Керим сака да го ликвидира „Утрински“, а „Дневник“ да го доближи до ВМРО-ДПМНЕ?

Овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои бараат од него да си даде оставка од функцијата до вторник, зашто во спротивно ќе стапат во штрајк. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, на уредниците на весниците кои ги издава оваа фирма завчера им соопштил дека сака да го укине „Утрински весник“, а „Дневник“ да го приближи до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и да го намали бројот на вработените во овој и во весникот „Вест“, објави вчера А1 телевизија. Според извори на телевизијата, овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои се побуниле дека доколку Керим не си даде оставка од функцијата до вторник и не си оди од МПМ, тие ќе стапат во штрајк. Вработените новинари и уредници на весниците, вчера на Керим овие ултимативни барања му ги доставиле во писмо. А1 дознава дека Срѓан Керим им соопштил на уредниците дека „Утрински весник“ сака да го ликвидира и да направи портал, чиј главен уредник ќе биде Сашо Дамовски. Притоа тој ...
| | веќе видена | слични

Откако новинарите и уредниците на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ се заканија со штрајк пред зградата на МПМ, вчера попладне стаса веста дека Керим ја повлекол одлуката за отпуштање новинари и за затворање на „Утрински“. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, вчера попуштил пред жестоката реакција и незадоволството на вработените во трите дневни весници „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ и магазинот „Теа модерна“ и ја повлекол одлуката да го скрати бројот на новинари и да го затвори „Утрински весник“. За оваа информација, која проструи во текот на вчерашниот ден, до затворањето на бројот од МПМ не добивме официјална потврда. Дознаваме дека Керим, за вчера попладне во 17 часот, закажал итен состанок со уредниците и со синдикатот на весниците, на кој имал намера да им каже дека ги прифаќа нивните барања. Завчера, уредниците на изданијата на МПМ, поддржани од сите вработени, му испратиле ултимативно писмо на Керим, во кое го предупредиле дека доколку не се повлече, сите вработени во вторник ќе одржат ...
| | веќе видена | слични

Дали зад најавите за затворање на „Утрински“, и отпуштање на новинари од „Вест“ и „Дневник“, и особено најавите дека овој прв приватен весник ќе биде претворен во провладин, се крие политичка позадина? Раководството на МПМ тврди дека идејата за рационализација била предизвикана од чиста бизнис логика, но новинарите и уредниците во весниците воопшто не се уверени во оваа приказна. Според нив, вистинските мотиви на Керим и неговиот тим се политички. Еден од поискусните новинари од „Утрински“, кој од разбирливи причини сакаше да остане анонимен, тврди дека весникот навистина работи со загуба, но таа е само околу 60.000 евра годишно - пари кои не би требало да бидат никаков проблем за голема компанија како ВАЦ. Показател дека причините за затворање на овој инаку критички настроен весник кон власта се политички, според вработените, е и што на новиот главен уредник, избран пред само пет месеци, воопшто не му се остави време да ги подобри комерцијалните перформанси на весникот. Освен тоа, најавата за затворање ...
| | веќе видена | слични

Соопштение Компанијата МПМ вчера реагираше на пишувањата на медиумите во земјава околу случувањата во нејзините изданија во последниов период, што беа предмет на интерес на јавноста. Соопштението го објавуваме во целост. „Поради големиот број невистини и дезинформации во врска со нашата компанија, објавени во последниве два дена во некои од конкурентските медиуми, меѓу кои А1, ’Време‘ и ’Шпиц‘, познати во јавноста како непријателски настроени кон ’Медија принт Македонија‘, принудени сме да излеземе со ова соопштение, иако сметаме дека во деловната практика не е вообичаено приватна компанија да комуницира со јавноста за своите внатрешни прашања. Тоа го чиниме, пред се', од почит спрема читателската публика на нашите изданија, а исто така и поради потребата вработените во нашата компанија да бидат правилно и коректно информирани. Во ’Медија принт Македонија‘ во тек е консултантска анализа, која има цел да ја сними состојбата во компанијата, да ги испита можностите за рационализација и заштеда, потенцијалите ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на синдикатите на „Утрински весник“, „Дневник“ и на „Вест“ заедно со претседателот на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници вчера имаа состанок со раководството на „Медија принт Македонија“, управителот Срѓан Керим и финансискиот директор Васил Партинов, на кој се разговараше за состојбите во компанијата и нејзините изданија. По разговорот, претседателот на Самостојниот синдикат, Тамара Чаусидис, ја даде следнава изјава: „Синдикатот на новинарите доби потврда дека нема одлука за затворање на ’Утрински весник‘ ниту бркање од работа или намалување на платите на вработените во изданијата на МПМ. Во тек е снимање на состојбите за да се разгледаат развојните потенцијали на медиумите и Синдикатот доби уверување дека ќе биде вклучен во секој сегмент од таа постапка, се разбира, во делот на неговите надлежности“, изјави Чаусидис. (Д.Р.)
| | веќе видена | слични

Поради големиот број невистини и дезинформации во врска со нашата компанија, објавени последниве два дена во некои од конкурентските медиуми меѓу кои „А1“, „Време“ и „Шпиц“, познати во јавноста како непријателски настроени кон „Медиа принт Македонија“, принудени сме да излеземе со ова соопштение, иако сметаме дека во деловната практика не е вообичаено приватна компанија да комуницира со јавноста за своите внатрешни прашања. Тоа го чиниме, пред с`, од почит кон читателската публика на нашите изданија, а и поради потребата вработените во нашата компанија да бидат правилно и коректно информирани. Во „Медиа принт Македонија“ во тек е консултантска анализа, која има цел да ја сними состојбата во компанијата, да ги испита можностите за рационализација и заштеда, потенцијалите за развој и подигнување на квалитетот на работењето на компанијата на повисоко ниво. Тоа е вообичаена практика во сите поголеми компании и системи. Во врска со предметната консултантска анализа с` уште не се формулирани предлози, ниту се ...
| | веќе видена | слични

Скопје - Медиа принт Македонија нема да го затвара „Утрински весник„ и нема да има отпуштање на новинари. Уверување дека нема одлука за намалување на работните места, за намалување плати на вработените или за запирање на излегувањето на „Утрински весник“ добиле вчера претставниците на Независниот синдикат на новинарите на средбата со управата на компанијата МПМ. Во МПМ во моментот била во тек консултантска анализа, која имала за цел да ја сними состојбата во компанијата, да ги испита можностите за рационализација и заштеда, потенцијалите за развој и подигнување на квалитетот на работењето на компанијата на повисоко ниво. Од МПМ соопштуваат дека тоа е вообичаена практика во сите поголеми компании и системи
| | веќе видена | слични

Утрински нема да згасне, асите новинари во изданијата на „Вац“ во Македонија, остануваат на работа. Ова е епилогот од состанокот на новинарскиот синдикат, со менаџерите на Медија принт.
| | веќе видена | слични

Во Медиа принт Македонија во тек е консултантска анализа која има за цел да се испитаат можностите за рационализација и заштеда и не се точни шпекулациите дека Компанијата е во криза, соопшти Групацијата. Во изданијата... Во Медиа принт Македонија во тек е консултантска анализа која има за цел да се испитаат можностите за рационализација и заштеда и не се точни шпекулациите дека Компанијата е во криза, соопшти Групацијата. Во изданијата на Медиа принт нема да има отпуштања на новинари, ниту намалување на платите и нема да биде затворен Утрински весник. Овие заклучоци се соопштени по разговорите што со менаџерскиот тим ги имаше Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници.
| | веќе видена | слични

Срѓан Керим привремено ретерира. Засега, одлуката за затворање на „Утрински“ и отпуштање новинари од „Дневник“ и „Вест“ се одлага. Ваквиот епилог, според извори во Компанијата, доаѓа поради огромниот отпор што се појави во трите редакции, кои беа решени и со протести пред седиштето на Компанија, да го одвратат менаџментот на МПМ од намерите. Но, сепак, овој потег на Керим не ја смири вознемиреноста кај новинарите. Тие се уверени дека се работи за привремена стратегија на раководството, со која само се купува време, во кое тимот на Керим ќе се обиде да ги разедени редакциите на трите весници и меѓусебно да ги конфронтира. Конечната разврска ја очекуваат по најавените предвремени избори. Во официјалното соопштение што попладнево го испрати МПМ, се вели дека во Компанијата, во тек е консултантска анализа, која има за цел да ги испита можностите за рационализација и заштеда, но дека засега нема конечни предлози ниту се донесени какви било мерки. Истото им било кажано и на претставниците на вработените во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето претпладне во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има ...
сите 282 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 119 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 10 | | | веќе видена

Пејачот и композитор Димитар Андоновски, освои две награди за музика на 54. издание на македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Тој ...
сите 47 | | | веќе видена

Христијан Мицкоски присуствува на прославата за одбележување на 60 години од Машинскиот факултет во Скопје.Кога нешто трае 60 години, значи дека веќе е ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Керим сака да го ликвидира „Утрински“, а „Дневник“ да го доближи до ВМРО-ДПМНЕ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: