Кабинет на Иванов: Хојт Ји побара средба, но претседателот има други обврски


6 копии

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со заменик помошник државниот секретар на САД, Хојт Брајан Ји, кој в понеделник ќе ја посети Македонија, информираат од кабинетот на шефот на државата. Оттаму соопштуваат дека до кабинетот на претседателот на Република Македонија е упатено барање за средба со заменик помошникот државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот, Хојт Брајан Ји, но со оглед на претходно утврдените обврски претседателот Иванов нема можност за реализација на таква средба. Средбите со Хојт Ји веќе ги потврдија од политичките партии и од амбасадата на САД кои најавуваат дека средбите со политичките лидери се со цел да ги ангажира околу процесот на формирање влада, билатералните односи и неопходните реформи за евроатлантските интеграции.
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменикот помошник државен секретар на САД, Хојт Ји, го осуди нападот на пратениците во македонскиот Парламент, нарекувајќи го насилен и кукавички, а целиот настан несреќен и алармирачки, пренесува „Макфакс“. Разликите во мислењата што ги имаат партиите околу владината програма,порача тој, треба да се решаваат низ расправа во Парламентот, почитувајќи го правото на мнозинството пратеници да решат кој ќе биде негов спикер. „Ние силно ги осудуваме овие напади, бараме од властите да ги истражат,а одговорните да ги изнесат пред правдата. Веруваме дека политичките лидери треба да најдат решение за овој ќорсокак и начин мнозинството во Парламентот да предложи влада и владина програма“, порача Ји по средбите со сите политички лидери и претседателот Ѓорге Иванов. Генерално тој не навести со што се обидел да ги убеди преставниците на ВМРО-ДПМНЕ да обезбедат мирен трансфер на власта, но соопшти дека во разговорите сите искажале разбирање за сериозноста на ситуацијата и за потребата да се излезе од политичкиот ќорсокак. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, кој престојува во Македонија. - Потребно е политичките лидери, граѓанското општество и граѓаните да работат заедно во духот на соработката со цел да се залечат раните, не само оние што произлегоа од настаните во четвртокот во Парламентот, туку и оние од политичките недоразбирања кои траат предолго. Единствен начин тоа да се постигне е да се формира влада која ќе биде посветена на реформите што ќе ја доближат земјата до евроинтеграциите, изјави Ји по средбите во Скопје. Инцидентот во Собранието, го нарече насилнички и кукавички акт и ја повтори осудата од САД кои побараа од надлежните институции во земјата итно да го истражат, а виновниците да се соочат со правдата. Повтори дека САД се посветени да и помогнат на земјата да ги заврши неопходните реформи со цел да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Новинар на Сител го праша помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија Хојт Брајан Ји дали американскиот претседател Доналд Трамп знае и ја одобрил неговата посета во Скопје, на што тој, заедно со Бејли се изнасмеа и одговори: Јас сум Хојт Ји, заменик помошник на државниот секретар и работам за Владата на САД и Владата на САД е сериозна организација и секој што прави во владата е со претходно знаење и дозвола од нашите надредени и нашите шефови. Во нашата влада нема анархија.
| | веќе видена | слични

Со денови, недели, со месеци уште од далечниот ноември, ја подгреваа јавноста дека успехот на трамповата администрација е успех за Груевски. Дека победата на Трамп е поразот на Бејли, дека триумфот на републиканците е пандан за триумфалистичките најави на десничарите во земјава. Навиваа за Трамп, се радуваа на пропаста на Клинтонови, мислеа дека нивната пропаст е спас за македонската фамилија. Што постови, твитер и фејсбук статуси се изнапишаа, небаре Трамп си легнува и заспива со Македонија во мислите, со Иванов во срцето. Како Хорхе за Ердоган... Па сега ќе го смени Бејли, па утре ќе си оди, па кривично го гонеле. И на Хојт Брајан Ји му ја видоа сметката. Жутиот е готов, кај и да е ќе го заменат со некој поубав, црн, црвен или бел сеедно. Што желба и надеж се вложи во трамповата администрација. Човек ќе помисли дека Груевци повеќе се израдуваа на победата на Трамп, од самиот Трамп. Подзаборавија на неколку елементарни факти што ја поврзуваат Македонија и САД. Односот на најголемата светска сила не се ...
| | веќе видена | слични

Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати. Да се овозможи формирање влада со нова владина програма за да тргнат реформите, да се одвива бизнисот, редовно да се земаат плати.Ова е ставот што го делат САД, ЕУ, НАТО и Берлин, порача заменик помошникот државен секретар на САД Хојт Брајан Ји, кој престојува во Македонија.- Потребно е политичките лидери, граѓанското општество и граѓаните да работат заедно во духот на соработката со цел да се залечат раните, не само оние што произлегоа од настаните во четвртокот во Парламентот, туку и оние од политичките недоразбирања кои траат предолго. Единствен начин тоа да се постигне е да се формира влада која ќе биде посветена на реформите што ќе ја доближат земјата до евроинтеграциите, изјави Ји по средбите во Скопје.Повтори дека САД се посветени да и помогнат на земјата да ги заврши реформите со цел да се приклучи во ЕУ и во НАТО.- Следниот чекор согласно денешните разговори ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дебатата помеѓу политичките партии за надминување на разликите треба да се води во Собранието, порача замненикот помошник државен секретар на САД Хојт Ји. По средбите со политичките лидери Ји потенцираше дека САД и натаму останува стратешки партнер на земјава со цел побрза интеграција во НАТО и Европската унија, но неопходно е формирање на нова Влада која ќе биде посветена на спроведување на неопходните реформи. Ји најостро ги осуди инцидентите во Собранието и побара надлежните институции час поскоро да го расчистат случајот. Хојт Ји утрово се сретна и со престседателот Ѓорѓе Иванов. Од неговиот кабинет велат дека и на оваа средба шефот на државата го повторил својот став, дека нема да го додели мандатот за состав на новата Влада се додека не добие гаранции од СДСМ за заштита на унитарноста на Македонија. Иванов повикал и на поголема политичка волја за надминување на правните и политичките пречки, а за полесно решавање на овој проблем Иванов побарал и помош од САД како стратешки партнери на земјава. Преку ...
| | веќе видена | слични

Заменик помошникот на Државниот секретар во Стејт Департментот Хојт Ји кажа дека САД не гледа причина новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да формира влада по средбите со македонските политички лидери. „Веруваме дека е многу важно за политичките лидери да најдат решение за политичката криза. Да најдат начин да му дозволат на мнозинството во парламентот да состави влада и владина програма. Знаеме дека има грижи околу владината програма, но за тоа треба да се дебатира и гласа во парламентот, не надвор. Единствен излез од кризата е формирање нова влада. Не гледаме причина новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да формира влада“, изјави Хојт Ји.
| | веќе видена | слични

Новинар од една национална телевизија денеска на американскиот дипломат Хојт Брајан Ји му постави прашање „Кој поточно ја одобри вашата посета во Македонија“? Неумесното прашање кое беше поставено може да го слушнете во 9.37 минута од прес конференцијата. Дипломатот се насмевна и му одговори: – Моето име е Хојт Ји и јас сум заменик помошник државен секретар за Европа. Мислам дека сите знаете дека Владата на САД е сериозна организација која работи врз основните бирократски принципи, особено кога станува збор за односите со странски влади. Тие се базирани на принципот, раководителите, одговорните власти се свесни и мора да ја одобрат работата што нивните подредени ја прават. И таков е случајот со мојата посета тука – изјави Хојт Брајан Ји.
| | веќе видена | слични

Единствен излез од политичката криза е формирање на нова влада – и нема причични новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да состави влада, порача американскиот претставник Хојт Ји по дводневната посета на Македонија и официјалните средби во земјава. „Веруваме дека е многу важно за политичките лидери да најдат решение за политичката криза. Да најдат начин да му дозволат на мнозинството во парламентот да состави влада и владина програма. Знаеме дека има грижи околу владината програма, но за тоа треба да се дебатира и гласа во парламентот, не надвор. Единствен излез од кризата е формирање нова влада. Не гледаме причина новото парламентарно мнозинство да не добие шанса да формира влада “ Политичките лидери не беа во можност да формираат влада по изборите кои се признаени од целата меѓународна заедница, посочи Хој Ји додавајќи дека уште позагрижувачки се последните инциденти во Парламентот, каде пратениците, како што рече беа кукавички нападнати само затоа што одбраа нов собраниски спикер, и побвара ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 229 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кабинет на Иванов: Хојт Ји побара средба, но претседателот има други обврски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: