Клинтон со поддршка за официјална Атина

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон допатува денеска во Грција, за да ја потврди поддршката на САД на плановите на владата во Атина за економско закрепнување на земјата која е погодена од тешка финансиска криза. Се очекува Клинтон да ја нагласи поддршката на Вашингтон на грчката програма за намалување на дефицитот и јавниот долг, во момент кога и администрацијата на американскиот претседател Барак Обама се соочува со слични проблеми на домашен терен. Освен за финансиската криза во Грција, на агендата на Клинтон ќе биде и подобрувањето на односите меѓу Атина и Анкара, решение на долгогодишниот спор на Кипар, блискоисточниот мировен процес и бранот народни востанија што го потресуваат арапскиот свет. Грчката влада усвои нови построги мерки на штедење, откако досега не успеа да ги исполни потребните цели за смалување на долгот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сподели Македонија и Грција да го надминат спорот со името, побара американскиот државен секретар Хилари Клинтон во интервју за грчката телевизија СКАИ. Таа искажа поддршка од американска страна за преговорите меѓу Скопје и Атина. “Мислиме дека постои поволна можност“, изјави Клинтон во интервјуто снимено за време на време на престојот во Атина во недела. „Владата во Скопје треба да знае дека нема да биде во можност да се движи напред во европската интеграција се додека не се надмине ова. И очигледно, Грција треба да биде подготвена да прифати решение“, рече Клинтон. „Ние ги охрабривме најсилно што можеме за да ова прашање биде конечно надминато“, рече Клинтон во интервјуто за СКАИ.
| | веќе видена | слични
11 копии

Хилари Клинтон „Постојат шанси за решавање на спорот за името на Македонија, кој ги оптоварува односите меѓу Скопје и Атина“, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон во интервју за грчката телевизија Скај. „Јасно истакнуваме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот“, истакна Клинтон. Американскиот државен секретар истака оти е јасно дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ се додека не биде решен овој проблем и ја повика Грција да покаже потготвеност за компромис. Клинтон во неделата допатува во посета на Атина, како дел од нејзината 12-дневна дипломатска турнеја, која ќе трае до 25 јули. Пред Грција, Клинтон ја посети Турција, каде учествуваше и на состанокот на Контакт групата за Либија во Истанбул, а од Атина таа замина за Индија, по што ќе ги посети и Индонезија, Хонг Конг и јужните делови на Кина
| | веќе видена | слични
2 копии

Атина, 19 јули – Јасно дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ се додека не биде решен овој проблем и ја повика Грција да покаже потготвеност за компромис, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон во интервју за грчката телевизија Скај. Затоа порача Клинтон постојат шанси за решавање на спорот за името на Македонија, кој ги оптоварува односите меѓу Скопје и Атина. „Јасно истакнуваме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот“, истакна Клинтон. Клинтон во неделата допатува во посета на Атина, како дел од нејзината 12-дневна дипломатска турнеја, која ќе трае до 25 јули. Пред Грција, Клинтон ја посети Турција, каде учествуваше и на состанокот на Контакт групата за Либија во Истанбул, а од Атина таа замина за Индија, по што ќе ги посети и Индонезија, Хонг Конг и јужните делови на Кина. /
| | веќе видена | слични
2 копии

- Јасно истакнуваме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека тие преговори нудат можност да се реши спорот, истакна Клинтон. Американскиот државен секретар истака оти е јасно дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ се додека не биде решен овој проблем и ја повика Грција да покаже потготвеност за компромис. Клинтон во неделата допатува во посета на Атина, како дел од нејзината 12-дневна дипломатска турнеја, која ќе трае до 25 јули. Пред Грција, Клинтон ја посети Турција, каде учествуваше и на состанокот на Контакт групата за Либија во Истанбул, а од Атина таа денеска заминува за Индија, по што ќе ги посети и Индонезија, Хонг Конг и јужните делови на Кина.
| | веќе видена | слични

Скопје треба да знае дека мора да има решение, а Атина да биде подготвена да прифати решение. Оваа директна порака до Македонија и Грција ја упати американскиот државен секретар Хилари Клинтон во интервју за грчката телевизија Скај. Повтори дека од Вашингтон ќе добијат поддршка, но самите мора да дојдат до решение. Владата во Скопје треба да знае дека е потребно решение на името за да има напредок кон европска интеграција на земјата.- порача Хилари Клинтон, во интервјуто за грчката телевизија Скај. Одговарајќи на прашањето дали гледа напредок меѓу двете земји, додаде дека САД го поддржуваат процесот на преговори меѓу Скопје и Атина. „ Ние јасно имаме кажано дека ги поддржуваме преговорите кои се во тек меѓу Скопје и Атина. Сметаме дека овде постои можност и владата во Скопје треба да знае дека нема да може да оди напред кон европска интеграција се додека нема решение и нормално Грција треба да биде подготвена да прифати како името ќе биде решено. Така ние ве охрабруваме силно колку што ...
| | веќе видена | слични

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон смета дека има шанса за решавање на разликите околу името на Македонија, кои им штетат на односите помеѓу Скопје и Атина. - Ние јасно порачавме дека ги поддржуваме преговорите меѓу Скопје и Атина. Ние мислиме дека тие претставуваат можност, рече таа во интервју за телевизијата Skai TV пред заминувањето од грчкиот главен град. Македонија нема да може да пристапи во ЕУ, ако оваа криза не се реши, потсети Клинтон и исто така, побара и Грција да го прифати начинот на кој е вклучена во спорот меѓу двете земји. Државната секретарката Хилари Клинтон и нејзиниот грчки колега Ставрос Ламбринидис на прес-конференцијата неделата во Атина директно не го споменаа прашањето за името. Сепак, Ламбринидис кажа дека на Клинтон и рекол дека Грција се залага на Балканот да не се пишува одново историја, туку да се прави историја преку градење врски во заедничкиот европски дом. Клинтон, пак, рече САД ја ценат заложбата на грчкиот премиер Јоргос Папандреу и владата за решавање на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Коректно е да се каже дека се блиску до решение. Но, во преговори за нешто чувствително, блиску не е доволно. Треба да го истрчаат последниот круг, без разлика колку е долг, и да ја завршат работата“, коментираше американски владин претставник за спорот околу името меѓу Македонија и Грција на специјален брифинг за време на посетата на државната секретарка Хилари Клинтон на Атина, јавува Гласот на Америка на македонски јазик. Владиниот претставник навел дека, реално, се работи за чувствително прашање за обете земји, што делумно е и причината што не нашле решение последниве 20-тина години. „Ќе имаат корист од решение. НАТО најави дека Македонија ќе стане членка кога ќе биде решен проблемот со името. Таа ги исполни другите критериуми. Сметаме дека тоа ќе биде важен нов елемент на стабилноста во регионот и даваме енергична поддршка“, ја пренесува VOA изјавата на претставникот на Стејт департментот. Владиното лице ги оценило разговорите што се одвиваат под посредство на ОН како сериозни и кажало дека САД го ...
| | веќе видена | слични

Од нашиот дописник Атина - Спорот меѓу Македонија и Грција помина без јавен коментар и прашања од новинарите на средбите на американската државна секретарка, Хилари Клинтон, со грчкиот државен врв. За проблемот со името, Клинтон дискутираше зад затворени врати со својот колега Ставрос Ламбринидис и со грчкиот премиер, меѓутоа пред телевизиските камерите темата остана во сенка на грчката економска криза и американската поддршка на политиката на Јоргос Папандреу. Сепак, на брифингот на висок американски функционер за американските новинари во Атина, спорот за името на Македонија бил една од главните теми. „Точно е дека спорот за името трае премногу долго и ние многу посакуваме да дојде до решение. Лесно е за нас, аутсајдерите, да речеме зошто не го смените името или зошто не се договорите за кое и да е име на масата за преговори? Но, за нив тоа прашање е сензитивно. Можете да дебатирате за тоа, но реалноста е дека ова прашање им е важно на двете земји и затоа не можат да се договорат околу него 20 години. ...
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 18 јули - Македонија и Грција се блиску до решение но, преговорите се чувствителна тема, се вели во коментарот на анонимен американски владин претставник за спорот околу името меѓу Македонија и Грција, пренесува Гласот на Америка. „Треба да го истрчаат последниот круг, без разлика колку е долг, и да ја завршат работата“, додаде тој. Владиниот претставник наведе дека, реално, се работи за чувствително прашање за обете земји, што делумно е и причината што не нашле решение последниве 20-тина години. „Ќе имаат корист од решение. НАТО најави дека Македонија ќе стане членка кога ќе биде решен проблемот со името. Таа ги исполни другите критериуми. Сметаме дека тоа ќе биде важен нов елемент на стабилноста во регионот и даваме енергична поддршка“, рече претставникот на Стејт департментот. Владиното лице ги оцени разговорите што се одвиваат под посредство на ОН како сериозни и кажа дека САД го поддржуваат тој процес. Државната секретарката Хилари Клинтон и нејзиниот грчки колега Ставрос Ламбринидис на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 177 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 39 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за „Тајм“ изјави дека би размислил за употреба на воена сила против Иран, за да го спречи да се снабди со ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клинтон со поддршка за официјална Атина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: