Ден на Европа

Со музика, бројни изложби и храна според различни европски рецепти, денеска во Скопје беше одбележан "Денот на Европа". На овој настан, присуствуваа и деца од градинките и основните училишта од општина Центар, кои ги претставија своите трудови под мотото „Ја сакам Европа“. Македонија не е членка на ЕУ, но нејзиното место е таму, рекоа учесниците "Денеска е посебен ден кога го одбележуваме Денот на формирањето на Европската унија и ме радува фактот што денес го славиме овој ден, заедно со граѓаните на Скопје и со младите луѓе Може да се види дека македонските државјани имаат европски дух. Ова е многу важно во време кога земјата оди кон ЕУ. Да нагласам дека местото на Македонија е во Европската Унија" изјави Ерван Фуере – амбасадор на ЕУ во Скопје Општина Центар и канцеларијата на ЕУ во Скопје, го организират овој настан за Денот на Европа, веќе четврта година по ред. Шумановата декларација, која беше претставена во 1950 година се смета како основа на Европската унија. Првин беше формирана Европската ...
| | веќе видена | слични

Местото на Македонија е во Европската унија, порача евроамбасадорот Ерван Фуере, кој денеска го славеше Денот на Европа со жителите на општина Центар. Децата од неколку училишта и градинки, пееја песни и играа танци од...
| | веќе видена | слични

Македонија Фуере вели дека местото на Македонија е во Европа Македонските државјани имаат европски дух и тоа е огромна вредност во моментите кога земјата оди кон Европската Унија, порача евроамбасадорот Ерван Фуере на денешната прослава на 9 Мај – Денот на Европа. Според него, местото на државата е во ЕУ.Домаќините изведоа неколку европски танци и песни, а имаше и музика од Ирска, родната држава на Фуере.На утрешен ден, пред 60 години, е донесена Шумановата декларација и е извојувана победата над фашизмот во Втората светска војна.За Владмир Тодоровиќ, кој порача дека Скопје ќе стане поевропски град и пред членството на државата во Унијата, новата зграда на општината, според изгледот и според функционирањето, ќе биде според урнек на општините од Европа.Утре, граѓаните ќе трчаат маратон, а денеска се одржа трката на келнери.
| | веќе видена | слични

Под мотото „Ја сакам Европа“ општина Центар традиционално по четврти пат, со организација на Европски хепенинг денеска се вклучи во одбележувањето на Денот на Европа - 9 мај. Општината во соработка со мисијата на Европската унија во Македонија подготви повеќе активности преку кои најмладите ја испартија пораката до ЕУ дека сакаат, знаат и умеат да бидат рамноправен дел од големото европско семејство. Манифестацијата, според градоначалникот на Центар Владимир Тодоровиќ, има за цел да ја истакне улогата на општината во нејзините настојувања да изгради имиџ на европска општина. - Европскиот хепенинг е со цел да ги поттикнеме младите да ги изразат своите идеи за Европа, Европската интеграција и интегритет, рече Тодоровиќ. Евроамбасадорот Ерван Фуере им честита на децата за убавата песна и танц, за ентузијазмот и духот што го демонстрираа и им посака топло добредојде на учесниците во одбележувањето на Денот на Европа. Денот на Европската унија одбележува и 60 години од Шумановата Декларација со која се ставени ...
| | веќе видена | слични

Со песни и европски танци изведени од деца од повеќе скопски училишта и градинки денеска се славеше 9-ти мај денот на Европа. Во чест на евроамбасадорот Фуере имаше и танц од неговата земја Ирска. Македонија не е членка на ЕУ, но нејзиното место е таму, порача евроамбасадорот Ерван Фуере. „Може да се види дека македонските државјани имаат европски дух. Ова е многу вредно во време кога земјата оди кон ЕУ. Да нагласам дека местото на Македонија е во Европската Унија“, изјави Ерван Фуере, евроамбасадор. Се повеќе македонски граѓани знаат дека на 9-ти мај се одбележува 60-годишнината од шумановата декларација и одобруваат овој празник да се слави и во Македонија која се уште не е е членка на ЕУ. Македонците не забораваат дека овој ден е и ден на победата врз фашизмот во Втората светска војна. „Денот на победата и денот на Европа. Треба да се слават и двата празника. Да се сетиме на минатото и да го поврземе со сегашноста. Владимир Тодоровиќ -Треба од мали нозе на нешто да се научат, пред се на култура, на ...
| | веќе видена | слични

Скопје По повод 9-ти мај - Денот на Европа, денеска Општина Центар во соработка со мисијата на Европската Унија организираше Европски хепенинг, под мотото „Ја сакам Европа“. Евроамбасадорот Ерван Фуере обраќајќи се на присутните соопшти дека ова е особено важен ден за сите бидејки се прославува 60 – годишнината од Европската Унија. „Точно пред 60 години Роберт Шуман, ја прочитал Декларацијата со која ги постави темелите на обединета, стабилна и мирна Европа“ рече Фуере. Фуере додаде дека е големо задоволството што овој ден го прославува со сите присутни во Скопје особено младите. Владимир Тодоровиќ, градоначалник на Општина Центар во своето обраќање истакна дека Македонија прифаќајќи ги европските вредности на соживот, разбирање, помирување, стабилност и просперитет со полно право го одбележува овој ден како свој. „Оваа манифестација има цел да ја истакне улогата на Општина Центар во нејзините настојувања да изгради имиџ на европска општина. Ние сакаме да ги поттикнеме младите да ги изразат своите идеи за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје Хепенинг под мотото „Ја сакам Европа“ во организација на општина Центар денеска ќе се одржи пред куќата на Мајка Тереза по повод 9-ти мај, Денот на Европа. Предвидено е на манифестацијата да учествуваат седум основни училишта од општината, деца од општинските градинки, а ќе се одржи и натпревар меѓу келнери и келнерки. На простор од девет метри квадратни на улица „Македонија“ ќе бидат претставени ликовни творби. На крајот на манифестацијата ќе биде избран најдобро училиште и најдобар труд. На манифестацијата ќе учествуваат деца и ученици и од Карпош,. Аеродром, Ѓорче Петров и Чаир.
| | веќе видена | слични

Културно-уметнички програми, угостителски натпревари, училишни изложби... се само дел од програмата на пет скопскиопштини, која ќе се одржи по повод Денот на Европа По повод 9 мај, Денот на Европа, денес ќе се одржи хепенинг „Ја сакам Европа“, кај спомен-куќата на Мајка Тереза, со почеток во 12 часот. Градоначалникот на општината Центар, Владимир Тодоровиќ, информира дека манифестацијата се организира четврти пат, во соработка со мисијата на Европската Унија во Скопје. На манифестацијата ќе учествуваат сите седум основни училишта во општината, како и децата од градинките, а ќе се одржи и натпревар меѓу келнерите и келнерките. Најдобрите ќе добијат пехари и парични награди од општината. - Ученичките творби од ликовниот натпревар на тема „Ја сакам Европа“ ќе ги разгледа евроамбасадорот Ерван Фуере, кој и ќе ги оцени најдоброто училиште и најдобриот труд. Манифестацијата ќе трае три и пол часа, ќе има специјално поставена бина пред платото на Домот на АРМ и музичко-сценска програма - додаде Тодоровиќ. ...
| | веќе видена | слични

Со прослава под мотото „Ја сакам Европа“ утре во општина Центар ќе се одбележи Денот на Европа. Манифестацијата, која ќе почне точно на пладне ќе се одржи на улица Македонија, а во акцијата учество ќе земат околу 200 деца од градинките од општината, како и учесници од основните училишта од Центар. Програмата ќе се реализира на четири локации низ центарот на градот. Манифестацијата ќе почне традиционално со химната на Европската унија, со обраќања на градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, и на евроамбасадорот Ерван Фуере. „Денот на Европа“ ќе го прославува и општина Ѓорче Петров, каде ќе биде изведена културно-уметничка програма. Манифестацијата ќе се одржува во реонскиот парк во Ѓорче Петров, каде ученици од основните училишта од општината ќе имаат сликарска забава, додека децата од градинката „Росица“ ќе изложат дел од сунѓерестите кукли, кои самите ги изработуваат. Оваа манифестација се организира во соработка со Амбасадата на Европската унија во Скопје. Д.Т.
| | веќе видена | слични

По повод Денот на Европа, Општина Центар денес организира три и полчасовна манифестација под мотото Европски хепенинг „Ја сакам Европа“, која ќе се одржи на улица „Македонија“, пред спомен-куќата на Мајка Тереза. Во реализацијата на програмата ќе учествуваат деца од градинките и од основните училишта во Општината, 15тина келнери од кафулињата низ центарот на градот, како и поп-пејачи. Програмата ќе започне во 12 часот со неколку активности. Ќе има и натпревар на основните училишта, на тема „Ја сакам Европа“. Годинешниов европски хепенинг ќе биде во знакот на одбележувањето на 60-годишнината од Шумановата декларација, документ со кој бил направен првиот чекор кон обединувањето на Европа, а манифестацијата ќе започне со химната на Европската унија и со обраќања на градоначалникот на Центар, Владимир Тодоровиќ, и амбасадорот на ЕУ во Македонија, Ерван Фуере. По повод Денот на Европа се одржува и манифестација „Концерти под отворено небо“, во организација на мисијата на ЕУ и пет скопски општини, утре со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Хаотично известување на институциите на системот во врска со синоќешната сообраќајна трагедија во која едно лице го загуби животот, а 26 лица се повредени, ...
сите 255 | | | веќе видена

Мароканецот Абдул Рахман Мешках (18), кој е осомничен за нападот што се случи во петокот во финскиот град Турку, каде беа убиени две жени, а осум лица беа ...
сите 135 | | | веќе видена

Автомобилот со кој е извршен нападот врз пешаци во шпанскиот туристички град Камбрилс, во кој загина една жена, бил забележен од безбедносни камери една недела ...
сите 128 | | | веќе видена

Семејството на 7-годишниот Џулијан Кадман, кој исчезнал по нападот во Барселона, потврдило дека тој загинал во терористичкиот напад. Вчера била објавена веста ...
сите 524 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ден на Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: