Могерини ќе ги брифира министрите на ЕУ за името, преговорите се селат од ОН во Брисел


Македонија и напредокот во преговорите за името ќе бидат една од главните теми на утрешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ.Министрите за надворешни работи на ЕУ утре ќе се состанат за редовниот министерски совет, неколку недели пред јунскиот Самит на кој европските лидери треба да одлучуваат за препораката на Европската Комисија за старт на преговори со Македонија и Албанија.Високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини, ќе ги брифира министрите на 28-те земји членки за процесот на преговори, додека двајцата министри за надворешни работи на Македонија и Грција треба да продолжат да преговараат во Брисел, по њујоршката рунда.Најавено е дека Бугарија, која моментално претседава со ЕУ, заедно со Австрија, која го презема кормилото на ЕУ од 1 јули, ќе организираат појадок на кој ќе учествуваат европските министри и министерот за надворешни Димитров, јавува дописничката на МИА во Брисел. Ова ќе биде прилика за европските министри да го распрашаат шефот на македонската ...
| | веќе видена | слични

Сегрчката федерација на македонските културни асоцијации поднесе тужба против министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, обвинувајќи го за велепредавство со водењето на разговорите за името на Македонија. Претседателот на Федерацијата, Јоргос Тациос, по поднесувањето на тужбата во судот во Серес објасни дека парницата е израз на чувствата на „гнев“ и на „предавство“ со фактот дека „господинот Коѕијас се откажа од името како шеф на концесионерската преговарачка стратегија“. „Ние родените, домашни, вистински Македонци сме принудени да прибегнеме кон правдата барајќи заштита од игнорирањето на историјата и од потенцијално опасното предавство на нашето име на соседната земја на Славо-Албанци“, се вели во тужбата. „Се срамиме од тоа што грчкиот министер за надворешни работи, господин Никос Коѕијас, назначен да преговара за името на соседната земја што би било во национален интерес, покажа непоичитување на борбата на нашите предци, кои работеле напорно за зачувувањрто на грчкоста на Македонија, и го загрози ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Отворени се сите можни опции за решение за името. Ниту едно име не е фаворизирано и се уште се разговара. За грчката страна решението ќе биде со име од трите предлози на Нимиц „Република Нова Македонија“, „Република Северна Македонија“ или „Република Горна Македонија“. Експертските работни групи од Македонија, Грција и од Обединетите нации заседаваат во Атина со цел да го доработат рамковниот договор за двајцата премиери. Клучните детали за решението треба да се финализираат на средбата на двајцата премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас. Датумот за средбата ќе биде познат во наредните денови. Потоа ќе следат неколку фази до ратификацијата на спогодбата во двата парламента Првиот чекор е премиерот Заев да го донесе договорот во македонскиот Параламент на изгласување, а потоа со допис Грција да го извести НАТО дека го одобрува влезот на Македонија во северноатланската алијанса. Следата фаза, на 28 и 29 јуни на Самитот на ЕУ на Заев и официјално да му биде доделен датум за почеток на пристапни преговори на ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Се уште се отворени сите можни опции за решение за името, дознава МИА од високи извори на Владата на РМ. Ниту едно име од предложените не е фаворизирано и се уште се разговара. Во нарадениве денови ќе биде познат датумот за средбата на двајцата премиери Ципрас-Заев на која ќе бидат финализирани клучните детали за решението. Според истиот извор останува динамиката и тајмингот на конечно надминување на разликите околу името. Според веќе објавеното првиот чекор е премиерот Заев да го донесе договорот во македонскиот Параламент на изгласување, а потоа со допис Грција да го извести НАТО дека го одобрува влезот на Македонија во северно атланската алијанса. Следата фаза на 28 и 29 јуни на Самитот на ЕУ на Заев и официјално да му биде доделен датум за почеток на пристапни преговори на Македонија со Унијата, а на 11 и 12 јули на Самитот во Брисел да следува официјална покана за влез во НАТО.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, по средбите во Берлин изјави дека постигнувањето договор за името со Македонија е прашање коешто е од национален интерес на Грција. „Договор ќе биде постигнат бидејќи земјата сака да се приклучи кон ЕУ и НАТО што ние го поддржуваме и е во наш интерес“, изјави Коѕијас. За време на прес-конференцијата тој не откри повеќе околу рамката за решението на спорот, повторувајќи го веќе кажаното дека неговата и задачата на министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров, е завршена и дека во последната етапа ќе преговараат премиерите на двете земји, кога ќе се расчистат техничките и правните аспекти на договорот.
| | веќе видена | слични

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Котиас, денеска рече дека договорот постигнат со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ) за спорот околу името е во национален интерес на Грција. „Договорот со БЈРМ беше постигнат не затоа што таа земја сака да влезе во Европската унија и НАТО – нешто што го поддржуваме – туку затоа што (постигнувањето договор) е во наш национален интерес“, рече Коѕијас во Берлин за време на заедничкиот печат брифинг со својот германски колега Хеико Мас, пренесе „Катимерини“. Тој не даде повеќе детали за договорот. Конзервативната опозиција Неа демократија денес ја предупреди владата да внимава дали да го укине грчкото вето за членството на Мкедонија во НАТО и ЕУ, пред финалниот договор за името. „Незамисливо е Грција однапред да го предаде преговарачкото оружје што го поседува и да очекува во иднина усогласување на рати од страна на нашата соседна земја“, изјави портпаролката на Неа демократиа, Марија Спираки.
| | веќе видена | слични

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на денешната прес-конференција во Берлин со германскиот колега Хајко Мас рече дека постигнувањето договор околу името со Македонија е прашање од национален интерес на Грција. „Договорот е постигнат не заради тоа што земјата сака да влезе во ЕУ и во НАТО, што ние секако го поддржуваме, туку заради тоа што тоа е наш национален интерес“ , изјави Коѕијас. Министерот за надворешни работи на Германија, Мас го поздрави развојот на досегашниот тек на преговори и потенцираше дека Берлин со години силно се залага за решение во спорот за името. и рече дека иако неговата земја не е директно вклучена околу решавање на спорот, Германија би била задоволна двете земји да успеат да најдат решение на долгогодишниот проблем. Коѕијас не откри дополнителни информации околу решението на спорот, тој повтори дека неговата задача, како и задачата на министерот Димитров е завршена и оти последната етапа во преговорите ќе ја имаат премиерите на двете земји откако техничките и правните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Спорот за името меѓу Македонија и Грција бил високо на агендата на денешната средба на шефовите на германската и грчката дипломатија Хајко Мас и Никос Коѕијас во Берлин, пренесе МИА. Од германска страна по состанокот уште еднаш била искажана целосна поддршка за изнаоѓање решение на деценискиот спор, јави Дојче Веле. Мас го поздравил развојот на досегашниот тек на преговори и потенцирал дека Берлин со години силно се залага за решение во спорот за името. „Германија е заинтересирана за решение кое ќе донесе мир и стабилност на Западниот Балкан", рекол Мас. Коѕијас информирал дека од вчера експертските работни групи од Македонија, Грција и од Обединетите нации заседаваат во Атина со цел да го доработат рамковниот договор за двајцата премиери. Тој нагласил дека спорот треба да се реши затоа што тоа е во интерес и на Грција, а не само на Македонија. Според него, тој и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров сториле сѐ што е во нивна моќ за да ја затворат рамката и да понудат прифатливо решение ...
| | веќе видена | слични

Во предворието на средбата Заев Ципрас од која се очекуваат клучните моменти поврзани со спорто за името, шефот на Македонската дипломатија Димитров пак ја заокружи неговата посета во Брисел. Во последната изјава која ја пренесуваат медиумите Димитров наведува дека „Треба да има јасна дистинкција дека стартот на преговори не е исто што и пристапувањето во ЕУ. Ова треба да биде признаено. Има два до три изборни циклуси помеѓу двата настани, а пристапувањето е алатка што е тука да ги помогне реформите. Ако го барате истото ниво на демократска зрелост како онаа што се бара за влез во ЕУ тогаш процесот нема смисла. Имаме искуства со земји што почнале преговори, а потоа се најдоа блокирани. Нема автоматизам. Секогаш кога се политизира овој процес тој не успева.“ - изјави Димитров. Спорот за името исто така беше тема на која дискутираше и неговиот грчки колега Никос Коѕијас на средбата со министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас. Во изјавата која ја даде Коѕијас за медиумите вели дека спорот ...
| | веќе видена | слични

Aлтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос во интервју за грчкото радио „Њуз247“ вели дека за уставни промени и ерга омнес решение потребна е смела одлука од премиерот Зоран Заев за да има договор. Според него, во овој момент тежината за постигнување договор е навистина кај другата страна. „Потребна е смела одлука од страна на премиерот Заев за двете прашања за кои имаме дискутирано, за уставни измени во врска со името и прифаќање на ерга омнес решение, за да се реши проблемот“- вели Катругалос. Тој додаде дека токму ерга омнес и промената на Уставот се грчките црвени линии за да постои пакет- договор. Сето ова, според него, е пакет и токму затоа ништо не е договорено, сѐ додека не се договори сѐ. Тој е оптимист за решение, а договорот е блиску.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Могерини ќе ги брифира министрите на ЕУ за името, преговорите се селат од ОН во Брисел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: