Харадинај: ЕУ во март ќе ги укине визите за граѓаните на Косово

6 копии

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека Европската унија во март следната годин,а по прославата на 10-годишнината од независноста, ќе укине визи за граѓаните на Косово. - Граѓаните на Косово ќе може да патуваат без визи надоцна до крајот на март идната година, а можеби и пред тој датум. Исто така, во тој месец и безбедносните сили на Косово ќе станат армија на Косово, изјави Харадинај. Тој најави дека на 18 декември во Брисел ќе се разговара и за тие прашања, објави РТК2. Тоа е првпат Харадинај да изнесе конкретен датум за решавање прашања како што се либерализација на визите и формирање армија на Косово. (МИА)
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај има највисока плата споредено со личните доходи на неговите колеги во регионот. Косовскиот премиер Рамуш Харадинај има највисока плата споредено со личните доходи на неговите колеги во регионот. - Косово е единствена земја во Западен Балкан која и понатаму е изолирана. Независно од тоа, Рамуш Харадинај е премиер со највисока месечна плата, споредено со колегите од регионот, констатира порталот Албеу во написот под наслов „Срам: Рама и Харадинај со највисоки плати во регионот“. Според порталот, врз основа на одлука на Владата на Косово, потпишана од самиот Харадинај, а донесена пред два дена, неговата месечна плата од овој месец изнесува 2.950 евра. Се потсетува и дека Харадинај, кога првпат беше избран за премиер во 2005 година, својата и платите на вицепремиерите и министрите ја зголемил за 70 отсто. - Албанскиот премиер Еди Рама има плата од 1.700 евра. Четиристотини евра пониска плата од неговата има македонскиот премиер Зоран Заев, црногорскиот Душко Марковиќ има 1.130 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје е поблиску од кога било со Приштина. Вака изјави косовскиот премиер Рамуш Харадинај, за време на церемонијата на инаугурација на вториот сегмент од автопатот Приштина – Скопје кој се вика „Арбен Џафери“. Харадинај изградбата на овој автопат го нарече евроатлантска инфраструктура, додека рече дела неговото целосно завршување ќе биде во текот на следната година. Претседателот Хашим Тачи, овој автопат го наречен проект на ново Косово и сон на секого. За сечење на лентата на овој автопат е избрана косовската џудистка, која е светски шампион, Мајлинда Келменди. „ Многу работа, многу посветеност, многу експертиза за евро – атлантски стандарди во делот на инфраструктурата, таму каде што е нашата насока и мислам дека денес сме сведоци дека ова се случува. Длабоко сум убеден дека наредната година ќе биде завршен овој автопат. Длабоко сум убеден дека Скопје ќе биде поблиску од било кога со Приштина“, рече Рамуш Харадинај, Премиер на Косово. „ Ова е проект на ново Косово, е проект на модерно Косово, проект на ...
| | веќе видена | слични

Косовската Влада донесе одлука за зголемување на платите за премиерот, вицепремиерите, министрите, како и на другите високи функционери. Бруто платата на премиерот Рамуш Харадинај досега изнесувала околу 1.500 евра, а според новата одлука таа ќе изнесува 2.950 евра. Замениците - премиери ќе земаат бруто плата во висина од 2.500, а министрите по 2.000 евра. Покачени плати ќе добијат и некои државни службеници, судии и обвинители
| | веќе видена | слични

Бруто платата на премиерот досега изнесуваше околку 1.500 евра, а според новата одлука бруто платата на Рамуш Харадинај ќе изнесува 2.950 евра. Замениците-премиери ќе земаат бруто плата во висина од 2.500, а министрите по 2.000 евра. Исто така, покачени плати добија и некои државни службеници, судии и обвинители.
| | веќе видена | слични
4 копии

Косовската Влада донесе одлука да ги зголеми платите на премиерот, вицепремиерите, министрите, како и на другите високи функционери. Бруто платата на премиерот досега изнесуваше околку 1.500 евра, а според новата одлука бруто платата на Рамуш Харадинај ќе изнесува 2.950 евра. Замениците-премиери ќе земаат бруто плата во висина од 2.500, а министрите по 2.000 евра. Исто така, покачени плати добија и некои државни службеници, судии и обвинители.
| | веќе видена | слични

Владата на Косово донесе одлука да ги зголеми платите на премиерот, вицепремиерите, министрите, како и на другите високи функционери. Според новата одлука, бруто платата на премиерот која досега изнесуваше околку 1.500 евра, новата плата на Рамуш Харадинај ќе изнесува 2.950 евра. Замениците-премиери ќе земаат бруто плата во висина од 2.500, а министрите по 2.000 евра. Исто така, покачени плати добија и некои државни службеници, судии и обвинители.
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовската Влада потпиша договор со американскиот производител на електрична енергија, компанијата „Контур Глобал“, со седиште во Њујорк, во вредност од една милијарда евра (1,18 милијарди долари) за изградба на термоелектрана со капацитет од 500 мегавати.Договорот е потпишан денеска со главниот менаџер на компанијата Џозеф Бранд.Изградбата на новата електрана ќе почне следната година, а предвидено е со работа да стартува од 2023 година, кога ќе ја замени застарената 55-годишна електрана Косово А.Електраната ќе ги снабдува со струја, произведена по најсовремена технологија, Приштина и околните подрачја, во следните 40 години.Косово, кое целата енергија ја произведува од јаглен, спроведува редовни рестрикции на струјата поради застарената производствена и дистрибутивна енергетска мрежа.
| | веќе видена | слични

Компанијата „Контур Глобал“ потпиша договор со косовската влада за изградба на термоелектрана со капацитет од 500 мегавати во вредност од една милијарда евра.Изградбата на тероелектраната ќе започне следната година, а со работа е предвидено да стартува од 2023 година, со што ќе се замени застарената електрана Косово А.Електраната ќе ги снабдува со струја, произведена по најсовремена технологија, Приштина и околните подрачја, во следните 40 години.
| | веќе видена | слични

Владата на Косово и американската компанија “Градур Глобал” ќе потпишат договор во Приштина за изградба на „Ново Косово“ во косовската котлина (Косово е Ре), во која ќе биде инвестирано повеќе од една милијарда евра.Косовската влада претходно објави дека проектот ќе обезбеди енергетска независност на Косово.Електраната ќе биде изградена со еден блок, со минимална ефикасност од 40 проценти и бруто моќност од 500 мегавати (MW).Изградбата на оваа термоцентрала ќе овозможи централно греење за градовите Приштина, Обилиќ, Глоговац и Косово Поле.Новата термоцентрала ќе почне да се гради во 2018 година и ќе биде во функција во 2023 година.Ќе биде изградена според највисоките стандарди за заштита на животната средина и најновата технологија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 495 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 121 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 62 | | | веќе видена

Пред да започне годинешната Евровизија 2019 во тел Авив, дел од македонските медиуми, меѓу кои и нашиот портал Вистина.ком.мк ги објави имињата на најавените ...
сите 96 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Харадинај: ЕУ во март ќе ги укине визите за граѓаните на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: