Пjулис нов тренер на Мидлзборо

Екипата од втората по квалитет англиска фудбалска лига, Мидлзборо, официјално го назначи Тони Пулис за нов менаџер на тимот. 59-годишниот стратег доаѓа на местото на отпуштениот пред два дена Гери Монк, кој беше разрешен поради лошите резултати на тимот. Монк го презеде составот на Миделзборо во јуни по испаѓањето од Премиер лигата, но под негово раководство, екипата постигна само 10 победи во 23 натпревари во Чемпионшип дивизијата и се наоѓа на 9.место.
| | веќе видена | слични

Холандскиот гигант Ајакс го именува Ерик тен Хан за нов тренер на тимот, откако неодамна се раздели со Марсел Кајзер. Како преодно решение беше назначен Михаел Рајзигер, но раководството на клубот успеа да склучи договор со Тен Хаг, кој доаѓа од редовите на Твенте. Тој ќе се обврзе на договор со важност од 2,5 години со Ајакс. Ерик тен Хаг во минатото има работено како асистент тренер во ПСВ Ајндховен и во Баерн Минхен, а беше прв стратег на Го Ахед Иглс и на Утрехт. Сега добива голема шанса за напредок во кариерата, преземајќи го кормилото на Ајакс.
| | веќе видена | слични

Фудбалскиот клуб Свонси го именуваше Португалецот Карлос Карвахал за нов шеф на стручниот штаб. Карвахал потпишал договор до крајот на сезоната, а на функцијата го наследи Пол Клемент, кој доби отказ минатата недела. Португалецот на клупата на „Лебедите“ пристигна од Шефилд откаде замина пред неколку дена. Претходно тој работел во Бешикташ и Спортинг Лисабон. Свонси по 20 кола во Премиер лигата се наоѓа на последното место на табелата со само 13 поени.
| | веќе видена | слични

Фенерџијата во Премиер лигата, екипата на Свонси денеска го соопшти името на наследникот на Пол Клемент кој доби отказ поради лошите резултати. Човекот кој ќе има задача да ги спаси „лебедите“ од испаѓање е 52-годишниот Карлос Карвахал кој до пред некој ден беше на чело на второлигашот Шефилд Венздеј. Станува збор за многу искусен стратег кој има работено во голем број на клубови меѓу кои Бешикташ и Спортинг Лисабон со тоа што неговиот договор е до крајот на годината, со можност истиот да биде продолжен. Првиот тес за Карлос ќе биде саботнаката пресметка со Вотфорд.
| | веќе видена | слични

Холандскиот гигант Ајакс Амстердам го именуваше тренерот на Утрехт, Ерик Тен Хаг како нов главен тренер со договор на две и пол години. 47-годишниот Холанѓанец го менува Марсел Кајзер, кој беше отпуштен минатата недела откако четирикратните европски шампиони испаднаа во Холандскиот куп од Твенте. Тен Хаг работеше заедно со Пеп Гвардиола во Баерн Минхен, каде што беше тренер на резервниот тим , пред во 2015 година да се врати во Холандија за да го преземе Утрехт. Со Утрехт тој стигна до петтото место во шампионатот во првата сезона и до четвртото место минатат асезона, а во 2016 година загубија во финалето на Холандскиот куп од Феенорд предводени од Џовани ван Бронкхорст. Ајакс се на второто место во холандскиот шампионат, со пет поени помалку од ПСВ Ајндховен, иако ги добија со 3:0 во дербото на 10 декември. Тен Хаг во првиот меч го пречекува шампионот Феенорд на 21 јануари. Ајакс го отпушти тренерот Кајзер и помошникот Бергкамп
| | веќе видена | слични
4 копии

Португалецот Карлос Карвалхал е назначен за нов менаџер на Свонси до крајот на сезоната, објави велшкиот фудбалски клуб. Последно пласираниот тим Премиер Лигата минатата недела го отпушти Пол Клемент по серијата загуби и само една победа во 11 натпревари и на негово место го поставува Карвалхал, доскорешниот менаџер на Шефилд Венздеј. Тој претходно ги предводеше турските тимови на Басакшехир и Бешикташ, грчки Астерас, како и екипите од својата земја: Спортинг Лисабон, Сетубал, Брага, Беира Мар, Авес, Белененсеш, Маритимо и неколку ниско лигаши. Португалскиот менаџер дебито на клупата на Свонси ќе го има в саботата на гости кај Вотфорд.
| | веќе видена | слични

Тимот на Свонси го именуваше Португалецот Карлос Карваљал како менаџер до крајот на сезоната. Карваљал беше отпуштен од англискиот второлигаш Шефилд Венсдеј на Божиќ, но пред Нова Година си најде подобра работа. Тој се наоѓа пред тешка задача да го спаси тимот од Велс од испаѓање – Свонси се последни со 13 поени од 20 натпревари, скор по кој беше отпуштен Пол Клемент. „Задоволни сме од Карваљал и верувале дека ситуацијата мора да се реши што е можно побргу за да го почнеме вториот дел од сезоната со нов оптимизам“, вели претседателот на Свонси, Хју Џенкинс. Карваљал со Венсдеј двапати обезбедуваше место во плеј-оф за влез во Премиер лигата, но двапати губеше, но „Буфовите“ имаа лош старт на сезоната, и Португалецот ја загуби работата откако го доживеа осмиот пораз во низа.
| | веќе видена | слични

Карлос Карвахал има голема среќа и веднаш по отказот во Шефилд Вендзеј, најде нов клуб и ќе биде менаџер на премиерлигашот Свонси. Португалецот пред само три дена беше отпуштен од членот на Чемпионшип лигата, но веднаш му се посреќи и ја доби довербата во Свонси, клуб кој е фенерџија во Премиерлигата. Мисијата ќе му биде многу тешка, бидејќи велшаните се последни во најсилната англиска лига.
| | веќе видена | слични

Карлос Карвахал е изборот на раководството на Свонси за нов менаџер на овој премиерлигаш, откако денеска беше потпишан договор за овој португалски стратег да го наследи Пол Клемент на клупата на „лебедите“ од Велс. Во игра беа уште неколку стратези со премиерлигашко искуство, но челниците на Свонси сепак се решија за 52-годишниот Португалец кој доаѓа од Чемпионшип-дивизијата. Имено, Карвахал ја почна сезоната на клупата на Шефилд венздеј, а интересно е што пред само неколку дена доби отказ во овој клуб, за сега да биде „унапреден“ во Премиер-лигата. „ Веруваме дека го носиме вистинскиот избор, Карлос два пати стигнуваше до плејофот за влез во Премиер-лигата. Тој е стратег со фантастичен карактер кој ќе има сила да го покрене нашиот фудбалски клуб во овој кризен период“ – изјави претседателот на Свонси, Хју Џенкинс. Карвахал ќе дебитира на клупата на Свонси на саботниот натпревар, на гостински терен против Ватфорд.
| | веќе видена | слични

Останато

Вчеравечер  во 19.40 часот на автопатот Демир Капија- Неготино се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „Фолксваген Фејтон“ со скопски ...
сите 85 | | | веќе видена

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава. Како што јави МВР, ...
сите 224 | | | веќе видена

„Јас од месец септември 2018-та година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“ ...
сите 753 | | | веќе видена

Ибрахим Дехари ќе биде нов министер за странски инвестиции, дознава телевизијата Алсат М. Дехари е кадар на ДУИ, бизнисмен, потекнува од селото Гајре, а во ...
сите 89 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 358 | | | веќе видена

Уште потрагично е што ова го претставуваат како успех, а не капитулација на правната држава. Досега пред обвинител требаше да бидат изведени и Кики и Фрики и ...
сите 396 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 161 | | | веќе видена

Амазон, најголемата шума во светот од која зависи еколигијата на целата планета гори - со план! Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се надевал дека ќе успее ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пjулис нов тренер на Мидлзборо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: