Град Скопје испраќа хуманитарна помош за Албанија


Градот Скопје како град на солидарноста и како збратимен град со Тирана ќе испрати помош на настраданите во неодамнешните поплави во Република Албанија, коишто предизвикаа голема материјална штета. -Град Скопје како град на солидарноста, одлучи да даде помош на настраданите во поплавите во Албанија, кои предизвикаа голема материјална штета во нашиот збратимен град. За таа цел обезбедивме средства во висина од 1.100.000 денари, со кои беа набавени пакети со најнеопходните средства за лична хигиена, храна и производи за бебиња. Од ова место, со помош на Црвениот Крст на Град Скопје, почнува испораката на овие средства кои наскоро очекуваме да пристигнат во соседна Албанија, во рацете на оние на коишто помошта им е најпотребна - рече денеска градоначалникот Петре Шилегов.
| | веќе видена | слични
2 копии

Општинската организација на Црвениот Крст Куманово донира помош за 90 семејства од социјално ранливи категории граѓани во Куманово и соседните општини. - Во декември, особено во предновогодишниот период, се погриживме во рамки на своите можности да обезбедиме пакети со храна, хигиена и облека за 30 социјално најзагрозени семејства од градот и општината Старо Нагоричане, изјави секретарот на кумановскиот Црвен Крст Бојан Петрушевски. Хуманитарна помош, информираа од Црвениот крст, во декември била донирана и на семејства од кумановската населба „Средорек“. Помошта опфаќа пакети со храна за новороденчиња, пелени и облека. Црвен крст Куманово ќе продолжи да помага и во 2018 година заедно со општествено одговорни претпријатија и хуманите граѓани.
| | веќе видена | слични

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска на бездомниците во Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица во Момин Поток им подели пакети со топла облека и обувки.„Градот Скопје континуирано финансиски го помага работењето на овој центар, и таа наша поддршка ќе продолжи и следната година, со цел да им го олесниме животот на овие бездомните лица. Ова се наши сограѓани и ние и како луѓе и како институција треба да се трудиме да им помогнеме што полесно да се интегрираат во системот, и се надевам дека следната година на ова место ќе ги има во многу помал број“, рече Шилегов.Стационарот е отворен 24 часа за да им излезе во пресрет на лицата во ладните денови кога температурите паѓаат под нулата и во него има тимови коишто со возило ги преземаат бездомниците од местата каде што се лоцирани.
| | веќе видена | слични

Некогаш човек со достоинство и покрив над главата денес бездомник. Четири години улиците биле негово прибежиште денес лимената гаража е негово постојано место на живеење. 58 годишниот Даут раскажува дека некогаш имал и семесјтво кое го изгубило поради неговиот порок коцкањето. Вели дека се кае за тоа што го направил и дека сега го плаќа данокот на неговото однесување. Моли за помош кој колку може да му помогне за да може неговата гаража да ја претвори во топол дом. Гаражата во која живее е во потполна руина, без струја и дрва се плажи дека минусните температури ќе ги издржи. Се што бара е помош за да си ја догради неговата гаража и постојана работа како би можел да продолжи со пристоен живот. „Ова е импровизирана гаража кај што живеам, се надевам на подобри услови. Моментално не се греам на ништо, немам дрва. За среќе имам ќебиња“ - вели Даут Таир. Даут вели дека новата година ќе ја помине во студ и без храна, неговата желба е во 2018та година да си обезбеди работа и соодветни услови за живот, како и да си ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Градоначалникот Петре Шилегов денеска го посети Пунктот и Прифатилиштето за бездомни лица во Момин Поток и во пресрет на новогодишните празници им подели пакети со топла облека. Бездомниците беа собрани за да ги земат нивните подароци, кои црвениот крст во соработка со Град Скопје им подели пакети со топла облека и обувки. Шилегов истакна дека град Скопје и понатаму ќе континуирано финансиски го помага работењето на овој центар.
| | веќе видена | слични

Успешна година бележи Црвениот крст од Охрид. Со традиционален коктел на кој присуствуваа бројни граѓани и соработници, активистите на Црвениот Крст од Охрид ја заокружија 2017 година. Претседателот Сашо Точков изрази задоволство од сработеното, односно реализацијата на бројните хуманитарни акции кои најчесто се во знакот за помош на ранливата категорија на граѓани. Неговите очекувања за наредната година се дека ќе имаат доста работа, а меѓу приоритетите на општинскиот Црвен крст за 2018 година е воспоставување на систем за спасување. „ Изразувам големо задоволство и очекувам во 2018 барем во делот на проектна активност на Црвениот Крст да реализираме голем прекуграничен проект кој што е од ИПА 2 програмата финансиран и кој што на градот ќе донесе голем бенефит а тоа е една професионална служба за спасување која што 24 часа ќе биде достапна за целиот регион на Охрид. Точков искажа голема благодарност до сите волонтери кои биле вклучени во бројните активности, вработените и медиумите за искажаната поддршка. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Старите лица во Геријатриското одделение при Општа болница Охрид денес беа посетени од волонтерите на Црвен крст Охрид и раководството на Општата болница при што им беа доделени бројни подароци обезбедени од хуманите поединци, фирми, здрженија. Поддржувачи се : Мода Калцини, Сетек, хотел Десарет, хотел Ловец, ЈП Комуналец, Хоби Центар, маркет Тропикал, Себо, Лајонс клуб Лихнидос и Црвен крст Охрид.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пакети со топла зимска облека денеска беа традиционално поделени во пунктот за бездомници на Црвениот крст во Момин поток на 80 лица кои редовно 100 лица кои повремено го посетуваат. Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов рече дека Градот Скопје ја продолжува традиционалната поддршка на пунктот за нашите бездомни сограѓани. - Во буџетот за следната година предвидуваме и повеќе средства со цел како Град на солидарноста да го вратиме хуманиот дел од живеењето на градот. Овие наши луѓе се во моментална тешка состојба и човечки е да помогнеме пред се како луѓе, но и како институции, рече Шилегов. Посочи дека како градоначалник за него е попримарно да обезбеди и креира политики коишто ќе овозможат овие луѓе веќе да не бидат ваква целна група и да можат да бидат самоодржливи. - Независно од тоа се додека има потреба Градот Скопје секогаш ќе излегува во пресрет особено за хуманитарни активности затоа што човечноста е нешто што не краси сите, рече Шилегов. Секретарот на Црвениот крст на Скопје Сузана Тунева ...
| | веќе видена | слични

Живот без кров над глава, борба да се преживее секој ден. Секојдневие исполнето со неизвесност и студ. Не е лесно да се издржи, но оптимизмот не ги напушта, секој ден се надеваат на подобро утре. Секој со различна приказна, но судбината ги споила. Хасан Аметовски е благодарен на Црвениот крст, на институциите и на граѓаните. Од Црвениот крст велат дека во текот на претстојните празници ќе ја следат состојбата со бездомните лица и ќе вршат дополнителна дистрибуција на вреќи за спиење и сѐ она што им е потребно. Пунктот за бездомни лица работи 24 часа и ќе работи за време на Новогодишната ноќ и на Божикните празници. Во буџетот за наредната година се предвидуваат повеќе средства за помош на овие луѓе, за да го вратиме хуманиот дел од живеењето на градот. Овие наши луѓе се во моментална тешка состојба и човечки е да помогнеме, но и како институции, рече градоначалникот Шилегов. Ова е традиционална активност на Црвениот крст на завршување на календарската година. Во пунктот за бездомни лица, 80 кои редовно го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 127 | | | веќе видена

Полицијата на округот Билфилд ги замолила очевидците на несреќата во која загина Шабан Шаулиќ да се јават како би сведочеле за судирот, во кој настрада ...
сите 190 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 128 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Град Скопје испраќа хуманитарна помош за Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: