ИЗВАЛКАН И ВО ПРАВ: Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра (ФОТО/ВИДЕО)


Автомобилот бил изложен на надворешни влијанија, а врз него се видливи дебели слоеви прав. Во внатрешноста автомобилот и натаму е во одлична козметичка состојба Дебел слој прав и нечистотии има врз „мерцедесот“ кој по цена од околу 600.000 евра беше набавен од страна на владата додека на премиерската позиција беше Никола Груевски, а на чело на Министерството за внатрешни работи беше Гордана Јанкулоска . Возилото денеска им беше покажано на медиумите, а главен „презентер“ на состојбата во кое се наоѓа скапиот автомобил, беше првиот човек на МВР, Оливер Спасовски. - Она што го ветив уште како министер на техничката влада, дека ќе го направиме кога ќе се формира новата влада, е дека ќе го покажеме возилото од 600.000 евра, кое беше набавено од страна на тогашниот министер за внатрешни работи. Најмногу што боли е што полицајците во Македонија немаат униформи, а ова министерство потрошило 600.000 евра за возило - рече Спасовски . Скапиот „мерцедес“, според тоа што можеше да се види, не бил чуван во затворен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пред два дена јавноста и медиумите и официјално ја имаа честа да го ѕирнат, да го допрат и да се „запознаат“ со фамозниот мерцедес од 600 000 евра кој сакал или не, на крај, екс премиерот Никола Груевски призна дека го купил, но не како што се тврдеше за тој да се вози во него, туку за странски гости. Очигледно тој што бараше луксузен автомобил со климатизер на секое седиште, масажери, сараунди, и телевизори, не претпоставувал дека можеби еден ден истиот тој фантазиски автомобил ќе заврши во некоја гаража со мачкини стапки врз него, запуштен и неодржуван. При прикажувањето пред јавноста, министерот Спасовски рече дека Мерцедесот неколкупати возел на релација Пробиштип-Скопје, но не сакаше да открие дали бил користен од доскорешниот технички премиер Емил Димитриев или, пак, од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. „Најмногу што боли е тоа што полицајците во Република Македонија немаат униформи, немаат возила да ги извршуваат своите работи, меѓутоа ова министерство имаше храброст да купи возило од 600 илјади евра за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Наместо ветените реформи, Спасовски по налог на Заев вчера повика новинари да го снимат фамозниот блиндиран Мерцедес во обид да се сокрие безидејноста и немањето на вистински план за работа, потпирајќи се на планот „купи ден, помини“, пишува Инфомакс. Но, вистинската забеганост кај СДС се огледува и во тоа што тие сметаат дека граѓаните на Р.Македонија немаат долгорочна меморија, па Заев и Спасовски во неколку наврати се обидуваа да лажат дека Мерцедесот кој чинел 585.000 евра бил запуштен и оставен на милост и немилост на мачките кои го гребеле додека бил во гаражата. -Претходно информиравме дека Спасовски по налог на Заев и Шеќеринска намерно го оштетувале возилото, за денес да можат да направат ПР спектакл и да ја замауваат јавноста, наместо да дадат одговори за неработењето и неспроведувањето на ветените реформи, пишува порталот. Инфомакс пишува и дека Спасовски намерно го оштетувал Мерцедесот, покажува и фактот што само пред 20-тина дена во истиот се возеше и високиот комесар од ЕУ Јоханес Хан, но и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па затоа ќе го задржел. Како дополна на овие трагикомични испади на лицемерието на Заев, министерот за внатрешни работи на денешната прес-конференција која наликуваше на скеч од Монти Пајтон го покажа неспраниот мерцедес на чија каросерија се гледаа калливи траги од шепи на мачка, обидувајќи се така да ја поткрепи тезата на својот шеф дека мачката која се прошетала во гаражата на МВР му ја симнала цената на мерцедесот за 170.000 евра. Оваа епизода од ивицата на здравиот разум која ја режираше СДСМ не помина незабележана и на социјалните мрежи, каде корисниците се потсмеваа со лицемерието на новата власт. Еве некои од поинтересните статуси:
| | веќе видена | слични

Но, вистинската забеганост кај СДС се огледува и во тоа што тие сметаат дека граѓаните на Р.Македонија немаат долгорочна меморија, па Заев и Спасовски во неколку наврати се обидуваа да лажат дека Мерцедесот кој чинел 585.000 евра бил запуштен и оставен на милост и немилост на мачките кои го гребеле додека бил во гаражата. -Претходно информиравме дека Спасовски по налог на Заев и Шеќеринска намерно го оштетувале возилото, за денес да можат да направат ПР спектакл и да ја замауваат јавноста, наместо да дадат одговори за неработењето и неспроведувањето на ветените реформи, пишува порталот. Инфомакс пишува и дека Спасовски намерно го оштетувал Мерцедесот, покажува и фактот што само пред 20-тина дена во истиот се возеше и високиот комесар од ЕУ Јоханес Хан, но и Доналд Туск во посетата на Ѓорѓе Иванов. Како што може да се види од фотографиите, возилото било во перфектна состојба, наспроти тврдењата и лагите на СДС, Заев и Шеќеринска дека веднаш по објавувањето на нелегално стекнатите и монитрани снимки, истиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Покажувајќи го мерцедесот во јавност, Зоран Заев и СДС наместо да бидат интересни, испаднаа смешни. Нивниот обид наиде на потсмев на социјалните мрежи. Владиниот мерцедес за превоз на високи странски делегации на СДС и активистите на Сорос пред изборите им служеше како предмет за пропаганда против старата власт. Мерцедесот, чијашто вредност СДС ја пресметуваше луцидно и морбидно во „болни Тамари“, сега, кога е во можност да го испере „гревот на минатата власт“, да го валоризира и да го пренамени за „болни Тамари“, за да не изгуби околу 100.000 евра, реши сепак да го задржи за да им биде поудобно на странците кои ќе дојдат во посета на Македонија. После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Аматерските обиди на СДСМ да го пере срамот од својата дволичност очекувано наидоа на потсмев на социјалните мрежи. Владиниот мерцедес за превоз на високи странски делегации на СДСМ и активистите на Сорос пред изборите им служеше како предмет за пропаганда против старата власт. После изборите Заев призна дека вакво возило и’ е потребно на Република Македонија и покрај тоа што се обиде да ја изрелативизира сопствената дволичност. Заев се обидуваше меѓу редови да каже дека поради тоа што бил лошо чуван мерцедесот ја загубил вредноста од 570.000 евра и сега можел да биде продаден „само за 400.000 евра“ со што ќе сме загубеле многу пари – па затоа ќе го задржел. Како дополна на овие трагикомични испади на лицемерието на Заев, министерот за внатрешни работи на денешната прес-конференција која наликуваше на скеч од Монти Пајтон го покажа неспраниот мерцедес на чија каросерија се гледаа калливи траги од шепи на мачка, обидувајќи се така да ја поткрепи тезата на својот шеф дека мачката која се прошетала во гаражата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оливер Спасовски продолжува каде што застана – наместо да работи, се занимава со незамисливи работи за еден министер за внатрешни работи. Па така Спасовски денес на јавноста на прес-конференција одлучи да и’ покаже дека владиниот мерцедес за високи странски делегации не е измиен во перална за автомобили. Наместо да даде задача на некој службеник кој го одржува возниот ред да го измие Мерцедесот, а Спасовски да брка криминалци, да фаќа трговија со дрога и да го чува населението, поранешниот ген-сек на СДСМ денес покажуваше неизмиен мерцедес пред камери се во функција на неверојатната пропаганда на СДСМ која има за цел јавноста да ја отргне од размислување за ветените 500 евра просечна плата, туку да се занимава со тоа кои државни автомобили се измиени или не. Дотолку повеќе апсурдот за неизмиениот „државен имот“ – Мерцедесот го презентираат Спасовски и СДСМ кои ја организираа и водеа платеничката шарена револуција која јавно уништуваше државен имот односно фасади на објекти, споменици на културата и симболи ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денес покажа како изгледа службеното возило марка „Мерцедес“, набавено во вредност од 580 илјади евра, кое се споменуваше во „бомбите“ на СДСМ, во разговор меѓу тогашната министерка Гордана Јанкуловска и екс директорот на УБК, Сашо Мијалков. Премиерот Зоран Заев, пред неколку дена на прес конференција објави дека возилото марка „мерцедес“ кое било набавено за 580 илјади евра е оштетено во надворешноста, но и внатрешноста. Спасовски изјави дека зборот е збор и дека јавноста треба да види како се луксузирала претходната гарнитура, колку и како е оштетено, а пак, според Заев, ова возило ќе се користи за пречек на странски делегации кои ќе ја посетуваат земјава. Министерот за внатрешни работи во брифинг со новинарите, кажа дека „мерцедесот“ има поминато 57 илјади километри, а најчеста релација му била до Пробиштип, односно до оваа десетинација се патувало 4-5 пати месечно. Спасовски посочува дека гумите треба да се менуваат на 15 илјади километри, а бидејќи тие се ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ги отвори на вратите на „мерцедесот“ вреден 600 илјади евра кој го купи претходната Влада. „Она што го ветив како министер во техничката влада дека кога ќе се формира нова реформска влада на Република Македонија беше дека ќе го покажеме тоа на „М“ што беше во проектот „Вистината за Македониј“, мерцедесот „С“ од 600 илјади евра набавен од тогашната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, кој што го криеја во гаражите на владата, далеку од очите на јавноста“, изјави Спасовски. Тој додаде дека автомобилот од 600 илјади евра е купен во време кога многу граѓани немаат пари за леб и не можат да замислат да имаат просечно возило, а некој се луксузирал. Исто така, како што рече, полицијата нема униформи и основни услови за работа, а МВР имаше храброст да купи толку скапо возило и тоа со специјална нарачка. Тој рече дека го покажуваат онаков каков што е оставен во гаражата на владата, валкан и неуреден.Додаде дека „мерцедесот“ има поминато 57 илјади ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при ...
сите 218 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИЗВАЛКАН И ВО ПРАВ: Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра (ФОТО/ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: