Валверде: Титулата во Ла Лига е најтешка за освојување


Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде по освоената титула синоќа изјави дека неговите момчиња биле најдобриот тим во шампионатот и заслужено триумфираа. – Успеавме да ја освоивме титулата иако има уште натпревари до крајот на сезоната. Сметам дека бевме најдобриот тим, прокоментира тренерот по мечот. Валверде објасни и која е тајната за успехот на тимот, кој оваа сезона се уште нема пораз во Ла Лига. – Се обидов да работам врз динамиката на тимот и да не менувам многу работи. Тајната е колективот да биде смирен. Тајната за успехот се крие во соблекувалната. Не сум првиот тренер кој станува шампион со овие играчи, вели стратегот на Каталонците. Тој смета дека Ла Лига е најтешкото натпреварување за освојување. – Во Купот на Шпанија и Лигата на шампионите може да отпаднеш по лоша вечер. Првенството е нешто друго, тука треба да си постојан во текот на неколку месеци, додаде Валверде.
| | веќе видена | слични

Славјето во соблекувалната на Каталонците донесе и едно изненадување со појавувањето на легендата на клубот. Шпанија За Барселона последното Ел Класико кое се играше изминатиот викенд а заврши нерешено со резултат 2-2 на Камп Ноу арената немаше никакво резултатско значење, од причина што титулата во Шпанија веќе беше загарантирана, но, големото дерби самото по себе донесе голем натпреварувачки дух на теренот, како и секогаш. По мечот следеше прослава во соблекувалната на Барселона за освоениот трофеј во Примера, а се појави и легендата на клубот, Ривалдо кој за момент ги изненади фудбалерите на каталонскиот гигант. A post shared by Rivaldo Ferreira (@rivaldooficial) on May 6, 2018 at 6:14pm PDT Ривалдо одигра 157 натпревари во дресот на Каталонците во периодот од 1997. до 2002. година, на кои постигна и 86 погодоци.
| | веќе видена | слични

Соиграчите од шпанскиот национален тим си покажаа голема меѓусебна почит. Шпанија За Андрес Иниеста големото дерби во Шпанија, или популарното Ел Класико кое заврши со нерешен резултат 2-2, беше последно во неговата кариера во дресот на Барселона. Интересно, долгогодишниот фудбалер на тимот од Камп Ноу одлучи да не го задржи дресот од тој меч со Реал Мадрид за себе, туку, му го подари на капитенот на ривалскиот тим, Серхио Рамос, инаку, негов долгогодишен соиграч од шпанскиот национален состав. Рамос возврати со една порака до него на социјалните мрежи. „ За мојот соиграч, ова е за нашите многу заеднички моменти, но и како ривали на теренот. Ти благодарам и среќно! “ напиша фудбалерот на Реал Мадрид. @andresiniesta8 pic.twitter.com/WVzNQA7ugh
| | веќе видена | слични

Судијата Ернандез Ернандез се најде на удар во шпанската спортска јавност поради начинот на кој ги „загуби конците“ на вчерашниот „Ел Класико“ меч меѓу Барселона и Реал Мадрид, а специјализираните емисии на Пиринеите само ни укажуваат на тоа дека арбитарот имаше ноќ за заборав на „Камп Ноу“. Самиот Луис Суарез по крајот на средбата призна дека направил прекршок врз Рафаел Варан во акцијата во која Лионел Меси погоди за 2:1 за Барселона, а телевизијата „Гол“ преку својата емисија „Голазо дел Гол“ денеска ни открива дека судијата Ернандез всушност добил сугестија од четвртиот судија дека Уругваецот прави прекршок над Французинот. – Фаул од Суарез, фаул од Суарез, – во два наврати му порачува четвртиот судија на Ернандез преку микрофонот, но поради некоја своја причина и поради свое убедување, главниот арбитар одлучи да не ја прекине играта и остави акцијата да ја заврши Меси.
| | веќе видена | слични

Зинедин Зидан покажа огромна класа по крајот на вчерашното „Ел Класико“ дерби бидејќи го чекаше Андрес Иниеста цели пет минути за лично да му честита за сето она што го оствари во дресот на Барселона, гест кој наиде на огромен поздрав од целокупната шпанска спортска јавност. Големото дерби донесе доста кошкања, препирки и контроверзни судиски одлуки, но сепак кога Ернандез означи крај на натпреварот, голем дел од шпанските колеги си честитаа на теренот и се прегрнаа по „војната“ која ја водеа во сите 90 минути. Сцениот по крајот на мечот оставија добра слика од „Ел Класико“ пресметката, а ова попладне стана познато и во чии раце завршил последниот дрес на Иниеста од големите дуели меѓу ривалите. Серхио Рамос се пофали дека го добил последниот „Ел Класико“ дрес од Дон Андрес, човекот кој многу го почитува и за кого пред извесно време истакна дека доколку се викаше Андресињо ќе освоел две „Златни топки“. – За мојот соиграч Серхио, за многуте заеднички моменти и останатите како ривали. Ти благодарам и многу ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Реал Мадрид не направија шпалир за играчите на Барселона кои ја освоија титулата, но по мечот Зидан имаше срдечен поздрав со Иниеста кој ја игра последната сезона во Примера.Пред мечот Зидан изјави дека неговите фудбалери нема да прават шпалир бидејќи претходно ниту Барселона не направила за нив, па натпреварот не започна со тој гест за почит кон противникот.За време на мечот имаше многу дуели, лоши стартови, повеќе жолти и еден црвен картон. Но по мечот Зидан ја изрази својата почит кон иниеста.Според „Марка“, Зидан повеќе од пет минути го чекал Иниеста во тунелот за да се поздрави со него.Иниеста вчера го одигра последниот „Ел Класико“ дуел, од следната сезона нема да игра во Барселона.
| | веќе видена | слични

Шпанија | Имаше искри на големото дерби, а камерите уловија неколку ситуации... И покрај тоа што немаше никакво резултатско значење, Ел Класико синоќа помина низ неколку контроверзни ситуации, а имаше и неколку искри на теренот. Една од тензичните ситуации на средбата од Камп Ноу беше и „дуелот“ кој го имаа Жорди Алба и Лука Модриќ, кога фудбалерот на Каталонците го фати за врат Хрватот, но ова не мина забележани кај главниот арбитар, па истиот потег помина неказнет. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Дербито меѓу Барселона и Реал Мадрид во Примера заврши без победник (2-2), но и со многу коментари и реакции за арбитражата на главниот судија Алехандро Ернандез Ернандез. Тој имаше неколку спорни одлуки кои имаа директно влијание врз резултатот, но без разлика на се бразилскиот репрезентативец Касемиро застана зад него притоа барајќи ја вината во низ што не успеале да ја скршат Барселона иако целото второ полувреме го играа со играч повеќе. - Мора да бидеме јасни, ова реми не е поради судијата. Не можеме да зборуваме за судијата, тој секогаш сака да биде најдобар што може. Можеби направи грешки за еден и за другиот тим, ама треба да зборуваме за натпреварот, а не за судијата. Иако Барселона е шампион, ние покажавме оти овие два тима се најдобри во лигата. Резултатот е фер иако судијата можеше да покаже пенал за Марсело. Имаше сомнежи во некои ситуации. Имавме контрола кога тие останаа со играч помалку. Квалитетот на играчот ја направи разликата за голот за 2-1 и ние малку се загубивме во вториот дел без ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Синоќешното „Ел Класико“ иако немаше големо резултатско значење ќе остане запаметено по спорните судиски одлуки. Ако им се верува на зборовите на Серхио Рамос , Реал Мадрид во второто полувреме мораше да влезе на терен со два играчи повеќе. Поточно, Меси мурал во тунелот да добие црвен картон. „Меси на полувремето вршеше притисок на судиите“, откри Рамос после мечот ( види ОВДЕ ). „Ја посра, ја посра. Им делиш поклони“ , веројатно биле зборовите на Меси во тунелот, а се однесувале на црвениот картон кој го доби Серџи Роберто. „Ако навистина го кажал ова, тогаш морал да добие црвен картон. Веќе имаше втор жолт картон и судијата морал да го исклучи“, изјави судискиот експерт, Итуралде Гонзалез.
| | веќе видена | слични

Викендов во европскиот клупски фудбал го одбележа големото дерби во шпанскиот фудбалски шампионат меѓу Барселона и Реал Мадрид. Во последното Ел Класико за оваа сезона немаше победник, а дуелот почна со водство на Каталонците и погодокот на Луис Суарез. Само пет минути подоцна Кристијано Роналдо успеа да го израмни резултатот на 1:1. Вториот дел исто така почна со погодок во мрежата кој беше дело на Лионел Меси во 52-та минута, а во 72-та Герет Бејл го совлада противничкиот голман за конечни 2:2 на Ноу Камп.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Валверде: Титулата во Ла Лига е најтешка за освојување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: