Фратини: Гадафи најверојатно е ранет

5 копии

Постои можност дека либискиот лидер Моамер ел Гадафи го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет, изјави италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини Шефот на италијанската дипломатија, за време на својата посета на Тоскана, на новинарите им изјави дека католичкиот бискуп во Триполи му рекол дека „постои можност Моамер ел-Гадафи да го напуштил Триполи и дека најверојатно е ранет за време на воздушниот напад на авионите на НАТО“. Минитсерот за надворешни работи на Италија, Франко Фратини додал дека верува во она што му го соопштил бискупот Џовани Иноченцо Мартинели . Претходно во петокто Фратини рече дела Меѓународниот кривичен суд најверојатно до крајот на месецов ќе издаде налог за апсење на либискиот лидер Гадафи. „Налогот би можел да биде клучен момент во битката против Моамер ел- Гадафи и ќе му оневозможи да избега во егзил во странство“, вели италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини. Портпаролката на Канцеларијата на обвинителот на МКС, Луис Морено Окампо за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Либискиот лидер, Моамер Гадафи преку аудио снимка објавена на државната телевизија изјави дека се наоѓа на место каде што силите на НАТО не можат да дојдат до него и да го убијат, демантирајќи дека е ранет при нападите на Алијансата. „Им кажувам ка кукавиците дека сум на место каде не можат да ме најдат и да ме убијат“, порачал Гадафи на снимка, пренесува Ројтерс. Тој демантира дека е повреден во денешните напади на НАТО силите и додава дека бомбите на Алијансата не можат да го погодат бидејќи милиони Либијци го носат во срцето. Гадафи исто така им се заблагодарил и на шефовите на државите кои се распрашувале за неговата здравствена состојба по нападите врз неговото седиште во Триполи. Шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини, вчера изјави дека Гадафи најверојатно е ранет во воздушните напади на НАТО и дека е можно да го напуштил Триполи, но либиската влада ги демантираше информациите. Фратини пред италијанските новинари рекол дека информацијата за тоа дека Гадафи е вон Триполи и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шест сили експлозии одекнаа рано изутрина и во текот изминатата ноќ во близина на Триполи, кој го надлетуваа авиони АFP пренесува дека рано изутрината се слушнале четири експлозии во Триполи, а две експлозии доцна синоќа во областа источно од престолнината на Либија. Во четвртокот изутрината во воздушни напади на НАТО , во Триполи беше погоден и резидентскиот комплекс на Муамер Гадафи при што загинаа три лица , меѓу кои и двајца новинари.Според официјалните податоци во тие напади беа ранети и 27 лица. НАТО вчера потврди дека нападите во последните три дена предизвикале видно вознемирување меѓу силите лојални на Гадафи,. По сомнежите кои ги изнесе италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини, дека Гадафи е можеби ранет или во бекство,лидерот Гадафи во аудио снимка порача дека НАТО бомбардирањата нема да го стигнат.
| | веќе видена | слични
10 копии

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави во аудио-обраќање емитувано од либиската телевизија дека е жив и оти се наоѓа на локација, која е недостапна за НАТО. - Им кажувам на плашливите крстоносци дека се наоѓам на место, каде не можат да ме најдат и убијат. Јас живеам во срцата на милиони, истакна Гадафи. Кусата аудио-порака објавена од Ал Џамахирија не беше придружена од видеоматеријал. Гадафи исто така напомена оти ја дал оваа изјава, откако добил голем број телефонски повици од Либијци, кои биле загрижени за неговата состојба, по завчерашното бомбардирање на НАТО силите на неговата резиденцијата во елитниот кварт Баб ал Азизија во Триполи. Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави вчера дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет. Фратини истакна дека верува на зборовите на католичкиот епископ во либиската престолнина Џовани Мартинели, според кого „Гадафи најверојатно не е во Триполи и може дури е и ранет“ во воздушни напади на НАТО. Тој во интервју за ...
| | веќе видена | слични

Авионите на НАТО за време на вчерашното бомбардирање на источнолибискиот град Брега убија 11 имами, додека спиеле, тврди лондонски „Дејли телеграф“, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на Владата во Триполи. Според појаснувањето на либискиот владин претставник сите 11 имами биле дел од една мировна мисија во тој град. Портпаролот на НАТО за лондонскиот весник изјави дека нема сознанија за таквите тврдења на Владата во Триполи, но репортерите на „Дејли телеграф“ откриваат дека непосредно пред тој напад, биле повлечени сите бунтовнички сили од реонот, кој е бомбардиран и кој Алијансата го опишува како „воено упориште“. Тврдењето за случајот во Брега доаѓа по изјавата на италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини за тоа дека либискиот лидер Моамер Гадафи „го напуштил Триполи“ по последното бомбардирање и дека веројантно е ранет“. Фратини ова свое тврдење го потпира врз изјавата на еден католички, италијански свештеник, за кого тврди дека е „човек од доверба и кому може да му се верува“. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Либискиот лидер Муамер ел-Гадафи во петокот навечер имал кратко аудио обраќање преку националната телевизија, во врска со информациите во западните медиуми дека бил ранет во бомбардирање, и дека заминал од главниот град Триполи. „Вие не може да ме убиете, бидејќи јас живеам таму каде што не може да ме досегнете - во срцата на милиони луѓе. Дури и ако ме уништите физички, јас ќе останам во срцата на милиони луѓе“, изјавил полковникот Гадафи, обраќајќи му се на НАТО и на неговиот либиски непријатели. Претходно во петокот, првиот човек на италијанското министерство за надворешни работи, Франко Фратини на прес-конференција во италјанската покраина Тоскана изјави дека „Гадафи, најверојатно, е ранет“ при бомбардирањето на НАТО. Тој исто така посочи дека полковникот заминал од престолнината Триполи, но останал во земјата. Министерот за надворешни работи на Италија додаде информацијата му ја соопштил бискупот Џовани Иноченцо Мартинели и дека верува во нејзината веродостојност. Претходно во петокот Фратини рече ...
| | веќе видена | слични

Шест силни експлозии се слушнале во петокот кон сабота навечер околу Триполи. Две експлозии се слушнале во петокот источно од главниот град на Либија, пренесуваат агенциите. Чадот бил видлив на голема далечина, тврдат очевидци. Рано утрото денеска се слушнале уште четири експлозии во градот. Во воздушните напади од пред два дена погоден е и големиот резиденциски комплекс на Моамер Гадафи во Триполи, при што загинаа три лица, меѓу кои и двајца новинари, а 27 беа ранети, според официјалните податоци на владините функционери. НАТО вчера потврди дека нивните удари врз силите лојални на Гадафи во последните три дена се значително ги потресле нивните редови. Гадафи во аудио – снима порача дека овие напади нема да допрат до него, кусо откако италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини изјави дека постои можност Гадафи да е ранет и дека е во бегство./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

- Им кажувам на плашливите крстоносци дека се наоѓам на место, каде не можат да ме најдат и убијат. Јас живеам во срцата на милиони, истакна Гадафи. Кусата аудио-порака објавена од Ал Џамахирија не беше придружена од видеоматеријал. Гадафи исто така напомена оти ја дал оваа изјава, откако добил голем број телефонски повици од Либијци, кои биле загрижени за неговата состојба, по завчерашното бомбардирање на НАТО силите на неговата резиденцијата во елитниот кварт Баб ал Азизија во Триполи. Италијанскиот министер за надворешни работи Франко Фратини изјави вчера дека Моамер Гадафи можеби избегал од Триполи и најверојатно е ранет. Фратини истакна дека верува на зборовите на католичкиот епископ во либиската престолнина Џовани Мартинели, според кого „Гафади најверојатно не е во Триполи и може дури е и ранет“ во воздушни напади на НАТО. Тој во интервју за весникот „Кориере дела сера“ изјави дека „меѓународниот притисок веројатно го натерал Гадафи да реши да побара прибежиште на побезбедно место“. Либиски владин ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг ја заврши истрагата за злосторствата на режимот во Либија и во понеделник ќе издаде наредба за апсење на Моамер Гадафи и неговите најблиски соработници, пренесоа новинските агенции, повикувајќи се на извори во Хаг. Од Меѓународниот кривичен суд уште во петокот излегоа со став дека се подготвени да издадат налог за апсење на либискиот лидер Муамар Гадафи, на неговиот син и најверојатен наследник Сеф ал Ислам и другите високи раководители. Станува збор за злосторства против човештвото, извршени по 15 февруари, кога во Либија започна конфликтот меѓу бунтовниците и силите верни на Гадафи. Во хаг биле сослушани 50 сведоци од 11 земји по што биле собрани „цврсти докази" протв Гадафи, истакнуваат извори од судот. (Крај)
| | веќе видена | слични

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека се наоѓал на место каде што НАТО бомбите не можат да го погодат. На аудио снимка емитувана на државната телевизија нападот на НАТО врз неговото седиште во Триполи го нарече кукавички. Либискиот лидер во кратката снимка додаде дека сака да ги увери своите сограѓани оти бил добро и оти живеел во срцата на милиони луѓе. Пред емитувањето на снимката, портпаролот на либиската влада Муса Ибрахим изјави дека НАТО извршил напад во градот Брега при што загинале 11 имами, додека 50 други биле ранети. НАТО пак, реагираше дека погодената цел била команден бункер. Алијансата во последните два дена ги интензивира воздушните напади врз Либија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 190 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 40 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 208 | | | веќе видена

Душко Тошиќ фудбалерот и сопруг на Јелена Карлеуша, ја изневерувал српската пејачка со манекенката Софија Милошевиќ. Како што пренесуваат српските медиуми, ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фратини: Гадафи најверојатно е ранет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: