Македонските ватерполисти на поправен со Романците

Македонската ватерполо репрезентација денеска од 14 часот на Европското првенство во Ајндховен, Холандија, ќе игра против селекцијата на Романија во разигрувањето од 7. до 12. место. Со победа над Романците нашиот тим и дефинитивно ќе обезбеди место меѓу првите десет селекции на првенството со што се обезбедува виза за квалификацискиот турнир за ЛОИ 2012.во Едмонтон, Канада. На вториот денешен натпревар во разигрувањето за пласман од 7. до 12. место ќе играат и Шпанија со Турција, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Во двата натпревари за место во полуфиналето на Европското првенство ќе се сретнат селекциите на Италија и Германија, како и на Грција против Црна Гора. Извор: Спортско радио 90.3 ФМ.
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација денеска ќе се обиде да побегне до последното место на европското првенство во Холандија. Во битка за 11. позиција, нашите ватерполисти за ривал го имаат тоталниот аутсајдер Турција, со која на стартот почнавме со победа од 16:4. Натпреварот започнува од 12 часот и ќе биде реприза на дуелот од пред две години во Загреб, кога бевме поразени токму од Турција(9-6), по што завршивме како последни на ЕП 2010. Нашите ватерполисти со големи амбиции влегоа на ова ЕП, но освен победата против денешниот ривал, на сите останати дуели комплетно потфрлија, пренесува Спортското радио 90.3 ФМ. Денеска покрај овој меч за пласман, следуваат и завршните битки на шампионатот во трката за медали. Србија и Италија, односно Унгарија и Црна Гора ќе играат во двата полуфинални дуели од кои ќе ги добиеме селекциите кои ќе се борат за европското злато. Европа викендов ќе добие нов шампион, откако бранителот на трофејот, Хрватска, не успеа да се најде во завршните натпревари. извор: Спортско радио ...
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација денеска (12 ч.) против Турција го игра мечот за 11. место на ЕП во Ајндховен, Холандија. По неуспешниот обид да обезбедат место на квалификацискиот турнир во Едмонтон за ЛОИ во Лондон, на избраниците на селекторот Игор Гочанин им преостанува во последниот меч на континенталниот шампионат да го избегнат последното место. „Црвено-жолтите“ се фаворити за овој меч, разликата меѓу двете селекции е огромна, а тоа го покажаа и со убедливата победа на Турција од 16-4 во мечот во првото коло, која за Македонија за жал остана единствена досега на ЕП. Гочанин не може да смета на услугите на суспендираните Борис Летица и Саша Милиќ, кои заработија црвени картони против Романија. Покрај Македонија – Турција, денес се играат и мечевите меѓу Романија и Хрватска (14 ч.) и Шпанија и Холандија (16 ч.) во разигрувањето за пласман од 7 до 10 место. Во двете полуфинални средби силите ќе ги одмерат Италија – Србија (18 ч.) и Црна Гора – Унгарија (20 ч.).
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската ватерполо репрезентација денеска точно на пладне (12 часот) против Турција ќе го одигра последниот натпревар на Европското првенство во Ајндховен, Холандија. Македонските репрезентативци кои не успеаја да ја остварат целта, а тоа е пласман на олимпискиот квалификациски турнир во Канада, ќе се обидат со победа против Турција да го избегнат последното место на шампионатот. Ова првенството Македонија го започна токму против Турција во групната фаза, со убедлива победа од 16:4 која беше и единствената на шампионатот. Селекторот Игор Гочанин за денешниот дуел нема да може да смета на суспендираните Борис Летица и Саша Мишиќ поради добиените црвени картони на средбата со Романија. Освен натпреварот Македонија - Турција, денеска на ЕП ќе играат и: Романија - Хрватска (почеток 14 часот) и Шпанија - Холандија (16 часот) за пласман од седмото до десетото место, како и двете полуфинални средби Италија - Србија (18 часот) и Црна Гора - Унгарија (20 часот).
| | веќе видена | слични

Наспроти најавите за триумфално враќање во нашава земја од Европското првенство во Ајндховен, Холандија, македонските ватерполисти разочарувачки денеска од 12 часот против Турција ќе играат само во битката за избегнување на последното место на собирот на најдобрите од Стариот континент. Нашите репрезентативци не успеаја да обезбедат ниту квалификации за ЛОИ 2012 во Лондон, па денеска против Турците кои убедливо со 16-4 ги совладавме во натпреварите по групи, што е наша единствена победа на првенството, ќе бараат можност само да не бидат последни, 12-то пласирани, на континенталниот шампионат. Но, за разлика од првата средба со Турците овој пат не чека далеку потешка задача со оглед на тоа што ќе ни недостасуваат дури тројца стандардни првотимци. Ќе играме без Борис Летица и Саша Мишиќ кои се суспендирани поради добиените црвени картони на претходниот натпревар со Романија, како и без Даниел Бениќ кој поради приватни причини мораше да ја напушти селекцијата уште пред дуелот со Романците. Исто така суспендиран ...
| | веќе видена | слични

Ватерполистите на Србија во полуфиналето на Европското првенство во Ајндховен ќе играат со Италија, додека Црна Гора ќе оди на Унгарија. Ова стана јасно по вчера одиграните бараж натпревари во кои “азурите“ ја совладаа Германија со 9:4 и така си обезбедија натпревар за медал. Во другиот бараж натпревар пак Црна Гора ја совлада Геција со 11:9. Натпреварите од полуфиналето се играат во петок. Од 18 часот се среќаваат Србија и Италија, додека од 20 часот играат Црна Гора и Унгарија. Директните преноси од ЕВропското првенство во ватерполо можете да ги следите на МТВ 1.
| | веќе видена | слични

Во меч за пласман до 7. место на ЕП Македонија загуби од Романија и нема да игра во квалификациите за ЛОИ, а ќе се сретне уште и со Турција за избегнување на последното место на ЕП Македонската ватерполо-репрезентација остана без шанса за пласман на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Лондон годинава, откако загуби со 10-12 (1-1, 3-4, 3-4, 3-3), од Романија, на Европското првенство (ЕП) во Ајндховен, во меч за пласман. Во натпревар во кој Македонија само со победа имаше шанса за пласман на квалификацискиот турнир за ЛОИ во Лондон, македонските ватерполисти беа надиграни од Романија и ќе се борат за пласман на 11. место на ЕП. Квалификации за ЛОИ се обезбедуваа со пласман до 9. место. Ватерполистите не само што не успеаја да одиграат добро во нападот туку играа и лошо и нервозно во одбраната, каде што лесно добиваа исклучувања и примаа доста лесни голови и покрај одличните одбрани на голманот Далибор Перчиниќ. Во последната четвртина тие неколку пати имаа можност да го стигнат водството на противникот, но во тие ...
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација ја прокоцка и последната шанса за пласман на предолимпискиот турнир во Едмонтон, откако загуби со 10-12 од Романија, на Европското првенство во Холандија. По овој пораз на Македонија и останува да се бори за честа и да го избегне последното 12. место на еврособирот. Македонија до почетокот на третата четвртина беше рамноправен противник, кога резултатот беше 5-5, по што следуваше серија од 4-0 на Романците. Оваа предност се покажа како пресудна за прв триумф на Романија на шампионатот во Ајндховен. Македонија која на стартот на ЕП ја победи Турција, е во лоша серија од пет порази. Македонија – Романија 10-12 (1-1, 3-4, 3-4, 3-3) Резултат: прва четвртина: 0-1 (Џакону), 1-1 (Kречковиќ). Втора четвртина: Ранџиќ (2-1), 2-2 (Раду), 2-3 (Матеј), 2-4 (Џакону), 3-4 (Ранџиќ), 3-5 (Раду), 4-5 (Вуксановиќ). Трета четвртина: 5-5 (Kречковиќ), 5-6 (Kадар), 5-7 (Џакону), 5-8 (Негреан), 5-9 (Kадар), 6-9 (Петровиќ), 7-9 (Мишиќ). Четврта четвртина: 8-9 (Ранџиќ), 8-10 (Матеј), 8-11 ...
| | веќе видена | слични

Ватерполо репрезентацијата на Македонија загуби уште еден натпревар на Европското првенство во Ајндховен и по овој пети неуспех ќе се бори да го избегне последното место на завршната табела, по што пласман на Олимписките игри во Лондон остана само како сон. Во борбата за пласман, во среда, нашиот национален тим беше совладан од Романија со 12 - 10 и во петок против Турција, која единствено ја совлада на почетокот, ќе игра за 11 то место на шампионатот во Холандија. Пропуштена е шансата да се обезбеди место на претквалификацискиот турнир во Едмонтон (Канада) за пласман на ОИ во Лондон, како и директно учество на следното Светско првенство.
| | веќе видена | слични

Македонската ватерполо репрезентација, ќе се бори за 11-то место на Европското првенство во ватерполо, чии домаќин е Ајндховен. Ваквиот епилог следува по новиот пораз на ватерполистите, кои денеска се поразени од Романија со 10:12. Противник на Македонија во борба за претпоследното место на првенството ќе биде поразената репрезентација од пресметката помеѓу Турција и Шпанија. Денешниот пораз ги урна надежите на ватерполистите дека можат да изборат место на претквалификацискиот турнир за пласман на ОИ во Лондон. Против Романија, Македонија го забележа петтиот пораз во досегашниот дел на ЕП, претходно по стартната победа над Турција, ватерполистите загубија од Грција, Унгарија, Италија и Холандија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 89 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 218 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонските ватерполисти на поправен со Романците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: