Изгласан Законот за јазиците

2 копии

Пратениците со 58 гласа „за“ синоќа ги изгласаа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка. Од 20 пратеници од заедниците, 16 гласаа „за“, а четворица беа против. Со измените се предвидува покрај пратениците, на собраниските седници и на работните тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. За овие измени во Собранието имаше жестока дебата. Пратениците од опозициската СДСМ уште на почетокот на расправата децидни во ставот дека нема да ги поддржат измените, затоа што според нив се прекршува Уставот и Охридскиот рамковен договор. Опозицијата забележа и дека законот се носи по скратена процедура, без претходна јавна дебата. И пратениците од албанската опозициска ДПА беа против овие измени зашто бараат албанскиот да биде службен јазик, а не да се нарекува јазик на најмалку 20 отсто ...
| | веќе видена | слични

Измените на Законот за знамиња пројдоа во парламентот Во општините во кои над 50 проценти од населението се припадници на некоја заедница, тие ќе можат да го истакнуваат своето знаме заедно со државното, а државното знаме треба да биде за една третина поголемо од другите знамиња. Ова го предвидуваат измените на Законот за знамињата кои денеска продоа во Законодавниот дом. Собранието ги изгласа измените во Законот за Знамињата за кои претходно договор постигнаа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со 63 гласа „за“ и 40 „против“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Со 63 гласа „за“ и 40 „против“, македонското Собрание денеска од втор обид ги усвои измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците. Со Измените се предвидува локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може да го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо. Првиот обид за изгласување на Законот не беше успешен, бидејќи само 58 пратеници гласаа „за“. По дадената пауза во собраниската сала влегоа и пратениците на опозицијата кои рекоа дека обврска на позицијата е да обезбеди кворум за гласање по измени на закони што се предлагаа по скратена постапка. Во продолжение на денешната седница треба да се гласа и за измените во Законот за радиодифузна дејност. Врати се назад
| | веќе видена | слични
3 копии

Собранието денеска во рамки на 5. седница ги донесе измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка, поднесен од пратеници на ДУИ. За измените гласаа 63 пратеници, 40 беа против, а воздржани немаше. Од присутните 22 припадници на помалите етнички заедници согласно бадентеровиот принцип на гласање, за гласаа 17, а 5 беа против. Расправата по измените беше исцрпена во петокот вечерта, но поради немање кворум не беа изгласани. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во РМ предвидуваат локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Се предвидува, исто така, државното знаме да биде една третина поголемо од другите знамиња. Знаме на заедницата ќе се истакнува при официјална посета на висок претставник на меѓународната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламент Со 63 гласа „за“ и 40 „против“, Собранието ги изгласа измените во Законот за знамињата, уште еден закон од договорот меѓу Груевски и Ахмети за формирање на новата Влада. Според законот, во општините во кои над 50 проценти од населението се припадници на некоја заедница, тие ќе можат да го истакнуваат своето знаме заедно со државното. Државното знаме треба да биде за една третина поголемо од другите знамиња. ВМРО ДПМНЕ и ДУИ дури во третиот обид успејаа да обезбедат кворум за гласање. Опозицијата беше јасна дека секогаш кога се работи за закони од интерес на граѓаните, тие ќе учествуваат во гласањето. Овој закон, рече Игор Ивановски, е проширување на Охридскиот договор. Одговорноста за спроведување на Охридскиот договор е целосно во рацете на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ. Утре е последниот дел од договорот, автентичното толкување на Законот за амнестија, со што веќе нема да има кривично гонење за четирите хашки случаи - водството на ОНА, малтретираните мавровски работници, случајот „Непроштено“ и затворената ...
| | веќе видена | слични

На петтата седница на Собранието со 63 гласа „за“ и 40 „против“, беа изгласани измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците по скратена постапка. Измените предвидуваат покрај пратениците, на седниците на Собранието на РМ и во неговите работни тела на мајчин јазик различен од македонскиот да може да зборуваат и министрите и други назначени функционери, ако јазикот го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Македонија предвидуваат и локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо.
| | веќе видена | слични

Дури од третпат парламентарното мнозинство успеа да обезбеди кворум и со 63 гласа „за“ наспроти 40 „против“ да ја усвои законската измена со која се предвидува локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното на објектите од јавен и локален карактер. Локалната самоуправа треба да одлучува кога ќе се употребува знамето на заедницата. Непосредно пред чинот на гласање координаторот на пратеничката група на СДСМ Игор Ивановски образложи зошто опозицијата ќе гласа против. - Овој закон е резултат на политичкиот договор меѓу ДПМНЕ и ДУИ и со него се проширува Рамковниот договор. Одговорноста за спроведување на Охридскиот договор отсега паѓа исклучиво на грбот на ВМРО-ДПМНЕ - рече Ивановски. Во овој момент почна расправата по измената на законот за радиодифузна дејност.
| | веќе видена | слични

На продолжението од петтата собраниска седница, пратениците со 63 гласа За и 40 Против, ги донесоа измените на Законот за знамињата. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо. Во моментов пратениците расправаат за измените на Законот за Советот за радиодифузија. Со новите измени се преддлага да се зголеми бројот на членовите во Советот за радиодифузија. На дневен ред на денешната седница се и Законите на Јавни обвинители и Судски совет, како и измените на Законот за заштита од пушењето, сите во скратена постапка. Со измените на Законите на Јавни обвинители и Судски совет, се предвидува министерот за правда да не биде дел од овие органи. Во петокот Собранието ги изгласа измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните во Република Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Законот за употреба на знамињата на заедниците не помина на денешната претпладневна седница во Собранието, откако за него гласаа само 58 пратеници. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го поништи гласањето, даде пауза и повика да се формира кворум со цел повтореното гласање да биде полноважно. Во моментот на гласањето во собраниската сала не беа присутни пратениците од коалицијата предводена од СДСМ. Единствено беа присутни пратениците од владејачката коалиција. Откако во петокот беше исцрпена дебатата по оваа точка, на која опозицијата жестоко се противеше на предложените законски мерки, денеска се очекува Законот да биде изгласан. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме кое мора да е за една третина поголемо. МА
| | веќе видена | слични

Пратениците во Собранието денеска на првото гласање не успеаја да го донесат Законот за употреба на знамињата на заедниците, откако за него се изјаснија само 58 пратеници. По ова претседателот на Собранието, Трајко Вељановски го поништи гласањето, даде пауза до 12.30 минути и повика да се формира кворум со цел повтореното гласање да биде полноважно. Во моментот на гласањето во собраниската сала единствено беа присутни пратениците од владеачката коалиција. Откако во петокот беше исцрпена дебатата по оваа точка, на која опозицијата жолчно се противеше на предложените законски мерки, денеска се очекува Законот да биде изгласан. Измените на Законот за употреба на знамињата на заедниците предвидуваат локалните самоуправи, во кои над 50 отсто од населението се припадници на заедницата, да може го истакнуваат нивното знаме заедно со државното македонско знаме, кое мора да е за една третина поголемо. Врати се назад
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 345 | | | веќе видена

Именувањето на новиот директор на Агенцијата за разузнавање, најавата за анализа на надворешната политика и за деблокада на процедурата за агремани за ...
сите 263 | | | веќе видена

Скандалот „Ибица“ доведе до падот на австриската влада, но истовремено, и до подем на познатиот музички хит од 1999 година, „We’re Going to Ibiza“ од групата ...
сите 203 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 203 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изгласан Законот за јазиците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: