4-та седница на ЗЕЛС

Скопје – Заедницата на единиците на локална самоуправа на Република Македонија-ЗЕЛС, денес ја организира 4-тата седница, на Генералното Собрание на ЗЕЛС, информираат од ЗЕЛС . На седницата, која ќе се одржи во хотелот „Холидеј ин„ актуелниот претседател на ЗЕЛС, Коце Трајановски, ќе ги презентира резултатите од работењето на Заедницата за изминатите две години, при што ќе бидат потенцирани и идните приоритети за развојот на единиците на локалната самоуправа и за целокупниот напредок на процесот на децентрализацијата во нашата земја. Согласно Статутот на ЗЕЛС, Генералното Собарние на ЗЕЛС ги избира членовите на најзначајните тела на заедницата, чии мандати, според Статутот, се со траење од две години. Поради истекување на нивните мандати, на оваа седница Генералното Собрание ќе го утврдува новиот состав на Надзорниот одбор на ЗЕЛС ( 5 члена) на Управниот одбор на ЗЕЛС ( 19 члена) и на Комитетот на Советите ( 13 члена). На седницата, присутните ќе го разгледуваат Финансискиот извештај за работата на ЗЕЛС, за ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид Александар Петрески, на вчерашното четврто Генерално собрание на ЗЕЛС доби нов мандат во Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа. На Генералното собрание , градоначалникот на Скопје, Коце Трајаноски беше реизбран за претседател на ЗЕЛС во следните две години, а мандатот им беше продолжен и на досегашните потпретседатели, градоначалниците на општините Чаир и Куманово , Изет Меџити и Зоран Дамјановски. (Крај)
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Охрид, Александар Петрески и во наредните две години ќе биде член на Управниот одбор на Заедницата на единиците на локалната самоуправа - ЗЕЛС. На четвртото Генерално Собрание на ЗЕЛС кое се одржа вчера, градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, беше реизбран за претседател на Заедницата на Единиците на Локалната Самоуправа уште две години, а мандатот им беше продолжен и на досегашните потпретседатели, градоначалниците на општините Чаир и Куманово, Изет Меџити и Зоран Дамјановски. На Собранието се изгласаа и пет члена на Надзорниот одбор и 19 члена на Управниот одбор, меѓу кои е и градоначалникот на општина Охрид. OhridNews
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски останува во претседателстаката фотелја на Заедницата на единици на локална самоуправа - ЗЕЛС и во наредните две години. Оваа одлука едногласно беше донесена на вчерашното генерално собрание на која доверба за уште еден мандат добија и досегашните потпретседатели градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, и првиот човек на Чаир, Изет Меџити. - Периодот од две години изобилуваше со активности, консултации, мибилизација на експерти, отворени дискусии, округли маси, комуникација, со Владата, министерствата, меѓународните организации и институции. Еден од најголемите успеси на ЗЕЛС во овој период е тоа што издејствувавме донесување на Законот за градежно земјиште, барање кое беше на самиот врв на приоритети во претходните седум години за сите општини. Од 1 јули општините конечно се стекнаа со можноста самостојно да управуваат со градежното неизградено земјиште. Финансирањето и натаму останува висок приоритет за ЗЕЛС. Резултат на лобирањето е тоа што успеавме да го ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски е избран повторно за претседател на Управниот одбор на ЗЕЛС, а за потпретседатели се избрани градоначалниците на Куманово и на Чаир, Зоран Дамјановски и Изет Меџити. Оваа одлука денеска беше донесена на Генералното Собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС). - Им благодариме на колегите градоначалници што имаа доверба во нас и што ни даваат мандат во следните две години, рече Трајановски по изборот. Тој потсети на повеќе работи кои ги има постигнато ЗЕЛС на планот на децентрализацијата во Република Македонија. Донесени се, како што рече, повеќе закони и измени на закони, а подобрена е и финансиската состојба на општините. Трајановски потенцира дека е подобрена комуникацијата со Парламентот и со Владата и додаде оти пред ЗЕЛС се уште остануваат уште многу предизвици, како финансиската стабилност на општините. - И понатаму остануваме на ставот дека треба 6 отсто од ДДВ да биде изворен приход за општините. ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски доби втор двегодишен мандат за претседател на ЗЕЛС. Приоритет му е да се зголемат буџетите на општините со пари од даноците. Две третини од општините успеале да добијат лиценци за менаџирање со градежното неизградено земјиште – објаснува Трајановски за последната реформа што треба на локалната власт да и овозможи повеќе приходи и развој на економијата. Но, според градоначалниците проблем е што голем дел од парцелите што можат да ги понудат за продажба се предмет на денационализација па, не можат да ги понудат на пазарот.
| | веќе видена | слични

Коце Трајановски, Изет Меџити, Зоран Дамјановски уште две години ќе бидат на чело на ЗЕЛС. Ова беше одлучено на Генералното собрание на ЗЕЛС. За раководството главниот фокус ќе биде насочен кон земање под општинска управа на државното земјиште и финансиската независност на општините. “И понатаму остануваме на ставот дека треба 6 отсто од ДДВ да биде изворен приход за општините. Благодарни сме за зголемувањето на износот на ДДВ наменет за општините од 3 на 4,5 отсто заклучно со 2013 година. Сметаме дека ни се потребни уште финансиски средства и остануваме на ставот персоналниот данок на доход да биде во висина од 30 отсто изворен приход за општините” - рече Коце Трајановски, претседател на ЗЕЛС „Меѓу приоритетите се ставени прашања кои бараат поголеми буџети за општините, што значи измена на законот за финансирање на општините и ДДВ – то што сега изнесува од 3 до 4,5 насто. ќе бараме овој процент да се зголеми“.Изет Меџити, потпретседател на ЗЕЛС Според Меџити, главното барање на ЗЕЛС ќе остане околу ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот Коце Трајановски повтoрно е избран за претседател на Управниот одбор на ЗЕЛС, со одлука на Генералното Собрание на Заедницата на единиците на локалната самоуправа. За потпретседатели се избрани градоначалниците на Куманово и на Чаир, Зоран Дамјановски и Изет Меџити. Трајановски им се заблагодари на своите колеги и напомена дека ЗЕЛС успешно придонала на планот на децентрализација на земјава, донесени повеќе закони и измени на закони, а подобрена е и финансиската состојба на општините. - И понатаму остануваме на ставот дека треба 6 отсто од ДДВ да биде изворен приход за општините. Благодарни сме за зголемувањето на износот на ДДВ наменет за општините од 3 на 4,5 отсто заклучно со 2013 година. Сметаме дека ни се потребни уште финансиски средства и остануваме на ставот персоналниот данок на доход да биде во висина од 30 отсто изворен приход за општините- вели Трајановски. Во однос на правото со управување на градежното земјиште, кое од 1 јули официјално падна под капата на општините, ...
| | веќе видена | слични

Раководството на ЗЕЛС остана исто. Коце Трајановски, Изет Меџити и Зоран Дамјановски добија мандат со кој ќе бидат на чело на заедницата уште две години. Се избираше управен и надзорен одбор, а право на глас имаа само градоначалниците на општините во нашата држава. Управувањето на општините со градежно неизградено земјиште, според претседателот на зелс е еден од најголемите успеси кои ги постигнала заедницата. Трајановски ја пофали одличната соработка на локалната со централната власт, но потенцираше дека пред ЗЕЛС стојат многу предизвици. Според него приоритетна е финансиската стабилност на општините во Република Македонија. Антонио Крстевски
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, останува прв човек на ЗЕЛС. Градоначалниците од цела Македонија повторно им дадоа доверба и на Изет Меџити од Чаир и Зоран Дамјановски од Куманово за потпретседателските места. Меѓу најголемите постигнувања на ЗЕЛС, за Трајановски е зголемувањето на сумата за општините која се издвојува од ДДВ од 3 на 4,5 проценти и тоа што општините ќе стопанисуваат со градежното земјиште. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Киријакос Мицотакис, претседателот на најголемата опозициска партија во Грција „Нова Демократија“ денеска истакна дека во текот на протестите кои вчера беа ...
сите 322 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 367 | | | веќе видена

Договорот за името ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент, според очекувањата на упатените. Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис порача дека иако ...
сите 95 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи.  Во средината деведесеттите години, Јелена беше во врска со еден од водачите на ...
сите 226 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 78 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 344 | | | веќе видена

 Интервентни мерки против загадувањето на воздухот генерално се почитуваат на целата територија на општина Аеродром, покажува вонредниот надзор градилиштата, ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

4-та седница на ЗЕЛС

Од:
До кого (е-маил):
Порака: