Мистерија се преговорите што се одвиваа зад затворени врати помеѓу Зоран Заев и Ципрас во Давос. Како реакција на таквите преговори деновиве медијаторот Мејту Нимиц ги посети и Скопје и Атина. Тоа што падна во очи е реакцијата на политичкиот врв во Атина на изјавите на министерот Никола Димитров во врска со тоа дека нема да има промени во идентитетот. Медиумите во Атина ваквите изјави ги пречекаа буквално на нож. Некои наслови во тамошните медиуми беа дека Димитров на овој начин испукал торпедо спрема преговорите и во крајна мерка ги затегнал односите. Дека во Давос било преговарано и нешто плус освен промена на името, е потврдата и од Никос Коѕијас. Тој испровоциран од изјавите од медијаторот Нимиц дека не чул никој во Атина дека има проблем со нашиот идентитет во изјави за грчките медиуми, кажува дека преговорите мора да се одвиваат во насоката што била поставена на средбата во Давос – На брифингот кој го имав со Нимиц во врска со неговите разговори во Скопје, јас јасно му ставив до знаење дека преговорите ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Мислам дека прашањето за идентитетот е многу важна тема за вашиот северниот сосед, а преговорите се водат за името на државата, вели медијаторот Метју Нимиц, во интервју за Euronews на грчки јазик. - Прашањата за кои што се преговара се поврзани со името на државата. Името на државата, решавањето на ова прашање за името на државата, не треба да влијае на идентитетот на граѓаните. Јас верувам дека е можно решение кое ќе биде задоволително и за двете земји, вели Нимиц во интервјуто. Во однос на написите во медиумите за ГорнаМакедонија и НоваМакедонија како прифатливи решенија за Атина и Скопје соодветно, медијаторот, како што јавува дописникот на МИА од Атина, вели дека и тој ги прочитал овие текстови и коментари, но објаснува дека разговорите сѐ уште се водат за прашањето за одредницата. - Раководствата сѐ уште дискутираат за прашањето за одредницата и која би била најдобра. Вистина е дека во мојот предлог постојат пет опции. Исто така реков дека овие пет предлози не исклучуваат можност другите страни да ...
| | веќе видена | слични

Идентитетот им е многу важен на вашите северни соседи и секој предлог кој би го загрозил нема шанси да стане решение. Ова е ставот кој медијаторот Нимиц го соопшти во интервју за сервисот на ЕуроЊуз на грчки јазик. Медијаторот вели дека се преговара само за прашања кои се поврзани со името на државата. Нимиц цели дека неговиот предлог содржи пет опции за името а на Скопје и Атина останува да одлучат која е најдобрата. Нимиц и во Скопје порача дека постои решение на спорот без да се загрози идентитетот на државата, коментирајќи дека не слушнал ништо од грчката страна што би значело негирање на идентитетот. Ваквиот став на медијаторот го предизвика грчкиот шеф на дипломатијата да му порача на Нимиц дека не е негова работа да зборува за позициите на Атина. „Имав долг разговор со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му нагласив дека не е во негова надлежност да зборува која е политиката на Атина, а уште помалку, да ја опишува некоректно”, ...
| | веќе видена | слични

Преку официално соопштение објавено на сајтот на грчктоо МНР, Коѕиас сподели дека имале долг разговор со медијаторот. - Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин – соопшти Коѕиас. На што точно се однесува забелешката министерот на кажува, но според контекстот може да се претпостави дека тоа е изјавата на Нимиц, во која одговорајќи на новинарско прашање, рече дека не слушнал дека Атина го негира  идентитетот на народот во земјава .. - Има разлики меѓу двете земји, но од Атина не слушнав негирање на идентитетот.. Не наидов на ништо кај грчката страна што го негира идентитетот на народот тука и верувам дека решението кое што е можно е во согласност со заштитата и дури и зајакнување на прашањето за идентитетот, истакна Нимиц на прес-конференција Прашањето за идентитетот пак, е едно од 7-те што Коѕиас ги наведе како прашања поврзани со името за кои треба да се бара компромис. Во интервјуто за државната телевизија ЕРТ тој рече ...
| | веќе видена | слични

Медијаторот на Европската Унија, Метју Нимиц, уште еднаш го искажа неговото мислење во врска со спорот околу името помеѓу Македонија и Грција. „Мислам дека прашањето за идентитетот е многу важна тема за вашиот северниот сосед, а преговорите се водат за името на државата.Името на државата, решавањето на ова прашање за името на државата, не треба да влијае на идентитетот на граѓаните. Јас верувам дека е можно решение кое ќе биде задоволително и за двете земји“, вели медијаторот Метју Нимиц, во интервју за Euronews на грчки јазик. Во однос на написите во медиумите за ГорнаМакедонија и НоваМакедонија како прифатливи решенија за Атина и Скопје соодветно, Нимиц коментира дека и тој ги прочитал овие текстови, но дека разговорите сѐ уште се водат за прашањето за одредницата. „Раководствата сѐ уште дискутираат за прашањето за одредницата и која би била најдобра. Вистина е дека во мојот предлог постојат пет опции. Исто така реков дека овие пет предлози не исклучуваат можност другите страни да достават идеи“, вели ...
| | веќе видена | слични
16 копии

„Јасно и строго му потенцирав на медијаторот Метју Нимиц дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин“, информираше шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, во однос на тоа што му порачал на медијаторот на ОН во телефонскиот разговор по враќањето од Скопје. Министерот за надворешни работи на Грција преку соопштение ги коментира последните случувања за решавање на прашањето за името. „Имав долг разговор со личниот претставник на Генералниот секретар на Обединетите нации, со господинот Нимиц, кој се врати од Скопје. Јасно и строго му потенцирав дека не е надлежен да говори која е политиката на Атина, ниту да ја опишува, и тоа на погрешен начин“, соопшти Коѕијас. Според него, преговорите треба да се водат врз основа на она што било договорено во Давос, но и врз основа на ставовите што се поклопуваат. „Врз основа на брифингот што го имав за разговорите што ги имаше господинот Нимиц во Скопје, разјаснив дека преговорите не можат да се водат поинаку освен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 196 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе се изгради ли единствена позиција: Државниот врв денеска се координира за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: