Најава: Јувентус-Интер, Дерби на Италија


Заврши првиот месец во 2014 година во кој Интер не успеа да забележи победа. Па повторно следи истото прашање, ќе успее ли конечно да дојде до првата победа во 2014 година? Интер гостува во Торино на Јувентус Арената против актуелниот шампион во едно од најголемите дерби натпревари на планетава, Дерби на Италија број 215. Во Серија А овие две екипи копјата ги вкрстиле 185 пати, Јувентус е подобар во меѓусебните дуели со скор од 81 победа 56 порази и 46 ремија. Оваа сезона Јувентус на домашен терен сеуште нема пораз, но така беше и лани кога после 49 натпревари без пораз во Торино, четата на Антонио Конте беше поразена од Интер со резултат од 3-1, тоа беше и прв пораз на Јувентус на својот нов стадион. Интер се мачи со формата оваа сезона, на последните 10 натпревари има само 1 победа. Што се однесува на составите, Јувентус ќе биде без суспендираниот Џиџи Буфон кој заработи црвен картон на минатиот натпревар против Лацио, повреден е Кваљарела а новото засилување Освалдо не се најде на списокот од 22 играчи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јувентус уште еднаш ја презентираше својата доминација во Италија, овој пат лесно со 3-1 го совлада својот ривал, тимот на Интер. Имено, Јувентус поведе во 15-та минута со голот на Лихштајнер, на 2:0 зголеми Киелини во 47-та минута, додека во 55-та Видал беше прецизен за убедливото водство од 3:0. Конечниот резултат од 3:1 го постави Роландо во 72-та минута. Последниот натпревар од ова коло ќе се одигра вечерва од 20 часот и 45 минути се среќаваат, Џенова - Сампдорија. На останатите натпревари од оваа рунда Каљари го надигра Фиорентина со 1:0, Болоња изгуби од Удинезе 0:2, Милан и Торино ремизираа со 1:1, Сасуоло - Верона 1:2, Киево - Лацио 0:2, Катанија - Ливорно 3:3 и Аталанта - Наполи 3:0.
| | веќе видена | слични
4 копии

Фудбалерите на Јувентус синоќа во целост го надиграа Интер и со 3:1 стигнаа до победата во дербито на Италија, во рамките на 22 коло од Серија А. На „Јувентус арената“ во Торино стрелци на головите за „старата дама“ беа Стефан Лихштајнер (16 минута), Џорџо Киелини (47) и Артуро Видал (56), додека за гостите почестнио погодок го реализираше Роландо (72). Последниот натпревар од ова коло ќе се одигра вечерва (понеделник), од 20 часот и 45 минути се среќаваат, Џенова - Сампдорија.
| | веќе видена | слични

Младиот голман Симоне Скафет (17) остана несовладан во неговиот прв настап во италијанската фудбалска Серија А, со што му помогна на Удинезе да ја совлада Болоња 2-0 и на тој начин го спаси тренерот Франческо Гвидолин од отказ ИТАЛИЈАНСКА СЕРИЈА А Младиот голман Симоне Скафет (17) остана несовладан во неговиот прв настап во италијанската фудбалска Серија А, со што му помогна на Удинезе да ја совлада Болоња 2-0 и на тој начин го спаси тренерот Франческо Гвидолин од отказ. На искусниот стратег му се исплатеше укажаната шанса на Скафет, по повредата на првиот чувар на мрежата Жељко Бркиќ, непосредно пред мечот со Болоња, бидејќи „зебрите“ ја прекинаа низата од четири меча без победа. Позицијата на Гвидолин беше доведена во прашање поради слабите резултати, по кои Удинезе се бори за опстанок сезонава. Калјари ја изненади Фиорентина 1-0, додека Милан ремизира со Торино 1-1 во преостанатите саботни мечеви од 22. коло. Резултати: Калјари - Фиорентина 1-0 (Пинилја 39 п.) Болоња - Удинезе 0-2 (Ди Натале 15 п., ...
| | веќе видена | слични

Головите за Јувентус на натпреварот одигран во Торино ги постигнаа Стефан Лихштајнер (16.минута), Џорџо Киелини (47) и Артуро Видал (56), додека за гостите погоди Роландо (72). На другите досега завршени средби од оваа рунда: Каљари - Фиорентина 1:0, Болоња - Удинезе 0:2, Милан - Торино 1:1, Сасуоло - Верона 1:2, Киево - Лацио 0:2, Катанија - Ливорно 3:3 и Аталанта - Наполи 3:0. Поради силен дожд по само десетина минути прекинат е натпреварот Рома - Парма, а вечерва од 20 часот и 45 минути играат Џенова - Сампдорија. Табела: Јувентус 59 бодови, Рома 50 (натпревар помалку), Наполи 44, Фиорентина 41, Верона 35, Интер 33, Торино 33,...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во големото дерби од 22-то коли на италијанскиот фудбалски шампионат Јувентус во неделата навечер пред своите навивачи го совлада Интер со 3:1 (1:0), зголемувајќи ја својата предност на врвот од табелата во однос на второпласираната Рома на девет бодови со меч повеќе. Јувентус поведе во 15-та минута со голот на Лихштајнер, на 2:0 зголеми на самиот почеток од второто полувреме во 47-та минута Киелини, а во 55-та Видал беше прецизен за убедливото водство од 3:0. Конечниот резултат од 3:1 го постави Роландо во 72-та минута. Јувентус сега има 59 бодови, втора е Рома со 50, а трет Наполи со 44. Интер е шести со 33 бодови. Инаку Рома има меч помалку, откако нејзиниот ме со Парма беше прекинат во 10 минута поради силниот дожд на „Олимпискиот стадион" во Рим. Инаку 22-то коло го донесе и тешкиот пораз на Наполи кај Аталанта од 0:3. Тимот на македонскиот интернационалец Горан Пандев ги прими сите голови во вториот дел (Герман Денис во 47 и 64 и Максимилиано Морес во 70 минута) по големи грешки на одбраната. Убав ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Јувентус поведе во 15-та минута со голот на Лихштајнер, на 2:0 зголеми на самиот почеток од второто полувреме во 47-та минута Киелини, а во 55-та Видал беше прецизен за убедливото водство од 3:0. Конечниот резултат од 3:1 го постави Роландо во 72-та минута. Јувентус сега има 59 бодови, втора е Рома со 50, а трет Наполи со 44. Интер е шести со 33 бодови. Инаку Рома има меч помалку, откако нејзиниот ме со Парма беше прекинат во 10 минута поради силниот дожд на „Олимпискиот стадион" во Рим. Инаку 22-то коло го донесе и тешкиот пораз на Наполи кај Аталанта од 0:3. Тимот на македонскиот интернационалец Горан Пандев ги прими сите голови во вториот дел (Герман Денис во 47 и 64 и Максимилиано Морес во 70 минута) по големи грешки на одбраната. Убав наптревар одиграа екипите кои се обрат за спас, Катанија и Лииворно (3:3) во која домаќините во грчевитата бора за опстанок трипати го стигнуваа водството на Ливорно. Лацио со 2:0 забележа нови три бода кај Киево, додека Верона исто така на гости беше поуспешна од ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Јувентус продолжија со доминацијата во италијанската Серија А. Тие на домашен терен ја совладаа екипата на Интер со резултат 3-1 во големото дерби од 22. коло. Можеби некогаш најголемото дерби на Италија, но овој пат гледачите во Торино немаа можност да го видат тоа што некогаш се нарекуваше дерби на Италија кога нивните дуели често знаеја да одлучуваат за првото место. Лихтштајнер во првото и Џорџо Кјелини и Артуро Видал во второто полувреме му обезбедија високи 3:0 на домаќинот до 56. минута, Интер преку Роландо само успеја да го ублажи поразот на 3:1 во 72. минута. Јувентус остана лидер на табелата со 59 бода, додека Интер е шести со 33.
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќешниот натпревар помеѓу Јувентус и Интер воопшто не наликуваше на „Дерби на Италија“ како што ги нарекуваат пресметките на овие два тима. Тимот од Торино и актуелен шампион на Италија премногу лесно стигна до победа во дуелот со големиот ривал Интер. „Старата дама“ славеше со убедливи 3:1, а на овој натпревар „Нероаѕурите“ покажаа дека не се дораснати да играат против силниот Јувентус сезонава. Головите за Јувентус на натпреварот одигран во Торино ги постигнаа Стефан Лихштајнер (16.минута), Џорџо Киелини (47) и Артуро Видал (56), додека за гостите погоди Роландо (72). На другите досега завршени средби од оваа рунда: Каљари - Фиорентина 1:0, Болоња - Удинезе 0:2, Милан - Торино 1:1, Сасуоло - Верона 1:2, Киево - Лацио 0:2, Катанија - Ливорно 3:3 и Аталанта - Наполи 3:0. Поради силен дожд по само десетина минути прекинат е натпреварот Рома - Парма, а вечерва од 20 часот и 45 минути играат Џенова - Сампдорија. Табела: Јувентус 59 бодови, Рома 50 (натпревар помалку), Наполи 44, Фиорентина 41, Верона 35, ...
| | веќе видена | слични

Неделниот дерби натпревар од 22. коло во италијанската Серија А, дерби пресметката помеѓу вечните ривали Јувентус и Интер заврши со сигурен триумф на “старата дама” од 3:1. Мрежата на Хандановиќ прво ја погоди Ллихштајнер, потоа Киелини, а листата на стрелци се запиша и Видал, додека единствениот погодок за гостинот беше дело на португалскиот интернационалец Роландо. Фудбалерите на Наполи доживеаа вистинска катастрофа на гостувањето во Бергамо кое најмногу ќе го паметат по заслужениот триумф на Аталанта од 3:0, а сите 90 минути ги одигра и поранешниот репрезентативец на Македонија, Горан Пандев. Првенствената пресметка помеѓу екипите на Рома и Парма беше прекината во 30 минута поради очајните временски услови. Денеска ќе се одигра последниот натпревар од 22. коло, градската пресметка помеѓу екипите на Џенова и Сампдорија. Резултати: Сасуоло – Верона 1:2, Киево – Лацио 0:2, Катанија – Ливорно 3:3, Аталанта – Наполи 3:0, Јувентус – Интер 3:1.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 355 | | | веќе видена

Жестоката расправа за оставката на заменик министерот, Петар Атанасов, но и за квалитетите на останатите министри ја одбележа седницата на собраниската ...
сите 262 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најава: Јувентус-Интер, Дерби на Италија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: