Македокс со две работилници ова лето!


Режирање реалност / Directing Reality На работилницата на Војцех Старон, која ќе трае од 20 до 22 август, учесниците ќе (на)учат како да разговараат со публиката користејќи подвижни слики и едноставност. Прва тема на дискусија ќе биде умешноста на доловувањето на врските, релациите и емоциите. Старон верува дека платното ги отсликува не само чувствата на протагонистите, туку и на снимателот, па затоа ќе се осврне и на фотографијата во филмот која е само една од потребните состојки за вистинита приказна. Извадоци од неговите филмови „Сибирска лекција“, „Аргентинска лекција“, „Браќа“ и „Дон Жуан“ ќе дадат пример за режирање реалност на полски начин. Оваа работилница се случува со поддршка на Филмската фондација на Краков. Ако сакаш да научиш повеќе за режирањето реалност, испрати ни ги твоите основни податоци (име и презиме, професија и возраст) и пиши ни како ова искуство би ти користело понатаму во животот. Пријави примаме на festival@makedox.mk најдоцна до 15 август! Биографиja Војцех Старон е полски ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Со прикажување на краткометражниот филм „Вај - Фај плаза Куба“ на режисерот Адријан Келтенборн во чешко, кубанска и шпанска копродукција и на долгометражниот филм „Кеди“ на режисерката Сејда Торун во американска копродукција на 16 август во Куршумли-ан ќе биде отворено деветтото издание на Фестивалот за креативен документарен филм „МакеДокс“. На него ќе бидат прикажани 70 филмови. „Реалноста режира, ние правиме филмови“ е мотото на фестивалот, што ќе заврши на 23 август, а освен во Куршумли-ан, ќе се одржува и на платото пред Музејот на Македонија и во Музејот на современа уметност во Скопје. Ова денеска на прес-конференција го истакна Петрула Вељановски, селектор на програмата „Земјата во фокус“, која годинава ќе биде посветена на полските документарни остварувања. Таа рече дека по филмската програма на отворањето ќе се одржи и концерт на групата „Џими Барка Експириенс“. - Ова издание на „МакеДокс“ ќе биде посветено на режисерите на документарни филмови, а овој концепт сакавме да го поддржиме со две ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи 16 до 23 август во Куршумли ан, на платото пред Музеј на Македонија и во Музејот на современата уметност во Скопје. Како и претходните години, „МакеДокс“ најавува пресек на најновото и најкреативното во документарната кинематографија сместено во повеќе програмски сегменти, како Главна програма, Нови автори, Кратки документарци, Студентска програма и две програми за деца и млади. Според организаторите, „МакеДокс 9“ ќе понуди 70-тина филмови. Ќе бидат присутни исто толку гости, а филмовите ќе се натпреваруваат за наградите „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм на нов автор, „Кокарче“ за најдобар студентски филм, „Сечкан кромид“ за најдобар краток филм, а сите влегуваат во конкуренција за Наградата за филм со најдобри етички идеи. „Со големо задоволство можам да истакнам дека годинава ќе имаме филмови од многу земји и што ќе ни дојдат гости од Индија до Исланд. Додадовме еден ден плус и ...
| | веќе видена | слични

Согласно изворната идеја да се стори и претстави пресек на најновото и најкреативното во документарната кинематографија и сето тоа сместено во неколку програмски сегменти, од 16 до 23 август во Куршумли ан, на платото пред Музеј на Македонија и во Музејот на современата уметност во Скопје, ќе се одржи деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“. А на него е планирано да бидат прикажани 70-тина филмови, ќе бидат присутни исто толку гости, а филмовите ќе се натпреваруваат за наградите „Кромид“ за најдобар филм во Главната програма, „Млад кромид“ за најдобар филм на нов автор, „Кокарче“ за најдобар студентски филм, „Сечкан кромид“ за најдобар краток филм, а сите влегуваат во конкуренција за Наградата за филм со најдобри етички идеи. Инаку, чинот на свеченото отворање на фестивалот, на 16 август во Куршумли ан, ќе биде во знакот на две специјално одбрани дела - краткиот филм „Вај-фај Плаза Куба“ на Андријан Келтерборн и долгометражниот документарец за мачките во Истанбул, со наслов ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Реалноста режира, ние правиме филмови“, ќе се оддржи деветтото издние на Фестивалот на креативен документарен филм Македокс. Македокс 9 официјално ќе биде отворен на 16-ти август и ќе трае до 23-ти на три локации – Куршумли Ан, платото пред Музејот на Македонија и во Музејот на современа уметност во Скопје. Во рамките на Македокс ќе бидат одржани и две филмски работилници, во просториите на Музејот на современа уметност. Модератор ќе биде Петра Селишкар, а учесници ќе бидат режисерката и сценаристка Пирјо Хонксало од Финска и полскиот режисер и снимател Војцех Старон. Работилниците се бесплатни, но за ограничен број на посетители. Заинтересираните треба да аплицираат најдоцна до утре, 15-ти август, со испраќање на своите лични податоци на електронската пошта на фестивалот. Во рамките на Македокс ќе биде оддржана и фотографска работилница, посветена на страта фото технологија од 19-ти век, наречена Мокра плоча, а предвидени се и неколку концерти. Марија Котовска
| | веќе видена | слични

Деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, почнува в четврток (20 часот) во Куршумли ан, со чешко-кубанско-шпанскиот филм „Вај-фај плаза Куба“ на Адријан Келтерборн. По него е американскиот „Кеди“ на Сејда Торун. Во 22, 30 часот е најавен концертот на хип-хоп бендот „Џими Барка експериенс“ од Словенија. Директорката на МакеДокс Петра Селишкар денес рече ќе се прикажат околу 70 филмови и ќе дојдат исто толку гости. „Имаме филмови од Индија до Исланд. Годинашно мото е ‘Реалноста режира, а ние правиме филмови’, затоа што деветото издание на Фестивалот е посветено на режисерите на документарците“, рече Селишкар. Филмовите ќе се прикажат во 5 категории: Главна програма, Нови автори, Кратки филмови, Студентска програма и во Програма на етички идеи, која е новина на МакеДокс. Годинава Земја во фокус е Полска, програма која се организира во соработка со Фондација Краков. Фестивалот ќе трае до 23 август, а проекциите, работилниците, панел-дискусиите и концертите ќе се одржуваат на три ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мото на деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ е „Реалноста режира, ние правиме филмови“ со што тематскиот фокус на фестивалот е ставен на режијата во документарниот филм. Во тој правец на „МакеДокс 9“ ќе бидат одржани две филмски работилници и двете ќе се случуваат во Музејот на современата уметност во Скопје. Бесплатни се и отворени за филмаџии во ограничен број. Ќе се зборува на англиски јазик, а ќе ги модерира Петра Селишкар. Работилниците за режирање реалност ги замисливме како рефлексија на професионалните искуства, идеи и визии на двајца признати режисери за документарниот јазик како средство за изразување, споделување знаење, сеќавање и мисли. Или поинаку кажано, како неповторлива можност за инспиративни и широкогради разговори и за размена на ставови околу сложената уметност на режирањето реалност. Пирјо Хонкасало Во светот на режирањето реалност ќе нè воведе Пирјо Хонкасало од Финска. Работилницата е организирана со поддршка од Media Creative Desk Macedonia и ќе ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс по деветти пат ќе се одржува од 16-ти до 23 август во Куршумли ан, на платото пред Музејот на Македонија и во Музејот на современа уметност во Скопје. Како и во изминатите осум изданија, МакеДокс ќе биде пресек на најновото и најкреативното во документарната кинематографија, по избор на селекторката на фестивалот Петра Селишкар. Режисерката и продуцентка Селишкар во интервју за МИА, покрај за програмата на фестивалот, зборува и за другите проекти на МакеДокс. За документарниот филм во Македонија вели дека има подем и ентузијазам од млади автори, но смета дека им треба поголема институционална поддршка. Што ќе донесе деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс и на која тема и земја е годинава фокусиран? Ова деветто издание на фестивалот е под мотото „Реалноста режира, ние гледаме филмови” (Directing Reality) и фокусот е ставен на режијата во документарниот филм. Последната деценија полскиот документарен филм значително се ...
| | веќе видена | слични

Програмата „Земја во фокусот“ на претстојниот 9. Фестивал на креативен документарен филм „МакеДокс“ е посветена на документарната кинематографија на Полска. Во пресрет на фестивалот, кој ќе се одржува од 16-ти до 23 август, денеска од 17 до 23 часот во Музејот на современата уметност ќе се одржи претфестивалскиот настан „Полски пикник“. Филмската програма на настанот содржи десет кратки документарци кои од 1961 до 2000 година биле наградени на Филмскиот фестивал во Краков, кој наскоро ќе одбележи 60 години постоење. Отворањето на програмата „Земја во фокус: Полска“ со осврт за полскиот документарен филм ќе биде во 17 часот, а потоа ќе следуваат проекциите на кратките документарци - од 18.30 до 20 часот во киносалата на МСУ и од 21 до 22.30 часот пред МСУ. Ќе бидат прикажани: „Музичари“ на Казимјеж Карабаш, „На пруга“ на Бохдан Косињски, „Основно училиште“ на Томаш Зигадло, „Коса“ во режија на Марек Пивовски, „Болница“ и „Седум жени на различна возраст“ на Кшиштоф Кишловски, „Буквар“ на Војцех Вишњевски, ...
| | веќе видена | слични

На деветтото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ програмата „Земја во фокус“ ќе биде посветена на полската документаристика. Токму затоа, заедно со Филмската фондација „Краков“ и Амбасадата на Република Полска, на 11 август (сабота), од 17 до 23 часот, ќе се одржи настанот „Полски пикник“ во Музејот на современата уметност во Скопје. Филмската програма на настанот содржи десет кратки документарци, кои од 1961 до 2000 година биле наградени на Филмскиот фестивал во Краков, Полска, фестивал што набргу ќе ја одбележи својата 60-та годишнина. Отворањето на програмата „Земја во фокус: Полска“ на годинешниот „Македокс“ со неколку зборови за полската документаристика, со мало освежување и полска музика, ќе се биде во 17 часот, а потоа ќе следуваат две филмски тури. Во 18.30 часот – прва тура кратки документарни филмови (89’) во киносалата на МСУ: – „Музичари“ на Казимјеж Карабаш, награден со „Златен змеј“ во 1961 г. (9’) – „На пруга“ на Бохдан Косињски, награден со „Златен коњ“ во 1971 г. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координацијата продолжува, но датум и време за состанок на работните групи на политичките партии за новиот Закон за Јавно обвинителство се уште нема. Работните ...
сите 770 | | | веќе видена

Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Орце Камчев се одмора на јахта во пристаништето во Варна, прашува бугарскиот портал АФЕРА.БГ. Вчера во Северна ...
сите 239 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 377 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 188 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 202 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 296 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македокс со две работилници ова лето!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: