Франција разочарана, Вардар им одржа лекција


Триумфот на Вардар во машката ракометна Лига на шампионите со победите над фаворизираните Барселона и ПСЖ на завршниот турнир во Kелн се причина македонскиот тим да се најде на централните места во спортските медиуми во повеќе европски земји. Првиот триумф во Европа на Вардар е оценет како сензационален. „Разочарување“ е насловот на францускиот „Л’екип“. - Македонскиот тим, кој исто како и ПСЖ беше дебитант во финалето на ЛШ, покажа брилијантна одбрана, знаење во нападот и челични нерви во последната минута од натпреварот – пишуваат Французите. - Милионите не се секогаш гаранција за успех. Таа лекција ја доби ПСЖ, клубот што потроши повеќе од 50 милиони евра во последните четири години, но не успеа да стане шампион на Европа. Вардар како дебитант на Ф4-турнирот во ЛШ им одржа лекција по ракомет. Македонскиот шампион предводен од Раул Гонзалес и Давид Дејвис, со четворица Шпанци во своите редови, ја освои титулата во Kелн. Го одиграа еден од најспектакуларните мечеви во овој спорт во последно време. Тимот ...
| | веќе видена | слични

Вардар испиша нова ракометна историја. Речиси сите очекуваа финале меѓу дрим тимот од Париз и најтрофејниот клуб во историјата на ракометот Барселона, но сјајните момци од Македонија направија сензација во драматичната завршница прво во полуфиналето, кога голот на Лука Циндриќ ги сруши Каталонците, за да во финалето Иван Чупиќ со гол во последната секунда го порази ПСЖ со браќата Карабатиќ, Хансен..., пишува Индекс.хр. Неверојатниот успех посебно не радува пишува порталот, зошто меѓу македонските момци се и хрватските репрезентативци Игор Карачиќ, Иван Чупиќ и Лука Циндриќ. Лино Червар, поранешен тренер на Металург и човек кој го откри Циндриќ, за Вардар вели „тоа е европски клуб, а Металург е исклучиво македонски проект“. Червар за Индекс.хр открива во што е тајната на успехот на македонскиот клубски ракомет. -Вардар направи страшна работа, иако Барселона е во благ пад сепак голема работа е да се исфрлат такви момци. Тоа што е го направија во финалето е чудо. Овој успех е и мој бидејќи јас ги открив ...
| | веќе видена | слични

Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. Македонската фудбалска федерација направи моќно видео како поттик пред настапите на сениорската и младата репрезентација. На одличниот видео-материјал кај нашата најдобра репрезентација се капитенот Пандев, Алиоски и Трајковски, додека кај младите се Николов, Барди и Аврамовски. На овој начин ФФМ сака да испрати порака до навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија.
| | веќе видена | слични

ФФМ тргнува во акција, фудбалски да се обединиме. изработија едно видео кое е дополнителен поттик за двете селекции пред она што ги чека во дуелот со Шпанија, но и настапите на младата репрезентација на Македонија на Европското првенство во Полска. Едно моќно видео кое е и порака за навивачите да дојдет во недела навечер на Арената „Филип втори“, и да ги подржат нашите најдобри фудбалери во обидот да се направи уште еден сензационален успех за македонскиот спорт. Да бидат подобри од Шпанија. Секоја чест за видео материјалот
| | веќе видена | слични

Победата на РК Вардар и освојувањето на европската шампионска титула во машки ракомет, предизвика експлозија на радост вечерта на 4 јуни, како и на денот на пристигнувањето на шампионите во Скопје. Честитки на ракометарите на Вардар, на тренерите, раководството и сопствениците на клубот, и секако на комитите и на сите други навивачи на Вардар! Заслужуваат огромни честитки, бидејќи победија повеќекратно поголеми клубови, во смисла на пари, како Барселона и ПСЖ, клубови со некои од најдобрите ракометари на денешнината, како Карабатиќ. Тоа е огромен успех, само по себе и како таков треба да се честита!Радоста пак ја надминува клупската димензија, бидејќи во контекстот на Македонија, титулата европски шампион во клупски спорт е вистинска реткост, еднаш во генерација. Ние сме земјата каде што за четвртото место на нашата кошаркарска репрезентација се израдувавме како за прво место! И благодарејќи на спортот, како и на културата, благодарејќи на ракометот, кошарката, и понекој друг спорт, се извинувам ако ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот човек на ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетовек му додели плакети на семејството Вардар за успехот во машка и женска конкуренција, во Лигата на шампионите. Машкиот тим на завршниот турнир во Келн успеа да ги победи Барселона и ПСЖ и да ја освои титулата, додека женскиот тим играше во финалето и беше поразењн од Ѓер. Мукаетов вели дека нивниот успех е голем за Македонија и во иднина им посакува нови титули. -Голема благодарност за господинот Сергеј Самсоненко за се што прави за македонскиот спорт, како и на актерите за прикажаното. Искрено, на Вардар му посакувам одбрана на титулата, а на женскиот тим да ја освои титилата наредната сезона. Македонија е горда што има машки шампион и женски вицешампион, изјави Мукаетов. Нареден предизвик за Вардар ќе биде светската титула на Суперглоуб кое се игра во Доха, Катар. ФОТО: ГОЛ. МК
| | веќе видена | слични

Не сум јас „Комита“, морам тоа да го признам, си држам до новинарски стандарди, иако некои и од нашава фела повеќе сакаат да навиваат, отколку да пишуваат, ама тоа е друга тема. Но, сепак, се сметам за еден обичен „скопјанец – вардарец“, кој на времето одел на Запад, не за да навива, туку за да гледа фудбал, со членска карта со печатот на ФК Вардар. По ова, станав новинар, а новинарство – спортско, и вардарство – не одат заедно. Можеби и не ме боли тоа исто колку и „Комитите“, ама јас ќе го напишам, па плукајте ме мене, за да им олесни на тие што цел живот навиваат, коски оставиле за клубот Вардар, а сега малку и се чувствуваат запоставени. Било да навива(ле) за ФК, РК, КК…од семејството Вардар, како што сега овие ’новопечените’ од кадрово сакаат да го кажат. Овие трендсетерите што „срце даваат“ за брендот Вардар. РК Вардар стана европски шампион и го исполни сонот на секој Македонец. Чувство на гордост, среќа, радост, убавина во душата. Но, да не се лажеме, солзи на очи сигурно им доаѓаа единствено на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ракометниот клуб „Вардар„ стана европски шампион, а вчера сите заедно ја прославијa титулата на плоштадот Македонија. И нашиот пејач Даниел Кајмакоски ја честиташе победата и на својот Инстаграм профил сподели неколку фотографии и напиша: -Браво Вардар! Европски шампион! Ни ги исполни срцата со радост и гордост!
| | веќе видена | слични

И нашиот пејач Даниел Кајмакоски ја честиташе победата и на својот Инстаграм профил сподели неколку фотографии и напиша: -Браво Вардар! Европски шампион! Ни ги исполни срцата со радост и гордост! Вистина.мк
| | веќе видена | слични

Повеќе од 10.000 луѓе во Скопје ги дочекаа ракометарите на Вардар кои минатиот викенд за прв пат во својата историја станаа прваци на Европа. Во финалето на завршниот турнир од Лигата на Шампионите во Келн, го победија ПСЖ со (24:23), ден порано, во полуфиналето, и Барселона со (26:25), за гоелма македонска радост, не само ракометна. Тоа беше видливо на сите делови од Скопје, каде новите великани на македонскиот спорт беа дочекани и како вистински херои. Тоа не остана незабележано на сите ракоменти меридијани, особено на просторите на нашата поранешна држава. Водечките спортски медиуми, во соседна Србија, Босна, Хрватска, редат само суперлативи за огромниот успех на Вардар, но во исто време ја проследија и сликата од пречекот на „вардаровите" јунаци во нашиот главен град. Во преден план е насловот од хрватскиот „Индекс" кој „призна" дека „Скопје гори", а ги пренесе и емоциите на хрватските репрезентативци кои беа во улога на егзекутори. „Соништата се остварија. Благодарам на сите. Насловот европски првак ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 567 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 422 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 343 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција разочарана, Вардар им одржа лекција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: