Филипче покажа елементарно непознавање на законот за казнување на веледрогерии


Министерот за здравство, Венко Филипче вчера соопшти на граѓаните дека заврши увидот на инспекторите од Агенцијата за лекови, во сите места каде биле детектирани како што вели „вакцини со добар и проверен рок“ меѓутоа со погрешна декларација. При самиот говор министерот соопшти дека веледрогеријата „Македонијалек“ ќе ја максималната казна, бидејќи ваков тип прекршок, го урива угледот на јавното здравство и не треба никогаш повеќе да се повтори. Дури Филипче напомена дека од страна на Агенцијата за лекови таа казна за веледрогеријата е парична и ќе се движи од 30.000 до 70.000 евра. Според оваа Филипче со кажа вчера очигледно е дека не го знае добро законот за лекови. Бидејќи според истиот највисоката казна може да достигне само до 50.000 евра. Законот исто така не предвидува казна од – до, туку само максимална казна колку може да достигне. На граѓаните треба да се појасни дека висината на казната се пресметува врз основа на годишен обрт, број на вработени. И доколку истата предвидена казна веледрогеријата ја ...
| | веќе видена | слични

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која регистрираше дека се чуваат во истиот ладилник заедно со преостанатите вакцини, но во посебна фиока. Овој лист ги предупредува здравствените работници дека вакцините не се за користење, така и тврдат. На спорните вакцини има погрешна декларацијата на која пишува дека рокот на траење е до октомври 2018, а на самата вакцина е вметнат рокот до мај 2019. Овие вакцини треба да бидат земени од агенцијата за лекови МАЛМЕД. Иако од спорните 635 МРП вакцини, министерството за здравство тврди дека се повлечени речиси сите, сепак, нема не се знае дали вакцините со погрешна декларација се искористени. На фирмата „Македонијалек“ и следи парична казна, а министерот Филипче очекува тоа да биде највисоката. Најави одговорност и за здравствените домови и вакциналните пунктови кои не ги забележале спорните декларации. Епидемијата на морбили беше прогласена пред половина ...
| | веќе видена | слични

Колкава ќе биде казната за “Македонија лек” за декларациите со изминат рок на МРП вакцините ќе се знае идната недела. Од Агенцијата за лекови за Сител изјавија дека иако контролите се завршени, требало да ги пребројат сите вакцини со погрешна декларација кои се повлечени од Здравствените домови за да видат дали се совпаѓаат со количината од серијата која била дистрибуирана и искористена. Од МАЛМЕД тврдат дека според она што го нашле на терен станува збор за 624 кутии на кои биле залепени погрешно испечатени декларации со рок до октомври 2018, а не се работело за стари декларации. Освен Агенцијата за лекови случајот го истражува и производителот на вакцините Глаксо Смит Клајн. - Можеме да потврдиме дека сите дози на Priorix продадени на Македонија Лек се испорачани од местото на производство во Wavre, Белгија, со целосно почитување на стриктните правила (регулатива) и високите стандарди за квалитет на Европската Унија. Ние соработуваме со локалните релевантни Институции и со дистрибутерот, велат од ...
| | веќе видена | слични

Во Централниот дневник на 1ТВ гостин беше министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека пропустот со декларациите на вакцините не е единствената причина за недоверба во здравствениот систем, туку наследениот хаос во институциите поради политиките спроведувани во претходните 10 години. -Данокот дојде преку појава на сипаници, болест која пред многу години беше отстранета од земјава, благодарение на добро поставениот систем на имунизација кој се компромитираше во овие изминати години, рече тој. Тој го повтори ставот дека сите вакцини се проверени и се со добар рок и од добар производител, истите тие што се користат во земјите на ЕУ, критериум што здравствените власти го бараат од производителите на тендерите. -Ги завршивме сите официјални проверки. Заврши со увид Агенцијата за лекови Малмед, како во компанијата „Македонијалек“ така и во здравствените домови низ земјава. Јас лично инсистирав да дојде регионалниот директор на компанијата „Глаксо“ за да ни потврдат дека вакцините се навистина нивни, дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според пишувањето на локалните медиуми, болницата ќе се гради на земјиште со површина од 25 илјади квадратни метри и ќе може да прими околу илјада пациенти. Ќе ...
сите 803 | | | веќе видена

Моментот кога Ѓорѓи Начевски во 59. минута му досуди чекори на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европското првенство во ракомет. Беше потребна забавена ...
сите 325 | | | веќе видена

Ова е фотографија од денешното рочиште за несреќно наречениот предмет "Рекет". Ја известуваме јавноста дека во наредните неколку денови ке ѓи објавиме сите ...
сите 277 | | | веќе видена

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче продолжуваат да ги лажат и манипулираат граѓаните во предизборниот период. Нема ни трага ни глас од Клиничкиот центар кој сега ...
сите 162 | | | веќе видена

Коста Начевски е именуван за в.д.директор на градската депонија „Дрисла“ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под владение на Град ...
сите 62 | | | веќе видена

Клучниот проблем којшто го имаме и клучната разлика со ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство е нивната забелешка со којашто бараат практично да нема ...
сите 71 | | | веќе видена

Адвокатот Сашо Дуковски ги прашуваше судиите каде е лекот за Бојан Јовановски откако претходно повтори дека неговиот клиент треба да излезе од притвор бидејќи ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Филипче покажа елементарно непознавање на законот за казнување на веледрогерии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: