Филипче ја вакцинираше внуката со игла со капаче (ФОТО)


„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина. Вакцините се безбедни, ефикасни и нѐ заштитуваат од разни болести", напиша Филипче .По оваа објава родителите почнаа бурно да реагираат на социјалните мрежи: Eli Perkova Milevska А сестрата да го извадеше капачето од иглата пред да боцка!П. С Лошо го сокрила со прстите!Со овакви манипулации тешко дека луѓето ќе имаат доверба во здраството Елена Атанасова напиша: Aхаха, со која вакцина...Со витамин Б6. Daniel Danco Bojkic Аман лудаци па ти си бил министер а таа до тебе доктор која вакцинира дете без ракавици неписмено се до едно Јулија Давидковска вели: Ова сигурно не е МРП вакцина, таа се дава на 13 месеци, а не на 4-5 месеци. Кого лажете министре? Толкава прашина се крена за МРП вакцината не за другите вакцини. Не пиеме нафта, а и кој знае што вакцина е ова и дали воопшто ја боцнале. Ана Ана пишува: Зошто е потребно ...
| | веќе видена | слични

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која регистрираше дека се чуваат во истиот ладилник заедно со преостанатите вакцини, но во посебна фиока. Овој лист ги предупредува здравствените работници дека вакцините не се за користење, така и тврдат. На спорните вакцини има погрешна декларацијата на која пишува дека рокот на траење е до октомври 2018, а на самата вакцина е вметнат рокот до мај 2019. Овие вакцини треба да бидат земени од агенцијата за лекови МАЛМЕД. Иако од спорните 635 МРП вакцини, министерството за здравство тврди дека се повлечени речиси сите, сепак, нема не се знае дали вакцините со погрешна декларација се искористени. На фирмата „Македонијалек“ и следи парична казна, а министерот Филипче очекува тоа да биде највисоката. Најави одговорност и за здравствените домови и вакциналните пунктови кои не ги забележале спорните декларации. Епидемијата на морбили беше прогласена пред половина ...
| | веќе видена | слични

Од прогласувањето на епидемијата на морбили, во градинките се примаат само децата кои ја примиле МРП вакцината. Ова им создаде многу проблеми на родителите кои немаат каде да ги згрижат своите деца додека ги извршуваат работните обврски. Д-р Караџовски вели дека имало случаи во кои родители оделе во градинките со белешки од педијатри и кажувале дека нивните деца не можеле да ја примаат вакцината. Затоа, комисијата ќе состави стручен тим и само тој ќе може да одлучува за сомнителните случаи. „Не може секој општи доктор или секој што се бави со медицина да одреди дека некое лице не смее да биде вакцинирано. Значи строго, професионалци од областа кои што ќе одредат дали има потреба некое дете да се вакцинира или не и само нивната експертиза е таа која што укажува дали за некое дете може некој родител да рече дека има контраиндикација за вакцинација.“ Пред два дена заврши и анализата за скандалот со откриените 650 кутии МРП вакцини кои имале декларации со изминат рок. Министерот Филипче очекува во најкус рок ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Колкава ќе биде казната за “Македонија лек” за декларациите со изминат рок на МРП вакцините ќе се знае идната недела. Од Агенцијата за лекови за Сител изјавија дека иако контролите се завршени, требало да ги пребројат сите вакцини со погрешна декларација кои се повлечени од Здравствените домови за да видат дали се совпаѓаат со количината од серијата која била дистрибуирана и искористена. Од МАЛМЕД тврдат дека според она што го нашле на терен станува збор за 624 кутии на кои биле залепени погрешно испечатени декларации со рок до октомври 2018, а не се работело за стари декларации. Освен Агенцијата за лекови случајот го истражува и производителот на вакцините Глаксо Смит Клајн. - Можеме да потврдиме дека сите дози на Priorix продадени на Македонија Лек се испорачани од местото на производство во Wavre, Белгија, со целосно почитување на стриктните правила (регулатива) и високите стандарди за квалитет на Европската Унија. Ние соработуваме со локалните релевантни Институции и со дистрибутерот, велат од ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле детектирани како што вели „вакцини со добар и проверен рок“ меѓутоа со погрешна декларација. При самиот говор министерот соопшти дека веледрогеријата „Македонијалек“ ќе ја максималната казна, бидејќи ваков тип прекршок, го урива угледот на јавното здравство и не треба никогаш повеќе да се повтори. Дури Филипче напомена дека од страна на Агенцијата за лекови таа казна за веледрогеријата е парична и ќе се движи од 30.000 до 70.000 евра. Според оваа Филипче со кажа вчера очигледно е дека не го знае добро законот за лекови. Бидејќи според истиот највисоката казна може да достигне само до 50.000 евра. Законот исто така не предвидува казна од – до, туку само максимална казна колку може да достигне. На граѓаните треба да се појасни дека висината на казната се пресметува врз основа на годишен обрт, број на вработени. И доколку истата предвидена казна веледрогеријата ја ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Од април дополнителни боцкања за бебињата во центрите за имунизација. Вакцините против пневмококна бактерија и рота вируси ќе бидат задолжителни за сите деца. Иако здравствените власти ги најавуваа по нова година, го пролонгираа проширувањето на календарот поради незавршениот тендер за набавка на вакцини. Постапката за јавна набавка е во тек, а во Македонија овие вакцини ќе бидат дел од задолжителниот календар за имунизација од април, оваа година. Според Календарот, децата на возраст од 1 година треба да ги примаат овие вакцини, стои во писмениот одговор од Министерството за здравство. Лекарите се убедени дека додавањето на овие две вакцини во календарот за имунизирање е во интерес на малите деца бидејќи и двете заболувања предизвикувале сериозни компликации до 5 годишна возраст. -Треба да бидат задолжителни бидејќи рота вирусите предизвикуваат чести столици и дехидрирање кај новороденчиња, а стрептокока бактеријата предизвикува пневмонија и да ви кажам и досега иако не беше задолжителна родителите доаѓаа и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што беа детектирани МРП вакцини, со добар и проверен рок, но со техничка грешка на декларациите со македонски јазик. „Го констатираа бројот, извештајот е готов и сега ќе се продолжи во насока на санкционирање на оваа постапка кон веледрогеријата „Македонијалек“. Ќе инсистираме тоа да биде максималната казна, со оглед на тоа што сметаме дека ваков тип прекршок, кој сериозно го урива угледот на јавното здравство не треба никогаш повеќе да се повтори. Ова ќе биде укажување за сите, како внимателно да ги следат овие внатрешни процеси“, потенцираше министерот. Филипче додаде дека ќе се повикаат на одговорност сите директори на здравствените домови и тие коишто се задолжени за прием на вакцината, а не укажале на овој пропуст и зошто не се детектирала разлика меѓу вистинскиот рок, кој е добар, и тој на погрешната декларација, со цел Министерството за здравство да преземе санкции кон одговорните ...
| | веќе видена | слични

Казна од 70.000 евра и можност за дисквалификација на тендерот за набавка на вакцини ќе бара министерот за здравство од Македонија лек за декларациите со изминат рок на МРП вакцините. Филипче најави и одговорност и санкции и за директорите на здравствените домови и за вработените во вакциналните пунктови бидејќи не ја увиделе грешката пред 3 месеци кога ги примиле кутиите. Како дошло до пропустот истражува и увозникот. -Пропустот е направен во самата веледрогерија при лепење на декларациите. Но она што го извлековме како поука од овој случај е дека увидовме дека немаме правилници за добра дистрибутивна пракса и веќе ги подготвуваме, изјави д-р Венко Филипче, министер за здравство. Инспекторите од МАЛМЕД ги повлекле сите 650 кутии со МРП на кои биле залепени декларации со изминат рок. Но, Филипче е категоричен дека претставници на прозиводителот на одржаната средба тврделе дека станува збор за нивните вакцини и истите биле безбедни и квалитетни. Во меѓувреме има уште 6 новозаболени од морбили. Со мали ...
| | веќе видена | слични

Епилогот од скандалот со 650-те откриени кутии со МРП вакцини со погрешна декларација на која пишуваше застарен рок е максимална парична казна за увозникот „Македонијалек“, како и казни за вработените во вакциналните пунктови каде беа откриени ваквите пакувања со вакцини. „Го констатираа бројот, извештајот е готов и сега ќе се продолжи во насока на санкционирање на оваа постапка кон веледрогеријата „Македонијалек“. Ќе инсистираме тоа да биде максималната казна, со оглед на тоа што сметаме дека ваков тип прекршок, кој сериозно го урива угледот на јавното здравство не треба никогаш повеќе да се повтори. Ова ќе биде укажување за сите, како внимателно да ги следат овие внатрешни процеси“, изјави министерот Венко Филипче. Тој додаде дека ќе се повикаат на одговорност сите директори на здравствените домови и тие коишто се задолжени за прием на вакцината, а не укажале на овој пропуст и зошто не се детектирала разлика меѓу вистинскиот рок, кој е добар, и тој на погрешната декларација, со цел Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Oфицијалните претставници на компанијата „Глаксо Смит Клајн", имаа увид во самата вакцина, пакувањето и рокот. Не уверија дека тоа е нивен производ, дека рокот е добар и квалитетот е согласно нивните стандарди, потврден со испитување во европски лаборатории, какви што има само неколку во цела Европа и истата вакцина која практично се користи во сите земји на ЕУ, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче. Истакна дека ќе ги повикаат на одговорност сите директори на здравствените домови и тие кои ја примиле пратката со вакцини, да им укажат како можело да се случи ваков пропуст, да не се детектира таа разлика меѓу вистинскиот рок, кој е добар и тој на декларацијата, за да преземат и санкции од страна на Министерството кон одговорните во овие институции. Тој рече дека околу 650 кутии вакцини имале погрешни декларации. – Заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија (МАЛМЕД) во сите места, каде беа детектирани вакцините, кои беа со добар и проверен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кризата со пасошите нема да заврши на денот кога ќе пристигнат 100 илјади примероци од Германија. Во моментот за патна исправа чекаат над 20.000 граѓани но се ...
сите 186 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски од неговата теренска посета на струмичкиот регион истакна дека аудиото кое денес беше објавено, само ја ...
сите 147 | | | веќе видена

Веќе нема дилеми кој е главата на октопод и во чии раце изминативе три години се наоѓаше македонскиот правосуден систем. Нема дилеми дека Зоран Заев беше и ...
сите 155 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена

Пари Сен Жермен загуби со 2-1 од Борусија Дортмунд на гостувањето на „Сигнал Идуна Парк“ во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите. Сега „светците“ ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче ја вакцинираше внуката со игла со капаче (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: