МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац, Австрија


Вчеравечер Македонскиод народен театар го затвори фестивалот Dramatikerinnenfestival Graz со претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби (на 10 и 11 јуни) на големата сцена во несекојдневниот објект Дом им Берг, а двете изведби на претставата доживеаа големи успеси пред преполна сала со повеќе од 600 луѓе кои ја поздравија актерската екипа со долготрајни аплаузи и овации, соопштија од МНТ. Станува збор за специфичен објектот кој е исполнет со мрежа на тунели и се наоѓа во стариод дел на Грац, а во времето на Втората светска војна се користел како скривница. Сега објетот е адаптиран и функционира на неколку нивоа и располага со повеќе сцени на кои се изведуваат претстави, концерти, перформанси, работилници, проекции на филмови, журки и други културни настани. Фестивалот започна на 6-ти и траеше до 11-ти јуни. Ова патување е дел од мини турнејата на МНТ. Потоа со истата претстава, на 14 јуни следува гостување на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 јуни МНТ ...
| | веќе видена | слични

Претставата "Не се клади на Енглези" на 21 јуни во 21часот хуманитарно ќе се одигра на големата сцена во Македонскиот народен театар. Собраните средства ќе бидат донирани за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот и 24-годишната Марина Јовановска со ретка болест на очите која доведува до слепило.
| | веќе видена | слични

Претставата “НЕ СЕ КЛАДИ НА ЕНГЛЕЗИ” на 21 јуни во 21:00 хуманитарно ќе се одигра на големата сцена во МНТ, а собраните сретства ќе бидат донирани за лекување на малиот Гоце Марковски кој боледува од тумор на мозокот и 24 годишната Марина Јовановска со ретка болест на очите која доведува до слепило – објави МНТ. Да ги спасиме младите животи! Биди хуман! – повикуваат актерите кои ќе застанат на сцена – Сашко Коцев, Оливер Митковски, Александар Микиќ. Ве молиме за помош за младата Марина Јовановска која има 24 години и има итна потреба од третмани и лекарства во Берлин, Германија. Марина боледува од nystagmus и rethinopatia pigmentosa sine pigmento, кои се многу ретки болести на очите кои доведуваат до слепило и за жал во Република Македонија не се лекуваат. Поради таа причина Ве замолуваме од срце да помогнете за да може Марина успешно да се излекува. Однапред Ви заблагодаруваме за Вашата хуманост, со која би спасиле еден млад живот. Отворени телефонски линии за донации 075 143 485 077 143 485 070 143 111 ...
| | веќе видена | слични

Вистинска привилегија беше да се обезбедат карти и да се гледа „Иванов“ со нашиот Никола Ристановски во главната улога во претствата на Народно позориште од Белград која синоќа, на 13 јуни го затвори мошне успешниот четврти Меѓународен МНТ-Фест кој го организира Македонскиот народен театар (МНТ). Точно 160 минути скопската публика „не трепна“ и „дишеше“ заедно со одличната екипа на „Иванов“, која се одигра на големата сцена на МНТ каде што беше сместена и публиката. Токму поради тоа беше ограничен бројот на билети кои веднаш се распродадоа откако МНТ објави дека Народно позориште од Белград и Ристановски гостуваат на „МНТ-Фест“. Ристановски како домаќин во својата матична куќа, суверено владееше на сцената, но сите пофалби одат за комплената екипа која игра во „Иванов“: Неда Шаргин, Предрраг Ејдус, Бранко Видаковиќ, Данијела Угреновиќ, Никола Вујовиќ, Бранка Петриќ, Вања Милачиќ, Бојан Кривокапиќ, Јелена Живковиќ, Предраг Васиќ, Немања Константиновиќ, Јелена Халупа, Никола Драгојевиќ, Иван Мирковиќ и Немања ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Четвртиот Меѓународен фестивал МНТ Фест вечер ќе заврши со гостување на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон П. Чехов во режија и адаптација на Татјана Мандиќ-Ригонат, во која насловната улога ја игра Никола Ристановски. На матичната сцена претставата премиерно е изведена во октомври минатата година. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша“, по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот – од комедија во драма – за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 век. Според театролозите, во руската театарска и литаратурна критика не постои лик што предизвикал толкав број расправи, спорови и интерпретации како Чеховиот Иванов. Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. На програмата на ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот народен театар со претставата „Копање“ го затвори фестивалот „Драматикеринен фестивал“ во Грац, Австрија. За двете фестивалски изведби викендов, како што велат од МНТ, имало огромен интерес и гледалиштето било исполнето до последното место.Претставата „Копање“ по текст на австрискиот драматург Кристијан Винклер во април ја имаше својата премиера во Македонскиот народен театар. Дејството говори за двајца пријатели, кои по долго време се сретнуваат, но нивните различни политичко-општествени гледишта не им даваат пропусница за повторно да си веруваат еден на друг.„Копање“ досега е поставена и на театарските сцени низ Европа во Виена, Грац, Берлин... но и во Њујорк и во Индија. Интересно е што првпат во Македонија, Винклер е нејзин режисер. Кога се потпишува како режисер, Кристијан го користи своето алтер его Франц фон Штролхен, па под тоа име стои и на официјалната најава за претставата во МНТ.Ликовите на Карл, Годфри и Хари ги играат актерите: Ивица Димитријевиќ, Гораст Цветковски и Александар ...
| | веќе видена | слични

Вечерва се затвора четвртото издание на меѓународниот фестивал МНТ Фест. Завесата се спушта со гостувањето на Народно позориште од Белград со претставата „Иванов“ од Антон Чехов. Насловната улога ја игра Никола Ристановски, режија е на Татјана Мандиќ-Ригонат. „Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов, а праизведбата била во 1887 година. Годинашниот МНТ Фест се отвори на 3-ти јуни со премиерата на „Ничија Земја“ во режија на Александар Морфов. Мотото на фестивалот е „Создаваме на светов убавина“.
| | веќе видена | слични

„Иванов“ е првата поставена претстава на Чехов. Праизведбата била во 1887 година во театарот „Корша“, по која авторот направил корекции на текстот и неколку верзии, од кои најголемата промена била во доменот на жанрот – од комедија во драма – за изведбата во Александрискиот театар. Нејзиниот успех се должел на тоа што се однесувала на актуелните проблеми на руските интелектуалци во осумдесеттите години на 19 век. Според театролозите, во руската театарска и литаратурна критика не постои лик што предизвикал толкав број расправи, спорови и интерпретации како Чеховиот Иванов. Годинашниот МНТ Фест почна на 3 јуни со премиера на „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов. На програмата на фестивалот беа и: „Магбет: Исплашена душа“ на Пекиншкиот оперски театар; „Дон Жуан“ на Народниот театар „Иван Вазов“ од Софија; Балкански стендап „Сашко Коцев и пријателите“, како и две претстави за најмладите во продукција на МНТ – „Силјан Штркот шанца“ и „Авантурите на Аладин“.
| | веќе видена | слични

Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Гра со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Македонскиот народен театар (МНТ) вчеравечер го затвори Драмскиот фестивал во австриски Грац со изведба на претставата „Копање“ во режија на Франц фон Штролхен. Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг, со над 600 посетители, информира денеска МНТ. Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар. Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Претставата имаше две изведби, завчера и вчера, на големата сцена во објектот Дом им Берг,  со над 600 посетители, информира денеска МНТ.Учеството на фестивалот е дел од мини турнејата на Македонскиот народен театар.Со претставата „Копање“ МНТ задутре ќе гостува на  Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, а на 18 месецов со претставата „Животот е прекрасен“ на Деновите на сатира и театар во организација на театарот Керемпух во Хрватска. 
| | веќе видена | слични

Останато

Седум дена по оставката на Јанева шпекулациите за поврзаност со рекетарскиот двоец се погласни и појасни. Новиот закон на Владата со кој СЈО оди во историјата ...
сите 328 | | | веќе видена

Како ќе стигне власта до 2/ 3 мнозинство за законот со кој СЈО останува дел од организиран криминал? Ќе има ли нови пазарање во законодавниот дом или пак ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Штитење на криминалци и сокривање на криминалот е одлика единственo на ВМРО-ДПМНЕ. Единствениот криминален октопод е сместен во Будимпешта и е раководен од ...
сите 221 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Радио Слободна Европа вели дека се залага за помирување, а на забелешките на ВМРО-ДПМНЕ дека помирувањето го ...
сите 107 | | | веќе видена

Британското списание „The Sun“ пишува дека бракот на најдобриот тенисер на светот има проблеми. Англичаните во текот на Вимблдон го покажаа своето вистинско ...
сите 149 | | | веќе видена

Прашањето дали Македонија ќе го добие посакуваниот датум за преговори со ЕУ во октомври годинава, практично ќе претставува и одговор на тоа дали во земјава ќе ...
сите 247 | | | веќе видена

Фејсбук статус на пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски: Случајот „Рекет“ е олицетворение на рекет-културата којашто како лоша практика се создаде за време ...
сите 36 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац, Австрија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: