„Катимерини“: Решението за името ќе се одложи на неодредено


5 копии

Во пресрет на денешните разговори на медијаторот Метју Нимиц со македонскиот државен врв грчкиот весник „Катимерини“ излезе со коментар на својот извршен уредник Алексис Папахелас, според кој решението за името на македонската држава ќе биде одложено на неодредено време. Откако во воведот од коментарот насловен „Како се сменија времињата“ авторот се осврнува на растечката лутина на огромен дел од грчките граѓани наспроти надежта дека ќе тргне на подобро кога Алексис Ципрас стана премиер, втората половина од текстот е посветена на прашањето за името на Македонија. „Но, ерупцијата ненадејно се случи не поради намалувањата на пензиите и другите мерки за финансиска помош, туку поради спорот за името со поранешната југословенска Република Македонија (ПЈРМ). Во Америка, метафората ‘трета шина’ се користи за да се опише прашање по кое ниту еден политичар не може да преживее ако тој или таа го допре (се мисли на високонапонската трета шина во некои електрични железнички системи). Во САД во овие прашања спаѓа ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Грчкиот премиер се обидува да постигне компромис со Скопје, но отпорот во неговата земја е голем, пишува весникот Ди Велт. Доколку не успее, се заканува нова нестабилност на БалканотОпасноста, доколку преговорите околу спорот за името не завршат со успех, е голема и за Македонија и за Грција, а на Балканот во таков случај ќе му се заканува нова нестабилност, анализира во денешниот број германскиот весник Ди Велт. Ципрас речиси сигурно ќе ги загуби следните парламентарни избори во Грција, а во Македонија најголема опасност демне од враќањето на националистичките сили на власт.„(...)Тоа што Ципрас токму во овој момент одлучи да се впушти во, за него, од внатрешно-политички аспект, високо ризичните преговори е поврзано со меѓународниот притисок кој се врши врз него. Спорот за името блокира геостратешки важни планови за Западот: членството на Македонија во НАТО и ЕУ.(...) Алексис Ципрас, пак, има добри причини да се бори за наклонетоста на меѓународните партнери. Тој се надева дека во август, по осум години ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Спорот за името меѓу Македонија и Грција може да се реши во блиска иднина со лидерство и државништво во двете земји, изјави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. „Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да најде решение со својот сосед. Уверен сум дека тоа може да се постигне во блиска иднина“, вели Хан во изјавата за Дојче веле. Тој посочува дека е потребно лидерство и државништво не само да се најде решение, туку и за да се постигне согласност и да се обезбеди неопходното политичко мнозинство.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан очекува од Македонија да вложат лидерство и државнички потези за да го решат меѓусебниот децениски спор за името кој е главна причина за македонските блокирани евроинтеграции. – Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да најде решение со својот сосед. Уверен сум дека тоа може да се постигне во блиска иднина, вели Хан во изјава за Дојче веле. Еврокомесарот е свесен за тежината на проблемот и предизвиците кои претстојат за негово решавање. – Тоа е предизвик за лидерите во двете земји. Јас сум во постојан контакт со нив, и тие се многу посветени и знаат дека е важно да се најде решение затоа што таков нерешен проблем не може да остане меѓу две земји среде Европа, вели Хан. Прашан дали сликите од настани како протестите во Атина го прават помалку самоуверен за процесот, Хан одговара дека би бил на погрешна функција доколку лесно му ...
| | веќе видена | слични

- Ова е спор кој трае долги години. Постојат одредени чувства, особено во Грција, но знам дека актуелната грчка влада е посветена да го реши овој проблем, да најде решение со својот сосед. Уверен сум дека тоа може да се постигне во блиска иднина, вели Хан во изјава за Дојче веле. Посочува дека е потребно лидерство и државништво не само да се најде решение, туку и за да се постигне согласност и да се обезбеди неопходното политичко мнозинство. - Тоа е предизвик за лидерите во двете земји. Јас сум во постојан контакт со нив, и тие се многу посветени и знаат дека е важно да се најде решение затоа што таков нерешен проблем не може да остане меѓу две земји среде Европа, вели Хан. Прашан дали сликите од настани како протестите во Атина го прават помалку самоуверен за процесот, Хан одговара дека би бил на погрешна функција доколку лесно му влијаат такви настани. - Тоа е дел од нашата секојдневна работа. Тоа е предизвик, но работиме за подобра Европа, а подобра Европа значи подобри животни услови за нејзините ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Јоханес Хан за зборува за спорот со името и новите чекори. За протестите во Грција, Хан за Дојче Веле вели дека постојат одредени чувства за спорот кој трае со години, особено во Грција, и дека грчката Влада е посветена на проблемот. Според него сега е време да се реши спорот бидејќи таков проблем не смее да остане меѓу две европски земји. - Потребно е лидерство и, ако сакате, и државништво не само да се најде решение, туку и за да се постигне согласност и да се обезбеди неопходното политичко мнозинство.. Би бил на погрешна функција доколку лесно ми влијаат такви настани. Тоа е дел од нашата секојдневна работа. Тоа е предизвик, но работиме за подобра Европа, а подобра Европа значи подобри животни услови за нејзините граѓани, особено во регионот, а тоа има влијание и врз нас во ЕУ. Затоа и го правиме ова. Дефинитивно не е лесно, но е неопходно, вели тој за Дојче Веле. Фото: МИА
| | веќе видена | слични
10 копии

Пред два месеца седнав на кафе во долниот кварт во Лондон. Девојката која ме служеше ме праша од каде сум бидејќи мојот акцент ѝ звучеше познато. Кога ѝ кажав дека сум од Грција, таа се насмевна и рече дека така и мислела, бидејќи беше од Македонија. Ѝ кажав дека поминав низ нејзината татковина додека патував во Србија. Кога дојде време да ја платам сметката, таа одби да ми ги земе парите: Кафето е од мене бидејќи вие сте првиот Грк што ја нарекол мојата земја Македонија. Додека ви го кажувам ова, јас сум исполнет со сомневања за тоа дали требаше да го споделам она што се случи. Стравувам дека се опишувам себеси како некој вонредно слободоумен либерал кој ги повикува своите сонародници кои се навредени од соседната држава дека го користи името Македонија да се опуштат. Се плашам дека некои Грци ќе ме сметаат за предавник и во исто време се чувствував како идиот кој како да разменува мисли за брачното достоинство за едно кафе со млеко. Знам многу луѓе кои размислуваат како мене. Во Грција немам пријатели што ...
| | веќе видена | слични

Секој компромис ќе има политичка цена, и за Заев и за Ципрас. Сега е потребно државништво и чувство на одговорност во Атина и во Скопје, затоа што има вистински моментум да се реши ова прашање, вели професорот Ѕиампирис. „Не може да се очекува дека двете земји ќе можат да се договорат за името на ПЈР Македонија и да речат дека за другите работи ќе разговараат подоцна. Тоа нема да се случи. Сите работи ќе одат во пакет“, убеден е Аристотле Ѕиампирис, професор по меѓународни односи на Универзитетот во Пиреја. Ѕиампирис долги години го проучува прашањето за името, има напишано книга и многу анализи за овој проблем и е еден од највлијателните експерти во грчката јавност за проблемот кој ги оптоварува односите меѓу Македонија и Грција. Во разговорот за Дојче веле тој вели дека двете земји мора да се концентрираат на иднината, а не на она што се случувало пред 10, 20, 100 години или пред 2000 години. Според Ѕиампирис, медијаторот Нимиц не е тој што одлучува, тој само се обидува да помогне – „државите ги носат ...
| | веќе видена | слични

„Немам пријатели во Грција кои велат ‘Македонија’ кога мислат на Македонија. Немам ни колеги кои можат да го напишат тоа име без да го стават во наводници, дури ни меѓу оние кои не мора да се загрижени за прашањето за името“, пишува Тимиос Цалас во текст за „ЕУ обсервер“, во кој апелира „ајде да ја нарекуваме ‘Скопје’ во Грција за да не завршиме со помодрено око, и ‘Македонија’ кога сме во странство, за да не мислат луѓето дека сме идиоти!“ Тој потсетува дека во 1991 година, Грците беа тие кои со масивни демонстрации и активен дипломатски маневар, ја негираа соседната земја, која штотуку ја стекна независност од поранешна Југославија, и нејзиното право да се нарекува себеси Македонија. Грчкиот аргумент беше дека и во Грција има регион со тоа име и дека поранешната југословенска Македонија ќе има аспирации во тој правец. Но, констатира Цалас, целата оваа афера за името на Македонија е завршена… „Интензивната дипломатска активност од последниве денови и средбата меѓу премиерите на Грција и Македонија, Алексис ...
| | веќе видена | слични

Да ја викаме „Скопје“ кога сме во Грција за да не попиеме бокс, а да ја викаме „Македонија“ кога сме во странство, за да не нè мислат луѓе дека сме идиоти. Пред околу два месеца нарачав кафе во кафетеријата на Долниот дом на британскиот парламент. Девојката што ми го правеше кафето ме праша од каде сум бидејќи ѝ звучев познато. Кога и одговорив дека сум од Грција таа се насмевна, одговарајќи дека така и мислела бидејќи таа самата е од Македонија. И кажав дека минав низ нејзината држава, кога возев за Србија. Кога дојде време да платам, таа не сакаше да ми земе пари: „Кафето е од мене, затоа што ти си првиот Грк што сум го слушнала да каже ’Македонија’“. Кога ја раскажувам случката јас сум под наплив на сомнежи дали треба да го правам тоа. Се плашам, прво, да не се опишам себе си како покул, слободоумен либерал кој врши притисок врз сите оние мои сонародници што се чувствуваат навредени затоа што соседната држава го користи името „Македонија“, да се опуштат. Исто така се плашам дека некои Грци ќе ме сметаат ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можноста катедралата Нотр Дам да добие нов модерен изглед, предизвика бес ширум Франција и светот, пренесе „РТ“.„Да го сопреме ова лудло. Мораме да покажеме ...
сите 749 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 115 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Вмро-Дпмне и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова гостуваше во емисијата Еден на Еден и ги покажа своите танцувачки ...
сите 214 | | | веќе видена

Тројцата претседателски кандидати Блерим Река, поддржан од Алијансата за Албанците и Беса, кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и ...
сите 192 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Катимерини“: Решението за името ќе се одложи на неодредено

Од:
До кого (е-маил):
Порака: