„Граѓаните“ со минимална предност против Бристол сити во Лига купот на Англија


Лидерот на табелата во Премиер – лигата, тимот на Манчестер сити, со предност од 2-1 ќе патува на реваншот против Бристол сити, на реванш натпреварот од полуфиналето во Лига купот на Англија. „Граѓаните“ славеа со голот на Серхио Агуеро постигнат во судиското продолжение од натпреварот. Бристол сити поведе од пенал, со голот на Боби Реид во 44.минута од средбата. Кевин Де Бруин во 55.минута успеа да израмни, а Аргентинецот Агуеро му донесе предност на Манчестер сити пред реваншот, кој ќе се игра на 23.јануари.
| | веќе видена | слични

Ливерпул направи навистина огромен потстрек победувајќи го лидерот Манчестер Сити со 4:3, а еден од играчите на натпреварот беше Роберто Фирмино кој многу веројатно го постигна и најважниот гол на мечот, оној за 2:1. Погодокот на Бразилецот ги осоколи домаќините и потоа следеа уште два гола на Мане и Салах, а со оглед на тоа што Фирмино е еден од најконстантните играчи на тимот оваа сезона, легендарниот Џејми Карагер смета дека добива премалку пофали од јавноста. Карагер го посочи Фирмино како најпотценет играч во Премиер лигата, но затоа вели дека тој е играчот на кој Клоп најмногу му верува. – Фирмино е еден од најпотценетите играчи во Премиер лигата, ако не и најпотценет. Но, затоа, тој е исклучително многу почитуван од страна на Јирген Клоп. Гледајќи реално, тој навистина е еден од најдобрите напаѓачи во Англија. Да, Ливерпул ги има и Салах и Мане, но Фирмино ја прима топката и на средината и тоа го прави не само добар напаѓач, туку и еден од најдобрите офанзивни играчи. Затоа Клоп најмногу му верува ...
| | веќе видена | слични

Германскиот стручњак на клупата од Ливерпул, Јирген Клоп не го криеше задоволство после победата над Манчестер Сити (4-3) на Енфилд во дербито од 23-та рунда во Премиер лигата. „Граѓаните“ го претрпеа првиот пораз сезонава, додека „црвените“ со трите бодови се изедначија со Манчестер Јунајтед кој се наоѓа на втората позиција на табелата. - Натпреварот можете да го гледате како тренер или навивач, мене повеќе ми се допаѓа втората опција. Двете екипи не оставија без зборови, се надевам дека сите уживаа во фудбалската престава. Овој меч на Енфилд е историски. Сигурно после 20 години натпреварот ќе биде во оние кои ќе ги репризираат и повторно луѓето ќе се воодушевуваат. - изјави Клоп. За Ливерпул стрелаа четири различни фудбалери, а „граѓаните“ и покрај негативата (4-1) со два голови успеаја да се вратат во игра за поволен резултат, но домаќините ја задржаа минималната предност.
| | веќе видена | слични
7 копии

Ливерпул е првиот тим кој оваа сезона успеа да го собори Манчестер сити на Пеп Гвардиола, ставајќи крај на сонот за сезона без пораз на досеа моќните „Сини“, совладувајќи ги со фантастични 4:3. Во првиот премиерлигашки меч по заминувањето на Филип Кутињо во Барселона, нападот на Ливерпул делуваше супер-моќно, доминирајќи пред емотивната публика на „Енфилд“ откако мечот почна со минута молк за неодамна починатиот голман на Ливерпул, 77-годишниот Томи Лоренс. „Црвените“ покажаа на стартот дека се подготвени за напаѓачки фудбал, откако Алекс Окслејд-Чембрлен постигна одличен гол од 20-тина метри за лудило на „Енфилд“. Сепак, Сити израмни пред полувремето, откако Лирој Сане ја изигра одбраната на Ливерпул и го совлада Кариус, кој имаше лоша интервенција. Меѓутоа, ако во првото полувреме, Ливерпул не успеа да ја искористи теренската иницијатива и поседот на топката, Роберто Фирмино во 59. минута со одличен удар повторно ги донесе Ливерпул во водство. Само две минути подоцна, Мохамед Салах украде топка од ...
| | веќе видена | слични

По 22 меча без пораз, Манчестер сити беше поразен, но тоа е „сосема нормално“, вели нивниот менаџер Пеп Гвардиола по 4:3 поразот од Ливерпул. Откако стигнаа до 20 победи и 2 ремија на стартот на сезоната, многумина го споредуваа тимот на Сити со „непобедливите“ на Арсенал од 2003/04, но Гвардиола постојано зборуваше дека поразот ќе дојде. Тоа се случи на преполниот „Енфилд“, каде што низата без пораз во Премиер лигата заврши по 30 натпревари, 28 поени и 281 дена. „Освоив многу титули, но секогаш губев поени и натпревари. Тоа е сосема нормално. Секој тим се бори за Лигата на шампионите, за титулата или за опстанок. Имаме уште многу натпревари пред нас и се надевам дека ќе останеме фит во ваков распоред со мечеви по секои три дена. Но, да се загуби е апсолутно нормално“, вели Гвардиола за „Би-би-си“. Ова е прв пораз за Сити во Премиер лигата од април. „Лошата вест е што загубивме, така што да им честитаме на Ливерпул за играта. Се обидовме да се вратиме, но не успеавме. Луѓето се прашуваа дали лигата е ...
| | веќе видена | слични

Во дербито од 23-то коло на англиското фудбалско првенство Ливерпул на својот „Енфилд“ ги совлада лидерот на табелата Манчестер Сити со 4:3, нанесувајќи им го на „граѓаните“ првиот првенствен пораз оваа сезона, во фантастичниот натпревар во кој покрај седумте голови, трипати се тресеа стативите и имаше уште низа шанси и на двете страни. За Манчестер Сити ова беше првиот првенствен пораз оваа сезона, и први пораз последните седум месеци. Последен пат Сити беше поразен во Премиер лигата во април минатата година, на гостувањето кај Челзи. По тој дуел екипата на Пеп Гвардиола забележа 30 мечеви без пораз, од кои 26 победи и четири ремија. Ливерпул поведе веќе во 9 минута со погодокот на Алекс Оклсејд-Чемберлејн, кој по извонредната соло акција со приземен прецизен удар од работ на противничкиот шеснаесетник го совлада Едерсон. Во 40 минута изедначи Лерој Сане, германскиот играч одлично ја прифати долгата топка упатена од Кајл Вокер, а потоа од игра ги исфрли Гомез и Матип и со удар во поблискиот агол го совлада ...
| | веќе видена | слични

Серијата без пораз на Манчестер Сити заврши во англиската Премиер лига, откако „граѓаните“ изгубија од Ливерпул на Енфилд во меч со седум погодоци (4-3). Дербито во 23-та рунда од најсилната лига во Англија ги оправда големите очекувања и понуди фудбал за прераскажување. Сигурно овој меч ќе влезе во потесните во изборот на најдобрите од оваа сезона во Премиер лигата. „Црвените“ поведоа со голот на Окслејд Чемберлејн, а возврати Лерој Сане за егал после 45 минути игра на Енфилд. Во период од десет минути Ливерпул преку три различни играчи Фирмињо, Сане и Салах стигна до предност од 4-1. Лидерот на табелата се созеде и во последните пет минути постигна два голови, но домаќините не дозволија уште еден и запишаа нови три бодови на табелата. 23. коло во Премиер лигата ќе се комплетира утре вечер со мечот помеѓу Манчестер Јунајтед и Стоук.
| | веќе видена | слични

Ливерпул е првата екипа во Премиерлигата што успеа да најде чаре за лидерот Манчестер сити и да му ја прекине неверојатната серија без пораз, што траеше цели 22 кола. Ливерпул во фантастично дерби славеше победа со 4:3. Окслејд Чембрлен, Фирмино, Мане и Салах беа стрелци за домаќинот, а во еден момент Ливерпул имаше убнедлива предност од 4:1, но на крајот стравуваше за победа. Сити во последните моменти постигна два гола, намали на 3:4, но не најде рецепт да ја продолжи серијата без пораз. И покрај неуспехот денеска популарните граѓани останаа лидери со 62 бода, 15 повеќе од трилингот, Манчестер јунајтед, Ливерпул и Челзи, кои имаат по 47 бодови.
| | веќе видена | слични

Каков натпревар, Сити загуби по 30 натпревари. Фудбалерите на Ливерпул го победија Манчестер Сити со резултат 4:3 (1:1) во големото дерби на 23. коло од англиската Премиер лига. Стрелците за Ливерпул беа Окслејд-Чемберлен, Фирмино, Мане и Салах , додека за гостите погодија Сане, Бернандо Силва и Гундоган . Уште во деветата минута, Фирмино украде топка на некои 35 метри и го проигра Чембрлен, а тој со прецизен удар во спротивниот агол го совлада Едерсон . Интересно, ова за него е трет гол во дресот на Ливерпул во 20. натпревари во Премиер лигата, а во Арсенал за истиот учинок му беа потребни 71 натпревар. Сити до изедначување дојде во финишот на првото полувреме кога практично и за прв пат влезе во казнениот простор на противникот. Се играше 41. минута, кога Кајл Вокер со долга топка го пронајде Сане, а Германецот постигна гол во вистинскиот агол .Се разбира, голманот Кариус мораше подобро да реагира во оваа ситуација, но на за негова среќа чудесното напаѓачко трио во второто полувреме го „разби“ Манчестер ...
| | веќе видена | слични

Ништо од најавите за повторување на успехот на непобедливиот Арсенал, Манчестер Сити на гостувањето на Енфилд го доживеа првиот пораз оваа сезона, во спектакуларен натпревар Ливерпул славеше со 4-3Јирген Клоп го има лекот за Пеп Гвардиола, Германецот вечерва по шести пат славеше во пресметките со Шпанецот, повеќе од било кој друг тренер.Во драматичен меч на Енфилд, Ливерпул со 4-3 славеше над Манчестер Сити и на „Граѓаните“ им го нанесе првиот пораз оваа сезона во Премиерлигата.Резултатот го отоври Окс во 9. минута со прецизен удар по земја. Пред крајот на првиот дел, Сане изедначи на 1-1, Германецот го изненади Кариус со шут на поблиската статива.Ливерпул се врати во предност по еден час игра, по еден брз против напад, Фирмино пласираше за 2-1. „Црвените“ само 120 секунди подоцна поведоа со 3-1. Салах украден една топка, го проигра Мане, кој од врвот на шеснаесетникот биеше неодбранливо за 3-1.Потоа следуваше мајсторија на Салах, Египјанецот од 35 метри ја затресе празната мержа на гостите по киксот на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 208 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Граѓаните“ со минимална предност против Бристол сити во Лига купот на Англија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: