Хрватска ги затвори границите кон Србија


Хрватска затвори седум од осумте премини на границата со Србија на неодредено време поради големиот прилив мигранти и бегалци, соопшти хрватското министерство за внатрешни работи. Исто така, Хрватска ја стави во состојба на готовност војската откако над 11 илјади мигранти влегоа во земјата во изминативе два дена. Тие почнаа да пристигнуваат во Хрватска откако Унгарија ја затвори границата со Србија, со што беше пресечена главна рута за нивен влез во Европската унија во која само годинава дојдоа над 200 илјади бегалци, повеќето од нив од Блискиот Исток и Авганистан. Во меѓувреме, Словенија која е следната земја на патот на мигрантите до Австрија и Германија соопшти дека го откажа железничкиот сообраќај со Хрватска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Хрватска го затвори граничниот премин Батровци за тешки товарни возила од синоќа на полноќ. Влегувањето на товарните возила на граничниот премин во обратна насока, односно од Хрватска во Србија се одвива со подолги застои, соопштува Танјуг, повикувајќи се на информации од граничниот премин. Патничкиот сообраќај и во двата правци и натаму функционира нормално, но како што појаснуваат од граничниот премин Батровци, во сите правци има големи колони. Хрватска затвори седум гранични премини Хрватското министерство за внатрешни работи во петокот соопшти дека на неопределено време ќе бидат затворени седум гранични премини со Србија, откако во земјата од средата наутро влегле повеќе од 11.000 бегалци. За сообраќај беа затворени повеќе државни патишта на границата со Србија и подрачјата на граничните премини Товарник, Илок, Илок 2, Принциповац, Принциповац 2, Батина и Ердут. Бегалците од Блискиот исток минатиот понеделник се упатија кон Хрватска откако Унгарија ја затвори границата со Србија и откако стапи на сила ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Над 4.000 мигранти влегле во Унгарија само за еден ден вчера, соопшти владин претставник во Будимпешта, додавајќи дека оградата на хрватската граница ќе биде завршена на полноќ. До вчера се регистрирани 3.000 мигранти, а за неколку часа нивниот број е зголемен на 4.400 до 22 часот по локално време, изјави Дорд Баконди. Унгарскиот владин претставник нагласи дека се поставени 28 километри од оградата долж границата со Хрватска, од предвидените 41 километар, како и дека таа треба да биде завршена до полноќ благодарение на работата на 500 војници. Според унгарските власти хрватскиот воз, кој влегол во земјата со 800 мигранти и бил пратен од 40 вооружени хрватски полицајци, претставува „досега невиден граничен инцидент“. Хрватското министерство за внатрешни работи синоќа ги отфрли тврдењата во медиумите за времено задржување во Унгарија на хрватски полицајци, што го прателе возот со бегалци. Весникот „Јутарњи лист“ претходно објави дека Баконди соопштил дека хрватските полицајци се разоружани, а машиновозачот бил ...
| | веќе видена | слични

Хрватска затвори седум од осум гранични премини со Србија откако бран мигранти ја мина нејзината граница затоа што Унгарија одби да ги прими. Во интервју за хрватската телевизија, Милановиќ рече дека Хрватска е мала земја и оти мигрантите се добредојдени, но оваа нација не може да ги прими сите мигранти. Тој рече дека ќе добијат храна, вода и медицинска помош, но мора да го продолжат патешетвието. Во меѓувреме Унгарија како што изјави премиерот Орнаб нема да добие и не може да се очекува никаква помош ниту од Србија, ниту од Хрватска, ниту од Западна Европа во решавањето на бегалската криза. Тој соопшти дека на границата со Хрватска веќе се испратени стотина војници и полицајци. “До крајот на денот оградата долж границата со Хрватска ќе биде целосно подготвена и особено во критичната нејзината зона од 41 км., Каде двете држави не се поделени со реката”, истакна унгарскиот премиер. Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Стајнмаер рече дека некои членки на Унијата и натаму се противат да се ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Во хрватскиот град Бели Манастир, каде илјадници бегалци на железничката станица се обидуваат да влезат во автобус или воз кон Загреб, дошло до тепачка меѓу две групи бегалци, поради што било потребно да интервенира полицијата. Бегалците меѓу себе се гаѓале со камења, шишиња и се што имале при рака. Ситуацијата на местото на инцидентот и натаму е тензична. Помала група бегалци од Бели Манастир, околу 200 лица, синоќа според неофицијални информации се обиделе да влезат во Унгарија, но биле спречени од унгарската полиција, која наводно употребила сила врз нив. Во Хрватска утрово до девет часот влегле 14.052 бегалци. Иако граничните премини од Србија кон Хрватска се затворени, бегалците и натаму пристигнуваат во Товарник и тоа преку т.н. зелена граница, минувајќи низ полињата со пченка при што штом стапнат на хрватска територија ги приведува полиција која ја контролира целата државна граница.
| | веќе видена | слични
5 копии

На унгарскиот граничен премин Беременд денеска пристигнаа 21 автобус од Хрватска со околу 1.300 бегалци, за кои Унгарците испратија свои возила, кои потоа ги превезуваат кон границата со Австрија. Претставник на унгарската полиција информира дека имигрантите се пренесуваат до два регистрациски центри во близина на границата на Унгарија со Австрија. Весникот „Јутарњи лист“ пишува дека на тој начин е создаден коридор кон западните земји, а наскоро на границата се очекува да пристигнат уште автобуси. Автобусите, кои ги оставаат мигрантите на преминот Беременд, се враќаат во хрватскиот град Бели Манастир за да ги земат останатите мигранти. Од Бели Манастир попладнево кон Унгарија се упати воз со над 1.000 бегалци, кој од утринава на стоеше на железничката станицата во овој хрватски град. Унгарските медиуми јавија дека возот доцна попладнево пристигнал на железничката станица во унгарското погранично село Маѓарбоја. „Јутарни лист“ наведува и дека во следните часови се очекува и зголемен прилив на бегалци од ...
| | веќе видена | слични

Во Бел Манастир во Хрватска ситуацијата е хаотична поради огромниот број на бегалци. Хрватските медиуми пренесуваат дека во еден момент имало над 10 илјади мигранти и сите од нив сакале да купат билети за автобус. Во Бел Манастир ситуацијата ескалирала околу 11:45 часот кога пред влезот во автобуската станица се степале две поголеми групи на бегалци. Камења летале на сите страни, а голем број на мигранти претрпеле полесни повреди. Хрватските власти се обиделе дел од бегалците да ги насочат кон унгарската граница, а дел од бегалците се упатиле Осијек од каде што патот ќе го продолжат кон Загреб и понатаму кон Словенија.
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Милановиќ изјави дека неговата земја нема повеќе да регистира илјадници мигранти откако повеќе од 11.000 влегоа неделава Хрватска затвори седум од осум гранични премини со Србија откако бран мигранти ја мина нејзината граница затоа што Унгарија одби да ги прими. Во интервју за хрватската телевизија, Милановиќ рече дека Хрватска е мала земја и оти мигрантите се добредојдени, но оваа нација не може да ги прими сите мигранти. Тој рече дека ќе добијат храна, вода и медицинска помош, но мора да го продолжат патешетвието. Во меѓувреме, германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Стајнмаер рече дека некои членки на Унијата и натаму се противат да се согласат за системот за квоти за секоја земја членка за прифаќање на бегалци.
| | веќе видена | слични

Хрватска ја спушта рампата. Денес нема возови од Белград до Загреб. Возовите нема да сообраќаат, затоа што граничните премини се затворени. Ова го соопштува Железничката станица во Белград. Засега е неизвесно кога возовите повторно ќе почнат да сообраќаат на таа релација, пренесува Нетпрес. Хрватското министерство за внатрешни работи синоќа соопшти дека на неопределено време ќе бидат затворени седум гранични премини со Србија, откако во земјата од средата наутро влегле повеќе од 11.000 бегалци. За сообраќај се затворени повеќе државни патишта на границата со Србија и подрачјата на граничните премини Товарник, Илок, Илок 2, Принциповац, Принциповац 2, Батина и Ердут. Бегалците од Блискиот исток во понеделникот се упатија кон Хрватска откако Унгарија ја затвори границата со Србија и откако стапи на сила новиот закон според кој беа воведени поостри казни за илегалното преминување на границите. Иако железничкиот сообраќај е во застој, автобускиот превоз од Белград кон Загреб сообраќа редовно.
| | веќе видена | слични
9 копии

Хрватската полиција соопшти дека околу 13.300 мигранти влегле во земјата од Србија, откако почнаа да пристигнуваат првите групи бегалци пред два дена. Немоќна да ги запре мигрантите, хрватската полиција ги собира на станицата во Товарник на хрватска страна на границата, каде неколку илјади луѓе ја минаа ноќта под отворено небо. Синоќа хрватските власти затворија седум гранични премини кон Србија со исклучок на Бајаково, каде минува автопатот Белград-Загреб. Од друга страна Словенија ги запре сите возови, кои пристигнуваат од Хрватска. Околу 150 мигранти беа блокирани со часови на станицата Добова на словенечката страна на границата. Првично беше најавено дека возот ќе биде вратен назад, но по неколку часа тој продолжи за Постојна. Словенија, која е во Шенген зоната, соопшти дека спречила околу 100 мигранти во текот на ноќта илегално да влезат во земјата.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 200 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 94 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хрватска ги затвори границите кон Србија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: