Ќе се пребројуваат вакцините во сите центри за имунизација


Колкава ќе биде казната за “Македонија лек” за декларациите со изминат рок на МРП вакцините ќе се знае идната недела. Од Агенцијата за лекови за Сител изјавија дека иако контролите се завршени, требало да ги пребројат сите вакцини со погрешна декларација кои се повлечени од Здравствените домови за да видат дали се совпаѓаат со количината од серијата која била дистрибуирана и искористена. Од МАЛМЕД тврдат дека според она што го нашле на терен станува збор за 624 кутии на кои биле залепени погрешно испечатени декларации со рок до октомври 2018, а не се работело за стари декларации. Освен Агенцијата за лекови случајот го истражува и производителот на вакцините Глаксо Смит Клајн. - Можеме да потврдиме дека сите дози на Priorix продадени на Македонија Лек се испорачани од местото на производство во Wavre, Белгија, со целосно почитување на стриктните правила (регулатива) и високите стандарди за квалитет на Европската Унија. Ние соработуваме со локалните релевантни Институции и со дистрибутерот, велат од ...
| | веќе видена | слични

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која регистрираше дека се чуваат во истиот ладилник заедно со преостанатите вакцини, но во посебна фиока. Овој лист ги предупредува здравствените работници дека вакцините не се за користење, така и тврдат. На спорните вакцини има погрешна декларацијата на која пишува дека рокот на траење е до октомври 2018, а на самата вакцина е вметнат рокот до мај 2019. Овие вакцини треба да бидат земени од агенцијата за лекови МАЛМЕД. Иако од спорните 635 МРП вакцини, министерството за здравство тврди дека се повлечени речиси сите, сепак, нема не се знае дали вакцините со погрешна декларација се искористени. На фирмата „Македонијалек“ и следи парична казна, а министерот Филипче очекува тоа да биде највисоката. Најави одговорност и за здравствените домови и вакциналните пунктови кои не ги забележале спорните декларации. Епидемијата на морбили беше прогласена пред половина ...
| | веќе видена | слични

Останато

Според пишувањето на локалните медиуми, болницата ќе се гради на земјиште со површина од 25 илјади квадратни метри и ќе може да прими околу илјада пациенти. Ќе ...
сите 803 | | | веќе видена

Моментот кога Ѓорѓи Начевски во 59. минута му досуди чекори на Игор Карачиќ ќе влезе во антологијата на Европското првенство во ракомет. Беше потребна забавена ...
сите 325 | | | веќе видена

Американските експерти изнесоа детална реконструкција на летот на хеликоптерот во кој загинаа девет лица, меѓу кои и еден од најголемите кошаркари во ...
сите 315 | | | веќе видена

Пронајдени се три од деветте тела на загинатите во страшната хеликоптерска несреќа во областа Калабасас во Јужна Калифорнија во која животот го загубија ...
сите 199 | | | веќе видена

Ова е фотографија од денешното рочиште за несреќно наречениот предмет "Рекет". Ја известуваме јавноста дека во наредните неколку денови ке ѓи објавиме сите ...
сите 277 | | | веќе видена

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче продолжуваат да ги лажат и манипулираат граѓаните во предизборниот период. Нема ни трага ни глас од Клиничкиот центар кој сега ...
сите 162 | | | веќе видена

Коста Начевски е именуван за в.д.директор на градската депонија „Дрисла“ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под владение на Град ...
сите 62 | | | веќе видена

Џон Мекинро ја повика Серена Вилијамс да го надмине рекордот на Маргарет Корт од 24 Грен-слем титули и да ја испрати заедно со нејзините “навредливи ставови“ ...
сите 181 | | | веќе видена

Клучниот проблем којшто го имаме и клучната разлика со ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавно обвинителство е нивната забелешка со којашто бараат практично да нема ...
сите 71 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе се пребројуваат вакцините во сите центри за имунизација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: