Штрајк на грчките цариници на граничниот премин „Евзони“

4 копии

Скопје - Полициските службеници од Полициската станица за гранична проверка „Богородица“, претпладнево беа известени од колегите од грчка страна кои работат на граничниот премин „Евзони“ дека почнувајќи од полноќ, истите ќе стапат во 48 часовен штрајк. Освен полицијата, според најавите, во штрајк ќе стапи и царинската служба на граничниот премин. Согласно известувањето, во наредните два дена на граничниот премин Богородица-Евзони, од грчка страна воопшто нема да се пропуштаат автобуси и товарни возила, додека патнички моторни возила можно е да се пропуштаат на секои два часа. Заради новонастанатата состојба, Министерството за внатрешни работи на Р. Македонија ќе ги преземе сите неопходни мерки за насочување на сообраќајот на Граничните Премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“. МВР апелира, сите граѓани и туристички агенции кои наредниве два дена планираат да патуваат за соседна Грција да имаат трпение и да го почитуваат режимот на сообраќај.
| | веќе видена | слични
3 копии

Граничниот премин Евзони до вечерва на полноќ ќе биде затворен поради генералниот штрајк во Грција против мерките на Владата за штедење и кратење на платите. Од граничниот премин Богородица велат дека на секој два часа се пропуштаат автомобили, а денеска на Евзони поминуваат и автобусите со туристи. На граничниот премин Дојран сообраќајот на сите возила се одвива нормално и без поголем застој, а иста е сликата е и на Меџитлија. Министерството за надворешни работи препорачува да не се патува во Атина и другите поголеми грчки градови поради демонстрација на насилство во главниот град на Грција. МНР препорачува македонските граѓани кои ќе патуваат низ туристичките дестинации во Грција редовно да се информираат за состојбата во земјата преку Канцеларијата за врски на Р.М. во Атина и конзулатот во Солун.
| | веќе видена | слични

Граничниот премин Богородица се уште е затворен за товарен сообраќај. Останатите возила од грчка страна се пропуштаат на секои два часа, во интервал од по 20 минути. Според информациите од регионалниот центар за гранични работи “Југ“, денеска од полноќ до 12 часот земјава преку овој граничен премин ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 наши и 1.019 странски државјани. На граничниот премин „Стар Дојран“ има задржување од по околу еден час од грчката страна. На овој премин денеска од 00 до 11 часот во земјава влегле 61 македонски и 246 странски државјани, а излегле 329 македонски и 447 странски државјани. На преминот “Меџитлија“ во периодот од полноќ до 12 часот од земјава излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а пак влегле 326 македонски државјани и 765 странци. На овој граничен премин нормално се одвива и сообраќајот со товарни моторни возила, односно нема никаков застој. Според најавитем, штрајкот на грчките царински службеници ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 29 јуни – На граничните премини „Богородица“ и „Стар Дојран“ се уште има застој. Преминот „Богородица“ е затворен за товарен сообраќај, останатите возила од грчка страна се пропуштаат на секои два часа, во интервал од по 20 минути, додека пак на преминот „Стар Дојран“ има задржување од по околу еден час од грчката страна. Според информациите од регионалниот центар за гранични работи “Југ“, денеска од полноќ до 12 часот земјава преку овој граничен премин ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 наши и 1.019 странски државјани. На граничниот премин „Стар Дојран“ има задржување од по околу еден час од грчката страна. На овој премин денеска од 00 до 11 часот во земјава влегле 61 македонски и 246 странски државјани, а излегле 329 македонски и 447 странски државјани. На преминот “Меџитлија“ во периодот од полноќ до 12 часот од земјава излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а пак влегле 326 македонски државјани и 765 странци. На овој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И покрај 48 часовниот штрајкот на грчките царински службеници, кој според најавите треба да заврши вечервна на полноќ, според податоците од Регионалниот центар за гранични работи “Југ“, сообраќајот на трите гранични премини на македонско-грчката граница се одвива тековно без поголеми застои, соопштуваат од МРВ. Единствено на граничниот премин “Богородица“ на секои два часа во интервал од по 20 минути од грчка страна, односно од ГП “Евзони“, се пропуштаат патнички моторни возила, додека товарниот сообраќај е под блокада. Според информациите од РЦ за гранични работи “Југ“, денеска од полноќ до 12 часот земјава ја напуштиле 464 македонски државјани и 2.544 странски државјани, додека во Македонија влегле 171 наши и 1.019 странски државјани. На останатите гранични премини кон Грција, “Меџитлија“ и “Стар Дојран“ сообраќајот се одвива со вообичаената фреквентност. На ГП “Меџитлија“ во периодот од полноќ до 12 часот од земјава излегле 257 македонски и 944 странски државјани, а пак влегле 326 македонски државјанин и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граничниот премин Евзони и утрово затворен за товарни возила. Останатите пропуштаат возила но само по петнаесет минути на секои два часа. Дојран и Меџитлија, кои се препорачуваат како алтернативни правци утрово работат без проблеми, но до кога не се знае.Вчера на овие премини беа спуштени рампите од 14.30 до 20 часот. Од АМСМ им препорачуваат на граѓаните кои денеска сакаат да патуваат во Грција пред да тргнат да се информираат за состојбата на премините на телефонскиот број 155-55./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Преминот Богородица-Евзони и натаму блокиран Граничниот премин Богородица-Евзони и денеска е блокиран од грчка страна, од каде на 15 минути се пропуштаат автомобилите и автобусите, додека сообраќајот за товарни возила е целосно затворен. Фреквенцијата на возила и патници на сите три премини, значително е намалена во однос на претходните денови. На останатите два гранични премини Стар Дојран и Меџитлија сообраќајот се одвива нормално за сите видови на возила без подолги застои. 48-часовниот штрајк на грчките царински службеници треба да заврши ноќеска, на полноќ.
| | веќе видена | слични
8 копии

Граничниот премин „Богородица“ од грчка страна е затворен за сообраќај на товарни возила, додека патнички возила и автобуси се пропуштаат на секои два часа по 15 минути, се вели во соопштението на Автомото сојузот на Македонија. Од Автомото сојузот на Македонија истакнуваат дека граничните премини „Дојран“ и „Меџитлија“ се отворени за сообраќај на сите видови на возила. На патниците кои што планираат минување преку овие гранични премини од Автомото сојузот на Македонија препорачуваат претходно да се иинформираат на телефоните 15-555 и 196, бидејќи не се исклучува можноста од целосна блокада од страна на Грција.
| | веќе видена | слични

Спуштена рампа, метеж и нервоза меѓу патниците го одбележаа вчерашниот ден на граничниот премин Богородица Поради штрајк на грчките царинарници и гранични полицајци, граничниот премин Богородица-Евзони на македонско-грчката граница е затворен за сообраќај за товарни возила, иако на секои два часа рампата се крева на 15 минути за да се пропуштат патниците и возилата за кои се извршува регуларна проверка на податоците. - Денешниот работен ден е со десеткратно намалено темпо за работа, но со повеќе нервоза кај возачите на товарни возила, кои не чуле за најавите за штрајкот на грчките цариници и 48-часовната наметната блокада за товарниот сообраќај. За разлика од преминот Богородица кај Гевгелија, на граничниот премин Дојран-Дојрани состојбата е вообичаена и нема застој во сообраќајот на патници и возила меѓу двете земји - велат македонските погранични власти. Засега нема најави дека штрајкот на грчките цариници ќе се прошири и на преминот кај Стар Дојран, поради што голем дел од товарните возила од граничниот ...
| | веќе видена | слични

Поради штрајкот на грчките цариници Дводневното затворање на граничниот премин Богородица-Евзони, и најавата за затворање на границата Дојран-Дојрани, поради штрајкот на полицајците и цариниците во Грција сериозно влијае врз работата на македонските транспортни и извозно ориентирани компании. На грчка страна не се пропуштаат автобуси и камиони ниту за влез ниту за излез од Грција, додека патничките возила се пропуштаат на секои два часа во траење од 15 минути. Превозниците на стоки велат дека поради блокадите претрпуваат огромни штети и им се зголемуваат транспортните трошоци, бидеќи се принудени да бараат алтернативни патишта за да ги превезат производите и тие навреме да стигнат до нарачателите. Во Фени индустри велат дека во вакви случаи, кога однапред има најава за штрајкови од грчка страна се подготвуваат за алтернативни начини на испорака. “Несомнено е дека го отежнуваат целокупниот проток на стоки од и до Македонија. Во конкретниот случајот на Фени индустри, каде што транспортот на стоки се одвива ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 63 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штрајк на грчките цариници на граничниот премин „Евзони“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: